Jump to content

Ψησιμο στο μπαλκονι


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Ηθελα με τη σειρα μου να ρωτησω κατι, γιατι δεν βρηκα αναλογη απαντηση στο υπολοιπο φορουμ... Μενω στον 4ο οροφο 6οροφης οικοδομης και αγορασα προσφατα μια ψησταρια με υγραεριο απο το πρακτικερ. Δεν προλαβα να την χαρω...και βγηκε ο απο πανω μου και λεει οτι τον εχω βρωμισει με την καπνα (εψηνα ψαρακι)... Εγω εψηνα στην ακρη του μπαλκονιου για να αποφυγω αυτο που εγινε, αλλα... Η ψησταρια ειναι μια κλασικη με ροδακια στο υψος της λεκανης μου, χωρις καπνοδοχους κτλ...μια απλη ψησταρια με μποτιλια υγραεριου... Απαγορευεται το ψησιμο στο μπαλκονι απο τετοιες ψησταριες? Δεν μιλαω για τις χτιστες που θα ψησεις και 5-6 κιλα κρεας...αντε να ψησω 10 παντσετες και 10 σουβλακια σε τρελα κεφια.... Περιμενω νεα σας!

Link to comment
Share on other sites

Τον πέθανες τον άνθρωπο :D:thumbup:

Δε γνωρίζω αν απαγορεύεται, αλλά αυτό δε λέει και τίποτα! Το να σέβεται κάποιος τον γείτονα του είναι κάτι παραπάνω από τους νόμους.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις τα κλειδιά της ταράτσας και να ασχοληθείς εκεί με τις γαστρονομικές απολαύσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μηπως να του εδινες κανα μεζε μπας και αλλαξει γνωμη? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν απαγορεύεται οπότε απλά έχεις να κάνεις με περίεργο από πάνω.

Καλά πόσο καπνό βγάζει!Εγώ έχω μία με αντίσταση και ψήνω συνέχεια και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο παράπονά!Αν αλλάξεις μεριά μήπως είναι καλύτερα!

Το να τον προσκαλέσεις για μεζέ πάντως είναι καλή ιδέα!Εγώ μια φορά κέρασα σεφταλιά (η κοπέλα μου είναι κύπρια) τον διαχειριστή της πολυκατοικίας και από τότε πάντα μου βάζει τους λογαριασμούς κάτω από την πόρτα ενώ όλως των άλλων τους αφήνει στα κουτιά στην είσοδο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χααχαχαχαχα! Μπαααα! Μου την εσπασε η μουρη του κι ο τροπος του και δεν του κερναω τπτ... Εψησα 3 τσιπουρες μωρε, κι ηταν μεγαλες και τα ζουμια τους εβγαζαν πολυ καπνο....τις προαλλες εψησα 15 παντσετες και χαμπαρι δεν πηρε! Απλα δεν ξερω αν καλυπτομαι νομικα...μπας και μου φερει την αστυνομια καμια μερα...Αυτους μαλλον θα χρειαστει να τους κερασω...χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας παιδία, μόλις γράφτηκα αλλά δεν σκαμπάζω γρι από ενυδρεία...Για να πω την αλήθεια ούτε καν ήξερα τί site είναι αυτό (όχι ότι τώρα έχω καταλάβει ακόμα) μέχρι που πήγα να γραφτώ. Έχω μία απορία όμως που θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε. Μένω στο 2ο και ο από κάτω μου έχει βγάλει στο μπαλκονάκι του, φουρνάκι και κάθε μέρα μαγειρεύει κι εγώ "κλαίω" από τη μυρωδιά (μπόχα), Τα μπαλκόνια μας είναι από τη μεριά του ακάλυπτου και δεν φεύγουν οι μυρωδιές και μπαίνουν όλες μέσα στο σπίτι. Το χειμώνα δεν υπήρχε πρόβλημα διότι έκλεινα το παράθυρο μα τώρα καλοκαιριάζει. Δηλαδή σκέφτομαι ότι δεν με σέβεται μα βάση νόμου γίνεται κάτι? Ορίζει κάτι ο νόμος? Τί μπορώ να του πω πέρα από το να προσπαθήσει λίγο να με σεβαστεί?

Link to comment
Share on other sites

να μαζευτειτε ολοι μαζι και να ψησετε!

υγ τελικα τα διαμερισματα με τα μπαλκονια μας αποξενοσανε που ειναι οι παλιες μερες που μολις επεφτε ο ηλιος βγεναμε εξω και καθομασταν ολοι μαζι στο πλατισκαλο και οποιος ειχε ορεξη εψηνε και ολας για ολο το στενο!!!

Link to comment
Share on other sites

να μαζευτειτε ολοι μαζι και να ψησετε!

υγ τελικα τα διαμερισματα με τα μπαλκονια μας αποξενοσανε που ειναι οι παλιες μερες που μολις επεφτε ο ηλιος βγεναμε εξω και καθομασταν ολοι μαζι στο πλατισκαλο και οποιος ειχε ορεξη εψηνε και ολας για ολο το στενο!!!

Μα με τα βίας χωράνε δύο άτομα εκεί. Τέλος πάντων υπάρχει κάτι νομικό? Είναι παράνομο να ψήνει στο μπαλκόνι και μάλιστα χωρίς καπνοδώχο? Αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

ταρατσα ή ακαλυπτο

τεσπα δεν ειναι το θεμα σου αυτο

νομιζω πως δεν θα υπαρχει καποιο νομικο προβλημα στο σπιτι σου κανεις οτι θελεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαγορεύεται αλλά έτσι και έχει ανοιχτά παράθυρα δεν είναι και ότι καλύτερο...εξαρτάται απο τον γείτονα...αν είναι κανένας περίεργος μπορεί να σου φέρει και την αστυνομία και δεν θα βγάλεις άκρη...

Πριν χρόνια είχα κάνει την αρχή στην οικοδομή και την επόμενη εβδομάδα ο γείτονας έκανε το ίδιο... ψήσαμε μάλιστα και την ίδια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι στραβος ο αλλος και σε χωραφι να εισαι θα βρει καποια μ.....α να σου πει. Συμφωνο παντος να πας στην ταρατσα

Link to comment
Share on other sites

και να υπαρχει νομος , που δεν το νομιζω, αν φτασαμε στο σημειο να μην αφηνουμε τον γειτονα μας να ψηνει και να χερομαστε που εχει κατι για να ψησει τι να πω................

Link to comment
Share on other sites

αχ ποσο σας λυπαμαι.

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_gen/19-Dikaio-embragmato.htm αρθρο 1003!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

και να υπαρχει νομος , που δεν το νομιζω, αν φτασαμε στο σημειο να μην αφηνουμε τον γειτονα μας να ψηνει και να χερομαστε που εχει κατι για να ψησει τι να πω................

ειναι επειδη δεν του δινει και αυτουνου ενα κομματακι

αλλωστε το ειπε και ο χριστος ο εχω 2 κιλα παιδακια δινω το ενα στον καλο μου γειτονα :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_gen/19-Dikaio-embragmato.htm αρθρο 1003!!

τι ειπες τωρα!!!!

μηπως εισαι χασοδικης??

εχεχεχχεχεχ

Link to comment
Share on other sites

μονοκατοικια??

εννοειται,και μαλιστα πανω στο βουνο.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται,και μαλιστα πανω στο βουνο.

α καταλαβα πληρες νομιμο

χαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

τι ειπες τωρα!!!!

μηπως εισαι χασοδικης??

εχεχεχχεχεχ

το διορθωσα!!!!!!! :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-134: ανεβασα λαθος λινκ,διαβαστε το σωστο!!!! :bigemo_harabe_net-134:σχετικα με τη νομοθεσια!ψηστε αφοβα και αστους να ουρλιαζουν!!!!!! :bigemo_harabe_net-74:καλου κακου ριξτε και μια ματια στον κανονισμο της πολυκατοικιας :bigemo_harabe_net-111:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις κατά γράμμα αυτά που λέει ο νόμος ΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ !!!

Παιδιά επειδή το είχα ψάξει γιατί ήθελα να βάλω τζάκι αλλά έχω και εγώ από πάνω άλλον ....

Απαγορεύεται ακόμα και η καπνοδόχος για ψησταριά κλπ.

Βασικά απαγορεύεται εκτός και αν βρεις άκρη στην πολεοδομιακαι βγάλεις άδεια... (με λίγο λαδάκι παραπάνω όλα γίνονται )

Αν το ψάξετε λοιπόν θα δείτε ότι το μπαλκόνι θεωρείτε κοινόχρηστος χώρος, και παίζουν πολλές απαγορεύσεις. Ακόμα και η σημαία είτε κράτους είτε ομάδας, κανονικά απαγορεύεται !!!


Το καλύτερο είναι να ανέβεις ταράτσα...

Link to comment
Share on other sites

για αυτο μονοκατοικια και μονο ,για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

το διορθωσα!!!!!!! :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-134: ανεβασα λαθος λινκ,διαβαστε το σωστο!!!! :bigemo_harabe_net-134:σχετικα με τη νομοθεσια!ψηστε αφοβα και αστους να ουρλιαζουν!!!!!! :bigemo_harabe_net-74:καλου κακου ριξτε και μια ματια στον κανονισμο της πολυκατοικιας :bigemo_harabe_net-111:

Σύμφωνα με το link έχει δίκιο. Αλλά κοίταξα τον κανονισμό και λέει το αντίθετο...Τώρα τί ισχύει από τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Μην το πας με το τι ισχύει...
Αν πέσεις στον μ@...... θα σε τρέχει είτε ισχύει , είτε όχι...
Είτε πας ταράτσα και ησυχάζεις, είτε το πας στην κόντρα και όποιος κερδίσει...

Αν ρωτήσεις πολεοδομία θα σου πούν ότι απαγορεύεται κάθε τέτοια συσκευή στο μπαλκόνι !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ταράτσα και μένεις ήσυχος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...