Jump to content

τοποθέτηση φίλτρου


bbetta

Recommended Posts

Μην το λες φίλε dimo, εγώ έχω ένα μικρό εσωτερικό σε 40λ και ακούγεται λίγο το βράδυ (κινέζικο) :)

αν εχεις προσωπικη εμπειρια οκ... γιατι τυχαινει να εχω το biopower 240 και δεν ακουγεται καθολου επισης εχω και αλλα δυο φιλτρα εξωτερικα ενα eheim 2073 and fluval 205 αθορυβα ολα ...ισως το fluval να ακουγεται λιγο αλλα αμελητεος ο θορυβος

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις προσωπικη εμπειρια οκ... γιατι τυχαινει να εχω το biopower 240 και δεν ακουγεται καθολου επισης εχω και αλλα δυο φιλτρα εξωτερικα ενα eheim 2073 and fluval 205 αθορυβα ολα ...ισως το fluval να ακουγεται λιγο αλλα αμελητεος ο θορυβος

Προσωπική εμπειρία έχω με το δικό μου το κινέζικο (Resun Magi) όχι με το biopower.

Και το δικό μου 205 ακούγεται ελάχιστα το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

:)

Προσωπική εμπειρία έχω με το δικό μου το κινέζικο (Resun Magi) όχι με το biopower.

Και το δικό μου 205 ακούγεται ελάχιστα το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Οτι είπαμε για το 2211 που δε χρειάζεται ''ανέβα - κατέβα'' όλη την ώρα ισχύει και για το eheim ecco pro 130;;;;

Αρα τα εξ.φίλτρα δε κάνουν θόρυβο

Εμένα το δικό μου εσωτερικό τους πρώτους μήνες ( μέχρι να το μπουκοσω ) έκανε αρκετό θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Οτι είπαμε για το 2211 που δε χρειάζεται ''ανέβα - κατέβα'' όλη την ώρα ισχύει και για το eheim ecco pro 130;;;;

Αρα τα εξ.φίλτρα δε κάνουν θόρυβο

Εμένα το δικό μου εσωτερικό τους πρώτους μήνες ( μέχρι να το μπουκοσω ) έκανε αρκετό θόρυβο

To eco pro καταρχας εχει και λεβιε αποσυμπιεσης του αερα απο τον καδο, οποτε εαν δεν εχεις προβλημα με το classic τοτε σιγουρα δεν θα εχεις προβλημα και με το eco. Κανενα φιλτρο που ειχα στην κατοχη μου ειτε ειναι εξωτερικο ειτε ειναι εσωτερικο δεν μου εκανε θορυβο και αυτο ειτε ειναι κινεζικο ή ευρωπαικο μοντελο.

Οταν ενα φιλτρο κανει θορυβο σιγουρα υπαρχει λογος!!!

Μπορει να θελει καθαρισμα, ή να εχει πολυ βιολογικο υλικο, μπορει να εχει εγκλωβισμενο αερα ή να τραβαει αερα, μπορει να εχει προβλημα η προπελα του ή να εχει φθαρει λογο παλαιοτητας.

Και με το δικο σου καποιος λογος υπηρχε σιγουρα και εκανε θορυβο. Καταλαβαινω πως ζαχαρωνεις το εξωτερικο φιλτρο, και σε καταλαβαινω αλλα προσωπικα για αυτα τα λιτρα δεν θα το αγοραζα μια που δεν το θεωρο απαραιτητο, απο εκει και περα κανε οτι γουσταρη η ψυχη σου γιατι καταλαβαινω και την καψα που εχεις στο να παρεις εξωτερικο. Το θετικοτερο απο την αγορα του eco θα ειναι οτι μελλοντικα εαν αποφασησεις για λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο οτι θα μπορει να σε καλυψει. :D:)

Link to comment
Share on other sites

To eco pro καταρχας εχει και λεβιε αποσυμπιεσης του αερα απο τον καδο, οποτε εαν δεν εχεις προβλημα με το classic τοτε σιγουρα δεν θα εχεις προβλημα και με το eco. Κανενα φιλτρο που ειχα στην κατοχη μου ειτε ειναι εξωτερικο ειτε ειναι εσωτερικο δεν μου εκανε θορυβο και αυτο ειτε ειναι κινεζικο ή ευρωπαικο μοντελο.

Οταν ενα φιλτρο κανει θορυβο σιγουρα υπαρχει λογος!!!

Μπορει να θελει καθαρισμα, ή να εχει πολυ βιολογικο υλικο, μπορει να εχει εγκλωβισμενο αερα ή να τραβαει αερα, μπορει να εχει προβλημα η προπελα του ή να εχει φθαρει λογο παλαιοτητας.

Και με το δικο σου καποιος λογος υπηρχε σιγουρα και εκανε θορυβο. Καταλαβαινω πως ζαχαρωνεις το εξωτερικο φιλτρο, και σε καταλαβαινω αλλα προσωπικα για αυτα τα λιτρα δεν θα το αγοραζα μια που δεν το θεωρο απαραιτητο, απο εκει και περα κανε οτι γουσταρη η ψυχη σου γιατι καταλαβαινω και την καψα που εχεις στο να παρεις εξωτερικο. Το θετικοτερο απο την αγορα του eco θα ειναι οτι μελλοντικα εαν αποφασησεις για λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο οτι θα μπορει να σε καλυψει. :rasp::rasp:

:):D:D:D:rasp: επιστήμονα mr Rik !!!!!

Θα επανέλθω με καινούργιες ερωτήσεις!!!( όχι που θα σας άφηνα έτσι!!!)

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

:):D:D:D:rasp: επιστήμονα mr Rik !!!!!

Θα επανέλθω με καινούργιες ερωτήσεις!!!( όχι που θα σας άφηνα έτσι!!!)

:rasp:

Οτι θελεις οποτε θελεις αλλα ασε τους χαρακτηρισμους γιατι θα μας παρουν στο ψιλο! :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το καλοκαιρι θα λειτουργει ανεμιστηράκι που θα εξατμίζει περίπου 1λ/μέρα όπως διάβασα στο φόρουμ.

είμαι διαθετιμένος το καλοκαίρι που θα λειτουργει το ανεμιστηράκι να προσθέτω το νερό

Οταν λειπω απο το σπίτι όμως;;;;θα υπαρχει προβλημα;;;;Δεν έχω λείψει ποτέ πανω από 15 μέρες απο το σπιτι

και κάτι ακόμα όταν κάνουμε αλλαγη νερου το φίλτρο το κλείνουμε;;;;

με τις σωληνώσεις που έχει το φίλτρο για να παει νερο και να το γυρνα απο το ενυδρειο γίνεται να αφήσω μεγάλο λαστιχο (που δε το χρειαζομαι) ωστε το καλοκαιρι να κατεβαινει το φιλτρο κατω που τοτε το πολυ λαστιχο το χρειαζομαι;;;;;;

:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το καλοκαιρι θα λειτουργει ανεμιστηράκι που θα εξατμίζει περίπου 1λ/μέρα όπως διάβασα στο φόρουμ.

είμαι διαθετιμένος το καλοκαίρι που θα λειτουργει το ανεμιστηράκι να προσθέτω το νερό

Οταν λειπω απο το σπίτι όμως;;;;θα υπαρχει προβλημα;;;;Δεν έχω λείψει ποτέ πανω από 15 μέρες απο το σπιτι

και κάτι ακόμα όταν κάνουμε αλλαγη νερου το φίλτρο το κλείνουμε;;;;

με τις σωληνώσεις που έχει το φίλτρο για να παει νερο και να το γυρνα απο το ενυδρειο γίνεται να αφήσω μεγάλο λαστιχο (που δε το χρειαζομαι) ωστε το καλοκαιρι να κατεβαινει το φιλτρο κατω που τοτε το πολυ λαστιχο το χρειαζομαι;;;;;;

<_<

Αν ειναι να συμπληρωνεις νερο καλο ειναι να ειναι αποιονισμενο ή απο ΑΟ για να μην σου ανεβαινουν οι σκληροτητες, απο εκει και περα καλο ειναι οι αλλαγες νερου να τηρουνται. Οταν λειπεις αν δεν εχεις καποια αυτοματη αναπληρωση καλο ειναι να μπορει καποιος να σου συμπληρωνει μια φορα την εβδομαδα εστω. Με τις σωληνωσεις αφησε περισσοτερο λαστιχο, οσο χρειαζεσαι αλλιως μπορεις να εχεις 2 σετ. Οσο ποιο μακρυ ειναι το λαστιχο τοσο ποιο πολυ θα ζοριζεται η αντλια μια που η διαδρομη και οι τριβες αυξανουν αλλα μεγαλο ρολο παιζει και το υψος μεταξη ενυδρειου και φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να συμπληρωνεις νερο καλο ειναι να ειναι αποιονισμενο ή απο ΑΟ για να μην σου ανεβαινουν οι σκληροτητες, απο εκει και περα καλο ειναι οι αλλαγες νερου να τηρουνται. Οταν λειπεις αν δεν εχεις καποια αυτοματη αναπληρωση καλο ειναι να μπορει καποιος να σου συμπληρωνει μια φορα την εβδομαδα εστω. Με τις σωληνωσεις αφησε περισσοτερο λαστιχο, οσο χρειαζεσαι αλλιως μπορεις να εχεις 2 σετ. Οσο ποιο μακρυ ειναι το λαστιχο τοσο ποιο πολυ θα ζοριζεται η αντλια μια που η διαδρομη και οι τριβες αυξανουν αλλα μεγαλο ρολο παιζει και το υψος μεταξη ενυδρειου και φιλτρου.

2o set που μπορω να βρώ;;;;;

Μη φανταστεις ότι λειπω από το σπίτι πολυ

πολλά 2ημερα και μια μεγαλη εξορμηση (max 14 μέρες)

αν χρειάζομαι 2 σετ πειτε μου

το να γεμιζει καποιος νερο δεν γινεται <_<:D:huh:

ειναι δυσκολή η συνδεση - αποσυνδεση του σετ;;;

για το ανεμιστηρακι-σταθμη έχω problem ;;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

2o set που μπορω να βρώ;;;;;

Μη φανταστεις ότι λειπω από το σπίτι πολυ

πολλά 2ημερα και μια μεγαλη εξορμηση (max 14 μέρες)

αν χρειάζομαι 2 σετ πειτε μου

το να γεμιζει καποιος νερο δεν γινεται <_<:D:huh:

ειναι δυσκολή η συνδεση - αποσυνδεση του σετ;;;

για το ανεμιστηρακι-σταθμη έχω problem ;;;;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...5&hl=Aiolos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...