Jump to content

τοποθέτηση φίλτρου


bbetta

Recommended Posts

Γεια σας θα πάρω ένα ενυδρείο 60*30*40=72λ

Είμαι ανάμεσα στο eheim 2213 και στο eheim ecco pro 130

Ποιο προτείνεται;;;;;;

Και η μεγαλύτερη ερώτηση και η σημαντικότερη.

Το ενυδρείο έτσι όπως θα μπει δεν θα μπορεί να μπει το φίλτρο από κατω αλλά στο ίδιο ύψος με την επιφάνεια του νερού

Ρώτησα σε ένα pet shop και μου είπαν ότι αν ξεκινήσω το φίλτρο από κάτω και μετά το βάλω στο ύψος που αναφέρω πιο πάνω δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα(πολύ σημαντικό) ούτε θορυβος(πολύ σημαντικό).

Είναι αλήθεια;;;;

Αν υπάρξει διακοπή τι γίνεται;;;;;

Μήπως να πάρω κανα εσωτερικό οπως το eheim biopower 240 η ειναι χειρότερα;;;;;

Εχω ανχωθεί ειναι η αλήθεια με το φίλτρο.... :thumbup::thumbup::P:D

Εχουμε ξαναμιλήσει για παρόμοιο θέμα εδώ

σας ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα πάρω ένα ενυδρείο 60*30*40=72λ

Είμαι ανάμεσα στο eheim 2213 και στο eheim ecco pro 130

Ποιο προτείνεται;;;;;;

Και η μεγαλύτερη ερώτηση και η σημαντικότερη.

Το ενυδρείο έτσι όπως θα μπει δεν θα μπορεί να μπει το φίλτρο από κατω αλλά στο ίδιο ύψος με την επιφάνεια του νερού

Ρώτησα σε ένα pet shop και μου είπαν ότι αν ξεκινήσω το φίλτρο από κάτω και μετά το βάλω στο ύψος που αναφέρω πιο πάνω δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα(πολύ σημαντικό) ούτε θορυβος(πολύ σημαντικό).

Είναι αλήθεια;;;;

Αν υπάρξει διακοπή τι γίνεται;;;;;

Μήπως να πάρω κανα εσωτερικό οπως το eheim biopower 240 η ειναι χειρότερα;;;;;

Εχω ανχωθεί ειναι η αλήθεια με το φίλτρο.... :thumbup::thumbup::P:D

Εχουμε ξαναμιλήσει για παρόμοιο θέμα εδώ

σας ευχαριστώ πολύ :thumbup:

φιλε καλησπερα . το φιλτρο σου (γνωμη μου παντα) πρεπει οπωσδηποτε να βρισκεται συνεχως κατω απο την επιφανεια του νερου υπολογιζοντας παντα οτι αν το βαλεις διπλα στο ενυδρειο και εισαι οριακα να υπολογισεις και το νερο που θα εξατμιζεται και θα πεφτει η σταθμη ...τωρα αν αυτο γινει και εχεις διακοπη ασ πουμε στην επαννεκινηση το πιο πιθανο ειναι να καψεις το φιλτρο γιατι θα τραβαει αερα και οχι νερο

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα . το φιλτρο σου (γνωμη μου παντα) πρεπει οπωσδηποτε να βρισκεται συνεχως κατω απο την επιφανεια του νερου υπολογιζοντας παντα οτι αν το βαλεις διπλα στο ενυδρειο και εισαι οριακα να υπολογισεις και το νερο που θα εξατμιζεται και θα πεφτει η σταθμη ...τωρα αν αυτο γινει και εχεις διακοπη ασ πουμε στην επαννεκινηση το πιο πιθανο ειναι να καψεις το φιλτρο γιατι θα τραβαει αερα και οχι νερο

Oταν λύπω από το σπίτι για μέρες το φίλτρο θα μπαίνει κάτω από το ενυδρειο ( δλδ δίπλα σε ένα σκαμνάκι οχι βέβαια καθόλου κομψα αλλά κανείς δε θα ναι στο σπιτι

Το ότι θα γίνει εκκίνηση του φίλτρου κάτω από το ενυδρείο αρχικά θα δουλέψει κανονικά και σε ένα υψηλότερο σημείο μάλλον θα κρατήσει και την κανονική λειτουργία και πιο πάνω (ελπιζω)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου εχει 40 cm υψος? αν ναι τοτε κοιτα διαδτασεις φιλτρων νομιζω οτι το ecco 130 θα σου κανει πρεπει να ειναι καπου 30 cm υψος αλλα κοιτα τα προσπεκτους για να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου εχει 40 cm υψος? αν ναι τοτε κοιτα διαδτασεις φιλτρων νομιζω οτι το ecco 130 θα σου κανει πρεπει να ειναι καπου 30 cm υψος αλλα κοιτα τα προσπεκτους για να εισαι σιγουρος

30 cm ύφος λέει

Τι κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

30 cm ύφος λέει

Τι κάνω;;;

Παιδιά σωστα μου τα είπε το pet shop;;;;;;

Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;;;;

Αν γίνει διακοπή θα πρέπει απλώς να κάνω τη διαδικασία που θα κάνω στην αρχή μου είπε

Ελπίζω να τα λέω σωστά

ΠΟΙΟ προτείνεται eheim ecco 130 η to eheim 2213;;;;;;

η μήπως εσωτερικό eheim biopower 240;;;;;

σας ευχαριστώ :thumbup::D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικό ή σύστημα αναπλήρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικό ή σύστημα αναπλήρωσης.

δηλαδή;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ή βάζεις εσωτερικό ή εξωτερικό που να δουλεύει οριακά όταν γίνονται διακοπές.

Για να διατηρήσεις τη στάθμη χρησιμοποίησε ένα σύστημα αναπλήρωσης.Μπορείς να το κάνεις είτε με τη βαρύτητα είτε με ηλεκτρικό σύστημα χρησιμοποιώντας ένα δοχείο χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Ή βάζεις εσωτερικό ή εξωτερικό που να δουλεύει οριακά όταν γίνονται διακοπές.

Για να διατηρήσεις τη στάθμη χρησιμοποίησε ένα σύστημα αναπλήρωσης.Μπορείς να το κάνεις είτε με τη βαρύτητα είτε με ηλεκτρικό σύστημα χρησιμοποιώντας ένα δοχείο χαμηλά.

αν θέλεις φίλε μου δώσε μου κάποια στοιχεία για σύστημα αναπλήρωσης γιατί δεν έχω ιδέα :thumbup:

Αυτό που σας λέω που μου λένε και στο pet shop δεν στέκει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις φίλε μου δώσε μου κάποια στοιχεία για σύστημα αναπλήρωσης γιατί δεν έχω ιδέα :D

Αυτό που σας λέω που μου λένε και στο pet shop δεν στέκει;;;;;

:):D:D

Link to comment
Share on other sites

Αν όταν κόβεται το ρεύμα πρέπει να κάνεις εσύ ενέργεια για να ξεκινήσει η ροή ξέχνα το.

Σε ενυδρείο ίδιου ύψους δουλεύω ένα 2211 που πατάει στην ίδια επιφάνεια με το ενυδρείο και εδώ και ενάμιση χρόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Δες μερικές ιδέες για αναπλήρωση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49725

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=52636&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11123

Link to comment
Share on other sites

Αν όταν κόβεται το ρεύμα πρέπει να κάνεις εσύ ενέργεια για να ξεκινήσει η ροή ξέχνα το.

Σε ενυδρείο ίδιου ύψους δουλεύω ένα 2211 που πατάει στην ίδια επιφάνεια με το ενυδρείο και εδώ και ενάμιση χρόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Δες μερικές ιδέες για αναπλήρωση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49725

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=52636&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11123

Το eheim 2211 το έχεις χωρίς αναπλήρωση ;;;;

Ξαναλέω ότι το ενυδρειο έχει ύψος 40εκ χωρίς τη βάση

Link to comment
Share on other sites

Το eheim 2211 το έχεις χωρίς αναπλήρωση ;;;;

Ξαναλέω ότι το ενυδρειο έχει ύψος 40εκ χωρίς τη βάση

:):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Για 40 ύψος μιλάω κι εγώ.Δεν έχει πρόβλημα αν κατέβει λίγο η στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Για 40 ύψος μιλάω κι εγώ.Δεν έχει πρόβλημα αν κατέβει λίγο η στάθμη.

χωρίς αναπλήρωση δεν είχες κανένα πρόβλημα;;;αυτό ρωτάω

με βολεύει αφάνταστα αν γίνεται

:):D:D:D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν λείπεις ένα μήνα και πέσει η στάθμη πολύ θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ψάχνεις σε λάθος βάση?

Εννοώ το εξής, για τα 70 λιτ. σου και ένα καλό εσωτερικό θα κάνει ότι πρέπει ΑΝ τα ψάρια που θα βάλεις και ο αριθμός τους δεν χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο.

Πρέπει λοιπόν να δεις τι είδος και πόσα ψάρια θέλεις να βάλεις μήπως και τελικά δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό φίλτρο και να έχεις όλες αυτές τις ανησυχίες.

Φιλικά,

Κ

Link to comment
Share on other sites

Από το σπίτι δεν έχω λείψει ποτέ πάνω από 15 μέρες αλλά έτσι κι αλλιώς θα το κατεβάζω μαλλον το φιλτρακι κατω αν λειπω πανω από 4-5 μέρες

Και κάτι ακόμη.Τωρα το καλοκαιρι θα λειτουργει ανεμιστηράκι που θα εξατμίζει περίπου 1λ/μέρα όπως διάβασα στο φόρουμ.

είμαι διαθετιμένος το καλοκαίρι που θα λειτουργει το ανεμιστηράκι να προσθέτω το νερό

Οταν λειπω απο το σπίτι όμως;;;;

και κάτι ακόμα όταν κάνουμε αλλαγη νερου το φίλτρο το κλείνουμε;;;;

φίλε KokkinosK το χω σκεφτει κι εγω και δε ξερω ναν συμφερει αφου έλυσα τα προβληματα με το εξωτερικο

απο θεμα φώρτησης του ενυδρείου μάλλον θα ναι λιγο μεγαλύτερη

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα πάρω ένα ενυδρείο 60*30*40=72λ

Είμαι ανάμεσα στο eheim 2213 και στο eheim ecco pro 130

Ποιο προτείνεται;;;;;;

Και η μεγαλύτερη ερώτηση και η σημαντικότερη.

Το ενυδρείο έτσι όπως θα μπει δεν θα μπορεί να μπει το φίλτρο από κατω αλλά στο ίδιο ύψος με την επιφάνεια του νερού

Ρώτησα σε ένα pet shop και μου είπαν ότι αν ξεκινήσω το φίλτρο από κάτω και μετά το βάλω στο ύψος που αναφέρω πιο πάνω δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα(πολύ σημαντικό) ούτε θορυβος(πολύ σημαντικό).

Είναι αλήθεια;;;;

Αν υπάρξει διακοπή τι γίνεται;;;;;

Μήπως να πάρω κανα εσωτερικό οπως το eheim biopower 240 η ειναι χειρότερα;;;;;

Εχω ανχωθεί ειναι η αλήθεια με το φίλτρο.... :rasp::rasp::rasp::D

Εχουμε ξαναμιλήσει για παρόμοιο θέμα εδώ

σας ευχαριστώ πολύ :)

Καλησπερα στην παρεα! :D

Εγω θα σου προτεινα με κλειστα ματια το ecco pro μια που ναι μεν ειναι λιγο ποιο ακριβο, αλλα εχει μικροτερη καταναλωση, εχει μεγαλυτερη ροη λιτρα ανα ωρα, ειναι ποιο φρεσκο μοντελο με καλαθακια και πανω απο ολα εχει μαζι στην τιμη του ολα τα μηχανικα και βιολογικα υλικα!

Απο την αλλη να ξερεις πως ο μεγαλυτερος εφιαλτης στα εξωτερικα φιλτρα ειναι οτι καποια στιγμη μπορει να βρεις πλυμμηρησμενο το δωματιο στο οποιο το εχεις μια που οι φλατζες καποια στιγμη σκληραινουν και υπαρχει διαρροη. Πιστεψεμε αν σου τυχει θα σου γυρησουν τα ματια αναποδα! :rasp::D

Τα εσωτερικα σιγουρα μας δεσμευουν καποιο χωρο στο ενυδρειο αλλα εχεις το κεφαλη σου υσηχο απο αυτη την αποψη. Ενα Eheim biopower και θα εισαι σουπερ!

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2069

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! :)

Εγω θα σου προτεινα με κλειστα ματια το ecco pro μια που ναι μεν ειναι λιγο ποιο ακριβο, αλλα εχει μικροτερη καταναλωση, εχει μεγαλυτερη ροη λιτρα ανα ωρα, ειναι ποιο φρεσκο μοντελο με καλαθακια και πανω απο ολα εχει μαζι στην τιμη του ολα τα μηχανικα και βιολογικα υλικα!

Απο την αλλη να ξερεις πως ο μεγαλυτερος εφιαλτης στα εξωτερικα φιλτρα ειναι οτι καποια στιγμη μπορει να βρεις πλυμμηρησμενο το δωματιο στο οποιο το εχεις μια που οι φλατζες καποια στιγμη σκληραινουν και υπαρχει διαρροη. Πιστεψεμε αν σου τυχει θα σου γυρησουν τα ματια αναποδα! :D:D

Τα εσωτερικα σιγουρα μας δεσμευουν καποιο χωρο στο ενυδρειο αλλα εχεις το κεφαλη σου υσηχο απο αυτη την αποψη. Ενα Eheim biopower και θα εισαι σουπερ!

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2069

Τώρα είναι που τα μπέρδεψα!!!

Τι είναι καλύτερο εσωτερικό η εξωτερικό;;;;

Θα πλυμμηρίσω στα σίγουρα;;;;

Οτι είπαμε για το 2211 που δε χρειάζεται ''ανέβα - κατέβα'' όλη την ώρα ισχύει και για το eheim ecco pro 130;;;;

Nai to ecco pro σίγουρα ειναι πιο καλό και οικονομικό.

Αυτο το θέμα ενυδρείο-φίλτρο πρέπει να ομολογήσω πως για μένα είναι το δυσκολότερο στον κλάδο μας!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι που τα μπέρδεψα!!!

Τι είναι καλύτερο εσωτερικό η εξωτερικό;;;;

Θα πλυμμηρίσω στα σίγουρα;;;;

Οτι είπαμε για το 2211 που δε χρειάζεται ''ανέβα - κατέβα'' όλη την ώρα ισχύει και για το eheim ecco pro 130;;;;

Nai to ecco pro σίγουρα ειναι πιο καλό και οικονομικό.

Αυτο το θέμα ενυδρείο-φίλτρο πρέπει να ομολογήσω πως για μένα είναι το δυσκολότερο στον κλάδο μας!!!!! :)

Στα υπερ των εξωτερικων ειναι ο ογκος φιλτρανσης που εχει ο καδος και το οτι δεν σου πιανει εσωτερικα χωρο στο ενυδρειο σου, το κυριο μειωνεκτημα στο αναφερα και ποτε δεν ξερεις αν θα σου συμβει και ποτε.

Στα υπερ των εσωτερικων βεβαια ειναι η στεγανοτητα με μειων τα μικρα καλαθακια υλικου φιλτραρισματος που μπορουν να θελουν ποιο συχνω καθαρισμα και οτι ποιανουν εναν ελαχιστο χωρο μεσα στο ενυδρειο.

Μια ακομη λυση ειναι το http://www.aquaclubdesign.com/aquatlantis-...iobox-nr-2.html

που προσφερει μεγαλυτερο ογκο φιλτρων απο το biopower και ταυτοχρονα ειναι μεσα και ο θερμοστατης ενσωματομενος για μια καλυτερη θερμανση και για να μην τον εχουμε μεσα στο ενυδρειο με αντιαισθητικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Οτι είπαμε για το 2211 που δε χρειάζεται ''ανέβα - κατέβα'' όλη την ώρα ισχύει και για το eheim ecco pro 130;;;;

παιδια η ψυχη μου τραβά εξ.φίλτρο(κανει θόρυβο;;:)

επίσης νομίζω ότι το εσωτερικο biopower ειναι θορυβώδες

Link to comment
Share on other sites

Οτι είπαμε για το 2211 που δε χρειάζεται ''ανέβα - κατέβα'' όλη την ώρα ισχύει και για το eheim ecco pro 130;;;;

παιδια η ψυχη μου τραβά εξ.φίλτρο(κανει θόρυβο;;:)

επίσης νομίζω ότι το εσωτερικο biopower ειναι θορυβώδες

εσωτερικο και θορυβος δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικο και θορυβος δεν γινεται

Μην το λες φίλε dimo, εγώ έχω ένα μικρό εσωτερικό σε 40λ και ακούγεται λίγο το βράδυ (κινέζικο) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...