Jump to content

Ψύξη με ανεμιστηράκια


grigoros

Recommended Posts

Μετά απο αρκετά χρόνια ασχολίας με το ενυδρείο και αρκετές απώλειες απο την ζέστη τα καλοκαίρια ήρθε ο καιρός να βρω μια λύση απο φέτος, μετά απο ψάξιμο στο φόρουμ και σαν την πιο οικονομική λύση αποφάσισα να κάνω μια κατασκευή με ανεμιστηράκια

Για το ενυδρείο 230 λίτρων γλυκού νερού με αληθινά φυτά έκανα αυτή την κατασκευή

η οποία είναι απο λευκό plexi glass το οποίο έκοψα με τροχάκι στις διαστάσεις που εχει το καπάκι του ενυδρείου το οποίο θα αντικαταστήσω με αυτό και έκανα τις τρύπες στην διάσταση που έχουν τα ανεμιστηράκια και τα κόλλησα γύρω γύρω με λευκή σιλικόνη, αποτελείται απο τέσσερα που στέλνουν αέρα μέσα στο ενυδρείο και ένα που το έχω στην άκρη και θα διώχνει τον ζεστό αέρα μέσα απο το ενυδρείο. Ο μετασχηματιστής είναι 12volt στα 2 Α.

Η δεύτερη κατασκευή είναι για το θαλασσινό 120 λίτρων το οποίο κατασκεύασα με τον ίδιο τρόπο με τρία ανεμιστηράκια που στέλνουν αέρα στο ενυδρείο και μετασχηματιστή 12volt στο 1 Α. αλλά χωρίς ανεμιστηράκι που να διώχνει τον ζεστό αέρα γιατί είναι ανοιχτό ενυδρείο και ο ζεστός αέρας θα φεύγει απο το πίσω μέρος όπου άφησα ενα κενό

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν η κατασκευή είναι πρώτα απ' όλα σωστή, επαρκής για τα λίτρα των ενυδρείων και αν θα χρειαστώ τελικά κάποιο controller θερμοκρασίας το οποίο όμως είναι και σχετικά ακριβό ή να το ανοιγοκλείνω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση μαζί σου. Αύριο παίρνω ανεμιστηράκια για ψύξη. Σκέφτηκα να βάλω τον μετασχηματιτή πάνω σε timer post-41730-1306271759_thumb.jpg

και θα το έχω να δουλεύει πχ 15 λεπτα και να σταματάει 45 (θα παίξω λίγο με τον χρόνο για να δω πόση ώρα θα δουλεύει και πόσο όχι ώστε να μην έχω αυξωμειώσεις θερμοκρασίας πάνω από 1-2 βαθμούς). Προς το παρόν αυτή είναι η λύση που μπορώ να κάνω αφου δεν θα βάλω control. Αν υπάρχει κάτι λάθος σε αυτήν την μέθοδο ας το πει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. Το θερμόμετρο σε ποιο ύψος να το έχουμε μέσα στο ενυδρείο για να μετράμε την θερμοκρασία άμα χρησιμοποιούμε ανεμιστηράκια? Σίγουρα γίνεται η ανακύκλωση του νερού από το φίλτρο αλλά δεν υπάρχουν διαφορές στην θερμοκρασία ανάλογα με το ύψος?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η σκέψη σου για τον χρονοδιακόπτη και οικονομική, όσο για το θερμόμετρο εγώ έχω ένα ψηφιακό με αισθητήρα και καλώδιο και το έχω βάλει στην κάτω γωνία του ενυδρείου, σου προτείνω αν έχεις το γυάλινο να το βάλειςι κάπου στην μέση της στάθμης του νερού και αναλόγως που έχεις τα ανεμιστηράκια να το βάλεις απέναντι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. Το θερμόμετρο σε ποιο ύψος να το έχουμε μέσα στο ενυδρείο για να μετράμε την θερμοκρασία άμα χρησιμοποιούμε ανεμιστηράκια? Σίγουρα γίνεται η ανακύκλωση του νερού από το φίλτρο αλλά δεν υπάρχουν διαφορές στην θερμοκρασία ανάλογα με το ύψος?

Συμπατριώτη δες εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=60892

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η κατασκευή σου, αλλά πόσο σου βγήκε σε χρήματα; Αυτό που θέλω να κάνω εγώ είναι μια κατασκευή που να κάνει την δουλειά της αλλά να είναι και φθηνή στο κόστος της, απο χθες το απόγευμα πάντως που ξεκίνησα να δουλεύω το σύστημα δουλέυει μια χαρά και κατεβάζει την θερμοκρασία αλλά ψάχνω να βρω τον τρόπο ρύθμισης τους χωρίς την αγορά controller, πάντως μου άρεσε η ιδέα του panstelios22 και θα την δοκιμάσω, αν πετύχει θα υπάρχει ένα σύστημα ψύξης με 39 ευρώ το κόστος 5 ανεμιστήρων και 2 μετασχηματιστών ( τα plexi glass τα είχα ) για 2 συστήματα και 3 ευρώ το κόστος 2 timer. Υπάρχει καμμία άλλη πρόταση απο άλλο μέλος σχετικά με τον τρόπο ρύθμισης των ανεμιστήρων;

Link to comment
Share on other sites

Αν θα χρησιμοποιήσουμε τελίκα το timer πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και ειδικά το βράδυ. Βασικά νομίζω ο μόνος τρόπος να ριθμίσουμε το timer είναι να κλείσουμε ένα 24ωρο παρακολουθώντας την θερμοκρασία. Δύσκολο όμως αυτό. Ας πειραματιστούμε και να γράψουμε τα απόελέσματα μας για 2-3 μέρες και πράτουμε αναλόγως. Καλές μετρήσεις... <_<

Μάζεψα σήμερα τα υλικά και αύριο θα κάτσω να φτιάξω το σύστημα. Επλίζω να προλάβω να το τελείσω διότι ανέβηκε ήδη αρκετα η θερμοκρασία του ενυδρείου....

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ καλύτερα να μην το ανοίγουμε, τουλάχιστον όχι αργά το βράδυ λόγω θορύβου, όσο αθόρυβα και να είναι θα ενοχλούν, άντε να δούμε τι θα γίνει, σου εύχομαι το ίδιο, από αύριο ξεκιναω με τα timer.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...