Jump to content

Αναπαραγωγή Μονομάχων


Savou

Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια.
Ασχολουμε πολυ καιρο τωρα με του μονομαχους και παντα μεσα στο μυαλο μου ηταν να κανω μια αναπαραγωγη αλλα κατι με σταματαγε.
Ωραια και πες οτι την κανω την αναπαραγωγη οι μονομαχοι\ινες τη γινονται μετα?
Σκευτικα λοιπον κατι αφου θυμηθηκα μια συζητηση στο metting point με τον Fotis Gt μια κουβεντα που μου ειχε πει.
Κραταω μονομαχο σε ποτιρακι και ειναι μια χαρα.
Και μετα μου εξηγησε το πως.
Λεω λοιπον να το επειχηρησω και εγω σε ενα 60 λιτρο ενυδρειο και οταν χρειαστει να βαλω τους\οις μονομαχους\ινες σε ποτηρακια των 500 ml.
Πολυ θα πειτε μα καλα τη λεει αυτος.
Ο μονομαχος ειναι ενα ψαρι που δεν θελει χωρο θελει καθαρο νερο.
Με αλλλαγες νερου μερα παρα μερα και κανα κλαδεματακι μεσα στα ποτιρακια οι μονομαχοι που θα μπουνε στα ποτηρακια θα ειναι μια χαρα πυστευω.Το νερο βεβαια δεν θα ειναι τις βρυσης θα ειναι του 60 λιτρου ενυδρειου που θα φιλτραρεται κανονικα και θα εχει στρωθει κανονικα και για να μπορεσουμε να κρατησουμε την βιολογια θα μινει ενας μονομαχος εκει.
Ολα καλα μεχρι τωρα μπορουμε να πουμε αν καποιος μονομαχος αρρωστησει και πρεπει να κανει καποια θεραπεια στο ποτηρακι αποκλειεται.
Το σκευτικα και εγω θα εχω 2 ενυδρεια σε περιπτωση που αρρωστησουν 2 μαζι τα οποια θα ειναι για αυτον τον λογο απλα κα μονο νοσοκομεια.
Τωρα για την θερμοκρασια θα μπουνε σε σκιερο και οσο πιο πολυ γινετε ''κρυο'' μερος για τις ζεστες μερες του καλοκαιριου και αν δουμε οτι ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια συμπληρωνουμε λιγο κρυο νερακι.Ισως εαν χρειαστει θα αγοραστουν και πολλε θερμομετρα για να μετραμε τις θερμοκρασιες τις πολυ ζεστες μερες.
Οι μονομαχοι θα ταιζονται με διαφορες τροφες και βιταμινες.
Και σιγουρα αν το ενχειρημα πιασει θα δωθουν σε οποιον θελει.
Θελω να ακουσω και τις δικιες σας γνωμες ομως να μου πειτε αν δεν εχω σκευτει κατι αν κατι που ειπα δεν ειναι σωστο και τα συναφη.!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.!

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να σου πετυχει :thumbup: και να δεις μωρακια μονομαχουλια :blink: ωραια πρεπει να ειναι :blush:

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν δοκιμαζεις να τα κρατησεις σε 5 λιτρα δοχεια απο πλαστικο ...πιστευω δεν πιανουν αρκετο χωρο και θα σου δωσουν την δυνατοτητα να διατηρησεις καποια υποτυπωση βιολογια με ενα μικρο στρωμα βυθου και 1-2 φυτακι....γενικα πιστευω οτι να κρατας ενα ψαρι σε ποτηρι ειναι καπως απανθρωπο ...χωρις να θελω να με παρεξυγησετε..

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν δοκιμαζεις να τα κρατησεις σε 5 λιτρα δοχεια απο πλαστικο ...πιστευω δεν πιανουν αρκετο χωρο και θα σου δωσουν την δυνατοτητα να διατηρησεις καποια υποτυπωση βιολογια με ενα μικρο στρωμα βυθου και 1-2 φυτακι....γενικα πιστευω οτι να κρατας ενα ψαρι σε ποτηρι ειναι καπως απανθρωπο ...χωρις να θελω να με παρεξυγησετε..

Προς θεου ειναι η γνωμη σου αλλα εαν η αναπαραγωγη εχει επιτιχια και βγουν 30-40 μονομαχοι.

40 πενταλιτρα ειναι λιγο δυσκολα να διατηρηθουν γιατο λογο που θα μπουν??

Link to comment
Share on other sites

αν επερνες ενα μεγαλλυτερο ενυδρειο το χωριζες με plexyglass με τρυπουλες για να υπαρχει ροη και εκανες εκει μικρα διαμερισματα; εξαλου αν δεν κρατησεις τα ψαρακια και τα δωσεις σε χομπιστες θα ειναι προσωρινη η κατοικια τους...

Link to comment
Share on other sites

Ποτήρι δε θα συνιστούσα.Υπάρχουν πολύ ωραία και φθηνά δοχεία που μπορείς να κάνεις τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

αν επιχειρησεις κατι τετοιο θα σου συστηνα να παρεις τα ενυδρειακια της ferplast τα 0,5λ.δηλαδη τα ενυδρειακια ''μεταφορας λεγομενα''.τυποι λιτρων υπαρχουν πολλοι τετοιοι αυτης της σειρας.εχει με 0,5-6-13-18-20λ. και ειναι και φτηνα. σου παραθετω και λινκ

http://www.google.gr/search?hl=el&biw=...=geo%20ferplast

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=57931&hl=

καλη επιτιχεια και οτι θες ρωτα...

post-28221-1306611789_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κι από μένα, περιμένουμε εξελίξεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=57931&hl= καλη επιτιχεια και οτι θες ρωτα...

Αγαπητέ pepos τι νέα με την δικιά σου αναπαραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κι από μένα, περιμένουμε εξελίξεις.

Αγαπητέ pepos τι νέα με την δικιά σου αναπαραγωγή;

'εμενα φιλε μ γενισαν μ ανοιξαν καμποσα μικρα αλλα δεν καταφερα να καρατησω κανενα γτ δεν ειχα τον καταλληλοεξωπλισμο ..... πχ αεραντλια ! και φαγητο για τα μικρα.. γεννησε σαββατο απογεμα και αναγκαστικα δευτερα αγορασα...

θα ξαναδοκιμασω οταν βρω χρονο..

αν και ειναι δυσκολα για μενα γτ αφου ολο τον χειμωνα μενουν μαζι στο ενυδρειο ειρηνικα και εχουν συνιθυσει το ενα το αλλο..

Link to comment
Share on other sites

'εμενα φιλε μ γενισαν μ ανοιξαν καμποσα μικρα αλλα δεν καταφερα να καρατησω κανενα γτ δεν ειχα τον καταλληλοεξωπλισμο ..... πχ αεραντλια ! και φαγητο για τα μικρα.. γεννησε σαββατο απογεμα και αναγκαστικα δευτερα αγορασα...

θα ξαναδοκιμασω οταν βρω χρονο..

αν και ειναι δυσκολα για μενα γτ αφου ολο τον χειμωνα μενουν μαζι στο ενυδρειο ειρηνικα και εχουν συνιθυσει το ενα το αλλο..

αεραντλια γιατι? αφου το νερο πρεπει να ειναι στασιμο για να μην τα δυσκολευει στην κολυμπηση αλλα και να κρατιουνται στην επιφανεια για να μην δυσκολευονται να παιρνουν τον αερα που χρειαζονται.

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

ετσι υπεθεσα και εγω αλλα το νερο βρομισε παρα πολυ ευκολα και λογικα ψωφσαν απο αυτο ενο με αεραντλια μικρης ποσοτητας μπορει να το φτιαχνα το νερο..

Link to comment
Share on other sites

ετσι υπεθεσα και εγω αλλα το νερο βρομισε παρα πολυ ευκολα και λογικα ψωφσαν απο αυτο ενο με αεραντλια μικρης ποσοτητας μπορει να το φτιαχνα το νερο..

Link to comment
Share on other sites

αν επιχειρησεις κατι τετοιο θα σου συστηνα να παρεις τα ενυδρειακια της ferplast τα 0,5λ.δηλαδη τα ενυδρειακια ''μεταφορας λεγομενα''.τυποι λιτρων υπαρχουν πολλοι τετοιοι αυτης της σειρας.εχει με 0,5-6-13-18-20λ. και ειναι και φτηνα. σου παραθετω και λινκ

http://www.google.gr/search?hl=el&biw=...=geo%20ferplast

Θα το ψαξω να βρω κατι οικονομικο γιατι απο οτι καταλαβαινεις αν πετιχει θελω πολλα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

ετσι υπεθεσα και εγω αλλα το νερο βρομισε παρα πολυ ευκολα και λογικα ψωφσαν απο αυτο ενο με αεραντλια μικρης ποσοτητας μπορει να το φτιαχνα το νερο..

Ισως δεν εφτεγε η αεραντλια αλλα η τροφη που εριχνες και οι ποσοτητες που την εριχνες.

Link to comment
Share on other sites

αν επερνες ενα μεγαλλυτερο ενυδρειο το χωριζες με plexyglass με τρυπουλες για να υπαρχει ροη και εκανες εκει μικρα διαμερισματα; εξαλου αν δεν κρατησεις τα ψαρακια και τα δωσεις σε χομπιστες θα ειναι προσωρινη η κατοικια τους...

Το σκευτικα αλλα σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων ποσα χωρισματα να κανεις και ποσα μονομαχακια να μπουν?

αλλα και εκτος απο αυτο δεν μου αρεσει σαν λυση γιατι θα ειναι σινεχεια μπριζομενα που το ενα θα βλεπει το αλλο.Και δεν ειναι και τοσο καλο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

τωρα ομως αλλαξα σχεδιο και εχω βαλει 3 μονομαχους μονους σε ενα 110λ.και χωρανε αλλοι 7...γιατι δεν δοκιμαζεις κατι τετοιο σε ενα απο τα ενυδρεια σου?

Link to comment
Share on other sites

τωρα ομως αλλαξα σχεδιο και εχω βαλει 3 μονομαχους μονους σε ενα 110λ.και χωρανε αλλοι 7...γιατι δεν δοκιμαζεις κατι τετοιο σε ενα απο τα ενυδρεια σου?

Τη ακριβος να δοκιμασω?

Σορρυ δεν το επιασα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με 15 ευρω απο το τζαμπο περνεις ενυδρειακη γυρω στα 15 λιτρα και εχει και ανλτια με φιλτρακη εσωματωμενω. :thumbup:

Το εχω και εγω και μεσα το γεμισα με Siporax και εξωτερικα το τυλιξα με σφουγγαρι και ειναι και δυνατο για τα λιτρα του!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με 15 ευρω απο το τζαμπο περνεις ενυδρειακη γυρω στα 15 λιτρα και εχει και ανλτια με φιλτρακη εσωματωμενω. :thumbup:

ναι το ξερω αυτο.

αλλα ρε παιδια αν πετηχει και βγουνε 30 μονομαχοι τη οπου θα πρεπει να μπουνε σε διαφορετικα ενυδρειακια.

αν χρειαστει καθε ενυδρειο να το πληροσω 15 ευρο την πατησαμε. :blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο.

αλλα ρε παιδια αν πετηχει και βγουνε 30 μονομαχοι τη οπου θα πρεπει να μπουνε σε διαφορετικα ενυδρειακια.

αν χρειαστει καθε ενυδρειο να το πληροσω 15 ευρο την πατησαμε. :thumbup::blush:

Οχι ρε φιλε εννοω για να τα μεγαλωσεις οχι για να τα εχεις ολα μαζι για παντα! Απο εκει και περα εννοειτε οτι ή τα δεινεις ή οργανωνεσαι καλυτερα για να μπορεσεις να εχουν τον καταλληλο χωρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε εννοω για να τα μεγαλωσεις οχι για να τα εχεις ολα μαζι για παντα! Απο εκει και περα εννοειτε οτι ή τα δεινεις ή οργανωνεσαι καλυτερα για να μπορεσεις να εχουν τον καταλληλο χωρο τους.

Για το μεγαλομα θα μεινουν στο 60 λιτρο που εχω.

Απλα σκευτομαι τα παντα για αυτην την αναπαραγωγη για να ειμαι ετοιμος να αντιμετοπησω τα παντα.

Σε καποια στιγμη θα πρεπει να φιγουν απο το ενυδρειο οπου θα μεγαλωσουν και να μπουνε μονα τους.

Εκει σκευτομαι το που θα τους βαλω αλλα μαλλον θα καταληξω σε πλαστικα ενυδρειακια μεταφορας.

Link to comment
Share on other sites

Για το μεγαλομα θα μεινουν στο 60 λιτρο που εχω.

Απλα σκευτομαι τα παντα για αυτην την αναπαραγωγη για να ειμαι ετοιμος να αντιμετοπησω τα παντα.

Σε καποια στιγμη θα πρεπει να φιγουν απο το ενυδρειο οπου θα μεγαλωσουν και να μπουνε μονα τους.

Εκει σκευτομαι το που θα τους βαλω αλλα μαλλον θα καταληξω σε πλαστικα ενυδρειακια μεταφορας.

http://www.alibaba.com/product-free/262256...a_Security.html

http://www.aloha-aquariums.com/servlet/the...Aquarium/Detail

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Θα τα κοιταξω αλλα δεν θα εχουν προβλημα με flaring?

Ξερω οτι δεν κανει καλο να ειναι σινεχεια ετσι !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...