Jump to content

Αναπαραγωγή Μονομάχων


Savou

Recommended Posts

Θα τα κοιταξω αλλα δεν θα εχουν προβλημα με flaring?

Ξερω οτι δεν κανει καλο να ειναι σινεχεια ετσι !

Savou αυτες ειναι καποιες compact λυσεις, απο εκει και περα καταλαβαινεις και εσυ πως εαν εχουν το ενυδρειακη τους το καθενα ειναι σαφως καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Savou αυτες ειναι καποιες compact λυσεις, απο εκει και περα καταλαβαινεις και εσυ πως εαν εχουν το ενυδρειακη τους το καθενα ειναι σαφως καλυτερα.

ναι αυτο σιγουρα.!

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα οτι εχω βαλει σε ενα ενυδρειο 110λ. 3 μονομαχους και μου εχει μεινει χωρος για αλλους 7... γιατι δεν κανεις κατι παρομοιο με τα δικα σου ενυδρεια?

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα οτι εχω βαλει σε ενα ενυδρειο 110λ. 3 μονομαχους και μου εχει μεινει χωρος για αλλους 7... γιατι δεν κανεις κατι παρομοιο με τα δικα σου ενυδρεια?

για πολλους λογους.

Πυστευω οτι η φιαδορα δεν θα ειναι και μεγαλη απο το να κανω αυτο που λες η να αγορασω τα ενυδρειακια μεταφορας.

Εκτος απο αυτο αν σε 110 λιτρα μπορεισ να βαλεις 10 περιπου στα 60 ισως να μπουνε 6.

Σιγουρα οι μονομαχοι που θα γεννιθουνε θα ειναι πολυ περισσοτεροι απο 6.!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν γνωριζω ηθελα να ρωτησω με αφορμη το θεμα σου ..αν γεννηθουν οι μονομαχοι και τους αφησεις μαζι μεχρι να μεγαλωσουν απο ποτε αρχιζουν να εκδηλωνουν την συμπεριφορα τους και να πεφτει ξυλο ?

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν γνωριζω ηθελα να ρωτησω με αφορμη το θεμα σου ..αν γεννηθουν οι μονομαχοι και τους αφησεις μαζι μεχρι να μεγαλωσουν απο ποτε αρχιζουν να εκδηλωνουν την συμπεριφορα τους και να πεφτει ξυλο ?

Link to comment
Share on other sites

μετα τους 2 μηνες πρεπει να τα βαλεις μονα τους

δεν παιζει καθολου ρολο οτι ειναι αδελφια ?

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει καθολου ρολο οτι ειναι αδελφια ?

Κοιτα και εγω αυτο σκευτομουνα αλλα απο οποια μερια και αν το δεις μετα τους πρωτους μηνες που ειναι το μεγαλομα πρεπει να χωριστουν.

Παιζει βεβαια ρολο και σε ποσο λιτρα ενυδρειο θα τους βαλεις.

Σε ενα 60 λιτρο που ειναι μαζι 30 π.χ μονομαχοι θα εχεις θεμα και με την βιολογια γιατι για να ταισεις 30 μονομαχους πρεπει να βαλεις πολυ τροφη αλλα και οτι δεν θα εχουν χωρο και θα αρχησουν να διεκδικουν χωρους.

Τωρα δεν ξερω αν υσχειει το ιδιο σε ενα ενυδρειο 200-300 λιτρων!

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει καθολου ρολο οτι ειναι αδελφια ?

ναι...οτι περιπτωση και να βαλεις για τον μονομαχο χαμενος θα βγεις...

τα εχει ολα ισωμα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

Μεςτα απο πολυ διαβασμα αρχιζουν να δημιουργουνται οι πρωτες αποριες μου.

Η πρωτη και πιο συμαντικη απορια μου ειναι το τη ταιζονται τα μωρα?Κατι πολυ συμαντικο καθος πρεπει να ταιζονται καθε 5-6 ωρες.

Η δευτερη απορεια μου ειναι: Η θυλικα με το που σταματησει η αναπαραγωγη πρεπει να βγει απο το ενυδρειο και τοτε ο αρσενικος παιζει τον μεγαλητερο ρολο.

Μετα απο 2-3 μερες ο αρσενικος πρεπει να βγει καθος πρεπει να ξεκουραστει.

Μετα ξαναμπαινει στο ενυδρειο με τα μωρα?

Link to comment
Share on other sites

Μεςτα απο πολυ διαβασμα αρχιζουν να δημιουργουνται οι πρωτες αποριες μου.

Η πρωτη και πιο συμαντικη απορια μου ειναι το τη ταιζονται τα μωρα?Κατι πολυ συμαντικο καθος πρεπει να ταιζονται καθε 5-6 ωρες.

Η δευτερη απορεια μου ειναι: Η θυλικα με το που σταματησει η αναπαραγωγη πρεπει να βγει απο το ενυδρειο και τοτε ο αρσενικος παιζει τον μεγαλητερο ρολο.

Μετα απο 2-3 μερες ο αρσενικος πρεπει να βγει καθος πρεπει να ξεκουραστει.

Μετα ξαναμπαινει στο ενυδρειο με τα μωρα?

1)λοιπον καταρχην τα μωρα πρεπει να ταιζονται με αρτεμια η οποια ειναι πολυ ''διπροσωπη'' οσων αφορα στη θερμοκρασια που διατηρειται*.

2)η θηλυκια μετα την αναπαραγωγη βγαινει αμεσως απο το ενυδρειο

3)ο αρσενικος θα βγει μετα απο 1-2 μερες αφου τα μικρα μπορεσουν να μεινουν απο μονα του στην επιφανεια χωρις την βοηθεια του πατερα

4)οχι ο μονομαχος αφου βοηθησει τα μικρα εκει τελειωνει και η αποστολη του

1)*η αρτεμια διατηρειται σε μεγαλο μεγαλο μπουκαλι μαζι με εναν θερμοστατη μεσα (αν και τωρα το καλοκαιρι δεν νομιζω να παθει ζημια)

υ.γ ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα ωστε να προχωρησεις στην αναπαραγωγη σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τα ενυδρεια σημερα ετοιμαστηκαν ειχαμε ενα ατυχηματακι το 60 λιτρο ανοιξε και το κολλησαμε σημερα και το 20 λιτρο στρωνετε για να μπει η θυληκια.

Φωτογραφιες θα βαλω σε λιγακι.

Τωρα αφου κολλησει το ενυδρειο και μπει σε λειτουργια και το μεγαλο που θα γινει η αναπαραγωγη θα ξεκινησουμε να φτιαχνουμε artemia που πραγματικα δεν εχω ιδεα πως φτιαχνετε και θελω την βοηθεια σας για αυτο.

Ευχαριστω.!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...