Jump to content

Recommended Posts

Μετά από 6-7 μήνες διάχυσης διοξειδίου από μπουκάλα το ενυδρείο έχει μονό 6 ppm CO2. Στο bubble counter μετρώ 110 φυσαλίδες στο λεπτό αλλά στην σκάλα διάχυσης μετρώ μόνο 32. Γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διάφορα μεταξύ τους και στις πόσες φυσαλίδες να το πάω για να αυξηθεί το διοξείδιο στο ενυδρείο? Να προσθέσω ότι δεν υπάρχει τίποτα ανάμεσα στον bubble counter και την σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράς τόσες πολλές στο buble counter και στην σκάλα τόσο λιγότερες μπορεί να έχεις διαρροή!άλλαξε λαστιχάκι για co2 ή τσέκαρε τις ενώσεις με νερο και σαπούνι για διαρροές!

Οι 32 φυσαλίδες αν τα λίτρα είναι πολλά δεν κάνουν τίποτα!

Επίσης αν έχεις μεγάλη ανατάραξη στην επιφάνεια έχεις μεγάλη απώλεια co2 και αν η διάχυση δεν γίνεται σωστά μπορεί να χάνεται η ποσότητα διοξιδείου που διαχέεται στο ενυδρείο!

Δώσε πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το κοιτάξω για διαρροή.. στην επιφάνεια έχω ελαχίστη διαρροή δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα.180 λίτρα είναι το ενυδρείο. Πάντως οι φυσαλίδες στην σκάλα είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι στο buble counter, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ποσοτικά το ίδιο επειδή είναι πιο μεγάλες οι φυσαλίδες? Πες μου τι άλλες πληροφορίες θέλεις για να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου είναι λίγα!Το πιο πιθανόν αν δεν έχεις διαρροή είναι οι φυσαλίδες co2 που βγαίνουν από την σκάλα δίαχυσης να βγαίνουν σχεδόν ολόκληρες και να μην διαλύονται στο νερό!Λύση για μένα είναι ή να αλλάξεις σκάλα διαχυσης που να διαλύουν καλύτερα τις φυσσαλίδες!Εκτός αν χρησιμοποιήσεις κυκλοφορητη νερου στην σκάλα για διαλύεται το co2.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη ούτε εκεί δεν πρέπει να είναι το πρόβλημα γιατί καθώς ανεβαίνουν οι φυσαλίδες μικραίνουν και στο τέλος τις σκάλας ίσα ίσα που τις βλέπεις.. διαρροή στις ενώσεις δεν έχω, θα κοιτάξω και το λαστιχάκι το απόγευμα και βλέπουμε. Επειδή δεν έχω κοιτάξει ποτέ σύστημα αλλουνού, κανονικά όσες φυσαλίδες έχει στο bubble counter πρέπει να έχει και η σκάλα?

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το κοιτάξω για διαρροή.. στην επιφάνεια έχω ελαχίστη διαρροή δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα.180 λίτρα είναι το ενυδρείο. Πάντως οι φυσαλίδες στην σκάλα είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι στο buble counter, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ποσοτικά το ίδιο επειδή είναι πιο μεγάλες οι φυσαλίδες? Πες μου τι άλλες πληροφορίες θέλεις για να βοηθήσω.

Την απάντηση την έδωσες μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίζει πρόβλημα!Να μετράς 110 φυσαλίδες το λεπτό και το διοξείδιο να μην ανεβαίνει είναι ανεξήγητο!Για τα λίτρα σου τοσες φυσαλίδες θεωρώ ότι είναι πολλές

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση του CO2 είναι ανάλογή με τα φυτά (αριθμό - είδος) και από τον φωτισμό.

Πιθανόν να πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό των φυσαλίδων.

Τι ΚΗ μετράς στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση του CO2 είναι ανάλογή με τα φυτά (αριθμό - είδος) και από τον φωτισμό.

Πιθανόν να πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό των φυσαλίδων.

Τι ΚΗ μετράς στο ενυδρείο.

Πολύ σωστά είπες ότι έδωσα την απάντηση μόνος μου αλλά την λύση στο πρόβλημα μου δεν την ξέρω.

Στο ενυδρείο έχω πεχα 7,4 και ΚΗ 5.

Άμα βοηθάει να σου πω και λάμπες και φυτά, ή μπορώ να ανεβάσω και μια φωτογραφία για να τα δεις και ποσοτικά τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε τον αριθμό των φυσαλίδων.

Link to comment
Share on other sites

τι φυτα έχεις που το διοξείδιο παραμένει χαμηλά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...