Jump to content

Στη χωρα της φεγγαροπετρας...................


panos_d7

Recommended Posts

Ναι, απο οτι εψαξα λιγο στο νετ την βρηκα σαν φεγγαροπετρα, φαιοπετρα, και πετρα Αρης. :bowdown:

Απο οτι βλεπω μαλλον τελικα ειναι τρια διαφορετικα πετρωματα, απλα μοιαζουν μεταξυ τους. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ημερα διαιτας η χθεσινη.Τις κυριακες δε ταιζω καθολου αλλα χτες ειπα να τους δωσω λιγο..............αγγουρακι.

Υ.Γ:Το αγγουρακι ειναι 100% ΕΛΛΗΝΙΚΟ :bowdown:

dsc03319t.jpgdsc03316mt.jpg

dsc03310v.jpgdsc03320t.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ημερα διαιτας η χθεσινη.Τις κυριακες δε ταιζω καθολου αλλα χτες ειπα να τους δωσω λιγο..............αγγουρακι.

Υ.Γ:Το αγγουρακι ειναι 100% ΕΛΛΗΝΙΚΟ :(

Φιλε εχω μια απορία!! πως διατηρείς τον βυθο τοσο καθαρό και τοσο ευθύ ?:) βαζεις level? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Έκανες πολύ καλύ δουλειά!!!

ΥΓ1 : Τις red cherry τις ξέρω από κάπου; :)

ΥΓ2 : Για την συνύπαρξη SAE και moss δες εδώ Κάποτε είχα και εγώ και η moss έμοιαζε με κλωστούλες :(

ΥΓ3 : Καλά, ούτε ένα σαλιγκάρι λαθρεπιβάτης; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Έκανες πολύ καλύ δουλειά!!!

ΥΓ1 : Τις red cherry τις ξέρω από κάπου; :)

ΥΓ2 : Για την συνύπαρξη SAE και moss δες εδώ Κάποτε είχα και εγώ και η moss έμοιαζε με κλωστούλες :(

ΥΓ3 : Καλά, ούτε ένα σαλιγκάρι λαθρεπιβάτης; :thumbup:

1.Τις μαμα red σιγουρα τις ξερεις και εχεις χαιρετισματα. :thumbup:

2.Για τη moss και sae καποιος μου το ειχε ξαναεπησημανει αλλα δεν εχω προβλημα.Αντιθετως πεταω κατα καιρους.Αλλα εδω μιλαμε για τις πλεον ιδανικες-τελειες συνθηκες διαβιωσης,με τη πρασιναδα θα ασχολουνται; :thumbup:

3.Σαλιγκαρια απο που να ειχα;Απο τα φυτα;Ακομα δεν εχω πετυχει να πω την αληθεια.

Τωρα θελω να ριξω το Ph οσο μπορω,να αλλαξω ψαροσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω μια απορία!! πως διατηρείς τον βυθο τοσο καθαρό και τοσο ευθύ ?:) βαζεις level? :thumbup:

Για τον βυθο να σου πω την αληθεια δεν εχω κανει τιποτα και δε τον πειραζω κιολας εκτος απο μερικα ξηλωματα φυτων κατα καιρους που σηκωθηκε λιγη "σκονη".Οτι ειναι καθαρος μπορει να παιζει ρολο οτι ειναι μαυρος και δε πολυφαινονται οι βρωμιες ή να εχω τις super γαριδες που κανουν καλη δουλεια. :(

Το μονο προβλημα που εχω ειναι με πρασινη αλγη ειδικα πανω στις πετρες και λιγη στις ανουμπιες.

level συγνωμη αλλα δε ξερω τι ειναι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και ηρθε ο καιρος της ανακαινισης. :buttrock: Φυγαν καποια ψαρια και φυτα και μπηκαν αλλα (κυριως φυτα).

Δεκτες οι γνωμες για καποιο αλλο φυτο ή ψαρι που να ταιριαζει.

Απο φυτα εχω βαλει emmersed cuba απο ενα καλο φιλο εδω μεσα και ευελπιστω να πιασει.Μου βγηκε η πιστη βεβαια να τη φυτεψω και ακομα και τωρα μερικες φορες βλεπω καποιο κομματι να επιπλεει.Πολλοι οι ενοχοι φυσικα.Εχει μπει δεξια και αριστερα,εκει που ηταν πριν το lilaeopsis.Επισης προστεθηκε πριν 3 μερες μια ροταλα (στο κεντρο η κοκκινη).Αριστερα μονο του το κοκκινο δε ξερω τι ειναι.Το πηρα για πειραμα. :buttrock:

Απο ψαρακια τωρα μειναν μονο οι ροδοστομοι (11 το συνολο),2 oto και μερικα Platy που μαλλον θα μετακομισουν στο προσεχες μελλον.

Μπηκε και δευτερο φιλτρο (fluval 105) και moonlight πισω.

Εδω ενας απο τα αγαπημενους μου αλλα πολυ ευαισθητους οτο.Εχω χασει τον εναν πριν καιρο.Μειναν 2

dsc03358l.jpg

dsc03360ub.jpg

Πανοραμικη που φαινεται η παλια και η νεα cuba.

dsc03363xe.jpg

dsc03348bz.jpg

dsc03341p.jpg

dsc03345m.jpg

Οι γαριδες πιστες και..........."θερμες".

dsc03347cn.jpg

dsc03360ub.jpg

dsc03361q.jpg

Φωτο με το moonlight αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου αλλα εχω καποιες εναστασεις.

1.Η cuba ειναι πολυ δυσκολη και ειδα οτι δεν εχεις ουτε καλο φωτισμο,ουτε υποστρωμα,οπωτε το βλεπω δυσκολο..

2.Τα ψαρια σου ειναι ασυμβατα.Οι ροδοστομοι με τα πλατυ δεν πανε μαζι λογο διαφορετικων συνθικων νερου.

3.το ph σου ειναι υψιλο για τους ροδοστομους αλλα και για τους οτο,γι αυτο μαλλον εχεις και απολειες..

Κατα τα αλλα το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου αλλα εχω καποιες εναστασεις.

1.Η cuba ειναι πολυ δυσκολη και ειδα οτι δεν εχεις ουτε καλο φωτισμο,ουτε υποστρωμα,οπωτε το βλεπω δυσκολο..

2.Τα ψαρια σου ειναι ασυμβατα.Οι ροδοστομοι με τα πλατυ δεν πανε μαζι λογο διαφορετικων συνθικων νερου.

3.το ph σου ειναι υψιλο για τους ροδοστομους αλλα και για τους οτο,γι αυτο μαλλον εχεις και απολειες..

Κατα τα αλλα το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο :buttrock:

Οι ενστασεις δεκτες αφοσον ειναι καλοπροαιρετες. :)

1.Το ξερω οτι ειναι δυσκολο φυτο αλλα ειχα και πριν(αν δεις στη μεση ειναι η παλιοτερη γενια.Φαινεται και απο το χρωμα) και εχει κανονικη αναπτυξη αρα ειμαι αισιοδοξος και για τη "νεα καλιεργεια".Ποτε δεν ειχα υποστρωμα στα ενυδρεια μου και ποτε δεν ειχα προβλημα με τα φυτα.Προτιμω τις ταμπλετες βυθου.

2.Τα ψαρια το ξερω οτι ζουν σε καμια σχεση ph αλλα τους ροδοστομους απο εκει που τους πηρα τους ειχε με 7ph και το δικο μου ειναι κοντα στο 7,5 πια και με το co2 μπορει να πεσει και αλλο.Αλλαγες κανω με οσμωση αρα πετυχαινω και τη μαλακοτητα σιγα σιγα.Δεν ειχα ποτε απωλειες ζωντανων εκτος απο εναν οτο ο οποιος μπορει και να ειχε κατι απο το πετσοπ (η ουρα του ηταν λιγο χτυπημενη).Οι ροδοστομοι δε μπηκαν τωρα παντως.Τα πλατυ ζουν και με χαμηλοτερο απο 8ph απλα δε θα χω τοσο ευκολα γεννες.Καλυτερα κιολας.Παντως οπως ειπα παραπανω θα φυγουν καποια στιγμη.Να δω τι θα βαλω. :buttrock:

3.Απαντηθηκε στο 2 σχετικα με το ph. :buttrock:

Σε ευχαριστω παντως για τις παρατηρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο ενυδρείο! Μπράβο! :buttrock:

Δώσε χρόνο στα φυτά να μεγαλώσουν και θα γίνει ακόμα καλύτερο!!

Γνώμη μου όσον αφορά την ψαροσύνθεση είναι να βγάλεις τα platy, να προσθέσεις περισσότερους ροδόστομους, και να ξεκιννήσεις να ρίχνεις σταδιακά το pH! Όμως υπάρχει και το πρόβλημα ότι οι γαρίδες δεν θέλουν χαμηλό pH...

Οι επιλογές λοιπόν είναι είτε να μείνεις στο υπάρχον pH που είναι ακατάλληλο για τους ροδόστομους και τους οτόκυκλους, είτε να ξεκινήσεις να ρίχνεις το pH απομακρύνοντας όμως από το ενυδρείο γαρίδες και platy!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο τα ομορφοτερα ενυδρεια που εχω δει..πολλα πολλα μπραβο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για αλλη μια φορα παιδια.

Psaroukla μπρος γκρεμοες και πισω ρεμα. :D .Οσο αφορα το να αφησω να μεγαλωσουν τα φυτρα δε μου αρεσει πολυ το θεαμα του υψους αν εννοεις αυτο και πεφτει συχνα κλαδεμα.Ειδικα στο πολυσπερμα.Αν σου δειξω τωρα πως το χω θα καταλαβεις.Αν δεις ακομα και οι valisneries ειναι κομενες στη μεση γιατι πιανουν επιφανεια πολυ γρηγορα.

Καρδιιναλιους να βαλω αντι για τα πλατυ ή πεφτει πολυ 2 κοπαδια στον ιδιο χωρο ;

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε πανο

οσο παει κ τουμπανιαζει η βλαστηση.

κ η κουμπα καλα παει.υπομονη θελει , διοξειδιο κ λιπανση καλη.

οι ροδοστομοι πρεπει να ειχαν 6,8 ph,λεω. :D

αντε περιμενουμε κ αλλες φωτο.

υ.γ. εισαι μερακλης παντως.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε πανο

οσο παει κ τουμπανιαζει η βλαστηση.

κ η κουμπα καλα παει.υπομονη θελει , διοξειδιο κ λιπανση καλη.

οι ροδοστομοι πρεπει να ειχαν 6,8 ph,λεω. :D

αντε περιμενουμε κ αλλες φωτο.

υ.γ. εισαι μερακλης παντως.

Αφου τα φυτα ειναι απο εκλεκτη ποιοτικη παραγωγη απο διπλωματουχο γεωπονο. -_-

Επεσε ενα καλο κλαδεμα.

To διοξειδιο θα το ανεβασω ενα κλικ.To ph εχει πεσει παντως και το kh πεφτει με τις αλλαγες σιγα σιγα.

Ποτε θα ερθεις να σου δωσω οτι σου υποσχεθηκα;Αντε να φυγουν γιατι με χει σπασει τα νευρα η παλιο moss.

Οι ροδοστομοι (φαγωθηκατε ολοι :D ) εχουν προσαρμοστει στις τελειες συνθηκες νερου. -_-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Τις πέτρες από ποιο μαγαζί τις πήρες και μάλιστα φθηνά;ενυδρειομάγαζο ή μάντρα υλικών;αν ναι ποιό;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου. Τις πετρες απο που τις αγορασες;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου. Τις πετρες απο που τις αγορασες;

Ευχαριστω Panik,τις πετρες τις πηρα απο το pangea.Και τον βασαλτη απο εκει τον πηρα.Οι πετρες ειναι μη ασβεστολιθικες................ οι συγκεκριμενες.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ηταν πριν 2 μερες.Τωρα το πιο πολυ πολυσπερμα ξανακλαδευτηκε για να αφησει λιγο φως στη ludwigia μπας και ανεβει η καυμενη.Ειναι το μονο στασιμο φυτο εκει μεσα.Προστεθηκε επισης και μια bacopa και μερικοι καρδιναλιοι (15).Μειναν ακομα 4 πλατυ που θα φυγουν εντος ημερων.

Το PH εχει κατεβει αισιως στο 7 αλλα η σκληροτητα παραμενει στο 10.Αυτο φυσικα σημαινει οτι ειμαι καλα σε CO2 αλλα λεπτομερεια.

Η πρασινη αλγη παραμενει οπως και παλια.Δε με πολυχαλαει ομως γιατι δινει ωραια εικονα στις πετρες.

Φωτο;

dsc03443mv.jpgdsc03430q.jpgdsc03427p.jpgdsc03422o.jpgdsc03420y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάνο εγώ τον καλό μου λόγο στον είχα πει και ποιο παλιά και παρακολουθώ με ενδιαφέρων την εξέλιξη του όλου ενυδρείου σου.

Ας κάνουμε και κάποια σχόλια και παρατηρήσεις από την όλη προσπάθεια σου για τους λάτρεις του φυτεμένου.

Κατά αρχάς παρόλο που ο φωτισμός σου είναι μέτριος φαίνεται πόσο σημαντικό είναι το CO2 σε ένα φυτεμένο με εύκολα και μέτριας δυσκολίας φυτά, εκτός της Ludwigia που υποφέρει λόγο λίγων λουμεν. Επίσης ακόμα και η cuba που θεωρείται απαιτητική σε φωτισμό, παρόλα αυτά τα πάει μια χαρά κυρίως λόγο CO2 που είναι σε υψηλό επίπεδο.

Γράψε μας λίγο τις ρουτίνες σου, την λίπανση ανά πόσο και σε τη ποσότητα, και για τις αλλαγές νερού κάθε πότε και σε τη αναλογίες ΑΟ με δικτύου φαντάζομαι.

Γενικός αν και τα ψαράκια σου θα βρίσκονταν θεωρητικά καλύτερα σε χαμηλότερο ΡΗ πιστεύω πως τώρα είσαι σε ένα καλό επίπεδο και για αυτά αλλά και για τα φυτά σου μια που σε ποιο όξινο νερό μπορεί να έχουν πρόβλημα κάποια από αυτά. Βέβαια το ότι κάνεις αλλαγές με ΑΟ και το ΚΗ σου είναι 10 ακόμα μετά από αυτό το χρονικό διάστημα έως σήμερα μου κάνει ολίγων εντύπωση και μου κινούν υποψίες οι πέτρες σου. Βέβαια δεν έχεις κάποιο πρόβλημα λέγοντας αυτά απλά σου εκφράζω τις σκέψεις μου.

Όσο για τις αλγες ακόμα μια φορά οι πέτρες σου μου κινούν υποψίες ή η λίπανση είναι αρκετή ή οι αλλαγές νερού δεν είναι τόσο τακτικές. Βέβαια καλό είναι και να υπάρχουν σε λογικό βαθμό και για ομορφιά αλλά και για να τσιμπολογούν και οι κάτοικοι, άλλωστε στην φύση δεν είναι και όλα λαμπίκο!

Καλή συνέχεια και καλά κλαδέματα! :)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

απλα υπεροχο!!η εξέλιξη του ενυδρειου ειναι πραγματικα αξια συγχαρητήριων φιλε μου!και ειμαι σιγουρος οτι θα γινει ακομα καλυτερο..

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...