Jump to content

Στη χωρα της φεγγαροπετρας...................


panos_d7

Recommended Posts

Πάνο εγώ τον καλό μου λόγο στον είχα πει και ποιο παλιά και παρακολουθώ με ενδιαφέρων την εξέλιξη του όλου ενυδρείου σου.

Ας κάνουμε και κάποια σχόλια και παρατηρήσεις από την όλη προσπάθεια σου για τους λάτρεις του φυτεμένου.

Κατά αρχάς παρόλο που ο φωτισμός σου είναι μέτριος φαίνεται πόσο σημαντικό είναι το CO2 σε ένα φυτεμένο με εύκολα και μέτριας δυσκολίας φυτά, εκτός της Ludwigia που υποφέρει λόγο λίγων λουμεν. Επίσης ακόμα και η cuba που θεωρείται απαιτητική σε φωτισμό, παρόλα αυτά τα πάει μια χαρά κυρίως λόγο CO2 που είναι σε υψηλό επίπεδο.

Ο φωτισμος οντως ειναι μετριος αλλα αφου η cuba παει καλα περιμενα την ευκολη ludwigia να παρει μπρος πολυ γρηγορα.

το CO2 αν θες να ασχοληθεις με φυτα ειναι μονοδρομος και οχι πειραματα με DIY.Τα εχω δοκιμασει και αυτα και δε συγκρινονται με ενα ολοκληρωμενο συστημα CO2.

Γράψε μας λίγο τις ρουτίνες σου, την λίπανση ανά πόσο και σε τη ποσότητα, και για τις αλλαγές νερού κάθε πότε και σε τη αναλογίες ΑΟ με δικτύου φαντάζομαι.

Να πω την αληθεια δεν ακολουθω καποιο σχεδιαγραμμα λιπανσης.Εχω δοκιμασει αρκετα παντως.Αυτο το καιρο ριχνω πολυ σπανια λιγο καλιο και 1 φορα την εβδομαδα flourish.Παντα μιση ποσοτητα.

Επισης αυτο το καιρο δοκιμαζω το flourinMulti της BRIGHTWELL.Ημερησια 6 σταγονες.Δοκιμαστικα παντα.

Αλλαγες πο τη στιγμη που τα φυτα πηραν τον δρομο τους κανω καθε 2 βδομαδες.24 λιτρα αλλαζω.Περιπου 70% Α/Ο και το υπολιπο βρυσης.το νερο της βρυσης μου εχει σκληροτητα 12.Συπληρωματα που και που με απιονισμενα.

Γενικός αν και τα ψαράκια σου θα βρίσκονταν θεωρητικά καλύτερα σε χαμηλότερο ΡΗ πιστεύω πως τώρα είσαι σε ένα καλό επίπεδο και για αυτά αλλά και για τα φυτά σου μια που σε ποιο όξινο νερό μπορεί να έχουν πρόβλημα κάποια από αυτά. Βέβαια το ότι κάνεις αλλαγές με ΑΟ και το ΚΗ σου είναι 10 ακόμα μετά από αυτό το χρονικό διάστημα έως σήμερα μου κάνει ολίγων εντύπωση και μου κινούν υποψίες οι πέτρες σου. Βέβαια δεν έχεις κάποιο πρόβλημα λέγοντας αυτά απλά σου εκφράζω τις σκέψεις μου.

Όσο για τις αλγες ακόμα μια φορά οι πέτρες σου μου κινούν υποψίες ή η λίπανση είναι αρκετή ή οι αλλαγές νερού δεν είναι τόσο τακτικές. Βέβαια καλό είναι και να υπάρχουν σε λογικό βαθμό και για ομορφιά αλλά και για να τσιμπολογούν και οι κάτοικοι, άλλωστε στην φύση δεν είναι και όλα λαμπίκο!

Καλή συνέχεια και καλά κλαδέματα! :)

Οι Πετρες δεν ειναι ασβεστολιθικες,τις εχω τεσταρει με ξυδι 2 φορες.Μου αναψες φωτιες παλι.χαχαχαχα

Ισως η λιπανση να ειναι too much και απο αυριο το ειχα προγραματισει για διακοπη ζουμιων για μερικες μερες.Αισθητικα ειναι ωραια να πω την αληθεια εκτος αν αρχισει να ξεφευγει.........

Το μονο που με ανυσηχει και με παραξενευει ειναι οτι εμφανιστικε μαυρη τριχοειδης σε 3-4 φυλλα σε διαφορα φυτα.Με το διοξειδιο και την αναπτυξη που εχω ειναι η μονη αλγη που δε περιμενα να δω ποτε σε αυτο το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο φωτισμος οντως ειναι μετριος αλλα αφου η cuba παει καλα περιμενα την ευκολη ludwigia να παρει μπρος πολυ γρηγορα.

Και εγω το ιδιο νομιζα, ελα ομως που στο τελος εγινε το ακριβως αντιθετο.

το CO2 αν θες να ασχοληθεις με φυτα ειναι μονοδρομος και οχι πειραματα με DIY.Τα εχω δοκιμασει και αυτα και δε συγκρινονται με ενα ολοκληρωμενο συστημα CO2.

Το Diy καλο, αλλα για 100 λιτρα το πολυ και υπο προειποθεσεις! Η μπουκαλα οντως ειναι οτι το καλυτερο.

Να πω την αληθεια δεν ακολουθω καποιο σχεδιαγραμμα λιπανσης.Εχω δοκιμασει αρκετα παντως.Αυτο το καιρο ριχνω πολυ σπανια λιγο καλιο και 1 φορα την εβδομαδα flourish.Παντα μιση ποσοτητα.

Επισης αυτο το καιρο δοκιμαζω το flourinMulti της BRIGHTWELL.Ημερησια 6 σταγονες.Δοκιμαστικα παντα.

Κρατα μας ενημερους απο την ολη εξεληξη. Οτι μεταβολες στις ρουτινες λιπανσης κανεις καντες σταδιακα γιατι τα φυτα σε σχεση με τις αλγες ειναι παντα ενα βημα πισω στο να προσαρμοστουν και να ανταποκριθουν.

Αλλαγες πο τη στιγμη που τα φυτα πηραν τον δρομο τους κανω καθε 2 βδομαδες.24 λιτρα αλλαζω.Περιπου 70% Α/Ο και το υπολιπο βρυσης.το νερο της βρυσης μου εχει σκληροτητα12.Συπληρωματα που και που με απιονισμενα.

Γενικως εχεται καλο νερο μια που στο Βολο συνηθως εχουμε πολυ σκληρο νερο, ειδικα το καλοκαορι ξεπερναει και το 20.

Αρα το μειγμα νερων λογικα παιζουν κοντα στο 9 GH ας πουμε ή ποσο; Kαι απο KH;

Οι Πετρες δεν ειναι ασβεστολιθικες,τις εχω τεσταρει με ξυδι 2 φορες.Μου αναψες φωτιες παλι.χαχαχαχα

Ασε το ξυδι και πιασε το λαδι, :P εεεεεεεεε, το Aquaforte, υδροχλωρικο οξυ απο τα σουπερ μαρκετ για σιγουρα πραγματα.

Ισως η λιπανση να ειναι too much και απο αυριο το ειχα προγραματισει για διακοπη ζουμιων για μερικες μερες.Αισθητικα ειναι ωραια να πω την αληθεια εκτος αν αρχισει να ξεφευγει.........

Το μονο που με ανυσηχει και με παραξενευει ειναι οτι εμφανιστικε μαυρη τριχοειδης σε 3-4 φυλλα σε διαφορα φυτα.Με το διοξειδιο και την αναπτυξη που εχω ειναι η μονη αλγη που δε περιμενα να δω ποτε σε αυτο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικως εχεται καλο νερο μια που στο Βολο συνηθως εχουμε πολυ σκληρο νερο, ειδικα το καλοκαορι ξεπερναει και το 20.

Αρα το μειγμα νερων λογικα παιζουν κοντα στο 9 GH ας πουμε ή ποσο; Kαι απο KH;

Το 12 που εγραψα ειναι για την ανθρακικη σκληροτητα.Τo gh δε το εχω μετρησει ποτε.

Το ΚΗ δεν ειναι αυτο που μας ενδιαφερει;διαβασα καπου οτι, οτι και αν μετρησεις,τα τεστ GH ή KH βγαζουν τις ιδιες τιμες.

Ακομα και οι πιανκες CO2 ΚΗ αναφερουν.

Link to comment
Share on other sites

H KH μας ενδιαφερει για να μπορουμε να υπολογισουμε το διαλυμενο διοξειδιο στο νερο και λειτουργη σαν Buffer (σταθεροποιητης) του ΡΗ. Οσο ποιο υψιλο ειναι το ΚΗ τοσο ποιο δυσκολα κατεβαινει και το ΡΗ. Το GH ειναι η γενικη σκληροτητα και μας ενδιαφερει περισσοτερο για τα ψαρια αλλα και για να εχουμε εναν γενικο μπουσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά ! Μπράβο

και ωραίος διάλογος παραπάνω παίδες

η ρουτίνα seachem flourish με λίγο κάλλιο που και που είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ (την εφαρμόζω χρόνια τώρα μαζί με λίγο σίδηρο seachem πάλι, επίσης που και που)

προσοχή στο GH της Θεσσαλονίκης.....κατά κανόνα κάνει μόνο για Αφρική στις περισσότερες περιοχές της.

Την τριχοειδή μάζεψε την με το χέρι. Εναλλακτικά, βάλε μια ρουτίνα excel για μια βδομάδα.

Κατά τα άλλα ΜΠΡΑΒΟ και πάλι :thumbup: :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ανδρεα.Ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα σε κανα meeting.

RIK σημερα θα μετρησω gh και θα ενημερωσω.Αρα οτι το KH ανεβηκε λιγο ειναι καλο.

Αντρεα αντι για excel λεω να βαλω τη δοκιμασμενη λυση.SAE.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ανδρεα.Ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα σε κανα meeting.

RIK σημερα θα μετρησω gh και θα ενημερωσω.Αρα οτι το KH ανεβηκε λιγο ειναι καλο.

Αντρεα αντι για excel λεω να βαλω τη δοκιμασμενη λυση.SAE.

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ΚΗ απλά κουβέντα κάνουμε, σίγουρα με τον καιρό και με τις αλλαγές μπορείς να το κατεβάσεις λίγο για να μπορεις να δουλευεις καλυτερα και το ΡΗ σου, όσο για το GH είμαι περίεργος να σου πω την αλήθεια μια που δεν το κόβω κάτω από 16 επιεικώς. Όσο για τα ΣΑΕ είναι δοκιμασμένη λύση, καλοί συγκάτοικοι και δουλευταράδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλα τελειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλα τελειο!!!

Ευχαριστω εκτροφεα apple. :bigemo_harabe_net-134:

Περιμενω μπας και παρουν μπρος τα κοκκινα να ανεβασω νεες φωτο με την εξελιξη.Με απασχολει πολυ η εμφανιση μαυρης αλγης.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα πολυ ωραιο!!! ενα πολυ ομορφο φυτεμενο σωστα ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια!

Το ενυδρειο απ οτι καταλαβα το κολησες εσυ.Ποσο σου βγηκε σε ευρω μονο η γυαλα?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια!

Το ενυδρειο απ οτι καταλαβα το κολησες εσυ.Ποσο σου βγηκε σε ευρω μονο η γυαλα?

Ναι ειναι diy αλλα δε το φτιαξα εγω λογω εμπειριας και ρισκου.Μου βγηκε αν θυμαμαι καλα 70 ευρω με 10αρι τζαμι.

Το μονο που εφτιαξα εγω ειναι το αλουμινενιο "ντυσιμο" γυρω γυρω και το επιπλο (τα ξυλα που ντυσαν παλι τη σιδεροκατσκευη.)

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

Mε το 2ο φωτιστικο που μπηκε προχτες.Αντε να δουμε τωρα τη ροταλα.Θα παρει μπρος;

dsc03476v.jpg

Ποσο το γουσταρω αυτο το ψαρι.τοσο ευαισθητο να μην ηταν.................

dsc03465i.jpg

και το ενα απο τα 2 SAE που μπηκαν τελευταια για τη προστασια και προληψη απο αλγες.Κατι σαν η αστυνομια του ενυδρειου. μου. :bigemo_harabe_net-74:

dsc03467b.jpg

και οι ειδικες δυναμεις.

dsc03474t.jpg

Link to comment
Share on other sites

φοβερο φιλε μου το ενυδρειο :thaman:

Σε συχαριστω.

Σημερα με μεγαλη μου λυπη ανακαλυψα κατι πολυ κακο με τις πετρες που ειχε υποθεσει ο φιλος μου ο RIK.Ειναι ασβεστολιθικες.Τωρα πρεπει να βγουν ολες.Ευτυχως το χαλικι τη γλυτωσε.

Οσοι κανετε τεστ με ξυδι ξανασκεφτειτε το.Δε πιανει. :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει αρκετους τροπους για να δεις αν μια πετρα ειναι ασβεστολιθικη αλλα δεν ξερω αν ισχυει.πρεπει να το ψαξεις πολυ.καλυτερα για μενα να πας σε ενα πετ σοπ και να αγορασεις για να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Δε θα αγοραζα με τιποτα απο πετ σοπ πετρες γιατι δε θελω να τη πληρωσω 10 φορες τη αξια της, ασε που δεν εχουν τη ποικιλια που θα βρεις σε μαντρα.

Εδω ξυλα πας να παρεις και σου λεει 30 ευρω το κιλο.χιλιες φορες να επισκεφτω ενα βουνο να μαζεψω απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!

Ο καλύτερος τρόπος για να δεις αν οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές είναι το aquaforte

Μου έχει τύχει σε αρκετά petshop να λένε ότι οι πέτρες ή το χαλίκι είναι μη ασβεστολιθικό αλλά... :ph34r: πάντα παίρνω ένα μικρό δείγμα , κάνω test με aquaforte και βγάζω άλλα συμπεράσματα...

Καλά Χριστούγεννα

Βασίλης,

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το φωτιστικο ειναι εξωτερικο glo hagen 2X39W Τ5.

Οπως ισως καταλαβατε το ενυδρειο οπως το βλεπετε δεν υπαρχει πια.Εχει ξαναστηθει λογω .....................πετρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας το δειχνεις το καινουριο γιατι??

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο ειναι εξωτερικο glo hagen 2X39W Τ5.

Οπως ισως καταλαβατε το ενυδρειο οπως το βλεπετε δεν υπαρχει πια.Εχει ξαναστηθει λογω .....................πετρων.

Φιλε μηπως μπορεις να μου πεις που μπορω να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μηπως μπορεις να μου πεις που μπορω να το βρω?

Εγω το πηρα απο ενυδρειακο μαγαζι στη θεσ/νικη.Αθηνα σιγουρα θα εχεις πιο πολλες επιλογες.

Δεν μας το δειχνεις το καινουριο γιατι??

Για να μη ζηλεψετε ολοι και μου το ματιαξετε. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Κυριος, τελιωνε!!! :bigemo_harabe_net-86:

Ο λαος θελει ΦΩΤΟ!!! :bigemo_harabe_net-72:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...