Jump to content

ΓΑΡΙΔΕΣ-ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΙ-ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ


Unkle

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΑΡΙΔΕΣ 6 ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ RΙΟ300(350Λ) ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΞΥΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΣΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ....ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ....ΕΨΑΧΝΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.....ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ 2 ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 8 ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ.......ΕΤΣΙ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΠΑΝΩ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΡΟΔΟΣΤΟΜΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΕΝΑ ΡΟΔΟΣΤΟΜΟ ΝΕΚΡΟ....ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ....ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ?????????? ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΑΡΑΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΙ....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΑΡΙΔΕΣ 6 ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ RΙΟ300(350Λ) ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΞΥΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΣΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ....ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ....ΕΨΑΧΝΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.....ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ 2 ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 8 ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ.......ΕΤΣΙ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΠΑΝΩ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΡΟΔΟΣΤΟΜΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΕΝΑ ΡΟΔΟΣΤΟΜΟ ΝΕΚΡΟ....ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ....ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ?????????? ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΑΡΑΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΙ....

Πρώτα από όλα καλως ήρθες.Μην γράφεις με κεφαλαία φιατί ειναι σαν να φωνάζεις και είναι κανόνας του forum :ninja: .

Πρωτη φορά το ακούω αυτό.Ψάξε το φίλτρο για καμιά τρύπα που να μπορούν να μπαίνουν τα ψαρια ή τσέκαρε αν από το στόμιο που βγαινει το νερό(εκτος και αν έχεις spray bar) μήπως ρουφα νερό προς τα μέσα ( επιστημονική φαντασία ξέρω :):hysterical::thumbup: )

Τι φίλτρο έχεις;;

Link to comment
Share on other sites

'Εχω 2 φίλτρα τα οποία λειτουργούν μαζί....ένα εξωτερικό eheim classic 600 και το εσωτερικό που είχε μέσα το ενυδρείο Juwel Filtersystem(θα δω η ΔΕΗ αν με αφήσει να τα λειτουργώ μαζί) ¨) ¨).... ...δεν μπορώ να σκεφτώ πως μπήκαν εκεί μέσα...σήμερα θα δω καλύτερα .....να έγινε καμια διακοπή ρεύματος και να πέρασαν...καλα οι γαρίδες αλλά τα ψάρια πως...?????

Link to comment
Share on other sites

πριν 2,5 μήνες περίπου είχα χάσει και εγώ έναν ξιφοφόρο. Το κατάλαβα την επόμενη μέρα αφού είχα βάλει ένα μεγάλο κομμάτι ξύλου. Στην αρχή πίστεψα ότι κατά λάθος τον είχα πλακώσει από κάτω. Βγάζοντας το ξύλο και ψάχνοντας το βυθό δε βρήκα τίποτα. Ούτε είχα βρει τίποτα εκτός ενυδρείου (σε περίπτωση που τυχόν πήδηξε έξω). Έτσι ανά 2 μέρες μετρούσα αμμωνία να δω αν ανέβηκε σκεπτόμενος ότι κάπου μέσα θα έχει πεθάνει (έχω το rio 180). Μετά από 2 εβδομάδες τον είδα και εγώ μέσα στο φίλτρο να κολυμπάει πάνω από τον υαλοβάμβακα. Τι έγινε τελικά όπως το καταλαβαίνω;

Την μέρα που έβαλα το ξύλο είχα ανοίξει και το καπάκι του φίλτρου για να αλλάξω τον υαλοβάμβακα και δεν το έκλεισα. Βάζοντας το ξύλο μέσα η στάθμη του νερού ανέβηκε (δεν είχα προνοήσει να βγάλω από πριν κάποια ποσότητα νερού) και από εκεί μάλλον θα πέρασε μέσα στο φίλτρο.

Να σημειώσω ότι στο ενδιάμεσο των 2 εβδομάδων που τον είχα χάσει είχα αλλάξει τον υαλοβάμβακα χωρίς να δω τίποτα (πήγαινε και κρυβόταν μεταξύ των τοιχωμάτων και των σφουγγαριών)!!!

Έγινε επεξεργασία - john33
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ταιριάζει με την περίπτωση του φίλου μας αλλά ας δείξουμε προσοχή όσοι έχουμε εσωτερικά φίλτρα!

Έχω χάσει πάνω από 7 Guppys εξαιτίας του.Υπήρχε ένα ελάχιστο κενό στην εσωτερική διάμετρο των σωλήνων του φίλτρου,εκεί που συνδέονταν.Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργεί vaccoum και να μου "ρουφάει" τα ψάρια ενώ κοιμόντουσαν το βράδυ!Τα έβρισκα κολλημένα την επόμενη μέρα στο σωληνάκι.

Όταν το πήρα χαμπάρι έβαλα ταινία teflon στην ένωση αλλά η ζημιά είχε γίνει τόσες φορές! :):hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...