Jump to content

Καμμένος απο την αρχή!


geomeri

Recommended Posts

Γειά σας κι απο εμένα!

Με λένε Γιώργο και πάντα ήθελα να έχω ένα μεγάλο ενυδρείο αλλα δεν μου το επέτρεπε το σπίτι. Τώρα λοιπόν που έφτιαξα το δικό μου είπα να πάρω ένα ενυδρείο. Πήρα λοιπόν το Vision 450 και μετά απο συμβουλές γνωστών πήγα σε γλυκό νερό/φυτευτό (γιατί το αλμυρό είναι ακριβό και πολύ δύσκολο στην συντήρηση κτλ κτλ) αν και αυτό που ήθελα ήταν Reef.

Το έστησα λοιπόν, το έστρωσα (με μπόλι), έβαλα τα φυτά μου, τα ξύλα μου, το CO2 μου και αφού όλα ήταν οκ έβαλα και κάποιους καρδινάλιους. Αυτό όμως το ενυδρείο κράτησε πολύ λίγο γιατί με έτρωγε συνέχεια μέσα μου το μικρόβιο του αλμυρού.

Μετά από δυο εβδομάδες λοιπόν το ξέστησα!! Αγόρασα τα απαραίτητα (πάλι :) ) και τώρα είναι θαλασσινό. Αυτή τη στιγμή έχει τον αραγωνίτη, έναν κυκλοφορητή, sump, skimmer, εξωτερικό/εσωτερικό φίλτρο, νεκρό βράχο και περιμένω την υπερχείλιση και κάποια κιλά βράχο ακόμα. Σιγά σιγά λοιπόν στήνω το "νέο" μου ενυδρείο και οι συμβουλές/βοήθεια σας θα είναι πολύτιμες. Ήδη έχω διαβάσει πολλά και έχω βοηθηθεί!

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και είμαι σίγουρος ότι θα περάσω ωραία στην παρέα σας :hysterical:

Γιώργος

Έγινε επεξεργασία - geomeri
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε! Συνέχισε να ψάχνεις στην αναζήτηση για να μαθεις πολλά νέα πράγματα.. :)

Έγινε επεξεργασία - stelios77m
Link to comment
Share on other sites

:):hysterical::thumbup: Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες,

Περιμένουμε μια αναλυτικότερη παρουσίαση στην κατηγορία του θαλασσινού για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εχω βάλει κάποιες photo απο το πως είναι τώρα ο βράχος. Οποιοδήποτε σχόλιο/βοήθεια καλοδεχούμενα. :) Έγινε επεξεργασία - geomeri
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...