Jump to content

Καλός σας βρήκα φιλοι


spirosmeg

Recommended Posts

Για σας καλός σας βρήκα ομορφο και πλήρες site για το χομπι μας...

Θα πω δυο λογια για μενα σχετικά με το ενυδρείο για να υπάρχει μια αρχική εικόνα, εχω λοιπον ενα 60 λιτρο κινεζικο αγορα απο το praktiker πριν 2 χρονια κοντα το οπιο φιλοξενούσε μεχρι προσφατα 2-3 χρυσόψαρα με ενα υποτυπώδες φιλτρο που ειχε ενσωματωμένο στην ανω πλευρα του κατω απο το καπάκι ειχα προβληματα με απωλειες κατα διαστήματα δεν ειχα χρονο κιολας να ασχοληθω οπου αυτο εχει αλλάξει τελευταία και ετσι ειπα και εγώ να αλλάξω και να καλυτερευσω τις συνθήκες...

Ετσι λοιπον ενα πρωι με ορεξη αφου ειχα χάσει και τι τελευταίο χρυσόψαρο καθαρισα πολύ σχολαστικά το ενυδρειο και ολα τα συμπράγκαλα του αγόρασα ενα εξωτερικό φιλτρο το Tetratec EX 600 προσάρμοσα οσο μπορούσα καλύτερα τις σωληνώσεις και το ιδιο στο ντουλάπι της βάσης επλεινα καλά τα υλικά του και ξεκίνησα την λειτουργία του αφου γεμισα το ενυδρειο με 60 λιτρα νερο φιλτραρισμένο απο φιλτρο ανθρακα για να μην εχει χλώριο, στην συνέχεια εριξα βακτήρια της Sera το bio nitrivec και μετα απο 24 ωρες αγόρασα ενα χρυσόψαρο και το φιλοξένησα για 10 ημέρες οπου και φαινόταν να περνα υπέροχα...

Ο σκοπός μου ηταν να στρώσει το νέο φιλτρο TetraTec και να φιλοξενήσω πλέον τροπικα ψαράκια,κάπου στις 10 ημερες πήρα μετρήσεις νερου με στικ 5σε 1 της Sera και Αμμωνία οπου οπως φαινετε μου δείχνουν οτι το φιλτρο εχει τελειώσει τον κύκλο του, ετσι λοιπον εδωσα πίσω στο pet το χρυσόψαρο και πήρα 2 gurami που μου πουλησε ο τοπικος μαγαζάτορας γιοα ζευγάρι οπου αμφιβάλω αν ειναι ετσι...

Τα γκουραμι τώρα τα εχω μια εβδομάδα βλεπω σήμερα πως το μεγαλύτερο μερικές ωρες κυνηγά το μικροτερο το οποιο ειναι πολυ ντροπαλό κρυβετε συνεχως πίσω απο τα πλαστικά φυτα που εχω βάλει και σπανιος βγαινει περατζαδα τελος πατων ας εχει θα δειξει λέω και σήμερα προσθεσα και 2 αγγελοψαρα (σκαλάρια) τα οποια βλεπω πως ειναι αρκετα ηρεμα και δεν εχουν ενοχλήσεις απο τα γκουράμι.

Δεν ξέρω αν ταιριάζουν πλήρως μεταξύ τους τα 2 ειδη και λογαριάζω μετα απο λιγες ημέρες να προσθεσω αλλα 2 σκαλάρια η 2-3 cherry barb εδω θα ηθελα την βοήθεια τις εμπειρία σας τι μου προτεινετε?

Μάλλον σας κουρασα και αισθάνομαι ασχημα αλλα χρειάζομαι την καθοδήγηση των έμπειρων γιατι αν ακουσω τον petσοπα σίγουρα δεν θα κάνω καλά!

Παραθέτω και τις μετρήσεις νερου που εκανα πριν 1 ωρα αφου αλλαξα το 30% σήμερα και μερικές φώτο :)

PH =8

GH =>6

KH =6

NO3 =10

NO2 =0

NH3/NH4+ = <0 ppm

Θερμοκρασία νερού 26-27 οC με κοντρολ και 12αρι ανεμιστηρα

Ευχαριστω

Σπυρος

dsc01434z.th.jpg,dsc01438or.th.jpg,dsc01440y.th.jpg,dsc01439q.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - spirosmeg
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...