Jump to content

Εξωτερικο φιλτρο


rastafarian

Recommended Posts

Μετα το καλοκαιρι λεω να ξεκινησω παλι το ενυδρειο μου και λεω αυτη τη φορα να ξυλωσω το εσωτερικο φιλτρο που εχει και να βαλω ενα εξωτερικο.Λοιπον το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα,ποιο φιλτρο προτεινετε?Ακουω γνωμες και θελω να ειμαι αρκετα καλημενος για τα λιτρα μου και θα ηθελα κατι σε eheim :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα το καλοκαιρι λεω να ξεκινησω παλι το ενυδρειο μου και λεω αυτη τη φορα να ξυλωσω το εσωτερικο φιλτρο που εχει και να βαλω ενα εξωτερικο.Λοιπον το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα,ποιο φιλτρο προτεινετε?Ακουω γνωμες και θελω να ειμαι αρκετα καλημενος για τα λιτρα μου και θα ηθελα κατι σε eheim :)

Pro 3 2071 η αν θες την γνώμη μου το 2073

Link to comment
Share on other sites

Pro 3 2071 η αν θες την γνώμη μου το 2073

Man πολυ ακριβες οι προτασεις σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Man πολυ ακριβες οι προτασεις σου... :)

Το ξέρω φίλε αλλα μου αρέσει η απροβληματιστη λειτουργία και ο εύκολος καθαρισμός δυστυχώς αυτα κοστίζουν

Link to comment
Share on other sites

2217 το ειχα σε 200 λιτρα και με καλυπτε ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας και στο αμεσως μικροτερο μοντελο της eheim.Για ακομα πιο κατω δεν στο προτεινω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας και στο αμεσως μικροτερο μοντελο της eheim.Για ακομα πιο κατω δεν στο προτεινω.

Συμφωνώ κι εγώ. Ανάλογα βέβαια την ιχθυοφόρτιση, ένα 2215 ίσως σε καλύψει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ακομη δεν εχω καταληξει στο τι ψαρια θα βαλω αλλα θα ηθελα να ειμαι καλημενος απο πλευρα φιλτρου.Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το κανω παλι φυτεμενο και απ οτι ξερω το φυτεμενο θελει κυκλοφορια..

Link to comment
Share on other sites

Άλλο κυκλοφορία κι άλλο φίλτρανση εννοώντας ότι κυκλοφορία μπορούμε να πετύχουμε και με έναν φθηνό κυκλοφορητή. Πρέπει να σκεφτούμε ότι 4 λίτρα που έχει πχ το 2215 δεν είναι λίγα για να κρατήσουμε ένα ενυδρείο με σωστή ιχθυοφόρτιση. Ειδικά εαν πρόκειται και για φυτεμένο όπου τα φυτά θα παίξουν κι αυτά τον ρόλο τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο κυκλοφορία κι άλλο φίλτρανση εννοώντας ότι κυκλοφορία μπορούμε να πετύχουμε και με έναν φθηνό κυκλοφορητή. Πρέπει να σκεφτούμε ότι 4 λίτρα που έχει πχ το 2215 δεν είναι λίγα για να κρατήσουμε ένα ενυδρείο με σωστή ιχθυοφόρτιση. Ειδικά εαν πρόκειται και για φυτεμένο όπου τα φυτά θα παίξουν κι αυτά τον ρόλο τους.

:)

Κωστη εχεις απολυτο δικιο σ αυτο!Να φανταστεις οτι πριν ξυλωσω το ενυδρειο κρατουσα 8 αρλεκινους,2 γκουραμι,4 οτοκυκλους και καμποσες γαριδες με το εσωτερικο της juwell που ειχε στο ενυδρειο με 1 λιτρο substract μεσα και ποτε χωρις προβληματα αμμωνιας.Οπωτε η για το 2217 η για το 2217 ειμαι νομιζω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

παρε 1 EHEIM 2217 και θα εισαι οκ εχει και μεγαλο καδο 6λιτρα αν θυμαμαι καλα και σε μεγαλυτερο ενυδρειο να πας στο μελλον θα εισαι ενταξει μονο τα watt ειναι πολλα 20 αν δεν σε πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Κωστη εχεις απολυτο δικιο σ αυτο!Να φανταστεις οτι πριν ξυλωσω το ενυδρειο κρατουσα 8 αρλεκινους,2 γκουραμι,4 οτοκυκλους και καμποσες γαριδες με το εσωτερικο της juwell που ειχε στο ενυδρειο με 1 λιτρο substract μεσα και ποτε χωρις προβληματα αμμωνιας.Οπωτε η για το 2217 η για το 2217 ειμαι νομιζω :thumbup:

Δύσκολη επιλογή :):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη επιλογή :):hysterical:

χαχααχαχααχαχ!!!!Εεεεεεε δυσκολη επιλογη αλλα σε ενα απο τα δυο θα παω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω το θεμα του φιλτρου εδω για να μη χαλαω το θεμα του φιλου με δικα μου ποστ.Λοιπον το θεμα μου ειναι ως εξης.Στο ενυδρειο μου εχω κολλησει μια πλατη της juwel,στη μια γωνια ειναι το εσωτερικο φιλτρο που ειχε το οποιο θα βγει.Οταν βγει στο σημειο αυτο δεν υπαρχει πλατη,ειναι σκετο τζαμι.Απο πανω το καπακι εχει ενα κοψημο στην μια γωνια και ενα στην αλλη.Θα μπορεσω να περασω και τον σωληνα εισοδου και το σωληνα με το spray bar απο το ιδιο ανοιγμα για να μην εχω θεμα με την πλατη?με φοβιζει το θεμα με την πλατη γιατι εχει καποιο παχος και σκεφτομαι μηπως δεν περναει ο σωληνας.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω το θεμα του φιλτρου εδω για να μη χαλαω το θεμα του φιλου με δικα μου ποστ.Λοιπον το θεμα μου ειναι ως εξης.Στο ενυδρειο μου εχω κολλησει μια πλατη της juwel,στη μια γωνια ειναι το εσωτερικο φιλτρο που ειχε το οποιο θα βγει.Οταν βγει στο σημειο αυτο δεν υπαρχει πλατη,ειναι σκετο τζαμι.Απο πανω το καπακι εχει ενα κοψημο στην μια γωνια και ενα στην αλλη.Θα μπορεσω να περασω και τον σωληνα εισοδου και το σωληνα με το spray bar απο το ιδιο ανοιγμα για να μην εχω θεμα με την πλατη?με φοβιζει το θεμα με την πλατη γιατι εχει καποιο παχος και σκεφτομαι μηπως δεν περναει ο σωληνας.

Φιλε μου παρε ενα σωληνα και κανε ενα πειραμα να δεις αν περναει.

Λιγο δυσκολο να σου απαντησουν μια που δεν εχουμε εστω καποια φωτο οι διαστασεις τις τρυπας.

Κατω απο την τρυπα υπαρχει χωρος να περασει το λαστιχο ή ειναι το Background που φτανει εως επανω βουλωνοντας την τρυπα;

Αλλιως σε βλεπω να κανεις καμια τρυπα εσυ στο τελος για να κανεις την δουλεια σου.

Επισης θεωρο πως καλυτερα να εχουμε δυο ποιο μικρα φιλτρα παρα ενα μονο και μεγαλο.

Σε περιπτωση βλαβης δεν μενουμε χωρις φιλτρανση και μπορουμε να μοιρασουμε την ροη σε δυο σημεια αντι για ενα εχοντας μια ποιο ομοιομορφη κατανομη της ροης.

Εφοσων κοιτας για το 2217 τοτε μπορεις να παρεις δυο 2213 στα ιδια λεφτα και με μεγαλυτερο ογκο στο συνολο των καδων.

Γενικος η σειρα 22 της Eheim ειναι πολυ καλοι εργατες αλλα δεν παυουν να ειναι η παλια σειρα της Eheim.

Δεν εχει συστημα αποσυμπιεσης, ουτε καλαθακια, δεν περιεχουν τα υλικα φιλτρανσης στο πακετο (επιπλεων κοστος αγορας τους) και γενικος δεν τσιγκουνευωνται και στην καταναλωση του ρευματος.

Αναλογο φιλτρο της ταξεως του 2217 ειναι και το fluval 305 και προσφερει στα ιδια λεφτα το ολο πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου παρε ενα σωληνα και κανε ενα πειραμα να δεις αν περναει.

Λιγο δυσκολο να σου απαντησουν μια που δεν εχουμε εστω καποια φωτο οι διαστασεις τις τρυπας.

Κατω απο την τρυπα υπαρχει χωρος να περασει το λαστιχο ή ειναι το Background που φτανει εως επανω βουλωνοντας την τρυπα;

Αλλιως σε βλεπω να κανεις καμια τρυπα εσυ στο τελος για να κανεις την δουλεια σου.

Επισης θεωρο πως καλυτερα να εχουμε δυο ποιο μικρα φιλτρα παρα ενα μονο και μεγαλο.

Σε περιπτωση βλαβης δεν μενουμε χωρις φιλτρανση και μπορουμε να μοιρασουμε την ροη σε δυο σημεια αντι για ενα εχοντας μια ποιο ομοιομορφη κατανομη της ροης.

Εφοσων κοιτας για το 2217 τοτε μπορεις να παρεις δυο 2213 στα ιδια λεφτα και με μεγαλυτερο ογκο στο συνολο των καδων.

Γενικος η σειρα 22 της Eheim ειναι πολυ καλοι εργατες αλλα δεν παυουν να ειναι η παλια σειρα της Eheim.

Δεν εχει συστημα αποσυμπιεσης, ουτε καλαθακια, δεν περιεχουν τα υλικα φιλτρανσης στο πακετο (επιπλεων κοστος αγορας τους) και γενικος δεν τσιγκουνευωνται και στην καταναλωση του ρευματος.

Αναλογο φιλτρο της ταξεως του 2217 ειναι και το fluval 305 και προσφερει στα ιδια λεφτα το ολο πακετο.

Αυτη τη στιγμη δεν ειμαι στην Αθηνα και το ενυδρειο ειναι εκει για να βγαλω φωτογραφια.Κατω απο την τρυπα υπαρχει χωρος για να περασει το λαστιχο αλλα δεν ξερω αν περναν και τα 2,το πολυ πολυ να ανοιξω πιο μεγαλη την τρυπα που ηδη εχει.Το background ειναι πιο κατω και απο την συγκεκριμενη τρυπα που θελω να το περασω δεν εχει απο κατω background γιατι ειναι κολλημενο το εσωτερικο φιλτρο του juwel το οποιο και θα βγαλω για να κερδισω και χωρο.Μαλλον σε fluval θα παω τελικα γιατι ειναι πιο οικονομικο σε ρευμα και τα εχει ολα μεσα,το μονο που θα παρω ειναι ενα spray bar.αληθεια κανει το spray bar απο το eheim?ειναι ιδια διαμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...