Jump to content

Και προχωράμε...


FotisGt

Recommended Posts

Το ενυδρείο είναι στρωμένο πλέον και οι μετρήσεις πριν 5 ημέρες:

Gh=18

Kh=9

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3=10

PO4=1

Το PH δε γνωρίζω καθώς έχω δανείσει το τεστ αλλά το υπολογίζω 8-8,5

Προστέθηκε μια ακόμη λεντοταινία ψυχρού λευκού με ποτενσιόμετρο για να μπορώ να παίξω περισσότερο με το φάσμα.

Η σύνθεση τελικά θα είναι μόνο με haps σε χαρέμια 1M + 2F

lethrinops marginatus

aulonocara jacobfreibergi

protomelas fenestratus

Το μόνο που με κρατάει ακόμα είναι η θερμοκρασία που είναι κολλημένη στους 32°C , με κλειστά καπάκια βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ενυδρείο είναι στρωμένο πλέον και οι μετρήσεις πριν 5 ημέρες:

Gh=18

Kh=9

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3=10

PO4=1

Το PH δε γνωρίζω καθώς έχω δανείσει το τεστ αλλά το υπολογίζω 8-8,5

Προστέθηκε μια ακόμη λεντοταινία ψυχρού λευκού με ποτενσιόμετρο για να μπορώ να παίξω περισσότερο με το φάσμα.

Η σύνθεση τελικά θα είναι μόνο με haps σε χαρέμια 1M + 2F

lethrinops marginatus

aulonocara jacobfreibergi

protomelas fenestratus

Το μόνο που με κρατάει ακόμα είναι η θερμοκρασία που είναι κολλημένη στους 32°C , με κλειστά καπάκια βέβαια.

Ωραιος Φωτη.

Ειδα και τα ψαρια που θελεις να βαλεις και ειναι πολυ ωραια ψαρια.

Περιμενουμε και καινουργιες φωτο με την δευτερη led.

Link to comment
Share on other sites

θελουμε photo θελουμε photo

ελπιζω μην εχεις φτιαξει και κανα καταρραχτη και μας τον κρυβεις?

ωραια ψαρια.

και αυτο λιγο παραπανω protomelas fenestratus

Link to comment
Share on other sites

τα lethrinops marginatus που τα βρηκες? τα ψαχνω εδω και πολυ καιρο! φανταστικα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Μρπάβο συνάδελφε πολύ καλή δουλειά. Και τα led τηα σου δώσουν πολύ όμορφο φωτισμό. (Ελπίζω να πήρες αδιάβροχα) Κι εγώ τώρα στείνω το ενυδρείο μου από την αρχή,,Malawi, θα κάνω νέο post με photos κλπ)

Καλή συνέχεια και μπράβο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κανένα ψάρι ακόμα,είπαμε μόλις πέσει η θερμοκρασία.Θα παραγγείλω αν δε βρω.

Τα led είναι αυτά: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...5&viewitem=

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και με το καλο να το γεμισεις με ζωη!

Επισης εχει επιλεξει πολυ ομορφα για να βαλεις!

Μια ερωτηση προς τους Αφρικανους

Αν αντικαταστησουμε σε ενυδρειο που τρεχει και εχει γεμισει αλγη το φωτισμο σε λεντ ποια θα ειναι η συμπεριφορα της αλγης?θα υποχωρησει η θα μεινει στασιμη?

Λογικα δεν προκειται να συνεχισει να αναπτυσσεται γιατι ο φωτισμος λεντ δεν ειναι τοσο εντονος οσο μιας Τ5!

Ρωταω γιατι εμεις οι Αφρικανοι την χρειαζομαστε την αλγη για τους γνωστους λογους!

Το εχει δοκιμασει κανεις??

Βλεπω το ενυδρειο του φιλου και μου αρεσει πολυ ο φωτισμος του και εχω σκεφτει παρα πολλες φορες να αντικαταστησω το φωτισμο μου αλλα κολλαω στο παραπανω θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και με το καλο να το γεμισεις με ζωη!

Επισης εχει επιλεξει πολυ ομορφα για να βαλεις!

Μια ερωτηση προς τους Αφρικανους

Αν αντικαταστησουμε σε ενυδρειο που τρεχει και εχει γεμισει αλγη το φωτισμο σε λεντ ποια θα ειναι η συμπεριφορα της αλγης?θα υποχωρησει η θα μεινει στασιμη?

Λογικα δεν προκειται να συνεχισει να αναπτυσσεται γιατι ο φωτισμος λεντ δεν ειναι τοσο εντονος οσο μιας Τ5!

Ρωταω γιατι εμεις οι Αφρικανοι την χρειαζομαστε την αλγη για τους γνωστους λογους!

Το εχει δοκιμασει κανεις??

Βλεπω το ενυδρειο του φιλου και μου αρεσει πολυ ο φωτισμος του και εχω σκεφτει παρα πολλες φορες να αντικαταστησω το φωτισμο μου αλλα κολλαω στο παραπανω θεμα!

αναλογα εχει σημασια ποσα λεντ θα βαλεις και ποσο ισχυη θα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα εχει σημασια ποσα λεντ θα βαλεις και ποσο ισχυη θα εχουν.

Ας πουμε οτι βαζουμε 2 σειρες cool white 1 μετρο και 1 σειρα warm white!

Τι θα παιξει μετα?

Γινε λιγο πιο αναλυτικος αν μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό,δεν παίζει ρόλο μόνο ο φωτισμός.Αν είναι όμως να βάλεις 3 λεντοταινίες για να έχεις άλγες ποιος ο λόγος να μη δουλεύεις Τ5.Ίδια κατανάλωση είναι + το κόστος αγοράς. Εγώ προς το παρόν άλγες δεν έχω αλλά δουλεύω 2 ταινίες στο 60%. 1 ψυχρό λευκό και μια RGB σε μπλε απόχρωση.

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη δεν εξαρταται μονο απο το φωτισμό αλλα απο την αναλογια φωσφορικών/νιτρικών. Οποτε μην νομίζεις οτι θα εξελειφθουν κιολας ολες οι αλγες.

Στο δικο μου ενυδρειο εχω πλεον τις ιδιες ταινιες λεντ με του φιλου Φωτη. :thumbup:

Και η βαλισνερια καρατιεται(οσο μπορει..απο τις σκληρότητες) και η λιγοστη μου αλγη παραμένει.Το θέμα θα πρεπει να το δουμε ποιο αναλυτικα εφοσον κρατησουμε ενα ενυδρειο με ταινιες λεντ σε βάθος χρόνου.

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό,δεν παίζει ρόλο μόνο ο φωτισμός.Αν είναι όμως να βάλεις 3 λεντοταινίες για να έχεις άλγες ποιος ο λόγος να μη δουλεύεις Τ5.Ίδια κατανάλωση είναι + το κόστος αγοράς. Εγώ προς το παρόν άλγες δεν έχω αλλά δουλεύω 2 ταινίες στο 60%. 1 ψυχρό λευκό και μια RGB σε μπλε απόχρωση.

Αυτο με τις 2 cool white και την 1 warm το ειπα σαν παραδειγμα!

Το θεμα να βρουμε μια λυση και για το οικονομικο κομματι αλλα να μην ξεφυγει το ενυδρειο απο το βιοτοπικο χαρακτηρα που εχουμε δημιουργησει!

Έγινε επεξεργασία - christos7
Link to comment
Share on other sites

Η αλγη δεν εξαρταται μονο απο το φωτισμό αλλα απο την αναλογια φωσφορικών/νιτρικών. Οποτε μην νομίζεις οτι θα εξελειφθουν κιολας ολες οι αλγες.

Στο δικο μου ενυδρειο εχω πλεον τις ιδιες ταινιες λεντ με του φιλου Φωτη. :thumbup:

Και η βαλισνερια καρατιεται(οσο μπορει..απο τις σκληρότητες) και η λιγοστη μου αλγη παραμένει.Το θέμα θα πρεπει να το δουμε ποιο αναλυτικα εφοσον κρατησουμε ενα ενυδρειο με ταινιες λεντ σε βάθος χρόνου.

Τι εννοεις?εχεις κατι στο μυαλο σου?Μπορει να βλαψει σε κατι το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις?εχεις κατι στο μυαλο σου?Μπορει να βλαψει σε κατι το ενυδρειο?

Σαφως και οχι....απλα θα δουμε αν μπορουμε να εχουμε αλγες και πόσες, με ταινιες λεντ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και οχι....απλα θα δουμε αν μπορουμε να εχουμε αλγες και πόσες, με ταινιες λεντ. :thumbup:

Πολυ σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά αναφέρεστε στο ζήτημα Κώστα και Χρήστο ,θα το δούμε σε βάθος χρόνου ,εμένα με προβληματίζει λίγο η ένταση του φωτός που εκπέμπουν τα led και η σχέση τους με την πιθανή συμπεριφορά των ψαριών.

Βέβαια φαντάζομαι οτι είναι και θεμα ποσότητας led και χρώματος.Ομολογώ οτι δεν έχω ασχοληθεί και με ενδιαφέρουν πολύ οι σκέψεις όλων για το ζήτημα led και αφρικάνικο ενυδρείο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν οι συντονιστές της κατηγορίας ας μεταφέρουν τις δημοσιεύσεις στην κατηγορία "φωτισμός" και να μιλήσουμε αποκλειστικά για το θέμα "Led σε αφρικάνικο ενυδρείο".Είναι κρίμα να χάνονται οι πληροφορίες.

Θα μπορέσουμε να το αναλύσουμε σε βάθος χρόνου και να πούμε τις παρατηρήσεις μας.Ήδη εγώ κι ο Κωστής παίζουμε με Led και πιστεύω και άλλοι φίλοι της Αφρικής.Εγώ ακόμη χωρίς ψάρια βέβαια και δε μπορώ να απαντήσω στο κατά πόσο επηρεάζουν το χρωματισμό των ψαριών.Ο λόγος που χρησιμοποίησα τη μία RGB είναι για να μπορώ να παίξω με το φάσμα ώστε να τονίσω τα χρώματα.Αν χρησιμοποιούσα λάμπες φθορισμού θα έπρεπε να παίξω με συνδυασμούς.Εγώ ήθελα όμως την κατανάλωση και την ένταση μιας λάμπας,κοινώς τα ήθελα όλα.

Για να δούμε,ισχύει η παροιμία "Όποιος πάει για τα πολλά,χάνει και τα λίγα", ή θα κάνω τη δουλειά μου όπως θέλω;

Πειράματα αδέρφια και πάμε μπροστά.Το πολύ πολύ να βγούνε τα ψάρια να με φάνε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν οι συντονιστές της κατηγορίας ας μεταφέρουν τις δημοσιεύσεις στην κατηγορία "φωτισμός" και να μιλήσουμε αποκλειστικά για το θέμα "Led σε αφρικάνικο ενυδρείο".Είναι κρίμα να χάνονται οι πληροφορίες.

Θα μπορέσουμε να το αναλύσουμε σε βάθος χρόνου και να πούμε τις παρατηρήσεις μας.Ήδη εγώ κι ο Κωστής παίζουμε με Led και πιστεύω και άλλοι φίλοι της Αφρικής.Εγώ ακόμη χωρίς ψάρια βέβαια και δε μπορώ να απαντήσω στο κατά πόσο επηρεάζουν το χρωματισμό των ψαριών.Ο λόγος που χρησιμοποίησα τη μία RGB είναι για να μπορώ να παίξω με το φάσμα ώστε να τονίσω τα χρώματα.Αν χρησιμοποιούσα λάμπες φθορισμού θα έπρεπε να παίξω με συνδυασμούς.Εγώ ήθελα όμως την κατανάλωση και την ένταση μιας λάμπας,κοινώς τα ήθελα όλα.

Για να δούμε,ισχύει η παροιμία "Όποιος πάει για τα πολλά,χάνει και τα λίγα", ή θα κάνω τη δουλειά μου όπως θέλω;

Πειράματα αδέρφια και πάμε μπροστά.Το πολύ πολύ να βγούνε τα ψάρια να με φάνε... :thumbup:

Αγαπητέ φώτη δεν θα μεταφέρω ,απλά θα ανοίξω τώρα ενα θέμα στο φωτισμό για συζήτηση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό!Θα παρακαλέσω όσους φίλους θέλουν να πουν την εμπειρία τους μπας και καταλήξουμε κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα αυτη να το συζητησουμε στην αναλογη κατηγορια!

Φιλε Φωτη συγνωμη αν σου χαλασα το ποστ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό!Θα παρακαλέσω όσους φίλους θέλουν να πουν την εμπειρία τους μπας και καταλήξουμε κάπου.

Ορίστε http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry588681

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φωτη ενα update αυριο με φωτο αλλα κρεμασε και κανενα ματι να μην στο ματιασουμε! ξερεις εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...