Jump to content

Και προχωράμε...


FotisGt

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο Φωταρα ναι το ευχαριστηθείς.

Άλλαξε τις λάμπες, παίξε λίγο με το φάσμα γιατί αυτό το <κίτρινοκατάθλιψη> αδικεί πολύ την ενυδρειαρα αυτή.

Και σύντομα σκούρα πλάτη….

Καλορίζικο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα από την πλάκα. Φώτη και Κώστα κάνατε πού ωραίο στήσιμο.

Πλακα;Ποια πλακα;

Κανουμε και χιουμορακι τωρα ;;;; :(

Οχι πας μη αφρικανος βαρβαρος,αλλα πας αφρικανος βαρβαρος!!!!!!

Τρεμετε γιατι ειμαστε πολλοι!!!!!! :thumbup::bye2::bye2:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη σκοντάψετε... Για θαλασσινό ξεκίνησα αλλά έκανα λάθος στο βράχο. :thumbup:

Ο βυθός φίλε Vag είναι αραγωνίτης χωρίς ανάμιξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Φωταρα ναι το ευχαριστηθείς.

Άλλαξε τις λάμπες, παίξε λίγο με το φάσμα γιατί αυτό το <κίτρινοκατάθλιψη> αδικεί πολύ την ενυδρειαρα αυτή.

Και σύντομα σκούρα πλάτη….

Καλορίζικο!!!!!

Να'σαι καλά Βαγγέλη!Οι λάμπες δε θα δουλέψουν καθόλου.Υλικά περιμένω και θα γίνει το θαύμα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο (καγκουρα) :hysterical: φωταρα δηλαδη θα εχω αντιπαλο γερο για το διαγονισμο εφρικανικου ενυδριου? :(:(:hysterical::hysterical: απλα κανατε ωραια τελεια δουλεια εσυ και ο κωστης ποια παραλια παλι ξεμπαζοσατε? :thumbup::bye2::bye2::(:(:hysterical::hysterical::hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε ,οσον αφορά τη σύνθεση σκέφτηκες αντί μόνο mbuna το ενα κοπάδι να είναι Haps ;.

Πως φιλτράρεις ;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε ,οσον αφορά τη σύνθεση σκέφτηκες αντί μόνο mbuna το ενα κοπάδι να είναι Haps ;.

Γίνεται;;το λέω λόγω διαφοράς διατροφής των ψαριών..και για να μαθαίνω κιόλας... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα ρε συ, δεν φτανει που υπομενουν τη τρελα σου... πατας και με τα παπουτσια στις καρεκλα? Και μαλιστα, καρεκλα με ανοικτοχρωμο μαξιλαρι?

Οπως παντα καταπληκτικη δουλεια!!

Με το που το ειδα ηταν η 1η μου παρατηρηση .... ενω ο prince πατησε με της καλτσες......οι φωτογραφιες παντως προδιδουν αποτελεσμα καλης συνεργασιας...! υπεροχο! :thumbup::bye2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δουλεύει ένα EHEIM 2073 και θα προστεθεί και ένα Fluval 305.

Υπάρχει μια σκέψη για Aulonocara jacobfreibergi.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δουλεύει ένα EHEIM 2073 και θα προστεθεί και ένα Fluval 305.

Υπάρχει μια σκέψη για Aulonocara jacobfreibergi.

Ωπα!

Και Baenschi είναι ωραίο.

Μ' αρέσουν αυτά τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται;;το λέω λόγω διαφοράς διατροφής των ψαριών..και για να μαθαίνω κιόλας... :thumbup:

Οταν είχα malawi τα είχα μαζί ,χρειάζεται θα έλεγα προσοχή και επιλογή τροφών που ικακανοποιούν και τις δύο ομάδες ,όπως γράφω χρειάζεται προσοχή.

Θα δώσω ενα παράδειγμα ,είχα labido που θεωρούνται παμφάγες οι οποίες είναι mbuna μαζί με aulonocara και

c.moori αλλά και Iodotropheus.

Επαναλαμβάνω ιδιαιτερη προσοχή τόσο στην επιλογή ψαριών αλλά και τροφών.

Ενα παράδειγμα επιλογής κατεψυγμένων τροφών όλα τρώνε mysis ,cyclops και krill κατά τον Konings ,αρτεμια όμως προτείνει μόνο για μεγάλους θηρευτές οπότε δίνεις μόνο από τά άλλα τρία .

Υπάρχουν λύσεις.

:bye2:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Σε συζητήσεις σε forum εξωτερικού μιλούν για τροφή,η οποία μάλιστα εισάγεται πλέον και στην Ελλάδα,μιλούν για απροβλημάτιστο τάισμα σε κιχλίδες διαφορετικών διατροφικών συνηθειών.Ίσως να θεωρηθεί διαφήμιση αν ανοιχθεί νέο θέμα προς συζήτηση,αλλά θα ήθελα την άποψη όσων την έχουν δοκιμάσει.Ίσως να μας λύσει τα χέρια μέχρι κάποιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε συζητήσεις σε forum εξωτερικού μιλούν για τροφή,η οποία μάλιστα εισάγεται πλέον και στην Ελλάδα,μιλούν για απροβλημάτιστο τάισμα σε κιχλίδες διαφορετικών διατροφικών συνηθειών.Ίσως να θεωρηθεί διαφήμιση αν ανοιχθεί νέο θέμα προς συζήτηση,αλλά θα ήθελα την άποψη όσων την έχουν δοκιμάσει.Ίσως να μας λύσει τα χέρια μέχρι κάποιο σημείο.

Για να καταλάβω μόνο τη συγκεκριμένη τροφή να δίνουμε στα ψάρια ; πιστεύω στη ποικιλία των τροφών και νομίζω βοηθά και στη καλή υγεία των ψαριών .Δεν αμφισβητώ την αξία της συγκεκριμένης τροφής προς θεού εξάλλου ταίζω και εγώ εδώ και 2 χρόνια περίπου αλλά οχι μόνο αυτή.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον κ. Σωκράτη. Αν και η τροφή είναι εξαιρετική και πέρα από τον Ατλαντικό προτείνεται για όλα τα είδη, εγώ θα προτιμούσα μια καθαρά φυτική διατροφή για τα mbuna. Όχι ότι στην φύση δεν τσιμπάνε και οστρακόδερμα, απλά ένα κλειστό σύστημα είναι διαφορετικό.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ να χρησιμοποιούμε μόνο τη συγκεκριμένη.Κι εγώ υποστηρίζω την ποικιλία και σε ξηρές αλλά και σε κατεψυγμένες.Μπορούμε όμως να τη συμπεριλάβουμε αν όντως δε δημιουργεί προβλήματα και είναι μια καλή λύση όταν λείπουμε και αναγκαστικά δουλεύει ταΐστρα.

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια σου ευχομαι φωτη! να πω ειλικρινα την γνωμη μου... αριστερα οι πετρες ειναι τουμπανο.. δειχνουν πολυ ωραια και φυσικα. δεξια ομως στο στησιμο κατι με χαλαει... ( γνωμη μου παντα ) τωρα για την συνθεση των ψαριων σου συγουρα εσυ θα αποφασισεις μιας και βαζουμε παντα αυτο που μας αρεσει περισσοτερο, γνωμη μου ειναι να εβαζες κατι το διαφορετικο μιας και εχεις αρκετο χωρο.. haps θα σου προτεινα και περισσοτερο αυλονακαρες μιας που τα χρωματα τους ειναι φανταστικα! ασε που δεν νιωθουν τπτ απο φαγητο... τους ταιζω απο diy τροφη μεχρι και γεωσκολικες!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον κ. Σωκράτη. Αν και η τροφή είναι εξαιρετική και πέρα από τον Ατλαντικό προτείνεται για όλα τα είδη, εγώ θα προτιμούσα μια καθαρά φυτική διατροφή για τα mbuna. Όχι ότι στην φύση δεν τσιμπάνε και οστρακόδερμα, απλά ένα κλειστό σύστημα είναι διαφορετικό.

:thumbup:

Κώστα όσον αφορά τις φυτοφάγες mbuna όπως έγραψα πιο πάνω δεν είναι απαγορευτικά τα οστρακόδερμα φτάνει να είναι τα σωστά ,και μάλιστα το όστρακο κάνει καλό στο μακρύ γαστρεντερικό των mbuna.

Θέλει μεγαλη συζήτηση το θέμα γιατί και η ποιότητα των πρωτεινών που χρησιμοποιύνται για την παρασκευή τροφών πρέπει να έχει σημασία.

:bye2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ να χρησιμοποιούμε μόνο τη συγκεκριμένη.Κι εγώ υποστηρίζω την ποικιλία και σε ξηρές αλλά και σε κατεψυγμένες.Μπορούμε όμως να τη συμπεριλάβουμε αν όντως δε δημιουργεί προβλήματα και είναι μια καλή λύση όταν λείπουμε και αναγκαστικά δουλεύει ταΐστρα.

Φώτη όπως έγραψα πιο πάνω την χρησιμοποιώ περίπου 2 χρόνια , αλλά μόνη της ποτέ,πάντως φαίνεται αξιόλογη τροφή.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα όσον αφορά τις φυτοφάγες mbuna όπως έγραψα πιο πάνω δεν είναι απαγορευτικά τα οστρακόδερμα φτάνει να είναι τα σωστά ,και μάλιστα το όστρακο κάνει καλό στο μακρύ γαστρεντερικό των mbuna.

Θέλει μεγαλη συζήτηση το θέμα γιατί και η ποιότητα των πρωτεινών που χρησιμοποιύνται για την παρασκευή τροφών πρέπει να έχει σημασία.

:thumbup:

Αυτό είναι το σημαντικότερο νομίζω. Θυμάστε μια συζήτηση στο trophs.com για τις πρωτεΐνες στα tropheus. Προσοχή θα έλεγα και μέτρο στο τάισμα με πρωτεΐνες, μέχρι να βρούμε την ισορροπία και την διατροφή που κάνουν τα ψάρια μας να φαίνονται υγιέστερα (χρώμα, ανάπτυξη, συμπεριφορά κλπ).

:bye2:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την παρατήρηση Σάκη!Όντως από τις φωτογραφίες φαίνεται πολύ "περίεργη" η δεξιά πλευρά.Δε μπορώ όμως να αποδώσω το βάθος και δείχνει όλο μια μάζα,ενώ έχει προοπτική προς τη μπροστινή πλευρά.Σε μελλοντικό βίντεο θα ήθελα πάλι να το συζητήσουμε.Πάντως από λειτουργικότητα και οι δύο πλευρές είναι παραπάνω από ικανοποιητικές.Όπως έλεγε και ο Prince προηγουμένως,δεν περιμέναμε οτι θα γίνει δουλειά με αυτές τις πέτρες,αλλά έχουν τόσες σπηλιές και περάσματα από μόνες τους που δε χρειάζεται καν μελέτη. :bye2:

Δυστυχώς η ευτυχώς τα Mbamba θα μπουν ως πρώτη επιλογή για χάρη της συζύγου,αλλιώς με βλέπω να το ξεστήνω για θαλασσινό... Δεν πιστεύω να το θέλετε! :bye2::thumbup:

Οι προτάσεις σου μου αρέσουν πολύ! :(

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ανοίγουμε ένα μεγάλο θέμα,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό που λες.

Μήπως στα νέα ψάρια που εισάγουμε στο ενυδρείο μας,θα έπρεπε να γίνεται και σταδιακή προσαρμογή στη διατροφή (ποσότητα πρωτεϊνών);Κυρίως σε ψάρια που προέρχονται από pet shop και ίσως να μην τους παρέχεται και η καλύτερη διατροφική συντήρηση κατά τη διαμονή τους εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Άποψη μου είναι ότι όπως κάνουμε προσαρμογή στις συνθήκες του ενυδρείου μας, έτσι πρέπει να κάνουμε και στις τροφές που παρέχουμε. Όλα είναι θέμα ισορροπίας όπως έγραψα και παραπάνω. Για παράδειγμα, μια κατεψυγμένη (πχ mysis) κάνει καλό ακόμα και στα φυτοφάγα αν τους δίνουμε μια φορά την εβδομάδα. Αν το παρακάνουμε όμως μπορεί να κάνει ζημιά στα ψάρια μας. Άρα πρέπει να γνωρίζουμε καλά τι τρώνε τα είδη που διατηρούμε και να δούμε και στην πράξη τι κάνει καλύτερο στα ψάρια μας.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να πώ πως όποιος δει το ενυδρείο απο κοντά θα καταλάβει...περιορίζεται λιγο ο φωτογράφος στον τρόπο λήψης.

Οσον αφορά την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για την διατροφή, αξίζει να αναφέρω πως εγω προσωπικά ταϊζα τα φυτοφάγα ψάρια μου, που είναι επιρεπή στο bloat, για 2 εβδομάδες μονο την τροφή που προτείνουν στα "ξένα".Επίσης οι χομπίστες στη δύση εχουν την άποψη οτι ακόμα και ΜΙΑ πολύ καλή και ποιοτική τροφή μπορεί να δώσει στο ψάρι ότι αυτό χρειάζεται!

Η δική μου άποψη είναι σύμφωνη με του Κ.Σωκράτη και του Κωστή!Θεωρώ πως η ποικιλία τροφών, ξηρών και κατεψυγμένων, με προσοχή στην επιλογή βέβαια, έχει να προσφέρει πολλά στα ψάρια.

Φωτη αν και την πρόταση μου για την σύνθεση των ψαριών την γνωρίζεις....θα την αναφέρω ξανα εδώ.

L.Mbamba

Ps.Flavus

Aulonocara jacobfreibergi.

Αν και προτείνεται οταν συνδιάζουμε haps με mbuna, o πλήθυσμός των mbuna να μην υπρβαίνει το 50 % του συνολικού πληθυσμού του ενυδρείου, θεωρώ πως η συγκεκριμένη συνθεση μπορεί να δουλέψει, διότι έχουμε χώρο και λίτρα!

Άλλη μια πρόταση είναι να γίνει το ενυδρείο species tank με cyrtocara moori!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...