Jump to content

N4505 - Vivarium 120l


Recommended Posts

Χαιρετώ το όμορφο forum σας.. :thumbup:

Αν και γνώριζα την ύπαρξή του, ομολογώ οτι δεν έτυχε να το παρακολουθήσω πολύ.

Απ'ό,τι βλέπω όμως έχετε κάνει εξαιρετική δουλειά.

Σας παρουσιάζω κάτι που ξεκίνησε για πλάκα περισσότερο και για πειραματισμό,

αλλά τελικά κατάφερε να με ενθουσιάσει με τις δυνατότητες που υπάρχουν

αλλά και για την απίστευτη ευκολία στησίματος και συντήρησης.

Εδώ θέλω να πω ένα ευχαριστώ στον Αλέξανδρο (Raven), γιατί αποτελεί πραγματικά πηγή

έμπνευσης με τα διαμαντάκια που παρουσιάζει εδώ και χρόνια.

011cs.jpg

Το δεντράκι δεξιά είναι μια μικρή φτελιά με το γλαστράκι της. Είναι εκεί 2 μήνες περίπου και αποτελεί μέρος του πειράματος.. :P

Είναι αποτέλεσμα της απαγοήτευσης που νιώθουν όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με τα bonsai

και ανακαλύπτουν οτι τελικά δεν υπάρχει αυτό που λέμε "bonsai εσωτερικού χώρου"..

Φιλικά,

Νάσος Κ.

Έγινε επεξεργασία - N4505
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό αποτέλεσμα, συγχαρητήρια. Εγώ θα ήθελα να δω περισσότερες φωτογραφίες ακόμα κι από την εξέλιξη του αν έχεις μέχρι να φτάσει σε αυτό το επίπεδο. Να το χαίρεσαι.

:P

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αυτό είναι πειραματικό;

Μείνε στο πείραμα τότε...και ανέβαζε φωτό να το απολαμβάνουμε!

:P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες!Το αποτελεσμα ειναι πανεμορφο και περιμενουμε να δουμε και αλλες φωτος :P

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Κανε μια αναλυτική παρουσίαση του <<πειράματός>> σου αν θες

καταπληκτική δουλειά :P

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικό στολίδι.Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Νασο, καλως ηρθες στο ΑΖ!

Το ολο στησιμο ειναι απλο και υπεροχο. Οσο minimal ακριβως πρεπει ! Και πρωτοποριακο σε διεθνες επιπεδο. μιας και συνδυαζει τα χομπι των ενυδρειων, των terrarium και των bonsai !!

H φτελια αυτη, ισως ειναι η καλυτερη επιλογη σε terrarium- bonsai που θα μπορουσες να κανεις για να συνδυασεις και τα 2 αυτα χομπι. Το ειδος της φαινεταιι να ειναι το Ulmus parvifolia που καταγεται απο την ανατολικη Ασια και αντεχει πολλα. Αντεχει και την υγρασια αλλα και την ξηρασια, καθως και χαμηλες θερμοκρασιες εως 10 βαθμους κελσιου.

Το μονο που σκεφτομαι , ειναι αν εισαι διατεθειμμενος να κρατησεις ενα ενυδρειο/terra-bonsai για πααααρα πολλα χρονια, ωστε να εχεις την ευκαιρια να δεις την φτελια σου δεντρακι σωστο....ή θα το βαρεθεις καποια στιγμη. Σιγουρα θα το εχεις σκεφτει κι εσυ... :P

Τελος θα σε παρακαλουσα να σκεφτεις σοβαρα να το στειλεις στον AGA 11, στην κατηγορια Paludarium, γιατι πιστευω οτι εχει μεγαλες πιθανοτητες να διακριθει. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας.

Για το ενυδρειο-Bonsai σου τι να πω???

:P:thumbup::hysterical:

Εξαιρετικό αποτέλεσμα, συγχαρητήρια. Εγώ θα ήθελα να δω περισσότερες φωτογραφίες ακόμα κι από την εξέλιξη του αν έχεις μέχρι να φτάσει σε αυτό το επίπεδο. Να το χαίρεσαι.

:rasp:

Συγνώμη, αυτό είναι πειραματικό;

Μείνε στο πείραμα τότε...και ανέβαζε φωτό να το απολαμβάνουμε!

:blink:

Φιλε μου καλως ηρθες!Το αποτελεσμα ειναι πανεμορφο και περιμενουμε να δουμε και αλλες φωτος :thumbup:

:rasp:

Κανε μια αναλυτική παρουσίαση του <<πειράματός>> σου αν θες

καταπληκτική δουλειά :hysterical:

:hysterical::hysterical::rasp:

Πραγματικό στολίδι.Μπράβο!

Καλώς σας βρήκα και σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και σχόλια! :hysterical:

Εδώ μπορείτε να δείτε μερικές φωτο από την πρώτη μέρα για να καταλάβετε τί εννοώ ευκολία στησίματος..

Απλά μπορεί να θεωρηθεί έτοιμο από την πρώτη μέρα, σε αντίθεση με ένα aquascape π.χ που

πρέπει να περιμένεις τα φυτά και να δίνεις μάχη με τις τυχόν άλγες..

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες κατά την διάρκεια της διαμόρφωσης αλλά ήταν σχετικά απλή διαδικασία.

Χαλίκι έως 3cm πάνω από το νερό, τυρφόχωμα, πέτρες, φυτά και έτοιμο..

Ανάμεσα από το χώμα και το χαλίκι καλό είναι να μπει κάποιο διχτάκι ή νάυλον (με τρύπες) για εύκολο ξεστήσιμο.

Ας δώσω όμως περισσότερα στοιχεία:

Χρόνος λειτουργίας: 3 μήνες

Ενυδρείο: Juwel 120L, 100x30x40cm ύψος

Φωτιστικό: Arcadia Overtank, 2x39watt T5

Fogger: Venta Ultrasonic

Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι, πέτρες seiryu, ξύλo redmoor.

Φυτά: 2 είδη ελληνικής moss, φτελιά (ulmus parvifolia?)

Επίσης χρησιμοποιώ ένα διάφανο καπάκι από plexiglass με δύο τρύπες εξαερισμού,

και ένα ανεμιστηράκι για pc που δουλεύει στα 4.5 από τα 12V, τοποθετημένο πάνω στην μία τρύπα.

Το fogger και το ανεμιστηράκι είναι σε χρονοδιακόπτη και δουλεύουν για λίγα λεπτά ανα περίπου μισή ώρα (όχι ταυτόχρονα).

Έτσι μου δίνουν ψιλοσταθερή υγρασία (75-90%) αλλά και κυκλοφορία αέρα που είναι απαραίτητη για το δέντρο (μύκητες κ.α.).

Σύντομα θα βάλω κι άλλες φωτό.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Νασο, καλως ηρθες στο ΑΖ!

Το ολο στησιμο ειναι απλο και υπεροχο. Οσο minimal ακριβως πρεπει ! Και πρωτοποριακο σε διεθνες επιπεδο. μιας και συνδυαζει τα χομπι των ενυδρειων, των terrarium και των bonsai !!

H φτελια αυτη, ισως ειναι η καλυτερη επιλογη σε terrarium- bonsai που θα μπορουσες να κανεις για να συνδυασεις και τα 2 αυτα χομπι. Το ειδος της φαινεταιι να ειναι το Ulmus parvifolia που καταγεται απο την ανατολικη Ασια και αντεχει πολλα. Αντεχει και την υγρασια αλλα και την ξηρασια, καθως και χαμηλες θερμοκρασιες εως 10 βαθμους κελσιου.

Το μονο που σκεφτομαι , ειναι αν εισαι διατεθειμμενος να κρατησεις ενα ενυδρειο/terra-bonsai για πααααρα πολλα χρονια, ωστε να εχεις την ευκαιρια να δεις την φτελια σου δεντρακι σωστο....ή θα το βαρεθεις καποια στιγμη. Σιγουρα θα το εχεις σκεφτει κι εσυ... :P

Τελος θα σε παρακαλουσα να σκεφτεις σοβαρα να το στειλεις στον AGA 11, στην κατηγορια Paludarium, γιατι πιστευω οτι εχει μεγαλες πιθανοτητες να διακριθει. :hysterical:

Σ'ευχαριστώ Αλέξανδρε! Να'σαι καλά και καλώς σας βρήκα!

Φυσικά και δεν παίζει να το κρατήσω χρόνια, στο εξάμηνο με βλέπω να το έχω βαρεθεί.. :thumbup: αλλά σίγουρα θα ξαναφτιάξω άλλο ένα αντίστοιχο που έχω στο μυαλό μου..

Την φτελιά θα την κρατήσω για όσο θα διατηρώ το ενυδρείο/terra-bonsai (λέω να το βαφτίσω bonsarium :hysterical:)

και μετά μπορώ να την χαρίσω κάπου ή να την κρατήσω στο μπαλκόνι (που δεν έχω τώρα :hysterical: ).

Πάντως πιστεύω οτι θα μου έχει χαρίσει αρκετή εμπειρία μέχρι τότε..

Για τον διαγωνισμό, αν και δεν ξεκίνησε με κάτι τέτοιο στο μυαλό μου λόγω περιορισμένου ενυδρείου (μόνο 30cm πλάτος), ευχαρίστως αν έρθεις να βάλεις κανα χεράκι για την φωτογράφιση.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς ? Πραγματικό στολίδι. :P:thumbup:

Από ζωντανούς οργανισμούς (εκτός από τη χλωρίδα) τι θα μπορούσες να βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πω κανενα θετικο για το στολιδι αυτο γιατι ειναι πολλα και δεν ξερω απο που να αρχισω.

Εχω να αναφερω ενα μονο αρνητικό που οπτικα με "χαλαει" λιγο.

Γιατι δε βαζεις καποιο χρωμα στο backround? Για παραδειγμα ενα πορτοκαλοκοκκνο.... το χρωμα που εχει ο ουρανος κατα τη δυση του ηλιου... :P

Υ.Γ. Μη μου πεις που μενεις.... θα ερθω και θα στο κλεψω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες εξαιρετική δουλειά ,πράγματι ο Αλέξανδρος έχει απόλυτο δίκιο όσον αφορά τον διαγωνισμό γιατί κατά την γνώμη μου μπορεί η σύνθσεση αυτή να διαγωνισθεί με άνεση.

Συγχαρητήρια ,καλώς ήλθες στο Aquazone.

:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς ? Πραγματικό στολίδι. :P:thumbup:

Από ζωντανούς οργανισμούς (εκτός από τη χλωρίδα) τι θα μπορούσες να βάλεις ?

Σ'ευχαριστώ φίλε μου! Πολλά θα μπορούσαν να μπουν όπως χελωνάκια, βατραχάκια κ.α.

Με περισσότερο νερό και φίλτρο ίσως και κάποια ψαρια.. Εγώ πάντως δεν σκοπεύω να βάλω κάτι,

προς το παρόν μου αρκεί το πράσινο :hysterical:

Δε θα πω κανενα θετικο για το στολιδι αυτο γιατι ειναι πολλα και δεν ξερω απο που να αρχισω.

Εχω να αναφερω ενα μονο αρνητικό που οπτικα με "χαλαει" λιγο.

Γιατι δε βαζεις καποιο χρωμα στο backround? Για παραδειγμα ενα πορτοκαλοκοκκνο.... το χρωμα που εχει ο ουρανος κατα τη δυση του ηλιου... :rasp:

Υ.Γ. Μη μου πεις που μενεις.... θα ερθω και θα στο κλεψω... :blink:

Σ'ευχαριστώ φίλε μου! Το φόντο όντως με χαλάει και μένα. Με λίγο χρώμα μπορεί να γίνει πιο ενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει

με ένα απλό πχ. πορτοκαλοκόκκινο χαρτόνι. Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να δοκιμάσω και με κάποιο είδος οικονομικού backlight για μόνιμη χρήση.. :hysterical:

Το βασικό του πρόβλημα όμως νομίζω οτι είναι η έλλειψη βάθους και δεν φτιάχνεται με αλλαγή φόντου..

Τώρα θέλει πολλή φαντασία για να δεις το πίσω μέρος σαν ορίζοντα και όχι σαν άσπρο τοίχο στο πουθενά :rasp:

Αν αντί για 30cm είχε 50-60cm πλάτος, θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, μέχρι και mountainscape θα χώραγε πίσω από όλα αυτά.. :rasp:

Καλώς ήλθες εξαιρετική δουλειά ,πράγματι ο Αλέξανδρος έχει απόλυτο δίκιο όσον αφορά τον διαγωνισμό γιατί κατά την γνώμη μου μπορεί η σύνθσεση αυτή να διαγωνισθεί με άνεση.

Συγχαρητήρια ,καλώς ήλθες στο Aquazone.

:hysterical::hysterical:

Σ'ευχαριστώ Σωκράτη, καλώς σας βρήκα!

Να'σαι καλά για τα καλά σου λόγια, πιθανότατα θα το στείλω απλά για την χαρά της συμμετοχής,

αφού κιόλας είδα οτι λήγει τον Σεπτέμβρη και έχω τουλάχιστον καιρό για να βγάλω την φωτό που θέλω.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Σωκράτη, καλώς σας βρήκα!

Να'σαι καλά για τα καλά σου λόγια, πιθανότατα θα το στείλω απλά για την χαρά της συμμετοχής,

αφού κιόλας είδα οτι λήγει τον Σεπτέμβρη και έχω τουλάχιστον καιρό για να βγάλω την φωτό που θέλω.. :P

Αν και τα καταφερνεις μια χαρα και οι φωτογραφιες σου ειναι πολυ καλες.... αν θες βοηθεια, ερχομαι με τους προβολεις αλογονου-φωτιζουμε το πισω μερος και σου το βγαζω με χρωματα ηλιοβασιλεματος. Εχουμε χρονο μεχρι τελη Σεπτεμβρη.

Συμφωνα με το προσωπικο μου γουστο παντα θελω να σου προτεινω καποιες προσθηκες που πιστευω οτι θα κανουν την διαφορα.

Εχεις ενα κενο στην αριστερη πλευρα και πισω απο την ριζα. Νομιζω οτι μια club moss η ενα αδιαντο θα ταιριαζε αψογα χωρις να χαλασει την μινιμαλ οπτικη του συνολου. Επισης να γνωριζεις οτι οι ντοπιες ελληνικες moss , ειναι πολυ πιθανον να κιτρινισουν (εξαρταται απο το ειδος) τελη καλοκαιριου μιας και αυτο ειναι προγραμματισμενες να κανουν και στην φυση.

Μια marsilea ή ενα ranunculus θα εσπαγε την μονοτονια του επιπεδου. Αν θες τα εχω ολα αυτα και ακομα περισσοτερα φυτα διαθεσιμα για σενα.

Θα χαρω να τα πουμε και απο κοντα Νασο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την ιδια αποψη ειχα για το backround. Ηλιοβασιλεμα!

Καποιος με γνωσεις photoshop, δε μπορει να δοκιμασει χρωματα για να επιλεξεις τι εν τελη να βαλεις??

Με τα υπολοιπα που αναφερει ο αλεξανδρος... ζαλιστηκα!! Που και να τα εκανα κι ολας!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα καταφερνεις μια χαρα και οι φωτογραφιες σου ειναι πολυ καλες.... αν θες βοηθεια, ερχομαι με τους προβολεις αλογονου-φωτιζουμε το πισω μερος και σου το βγαζω με χρωματα ηλιοβασιλεματος. Εχουμε χρονο μεχρι τελη Σεπτεμβρη.

Συμφωνα με το προσωπικο μου γουστο παντα θελω να σου προτεινω καποιες προσθηκες που πιστευω οτι θα κανουν την διαφορα.

Εχεις ενα κενο στην αριστερη πλευρα και πισω απο την ριζα. Νομιζω οτι μια club moss η ενα αδιαντο θα ταιριαζε αψογα χωρις να χαλασει την μινιμαλ οπτικη του συνολου. Επισης να γνωριζεις οτι οι ντοπιες ελληνικες moss , ειναι πολυ πιθανον να κιτρινισουν (εξαρταται απο το ειδος) τελη καλοκαιριου μιας και αυτο ειναι προγραμματισμενες να κανουν και στην φυση.

Μια marsilea ή ενα ranunculus θα εσπαγε την μονοτονια του επιπεδου. Αν θες τα εχω ολα αυτα και ακομα περισσοτερα φυτα διαθεσιμα για σενα.

Θα χαρω να τα πουμε και απο κοντα Νασο. :)

Αν είναι να το στείλω στο διαγωνισμό, τα κόλπα με τους προβολείς επιβάλλονται.. :thumbup:

Και οι προτάσεις σου για τα φυτά ακούγονται τέλειες, αφού τα έχεις κιόλας θα σου είμαι υπόχρεος. :(

Για τις ελληνικές moss κάπου το είχε πάρει το μάτι μου αυτό που λες, και είμαι περίεργος να δω αν θα γίνει και τώρα που θεωρητικά έχουν καλές και σταθερές συνθήκες..

Κι εγω την ιδια αποψη ειχα για το backround. Ηλιοβασιλεμα!

Καποιος με γνωσεις photoshop, δε μπορει να δοκιμασει χρωματα για να επιλεξεις τι εν τελη να βαλεις??

Με τα υπολοιπα που αναφερει ο αλεξανδρος... ζαλιστηκα!! Που και να τα εκανα κι ολας!! :thumbup:

Για την φωτογράφιση μόνο, με τους προβολείς γίνεται καλή δουλειά, τώρα για μόνιμο φόντο θα δούμε, θα κάνω διάφορες δοκιμές.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Υπεροχο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ζωντανό έργω τέχνης!!! Συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μου ξέφυγε το συγκεκριμένο θέμα, αλλά έστω και αργά τα συγχαρητήρια μου. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...