Jump to content

OSCAR


zuki1973

Recommended Posts

Η επίδειξη ξεκίνησε. Παρακαλούνται οι κάτοχοι των αγαπημένων αυτών κιχλίδων να λάβουν μέρος με φωτογραφίες από τα μοντέλα τους!!!

post-1580-1162901022_thumb.jpgpost-1580-1162901051_thumb.jpg :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Η επίδειξη ξεκίνησε. Παρακαλούνται οι κάτοχοι των αγαπημένων αυτών κιχλίδων να λάβουν μέρος με φωτογραφίες από τα μοντέλα τους!!!

post-1580-1162901022_thumb.jpgpost-1580-1162901051_thumb.jpg :blink::ballistic:

εισαι Αρχοντας!!!!! :blush::)

Link to comment
Share on other sites

εισαι Αρχοντας!!!!! :ballistic::blink:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΡΧΟΝΤΑ ΤΩΝ ΑΦΡΙΚΑΝΩΝ

:)

που είναι τα άλλα μοντέλα για την επίδειξη?

ΑΡΓΗΣΑΤΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω και εγω 4 οσκαρ τωρα. 1 tiger , 2 gold , 1 "red" albino το "red" albino εχασε την κοκκιναδα του με τον καιρο Οο χεχε

DSC00060.jpg

DSC00043.jpg

DSC00040.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πρόσφατα αποφάσισα κι εγώ να εμπλουτίσω το ζωικό βασίλειο των ενυδρείων μου με τα υπέροχα αυτά ψάρια, αφιερώνοντάς τους 350 λίτρα για αρχή (είναι μικρά, 6-7 πόντους μόνο) και 600 για τη συνέχεια, μέχρι να μπορέσω να τους φτιάξω ένα πραγματικά μεγάλο ενυδρείο για να τα κρατήσω.

Ειχα δει και είχα παρατηρήσει για αρκετό διάστημα αυτές τις πανέξυπνες μεγάλες κιχλίδες σε ενυδρείο φίλου μου και είχα εντυπωσιαστεί από τη συμπεριφορά τους αλλά και την ιδιαίτερη σχέση που αναπτύσσουν με τον φροντιστή τους. Ετσι, μια ομάδα από 4 διαλεγμένα Red Tiger Oscar - Astronotus ocellatus από δύο διαφορετικές αναπαραγωγές, φιλοξενούνται προσωρινά σε καραντίνα μέχρι να σιγουρευτώ για τη καλή τους υγεία, αλλά και για να προσαρμοστούν σταδιακά στις διαφορετικές από το προηγούμενο ενυδρείο τους συνθήκες (θα τις κρατήσω σε ουδέτερο ρΗ και μαλακό νερό).

Οι πρώτη μου επαφή μαζί τους επιβεβαιώνει τη φήμη τους και έπιασα τον εαυτό μου να κάθομαι με τις ώρες να τα θαυμάζω να κινούνται με χάρη στο νερό, να αλλάζουν χρώματα και να με κοιτάνε διερευνητικά, προσπαθώντας να καταλάβουν με ποιον έχουν να κάνουν... Και ενώ τα ψάρια είναι πολύ μικρά (τα 3 στους 6 πόντους και το 1 στους 7), ήδη τα πρώτα σημάδια προτίμησης ενός ζευγαριού άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους... Πλευρίσματα, σκουντήματα, τρεμούλιασμα της ουράς αλλά και κλειδώματα στόμα με στόμα, δείχνουν ότι μάλλον ένας μεγάλος έρωτας γεννιέται..! ;)

Είναι πραγματικά υπέροχα και πανέξυπνα τα Oscar..! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω και εγω 4 οσκαρ τωρα. 1 tiger , 2 gold , 1 "red" albino το "red" albino εχασε την κοκκιναδα του με τον καιρο Οο χεχε

DSC00060.jpg

DSC00043.jpg

DSC00040.jpg

πανεμορφα ολα τα ψαρια σου (οχι πως τα αλλα ειναι ασχημα δηλαδη :hysterical: )

κριμα που δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως εχεις παρατηρησει τη διαβιωση μεταξυ οσκαρ και γεωφαγων ? Ειναι αρμονικη ή εχεις παρατηρησει προβληματα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...