Jump to content

Στήσιμο Ενυδρείου Για Μονομάχο


Frangisk

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι,

Βρήκα ένα ενυδρειάκι 26λτ (από αγγελία) με πλήρη εξοπλισμό (φίλτρα φωτισμό κλπ) και σκέφτηκα να βάλω ένα μονομάχο κι εγώ.

Τι ακριβώς πρέπει να προσέξω όταν θα το στήσω ;
Διάβασα στο προφίλ του ότι

Σε καλά φυτεμένο ενυδρείο, θα μπορούσε να διατηρηθεί και μόνο με απλό μικρό κυκλοφορητή.

Σε αυτή την περίπτωση που είναι η βιολογία ; δεν χρειάζεται στρωμένο φίλτρο;
Έχω μια χελωνίτσα που στο ενυδρείο της έχω στρώσει χοντρό χαλίκι (σκούρο) 2-3 εκατοστά, μπορώ να το πάρω να το βάλω στο μονομάχο ως ενύσχηση της βιολογίας;(λογικά θα έχει κάποιες αποικίες βατηρίων εκεί έτσι δεν είναι ;)
Επίσης μια ερώτηση ακόμα, τα ξύλα που αγοράζουμε βοηθάνε να ρίξουμε το ph ;

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι,

Βρήκα ένα ενυδρειάκι 26λτ (από αγγελία) με πλήρη εξοπλισμό (φίλτρα φωτισμό κλπ) και σκέφτηκα να βάλω ένα μονομάχο κι εγώ.

Τι ακριβώς πρέπει να προσέξω όταν θα το στήσω ;

Διάβασα στο προφίλ του ότι

Σε αυτή την περίπτωση που είναι η βιολογία ; δεν χρειάζεται στρωμένο φίλτρο;

Έχω μια χελωνίτσα που στο ενυδρείο της έχω στρώσει χοντρό χαλίκι (σκούρο) 2-3 εκατοστά, μπορώ να το πάρω να το βάλω στο μονομάχο ως ενύσχηση της βιολογίας;(λογικά θα έχει κάποιες αποικίες βατηρίων εκεί έτσι δεν είναι:bowdown:

Επίσης μια ερώτηση ακόμα, τα ξύλα που αγοράζουμε βοηθάνε να ρίξουμε το ph ;

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

Μιχάλης

Γεια σου φιλε.Καλητερα να βαλεις ενα μικρο φιλτρακι γιατι αν το εχεις μονο με τα φυτα και τον κυκλοφορητη θελει αρκτη εμπειρια για να το κρατησεις.

Αυτο που λες με το χαλικι εγω δεν θα το δοκιμαζα γιατι το ειχες σε χελωνιτσες και μπορει να μην ειναι τοσο καλο στα ψαρια,γνωμη μου ειναι να βαλεις αλλο χαλικακι,πιο ψιλοκοκο γιατι θα σε βοηθησει να φυτεψεις και φυτα και τα βακτιρια θα τα αποκτησεις με τον καιρο,τα πιο βασικα βακτιρια βρισκονται στο φιλτρο σου

Τα ξυλα που ρωτας μαλακωνουν λιγο το νερο,μη περιμενεις να δεις τρελες πτωσεις του ph,γι αυτο υπαρχουν αλλοι τροποι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου,

Η ιδέα ενός μονομαχοενυδρείου είναι πολύ καλή και θα σε ανταμείψει :thumbup:

Εχω διαβάσει ότι τα ερπετά , καθώς και οι χελωνίτσες προκαλούν σαλμονέλα,άρα δεν σου προτείνω να βάλεις από εκεί χαλίκι.(βεβαια δεν ξερω αν η αρρώστια έχει επίπτωση στο ενυδρείο)

Αν δεν έχεις μπόλι σε ενυδρείο εκτος αυτού με τα χελωνάκια πάρε βακτήρια.

Για τα υπόλοιπα με κάλυψε ο rastafarian :)

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, όσον αφορά το θέμα με το χαλίκι συμφωνώ με τους παραπάνω.

Στα ενυδρεία που δεν υπάρχει φίλτρο, βιολογία υπάρχει σχεδόν αποκλειστικά στο βυθό. Ο βυθός παίζει το ρόλο του φίλτρου, μιας και εκεί βρίσκεται συγκεντρωμένη η πλειονότητα των βακτηρίων.

Τώρα γενικά στη διατήρηση ενός μονομάχου, σημαντικό ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών.

Επίσης να προσέξεις η ροή του φίλτρου να μην είναι δυνατή, μιας και ''ενοχλεί'' τους μονομάχους. Η ροή πρέπει να είναι σχεδόν μηδενική. Στην περίπτωση που είναι δυνατή, μπορείς να την μειώσεις αρχικά με τον ρυθμιστή ροής του φίλτρου αν υπάρχει, αλλά και με την προσθήκη ενός spraybar.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό αερόφιλτρο πιστεύω θα ήταν το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα...

Σήμερα πήρα το ενυδρείο (23λτ τελικά). Έχει ένα εσωτερικό φίλτρο που έβαλα mini siporax. Έβαλα ένα μέτριο χαλίκι μπορντό σκούρο (σαν τις ηφαιστειακές πέτρες περίπου το χρώμα) και ένα μικρό ξύλο (αφού το έπλυνα καλά και το μούλιασα για λίγες ώρες πετώντας το νερό).

Τώρα έβαλα και νερό, έριξα λίγη τροφή μέσα και σε λίγες ώρες θα ρίξω και βακτήρια (περιμένω να αρχίσει η αποσύνθεση της τροφής).

Αύριο θα πάρω μερικά φυτά (δύο ψηλά για πίσω θέλω και ένα δυο για μπροστά), ένα δυο σαλιγκαράκια (apple snail) και μετά έρχεται και ο μονομάχος :)

Να πω εδώ ότι δεν θέλω να βάλω υπόστρωμα ... μπορώ να βάλω φυτά έτσι; (με κάποια ταμπλέτα στη ρίζα ίσως)

Μαζί με το ενυδρείο το παλικάρι μου έδωσε και μια τροφή για χρυσόψαρα, Goldy gran της Sera (γράφει staple diet). Θα τη φάει αυτή ο μονομάχος ; Του πήρα βέβαια και bloodworms (αποξηραμένα). Πρέπει να του πάρω και κάτι άλλο ;

Επίσης μάλλον πρέπει να πάρω τροφή και για τα σαλιγκαράκια ε; (ταμπλέτες; )

Αυτά για αρχή... θα επανέλθω και με φωτογραφίες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα...

Σήμερα πήρα το ενυδρείο (23λτ τελικά). Έχει ένα εσωτερικό φίλτρο που έβαλα mini siporax. Έβαλα ένα μέτριο χαλίκι μπορντό σκούρο (σαν τις ηφαιστειακές πέτρες περίπου το χρώμα) και ένα μικρό ξύλο (αφού το έπλυνα καλά και το μούλιασα για λίγες ώρες πετώντας το νερό).

Τώρα έβαλα και νερό, έριξα λίγη τροφή μέσα και σε λίγες ώρες θα ρίξω και βακτήρια (περιμένω να αρχίσει η αποσύνθεση της τροφής).

Αύριο θα πάρω μερικά φυτά (δύο ψηλά για πίσω θέλω και ένα δυο για μπροστά), ένα δυο σαλιγκαράκια (apple snail) και μετά έρχεται και ο μονομάχος :)

Να πω εδώ ότι δεν θέλω να βάλω υπόστρωμα ... μπορώ να βάλω φυτά έτσι; (με κάποια ταμπλέτα στη ρίζα ίσως)

Μαζί με το ενυδρείο το παλικάρι μου έδωσε και μια τροφή για χρυσόψαρα, Goldy gran της Sera (γράφει staple diet). Θα τη φάει αυτή ο μονομάχος ; Του πήρα βέβαια και bloodworms (αποξηραμένα). Πρέπει να του πάρω και κάτι άλλο ;

Επίσης μάλλον πρέπει να πάρω τροφή και για τα σαλιγκαράκια ε; (ταμπλέτες; )

Αυτά για αρχή... θα επανέλθω και με φωτογραφίες :bowdown:

η τροφη του μονομαχου ειναι τα bloodworms και εγω στην αρχη που ειχε παρει η αδερφη μου μονομαχο απ το παζαρι ετρωγε τροφη για χρυσοψαρα και μετα απο λιγο καιρο που αγορασα και εγω 3 μονομαχους την τροφη δεν την κοιταγαν καν οποτε προχωρησα στην αγορα των σκουληκιων.τα σαλιγκαρια δεν χρειαζονται τροφη βρισκουν τι να φανε :thumbup: κατα τ αλλα εισαι μια χαρα συνεχισε οπως εισαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πας! :bowdown: Υπόστρωμα δεν χρειάζεται. Θεωρώ ότι αφού είναι αρχή ακόμα θα ξεκινήσεις με εύκολα φυτά.

Και τις ταμπλέτες μην τις βάζεις ολόκληρες στη ρίζα του φυτού. Κόψε την κάθε μία σε 3-4 κομμάτια.

Μην ξεχνάς να ρίχνεις τροφή στο ενυδρείο μέρα παρά μέρα μαζί με τα βακτήρια! :)

*Α και τώρα που το είδα. Νομίζω ότι μερικά είδη apple snails τρώνε και τα φυτά σε περίπτωση έλλειψης κάποιας άλλης τροφής. Οπότε καλό θα ήταν να πάρεις και ένα μικρό κουτί με ταμπλέτες.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Ιδού και οι φωτογραφίες...

CIMG1183.jpg

CIMG1184.jpg

CIMG1185.jpg

Στην επιφάνεια υπάρχει ανατάραξη... καλό είναι αυτό; (δεδομένου ότι θέλουμε χαμηλή ροή)

Link to comment
Share on other sites

το χαλικάκι στην χελωνίτσα σου θα χριαστεί σύντομα πλήσιμο και θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι η μόνη του χρήση θα είναι το πλήσιμο :bowdown: άρα καλά έκανες και έβαλες καινούριο.

καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα πας !!!

Θα σου πω και κάποιες ιδέες - παρατηρήσεις :thumbup:

Η ροή φαντάζομαι θα μειωθεί μέχρι να βάλεις το ψαρι αφού έχεις δρόμο ακόμα

Πιστεύω ότι έχεις βάλει λίγο χαλίκι και τα φυτά θα φυτευονται δύσκολα αλλα πάρε και άλλη γνώμη :thumbup:

Απο λιπανση μπορείς να πάρεις καμία ταμπλετα η κανά γενικο υγρό λίπασμα (πχ flourish seachem) για εύκολα φυτά

Καμία ιδέα μπορείς να πάρεις απο τα μονομαχοενυδρεια στο forum και απο το δικό μου στην υπογραφή μου :bowdown:

Τη φωτισμό έχεις ;;;

Μπορείς αντι για apple snail να βάλεις ένα zebra snail που δεν έχει κανένα θέμα με τα φυτά .

Ελπίζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοείς θα μειωθεί η ροή;

Το χαλίκι είναι σχετικά λίγο αλλά σκέφτομαι να βάλω και μια δυο πετρούλες μέτριες μέσα (και να δέσω και κανένα φυτό εκεί) θα ταιριάζει λέτε;

(το χαλίκι το είχα πάρει παλαιότερα για το χελωνάκι μου και αυτό που έβαλα τώρα είναι ότι είχε περισέψει, ίσως πάρω λίγο ακόμα σε παρόμοιο χρώμα και να τα ανακατέψω...)

Υπόστρωμα δεν θα βάλω απλά θα βάλω ταμπλέτες στις ρίζες των φυτών.

Το σαλιγκαράκι θα το πάρω από συμφορουμίτη οπότε θα είναι apple (αφού μόνο τέτοια έχει ο άνθρωπος :) ) αλλά θα το ταΐζω καλά ώστε να μην έχω θέμα να μου τρώει τα φυτά :bowdown:

Να βάλω και μαύρο χαρτόνι στην πλάτη για καλύτερη εμφάνιση;

Ο φωτισμός είναι μια λάμπα που έχει το ενυδρείο αγνώστων λοιπών στοιχείων σε μορφή λάμπας πυρακτώσεως. Να την αλλάξω; έχει μάλλον βιδωτό ντουί χονδρό.

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοείς θα μειωθεί η ροή;

Το χαλίκι είναι σχετικά λίγο αλλά σκέφτομαι να βάλω και μια δυο πετρούλες μέτριες μέσα (και να δέσω και κανένα φυτό εκεί) θα ταιριάζει λέτε;

(το χαλίκι το είχα πάρει παλαιότερα για το χελωνάκι μου και αυτό που έβαλα τώρα είναι ότι είχε περισέψει, ίσως πάρω λίγο ακόμα σε παρόμοιο χρώμα και να τα ανακατέψω...)

Υπόστρωμα δεν θα βάλω απλά θα βάλω ταμπλέτες στις ρίζες των φυτών.

Το σαλιγκαράκι θα το πάρω από συμφορουμίτη οπότε θα είναι apple (αφού μόνο τέτοια έχει ο άνθρωπος :) ) αλλά θα το ταΐζω καλά ώστε να μην έχω θέμα να μου τρώει τα φυτά :bowdown:

Να βάλω και μαύρο χαρτόνι στην πλάτη για καλύτερη εμφάνιση;

Ο φωτισμός είναι μια λάμπα που έχει το ενυδρείο αγνώστων λοιπών στοιχείων σε μορφή λάμπας πυρακτώσεως. Να την αλλάξω; έχει μάλλον βιδωτό ντουί χονδρό.

Για την ροη του φιλτρου εννοει οτι θα πρεπει να την μειωσεις με καποιο τροπο γιατι ο μονομαχος δεν θελει πολυ ροη.Μπορεις να βαλεις το spraybar αν εχει το φιλτρο σου η να το γυρισεις ωστε να χτυπαει το τζαμι.Χαλικι θελεις σιγουρα περισσοτερο και δεν ειμαι σιγουρος αν κανει αυτο που εχεις βαλει γιατι ειναι χοντρο.Θελεις ενα στρωμα απο χαλικι περιπου 5 cm παχος.Αν παρεις αλλο να κοιταξεις να μην ειναι ασβεστολυθικο και γενικα αν βαλεις πετρες μεσα να μην ειναι ουτε αυτες ασβεστολυθικες γιατι θα σου ανεβαζει τις σκληροτητες του νερο σου.Ποσα βατ ειναι η λαμπα?πρεπει να γραφει πανω λογικα

Υποστρωμα αν βαλεις ευκολα φυτα δεν το χρειαζεσαι.Μαυρο χαρτονι βαλε γιατι θα βοηθαει και τον μονομαχο να μη στρεσαρετε και θα δειχνει και πιο βαθυ το ενυδρειακι σου

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Με καληψε ο Rastafarian

Όταν λέω θα μειωθεί λίγο η ροή εκτός απο το spraybar αλλα και μονή της επειδή το φίλτρο απο τη λειτουργία του μπουκωνει λιγάκι απο το νερο που φιλτραρει (αυτο έγινε σε εμένα τουλάχιστον )

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα σημερινά βήματα... πήρα ψιλό χαλίκι (λίγο πιο σκούρο, 1-2mm) και το έριξα από πάνω έχει τώρα ένα στρώμα περίπου 5cm.

Επίσης έχω ρίξει από χτες δύο φορές βακτήρια και μια φορά τροφή (χτες την τροφή).

Πήρα και δυο φυτά (μια βαλισνέρια και ένα άλλο που δεν θυμάμαι πως μου το είπαν)

Έβαλα μέσα και 5 σαλιγκαράκια (που μου έδωσε ο φίλος συμφορουμίτης vaggellis) και ένα κομματάκι τροφή (ταμπλέτα) για αυτά (είναι μικρά ακόμα).

Τώρα θα κάνω μια μέτρηση της αμμωνίας και τα λέμε σε λίγο (και με φώτο).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα σημερινά βήματα... πήρα ψιλό χαλίκι (λίγο πιο σκούρο, 1-2mm) και το έριξα από πάνω έχει τώρα ένα στρώμα περίπου 5cm.

Επίσης έχω ρίξει από χτες δύο φορές βακτήρια και μια φορά τροφή (χτες την τροφή).

Πήρα και δυο φυτά (μια βαλισνέρια και ένα άλλο που δεν θυμάμαι πως μου το είπαν)

Έβαλα μέσα και 5 σαλιγκαράκια (που μου έδωσε ο φίλος συμφορουμίτης vaggellis) και ένα κομματάκι τροφή (ταμπλέτα) για αυτά (είναι μικρά ακόμα).

Τώρα θα κάνω μια μέτρηση της αμμωνίας και τα λέμε σε λίγο (και με φώτο).

Τσεκαρες αν το χαλικι που εβαλες ειναι ασβεστολυθικο η οχι?Αν ειναι πιο ψιλο απο το αλλο πιθανον με τον καιρο να παει απο κατω λογο του οτι ειναι πιο χοντρο το αλλο και θα περασει απο τα κενα του...πιστευω οτι καλητερα θα ηταν να το αλλαζες ολο..

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό είναι είναι πόντο το πολύ και το καινούριο είναι 4-5 πόντους οπότε και να περάσει λίγο κάτω δεν νομίζω το χοντρό να βγει στην επιφάνεια...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, η θερμοκρασία είναι 29-30 βαθμούς πολύ δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό είναι είναι πόντο το πολύ και το καινούριο είναι 4-5 πόντους οπότε και να περάσει λίγο κάτω δεν νομίζω το χοντρό να βγει στην επιφάνεια...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, η θερμοκρασία είναι 29-30 βαθμούς πολύ δεν είναι ;

Ενταξει τοτε.Εκανες τεστ να δεις αν ειναι ασβεστολυθικο το χαλικι που εβαλες?

Η θερμοκρασια 29-30 ειναι πολυ και για τα ψαρια αλλα και για τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι γράφει αυτό στη συσκευασία

CIMG1191.jpg

Ελπίζω να μην έκανα γκάφα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φώτο

Οι πρώτοι ένοικοι

CIMG1187.jpg

Τα φυτά μου

CIMG1186.jpg

Αυτό δεν θυμάμαι πως λέγεται

CIMG1188.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι γράφει αυτό στη συσκευασία

CIMG1191.jpg

Ελπίζω να μην έκανα γκάφα... :)

Ας ειναι καλα το γκουγκλε τρανσλειτ γιατι δεν ξερω Ιταλικα :thumbup:

Γραφει οτι δεν μεταβαλλει το ph οπωτε λογικα εισαι οκ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, έχω ρίξει λίγο φαΐ για τα σαλιγκάρια το οποίο δεν το έχουν φάει ακόμα, αυτό αν δεν φαγωθεί ανεβάζει την αμμωνία ;

(δεν βρήκα ειδικά για σαλιγκάρια και πηρα ταμπλέτες για πλεκόστομους και αλγοφάγα)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, έχω ρίξει λίγο φαΐ για τα σαλιγκάρια το οποίο δεν το έχουν φάει ακόμα, αυτό αν δεν φαγωθεί ανεβάζει την αμμωνία ;

(δεν βρήκα ειδικά για σαλιγκάρια και πηρα ταμπλέτες για πλεκόστομους και αλγοφάγα)

Ναι η αμμωνια θα ανεβει αν δεν φαγωθουν δεδομενου πως ειναι και νεοστημενο,''κανονικα'' δεν θα επρεπε να βαλεις τα σαλιγκαρια οσο δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο και ειδικα ο βυθος.

Οσο για τις ταμπλετες,τρωνε τα σχεδον τα παντα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, έχω ρίξει λίγο φαΐ για τα σαλιγκάρια το οποίο δεν το έχουν φάει ακόμα, αυτό αν δεν φαγωθεί ανεβάζει την αμμωνία ;

(δεν βρήκα ειδικά για σαλιγκάρια και πηρα ταμπλέτες για πλεκόστομους και αλγοφάγα)

Μα πρέπει να ανεβεί η αμωνία για να στρώσει το ενυδρείο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια αντέχουν υψηλές τιμές αμμωνίας η τα ταλαιπωρώ ιδιαιτέρως ;

(τελικά έβγαλα όσο μπορούσα και έφαγαν την υπόλοιπη μέχρι το πρωί, πρέπει να τα ταΐζω συχνά; )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...