Jump to content

Στήσιμο Ενυδρείου Για Μονομάχο


Frangisk

Recommended Posts

Καλημέρα,

Το ότι κάνω καθημερινές αλλαγές νερού (περίπου 50%) μέχρι να στρώσει το φίλτρο καλό δεν είναι;

Έβαλα πάλι ένα μικρό κομμάτι για τα σαλιγκαράκια, το άφησα καμιά ωρίτσα και ότι δεν πρόλαβαν να φάνε το έβγαλα. Τώρα θα κάνω και μια αλλαγή νερού.

Πάντως τα σαλιγκαράκια δείχνουν μια χαρά και ζωηρούλικα (όταν πάνε στα φυτά σημαίνει ότι τα τρώνε; )

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε λαθος κανεις που κανεις αλλαγες νερου.Μεχρι να στρωσει δεν κανουμε καμια αλλαγη νερου γιατι δεν προλαβαινει να γινει ο κυκλος του αζωτου

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαράκια όμως δεν θα έχουν πρόβλημα;

(Με τις αλλαγές μετράω περίπου 0,5-0,75 αμμωνία)

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε λαθος κανεις που κανεις αλλαγες νερου.Μεχρι να στρωσει δεν κανουμε καμια αλλαγη νερου γιατι δεν προλαβαινει να γινει ο κυκλος του αζωτου

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι με τις αλλαγές κατεβάζω και τη θερμοκρασία η οποία ανεβαίνει 29+ αν δεν κάνω αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι με τις αλλαγές κατεβάζω και τη θερμοκρασία η οποία ανεβαίνει 29+ αν δεν κάνω αλλαγή.

Ετσι ομως δεν θα στρωσει ποτε το ενυδρειο σου,δεν το αφηνεις να γινει ο κυκλος.Για την θερμοκρασια βρες αλλον τροπο

Link to comment
Share on other sites

Απλά φοβάμαι για τα σαλιγκαράκια... θα βρω άλλο τρόπο όπως λες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση... απόψε άναψα για πρώτη φορά το φως του ενυδρείου (τελικά είναι 15w η λάμπα) και το άφησα ανοικτό για περίπου 5 ώρες.

Όταν το έσβησα είδα το καπάκι ότι είχε ζεσταθεί, όχι πολύ αλλά επειδή έχω και ένα θέμα με τη θερμοκρασία (είναι 28-29) μάλλον πρέπει να κάνω κάτι για αυτό ε;

Να βάλω ανεμηστηράκι θα βοηθήσει η πρέπει να μεταφέρω το ενυδρείο σε κλιματιζόμενο δωμάτιο;

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση... απόψε άναψα για πρώτη φορά το φως του ενυδρείου (τελικά είναι 15w η λάμπα) και το άφησα ανοικτό για περίπου 5 ώρες.

Όταν το έσβησα είδα το καπάκι ότι είχε ζεσταθεί, όχι πολύ αλλά επειδή έχω και ένα θέμα με τη θερμοκρασία (είναι 28-29) μάλλον πρέπει να κάνω κάτι για αυτό ε;

Να βάλω ανεμηστηράκι θα βοηθήσει η πρέπει να μεταφέρω το ενυδρείο σε κλιματιζόμενο δωμάτιο;

δεν ειναι προβλημα το ζεστο καπακι απλα βαλε ανεμηστηρακι για να πεσουν οι υψηλες θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα κομματάκι ακόμα σήμερα για τα σαλιγκαράκια μου αλλά αυτά είναι διασκορπισμένα σε όλο το ενυδρείο... σε πόση ώρα να το βγάλω;

Πρέπει να τους βάζω μήπως ένα κομματάκι δίπλα σε κάθε ένα;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα κομματάκι ακόμα σήμερα για τα σαλιγκαράκια μου αλλά αυτά είναι διασκορπισμένα σε όλο το ενυδρείο... σε πόση ώρα να το βγάλω;

Πρέπει να τους βάζω μήπως ένα κομματάκι δίπλα σε κάθε ένα;

οχι και ενα κομματι τους φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, διαβάζω τόσο καιρό και έχω εμπεδώσει καλά ότι για να βάλεις ψάρι στο ενυδρείο πρέπει να στρώσει το φίλτρο πρώτα....

Παρόλα αυτά την έκανα την πατάτα... πήρα ένα μονομάχο και τον έβαλα μέσα.

CIMG1215.jpg

CIMG1213.jpg

Αφού κατάλαβα τη βλακεία μου και αγχώθηκα πήρα και μπόλι από το ΑΖ cafe και έβαλα στο ενυδρείο μου έριξα και νέα βακτήρια σήμερα και μετά από δυο ώρες (αφού έριξα τα βακτήρια) μέτρησα αμμωνία >1 !!!

Τώρα μου ήρθε μια ιδέα για να μην ταλαιπωρώ το άμοιρο ψαράκι και να στρώσει και το ενυδρείο...

Να τον βάλω αλλού (σε ένα δοχείο μεγαλούτσικο) ώστε να μπορέσω να του αλλάζω το νερό και να μην έχει αμμωνία και ταυτόχρονα να μην κάνω αλλαγές στο νερό του ενυδρείου και να στρώσει το φίλτρο πιο γρήγορα...

Για το δοχείο μπορώ να βάλω και φιλτράκι (έχω άλλο ένα). Να το κάνω; Να βάλω και τα σαλιγκαράκια μαζί του η αυτά δεν έχουν πρόβλημα με την αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, διαβάζω τόσο καιρό και έχω εμπεδώσει καλά ότι για να βάλεις ψάρι στο ενυδρείο πρέπει να στρώσει το φίλτρο πρώτα....

Παρόλα αυτά την έκανα την πατάτα... πήρα ένα μονομάχο και τον έβαλα μέσα.

CIMG1215.jpg

CIMG1213.jpg

Αφού κατάλαβα τη βλακεία μου και αγχώθηκα πήρα και μπόλι από το ΑΖ cafe και έβαλα στο ενυδρείο μου έριξα και νέα βακτήρια σήμερα και μετά από δυο ώρες (αφού έριξα τα βακτήρια) μέτρησα αμμωνία >1 !!!

Τώρα μου ήρθε μια ιδέα για να μην ταλαιπωρώ το άμοιρο ψαράκι και να στρώσει και το ενυδρείο...

Να τον βάλω αλλού (σε ένα δοχείο μεγαλούτσικο) ώστε να μπορέσω να του αλλάζω το νερό και να μην έχει αμμωνία και ταυτόχρονα να μην κάνω αλλαγές στο νερό του ενυδρείου και να στρώσει το φίλτρο πιο γρήγορα...

Για το δοχείο μπορώ να βάλω και φιλτράκι (έχω άλλο ένα). Να το κάνω; Να βάλω και τα σαλιγκαράκια μαζί του η αυτά δεν έχουν πρόβλημα με την αμμωνία;

Φιλε συγνωμη που θα στο πω αλλα μαλλον δεν εμπεδωσες καλα οτι πρωτα στρωνει το ενυδρειο και μετα βαζεις ψαρι μεσα αλλιως δεν θα το εκανες και απλα θα εκανες υπομονη μερικες μερες ακομα και θα εισουν ησυχος.Τελος παντων τωρα το λαθος εγινε.Αν το αφησεις μεσα θα κανεις καθημερινες αλλαγες νερου με αντιχλωριο και βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πεις (ακόμα και να με κράξεις) δίκιο θα έχεις... έκανα βλακεία και το καταλαβαίνω τώρα. Απλά άκουσα κάποιους που είπαν ότι το μονομάχο μπορείς να τον βάλεις από την τρίτη μέρα και δεν τρέχει τίποτα και την πάτησα...

Η συζήτηση παρακαλώ να συνεχιστεί εδώ Αμμωνία στο 23λτ ενυδρείο μου

Υ.Γ. Αν μπορεί κάποιος mod να μεταφέρει και τις τελευταίες 2 δημοσιεύσεις εκεί θα του ήμουν υπόχρεος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...