Jump to content

Αγορά Macro φακού


Recommended Posts

Καλημέρα

Ψάχνομαι λίγο για φακό macro 1:1 μέχρι 60mm (μετά ξεφεύγουμε σε κόστος) για μια sony a350.

Είμαι ανάμεσα στους

• Tamron SP AF 60mm/2.0 Di II LD Macro

• Sigma MACRO 50mm F2.8 EX DG

• Sony DT 30mm F/2.8 SAM

Υπάρχει κάποιος άλλος φακός όπου δεν ξέρω μέχρι 60mm? Για τον sigma δεν έχω ακούσει καλά λόγια ενώ ο sony έχει πολύ καλές κριτικές φαντάζομαι λόγο χαμηλού κόστους. Τι μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Θα διαλεγα τον Tamron λογω φωτεινοτητας (f 2.0)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο Sony 50mm f/1.4 ακόμα καλύτερα?

Δεν είναι όμως macro φακός.

Είναι ένας καλός γρήγορος φακός για κλειστούς χώρους και καθημερινή χρήση.

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις και έναν zoom φακό με δυνατότητα macro

Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις macro extension rings και να τα χρησιμοποιήσεις με κάποιο από τους φακούς που ήδη έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω εκεί που τον βρήκα έλεγε ότι είναι macro…

Όσο για τους φακούς zoom που είναι και macro οι περισσότεροι λένε πως είναι 1:2 αλλά το macro δουλεύει σε full zoom και είναι πάνω από 1:3.

Τα rings είναι μια οικονομική λύση αλλά ο μαμά φακός που έχει η Sony θα με περιορίσει μάλλον πολύ σε σχέση ακόμα και με τον 28mm της Sony.

Βρήκα σε ένα κατάστημα τον tamron 90mm f/2,8 20 ευρώ διαφορά από τον tamron 60mm, μάλλον προς τα εκεί θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω εκεί που τον βρήκα έλεγε ότι είναι macro…

Όσο για τους φακούς zoom που είναι και macro οι περισσότεροι λένε πως είναι 1:2 αλλά το macro δουλεύει σε full zoom και είναι πάνω από 1:3.

Τα rings είναι μια οικονομική λύση αλλά ο μαμά φακός που έχει η Sony θα με περιορίσει μάλλον πολύ σε σχέση ακόμα και με τον 28mm της Sony.

Βρήκα σε ένα κατάστημα τον tamron 90mm f/2,8 20 ευρώ διαφορά από τον tamron 60mm, μάλλον προς τα εκεί θα πάω.

Τον συγκεκριμένο τον έχω σε μια Canon EOS 500D και είναι κορυφή!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω σε Nikkon D50 έχω τον sigma 105mm 1:2.8 DG MACRO και είμαι πολύ ευχαριστημένος ... ! Δες κατι παραπάνω απο τα 70mm ... στο λέω γιατι εμένα δεν θα με χάλαγε ενας 150mm . Συνέχεια κολλημένος στο τζάμι είμαι .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...