Jump to content

ερωτηση για αλλα λαμπων


kalmichalis

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορουσα να κανω αλλαγη λαμπων απο τ8 σε τ5 για ενυδρειο 90λιτρα δηλαδη >1watt/litro????

θα ηθελα να βαλω ποιο απαιτητικα φυτα οπως cuba η και καποια αλλα... το υπαρχον καπακι μου εχει 2 λαμπες τ8 18w 23cm η καθε μια.

(2 philips 865 18w t8).

υπαρχουν τ5 λαμπες που να χωρανε στο καπακι μου και το αρθροισμα των 2 να μου δινει σε ποσοστο >1watt/litro???

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοεις 60εκ. χ 23mm.

Παντως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω καιγω. Τι ενυδρειο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι τελειως ανιδεος απο λαμπες θα σου τη μαρκα που εχω και θα καταλαβεις εχω philips 18w 865 tl-d. τη μετραω με το μετρο αι ειναι περιπου 23cm... τωρα δε ξερω... απλα δε ξερω αν με αυτα τις διαστασεις μπορω να βρω λαμπες τ5 στα 50watt περιπου με το ιδιο μηκος και τα ιδια χαρακτηριστικα (865 και 6500κ ή 4000κ)...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kalmichalis,

ουτε και γω ειμαι πολυ σχετικός και αντιμετωπίζω το ιδιο προβλημα με το καπάκι μου. Απλά νομίζω ότι ολες οι Τ8 έχουν τις ιδιες τυπικές διαστάσεις δηλ. 60εκ στα 18w. Αν κανω λάθος παρακα΄λώ καποιο φιλο να διορθώσει.

Δε μου απάντησες τι ενυδρειο διαθέτεις. Είναι ετοιμο η κατασκευή?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kalmichalis,

Δε μου απάντησες τι ενυδρειο διαθέτεις. Είναι ετοιμο η κατασκευή?

ετοιμο ειναι μου το πηραν δωρο ειναι μαρκα aquael αν το λεω σωστα... ειναι 110 λτ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οι λαμπες τ8 18βατ υπαρχουν μονο σε 60cm,εγω εχω το juwel που ειναι 80 μηκος και εχει αυτες τις λαμπες και δεν υπαρχουν αλλες τ8 με περισσοτερα βατ.Τωρα για να τις αλλαξεις σε τ5 πρεπει να τα ξηλωσεις ολα και να βαλεις ακροφυσια για τ5 γιατι δεν ειναι ιδια με των τ8 και ν αλλαξεις και το μπαλαστ γιατι παλι δεν ειναι ιδιο.Τωρα απο λαμπες στις διαστασεις σου υπαρχουν τ5 24 βατ και 60cm οπωτε με 2 δεν πας στο 1w/l πρεπει να κανεις πατεντα στο καπακι και για αλλες λαμπες,στα λεω γιατι το εψαξα για το δικο μου και θα κανω τη ιδια σχεδον πατεντα.Παντως για cuba θες υποστρωμα,καλο φωτισμο και co2

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υαρχει λαμπα τ5 μονο στο 24watt για αυτο το μεγεθος??? μηπως θα μπορουσες να μου προτεινεις καποια συγκεικριμενη στα 6500κ ? για να μην εχω προβλημα και με τις αλγες...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υαρχει λαμπα τ5 μονο στο 24watt για αυτο το μεγεθος??? μηπως θα μπορουσες να μου προτεινεις καποια συγκεικριμενη στα 6500κ ? για να μην εχω προβλημα και με τις αλγες...

Ελπιζω να διαβασες οτι πρεπει να αλλαξεις τα παντα ετσι?ακροφυσια και μπαλαστ με αλλα για τ5 αλλα και παλι δεν θα εισαι 1w/l

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς επειδή σαν ξανθιά που είμαι βρήκα μόνο Juwel Reflector

Το μαγαζι που ειναι?Αν ρωτας αυτο ειναι Θεσσαλονικη αλλα μπορεις να παραγγηλεις απο το λινκ που εδωσα στο φιλο και στο φερνουν σπιτι την επομενη μερα

Link to comment
Share on other sites

θα το προσπαθησω να φτασω κοντα στο 1w/l.. αλλωστε αλλο θεωρια και αλλο πραξη... απλα επιδη οταν ειχα βαλει την aquerelle 10000κ μη γνωριζοντας ειχα γεμησει αλγη γιαυτο κατεληξα οτι θα ηθελα καποια στα 6500κ. εκτος κι αν εσεις σαν ποιο εμπειροι εχετε να μου προτεινεται καποια αλλη.. θα κανω πατεντα στο καπακι να βαλω 4 λαμπες τ5. αλλα δε ξερω ποιες ειναι καταλληλες...

εγω μονο τις 865 daylight γνωριζω.... θα το εκτημουσα πολυ αν με βοηθουσατε. ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα που ακριβώς είναι οι λάμπες στο link . Ένταξη , τις βρήκα , απλός είχαν σχεδόν τριπλή τιμή και νόμιζα οτι κάνω λάθος .

Link to comment
Share on other sites

θα το προσπαθησω να φτασω κοντα στο 1w/l.. αλλωστε αλλο θεωρια και αλλο πραξη... απλα επιδη οταν ειχα βαλει την aquerelle 10000κ μη γνωριζοντας ειχα γεμησει αλγη γιαυτο κατεληξα οτι θα ηθελα καποια στα 6500κ. εκτος κι αν εσεις σαν ποιο εμπειροι εχετε να μου προτεινεται καποια αλλη.. θα κανω πατεντα στο καπακι να βαλω 4 λαμπες τ5. αλλα δε ξερω ποιες ειναι καταλληλες...

εγω μονο τις 865 daylight γνωριζω.... θα το εκτημουσα πολυ αν με βοηθουσατε. ευχαριστω!!

Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι πολυ εμπειρος στα ειδη λαμπτηρων για να σου πω ακριβως τι να παρεις,ο μαστερ της λαμπας εχει παει διακοπες και αν κανεις λιγο υπομονη οταν γυρισει με το καλο θα σου πει ακριβος τι να βαλεις,αυτα που ξερω εγω ειναι τα μηκη που σου ειπα.Υποστρωμα και co2 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα που ακριβώς είναι οι λάμπες στο link . Ένταξη , τις βρήκα , απλός είχαν σχεδόν τριπλή τιμή και νόμιζα οτι κάνω λάθος .

Γιατι εσυ ποσο τις πηρες μαζι με τα μεταφορικα?

Link to comment
Share on other sites

9,5 η λάμπα +9 μεταφορικά για 3 κυλά

αρα 18,5 ευρω,οπωτε δεν ειναι τα 3πλα εδω

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο 90 λύτρων θέλει 2 λάμπες +l Reflector+ κάτι άλλο που θα βρει φτηνό [ και θα βρει ]

Δεν σε καταλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι εσύ μέτρησες μόνο μια λάμπα όμως ο φίλος μας χρειάζεται 2 + 2 Reflector που και αυτά έχουν σε μισή τιμή οπότε ο λογαριασμός αλλάζει ριζικά . Στην Ελλάδα είναι εις τάξεις 80 ευρώ , ενω από την Γερμανία είναι 40 ευρώ και κάτι ψηλά .

Link to comment
Share on other sites

ουτε κι εγω καταλαβα... οχι δεν εχω υποστρωμαα η co2 δε θελω να βαλω πολυ απαιτητικα φυτα απλα καποια απαιτητικα φυτα που με καλο φωτισμο και μονο εχουν πολυ ωραια αποδοση...αυτο

Link to comment
Share on other sites

ουπς τωρα ειδα τ απαντηση τι ειναι το reflector? λαμπες τ5 δε χρειαζομαι? τι ειναι παλι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ουπς τωρα ειδα τ απαντηση τι ειναι το reflector? λαμπες τ5 δε χρειαζομαι? τι ειναι παλι αυτο?

Το reflector ειναι ανακλαστηρας,αυτο μπορει να το εχεις κιολας.Αφου δεν εχεις υποστρωμα και δεν θα βαλεις co2 φιλε μου τοτε ξεχνα τη cuba,δεν φτανει μονο ο καλος φωτισμος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...