Jump to content

ερωτηση για αλλα λαμπων


kalmichalis

Recommended Posts

Λέω ότι εσύ μέτρησες μόνο μια λάμπα όμως ο φίλος μας χρειάζεται 2 + 2 Reflector που και αυτά έχουν σε μισή τιμή οπότε ο λογαριασμός αλλάζει ριζικά . Στην Ελλάδα είναι εις τάξεις 80 ευρώ , ενω από την Γερμανία είναι 40 ευρώ και κάτι ψηλά .

Τους ανακλαστιρες μπορει να τους εχει ηδη ο φιλος και δεν ειναι αναγκη να παρει λαμπες juwel,υπαρχουν και φθηνοτερες

Link to comment
Share on other sites

ταμπλετες και flurish excel δεν αρκουν? εχω ακουσει οτι σε μερικους πιανει...

απλα εγω τ σκεφτομαι γιατι με τις 18βατ που εχω τωρα δε μπορω να βαλω και πολλα πραγματα αντε κανεναν εχινοδορο κι αυτος μιζερος θα ειναι...:Ρ

Link to comment
Share on other sites

ταμπλετες και flurish excel δεν αρκουν? εχω ακουσει οτι σε μερικους πιανει...

απλα εγω τ σκεφτομαι γιατι με τις 18βατ που εχω τωρα δε μπορω να βαλω και πολλα πραγματα αντε κανεναν εχινοδορο κι αυτος μιζερος θα ειναι...:Ρ

Ταμπλετες δεν μπορεις να βαλεις στη cuba γιατι ειναι χαλι και απλωνετε με δρομεις και θελει οπωσδηποτε υποστρωμα,τωρα για το excel δεν ξερω αν αρκει,δεν το εχω δοκιμασει ποτε,παντα επαιζα με diy co2

Link to comment
Share on other sites

Τους ανακλαστιρες μπορει να τους εχει ηδη ο φιλος και δεν ειναι αναγκη να παρει λαμπες juwel,υπαρχουν και φθηνοτερες

Για βρες μια τ5 28 watt 20000 ώρες φτηνότερα από 9,5 ευρώ !

Link to comment
Share on other sites

Για βρες μια τ5 28 watt 20000 ώρες φτηνότερα από 9,5 ευρώ !

Σβετα μη ξεχνας οτι λαμπες μπορει να βρει και σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο στα ιδια βατ και στα ιδια kelvin με 5-6 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε για Τ5 ενυδρειακές . Σταματάω όμως να απαντάω για να μην καταλήξουμε όπως χτες .

Και αυτες απο το ηλεκτρολογικο μαγαζι την ιδια δουλεια κανουν απλα δεν ειναι juwel και μπορει να ειναι osram η sylvania.Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα στο 40λιτρο που εχω εχω βαλει λαμπα οικονομιας απο μαγαζι με ηλεκτρολογικο μαγαζι και τα φυτα πανε μια χαρα αλλα ειναι 4500 kelvin.Απο αυτο τι συμπερασμα βγαζεις?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Και αυτες απο το ηλεκτρολογικο μαγαζι την ιδια δουλεια κανουν απλα δεν ειναι juwel και μπορει να ειναι osram η sylvania.Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα στο 40λιτρο που εχω εχω βαλει λαμπα οικονομιας απο μαγαζι με ηλεκτρολογικο μαγαζι και τα φυτα πανε μια χαρα αλλα ειναι 6500 kelvin.Απο αυτο τι συμπερασμα βγαζεις?

Στις λάμπες που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας,αυτό που μας ενδιαφέρει είναι τα watt και τα kelvin.

Άρα λοιπόν,μπορούμε να βρούμε και σε μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό,αρκεί να είναι στις προγιαγραφες που θέλουμε.

:(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Στις λάμπες που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας,αυτό που μας ενδιαφέρει είναι τα watt και τα kelvin.

Άρα λοιπόν,μπορούμε να βρούμε και σε μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό,αρκεί να είναι στις προγιαγραφες που θέλουμε.

:(:blink:

Ακριβως :):D

Link to comment
Share on other sites

28 watt 4100-9000 kelvin , 20 000 ώρες λειτουργείς [ διπλές ] , τιμή 9, 5 ευρώ .Λες τόσο κάνουν και άλλες με τέτοιες προδιαγραφές .

Link to comment
Share on other sites

28 watt 4100-9000 kelvin , 20 000 ώρες λειτουργείς [ διπλές ] , τιμή 9, 5 ευρώ .Λες τόσο κάνουν και άλλες με τέτοιες προδιαγραφές .

Τι να σου πω,μπορει και λιγοτερο.Αλλα γιατι γραφεις 4100-9000?Νομιζω οι λαμπες εχουν μια τιμη για τα kelvin,δηλαδη η 4100 η 9000,εκτος αν λες οτι πηρες 2 λαμπες

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο όμως πιο φτηνές δεν βρήκα πουθενά . Στύλε κανένα link να ξέρω για την επομένη φορά .

Δεν εχω λινκ να σου στειλω,πρεπει να ψαξεις σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο,κοιτας βατ και κελβιν,ασε τις ωρες λειτουργιας γιατι ετσι και αλλιως ολες τις αλλαζεις λιγο πριν το χρονο

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα , πιο ακριβά Όμως εγώ βρίσκομαι στον Έβρο , δεν ξέρω τι γίνετε στην Αθήνα .

Στην Αθηνα βρισκεις :(

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση που βάλω 4 λάμπες σε πόσα βατ και κελβιν μου προτείνετε να είναι; για να γλυτώσω και απο τ θέμα αλγη όπως μου είχε δημιουργηθεί.. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω κ όλας για τις πληροφορίες σας πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι καθόλου ιδική στο θέμα φωτισμού όμως έχω ενυδρείο 100 λύτρων με δύό λάμπες 28 watt και είναι υπεραρκετό για μένα Πιστεύω ότι 4 λάμπες για σένα είναι υπερβολές . Όμως καλά θα ήταν να πει την γνώμη του κάποιος που ξέρει καλά το φωτισμό .

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις την γνωμη μου αν ειναι να βαλεις τις λαμπες για να βαλεις cuba χωρις να βαλεις και τα υπολοιπα που σου ειπα τοτε καλητερα να μη το κανεις γιατι θα δωσεις τζαμπα λεφτα για την εγκατασταση.Θα σου πω οτι για τα μετρια ως δυσκολα φυτα θελεις τον συνδιασμο που σου ειπα πιο πανω,δηλαδη φωτισμο,λιπανση και co2 για να σου δειξουν την ομορφια τους αλλιως θα ειναι ελειπης σε αναπτυξη,σε χρωμα και σε ζωηραδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...