Jump to content

Μια Ερωτηση....επείγον!!!


andromahi tsav.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν κανω λαθος οι φωτος μου με τους πλακατ χαθηκαν σε καποιο crash του server πριν μερικα χρονια...

EDIT: Μια μικρη τζουρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=5002&hl= :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αναζητηση στα θεματα και τα ποστ μου στην κατηγορια των μονομαχων για να δεις τη σχεση μου με τους μονομαχους. Απλα να σου πω οτι ειχα 13 αρσενικους ταυτοχρονα και οσοι ειχαν αγοραστει απο πετ σοπ ξεπερασαν τα 3,5 χρονια ζωης στα χερια μου και αυτοι που αγοραστηκαν απο χομπιστες και ξερω ακριβως ποτε γεννηθηκαν, ξεπερασαν τα 4,5 χρονια.

Αν διαβασεις λιγο ποιος ειναι ο μεσος ορος ζωης τους, μαλλον καλα ειναι.

Επισης ειμαι περιεργος να δω τι ψαρια εχεις στο 250λιτρο αμαζονιου και τους δεινεις το χωρο που πρεπει με βαση αυτα που ανεφερες...

Και ναι εγω ειμαι και θα παραμεινω αρχαριος....

Φιλε μου λυπαμαι που το ποστ εγινε λιγο "αρενα" αντιπαραθεσεων, αλλα και παλι με το να μου λες ποσους μονομαχους ειχες, ποση εμπειρια κτλ κτλ κτλ δεν δικαιολογεις τα 10 λιτρα που προτεινεις, ουτε δικαιολογεις γιατι τα 50 τα θεωρεις υπερβολικα.

Εγω απλα σου ειπα τι εμβαδο καταλαμβανει στο φυσικο του περιβαλλον ο ζωτικος χωρος ενος μονομαχου, απο κει και περα το οτι γερασαν σε μικρο χωρο δε μου λεει και πολλα, κι ο Πατακος γερασε στη φυλακη, και φανταζομαι και αλλοι πολλοι.

btw να σου ζησουν τα κουκλια σου

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λυπαμαι που το ποστ εγινε λιγο "αρενα" αντιπαραθεσεων, αλλα και παλι με το να μου λες ποσους μονομαχους ειχες, ποση εμπειρια κτλ κτλ κτλ δεν δικαιολογεις τα 10 λιτρα που προτεινεις, ουτε δικαιολογεις γιατι τα 50 τα θεωρεις υπερβολικα.

Εγω απλα σου ειπα τι εμβαδο καταλαμβανει στο φυσικο του περιβαλλον ο ζωτικος χωρος ενος μονομαχου, απο κει και περα το οτι γερασαν σε μικρο χωρο δε μου λεει και πολλα, κι ο Πατακος γερασε στη φυλακη, και φανταζομαι και αλλοι πολλοι.

btw να σου ζησουν τα κουκλια σου

οι αντιπαραθεσεις-συζητησεις εαν γινονται με σωστο και κοσμιο τροπο βοηθουν το χομπι,και ολους εμας τους ''καμμενους''.

απο εκει και με τα και προσωπικα θεωρω αρκετα υπερβολικο το γεγονος των 50 πχ λιτρων για ενα μονομαχο.εαν δε,συγκριθει με οποιοδηποτε αλλο ψαρι του γλυκου στο χομπι το οποιο ζουσε στο φυσικο του περιβαλλον,νομιζω πως θα επρεπε να σταματησουμε ολοι μας αυτοτο χομπι.το ζητουμενο ειναι ο αρχαριος χομπιστας να καταλαβει τα βασικα τουλαχιστον,και να φτιαξει ενα ομορφο και υγιες περιβαλλον μακρια απο ποτηρια.

ΥΓ.βρηκα επισης το σχολιο σου με το πολιτικο προσωπο γκριζων εποχων,ιδιαιτερα αποτυχημενο και κακογουστο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Nicks σε βλέπω να γράφεις με ενθουσιασμό και ένταση για αυτά που υποστηρίζεις και μάλιστα θα έλεγα οτι με τον τρόπο που γράφεις βαδίζεις σχεδόν έξω από τα όρια των όρων χρήσης.Εγώ λοιπόν έχω υπομονή και σέβομαι αυτά που υποστηρίζεις αλλά θα σου έλεγα να κάνεις και παρουσίαση τόσο του Αμαζόνιου που έχεις αλλά βεβαίως και των μονομάχων σου ,πραγματικά θα έχει ενδιαφέρον να τα δούμε ,και κάτι άλλο είναι καλό να μην απαξιώνουμε προσπάθειες άλλων φίλων,εξάλλου όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες αν μπορείς να το καταλάβεις.

Τίποτα άλλο και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η θεωρία από την πράξη απέχει πάρα πολύ πίστεψε με γιατί με βάση την θεωρία τότε δεν θα έπρεπε να είχαμε πολλά ψάρια στα ενυδρεία μας. Ψάξε να δεις τον χώρο που καταλαμβάνουν οι δίσκοι, τα σκαλάρια και η καρδινάλιοι στην φύση και πες που αν μπορεί μετά κάποιος χομπιστας να τους τον παρέχει τον ανάλογο χώρο όχι ακριβώς αλλά στο ελάχιστο.

Άλλο να ζει ένας μονομάχος στην φύση όπου διατρέχει συνέχεια κινδύνους και άλλο σε ένα δεκάλιτρο όπου δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο.

Ο μονομάχος από την φύση του σε σχέση με τα άλλα ψάρια χεριάζετε πολύ μικρό χώρο, ένα όμορφα διαμορφωμένο ενυδρείο δέκα λίτρων τον αρκεί και ζει τρις ευτυχισμένος. Βασικό ρόλο στην ευτυχία του μονομάχου είναι η διαμόρφωση του χώρου.

Αν τον βάλεις σε εκατό λίτρα ή σε 10 την ίδια κινητικότητα θα έχει. Δεν είναι ψάρι που του αρέσει να παίρνει φόρα και να κολυμπά όπως πχ τα ζεβράκια.

Σκέψου λίγο στους ορυζώνες που ζει το ψάρι πόσο πυκνή είναι η βλάστηση και πως κινείτε το ψάρι. Δεν ζει σε ποτάμι να κάμνει κατοστάρη. Η κίνηση του ψαριού είναι περιορισμένη λόγο της πυκνής βλάστησης και λόγο προς αποφυγή των εχθρών.

Εσύ αν θέλεις βάλε τον μονομάχο σου σε 50 λίτρα αλλά η πράξει σε πολύς χομπιστες χρόνια τώρα τους έχει διδάξει ότι ζει ευτυχισμένα σε 10-15 λίτρα νερό.

Τώρα τα μέλη μας κρίση έχουν και μπορούν να αξιολογήσουν την συζήτηση και να πράξουν αυτό που θεωρούν σωστό

Link to comment
Share on other sites

Στη φυση, το μεγεθος της περιοχης που χρειαζεται και καταλαμβανει ενα πλασμα καθοριζεται:

1) Απο την επαρκεια τροφης (πολλη τροφη = μικροτερη περιοχη)

2) Ασφαλεια απο εχθρους

3) Υπαρξη ικανου αριθμου ατομων του αντιθετου φυλου για διαιωνιση του ειδους.

Στο ενυδρειο απλα αυτες οι αναγκες δεν υφιστανται.

Απο εκει και περα συζηταμε αν πρεπει να διατηρουμε οποιοδηποτε ζωο στην αιχμαλωσια μιας και δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να αναπαραστησουμε 100% την ζωη του στη φυση πχ θεση και κινηση σεληνης και ηλιου, παλιροιες, μεταβολες θερμοκρασιας στην διαρκεια της ημερας και του χρονου, πλημμυρες, μεταβολες βαρομετρικης πιεσης, κλπ για να αναφερω μερικα που μου ερχονται προχειρα στο νου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν δεν εχεις λεφτα μπορεις να πας στον JUMBO κ να του παρεις ειτε ενα ενυδρειο που εχει 20-25 λιτρων αν δεν κανω λαθος που τα εχει φτηνα με καποιον εξοπλισμο κ να του στρωσεις το ενυδρειο κ να τον βαλεις. Αν δεν μπορεις να του κανεις σωστο στρωσιμο κ γι αυτο μπορουμε να σε βοηθησουμε, ειτε να του παρεις μια μεγαλη γυαλα που ειναι κ αυτες φτηνες κ να τον βαλεις . Δεν θα εχεις προβλημα αν κανεις καποια βασικα σωστα . Εμφιαλωμενο φυσικα κ μπορεις να του βαλεις κ να μην σου παρουσιασει κανενα προβλημα, το εχω κανει σε δικο μου ψαρι, αλλα ποιο οικονομικο θα σου ειναι αν παρεις αντιχλωριο κ το βαλεις στο νερο που θα χεις σε ενα λεκανακι για να του κανεις αλλαγες (προσεχε θα πρεπει να το εχει αποκλειστικα γι αυτο το σκοπο κ δεν θα βαλεις ποτε απορρυπαντικα)

Οτι θες ρωτα . Ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η θεωρία από την πράξη απέχει πάρα πολύ ...

...Αν τον βάλεις σε εκατό λίτρα ή σε 10 την ίδια κινητικότητα θα έχει. Δεν είναι ψάρι που του αρέσει να παίρνει φόρα και να κολυμπά όπως πχ τα ζεβράκια.

Η θεωρια απο την πραξη διαφερει αλλα και η πραξη απο την πραξη διαφερει .

Και εννοω η δικη μου "πραξη" εδειξε οτι οι μονομαχοι που ηταν σε 10λιτρο και ηταν σχεδον ακινητοι, οταν μπηκαν σε 40λιτρο και 50λιτρο αλωνιζαν.

Το θεμα των λιτρων ομως εχει να κανει περισσοτερο με τη σταθεροτητα των παραμετρων και την καθαριοτητα του νερου που δεν μπορει να ρυθμισει ενα αρχαριος, οσο ενας εμπειρος.

Θα μου πειτε σε 40 και 50 λιτρα μπορει?

Ισως γλυτωσει κατι, σε λιγο παραπανω νερο.

Οσο για τη θεωρια του "dna" και των απαιτουμενων παραμετρων νερου των ψαριων που αναπαραγονται πλεον σε τεχνητο περιβαλον (πχ ενυδρεια, ιχθυοκαλλιεργειες) σε σχεση με των "αγριων" παραμετρων, οι επιστημονικες ερευνες και εργαστηριακα πειραματα*, εδειξαν οτι σε αλλα ειδη οι αναγκες αλλαζουν (σε ποσοστο να μην αντεχουν τις "αγριες" συνθηκες) και σε αλλα ειδη οχι.

Οποτε και παλι, οπως και στα λιτρα, δεν υπαρχει στανταρ "θεωρια" ουτε στις παραμετρους.

* Οι πληροφοριες ειναι στα αγγλικα και δεν επιτρεπεται απο το φορουμ να αναρτηθουν χωρις μεταφραση. Η περιληψη του θεματος και το συμπερασμα παντως, ειναι αυτο που γραφω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο δεν είπε κανείς ότι αν τα βάλεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο θα είναι χειρότερα σαφώς θα είναι καλύτερα το ερώτημα είναι αν μπορούν να ζήσουν όμορφα και ωραία στα 10-15 λίτρα.

Όριο προς τα πάνω δεν υπάρχει για κανένα ψάρι απλά συζητάμε για το που είναι το όριο προς τα κάτω με βάση την συνήθεια την συμπεριφορά και το είδος του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Ok, για να τελειωνουμε με αυτο, νομιζω πως ολοι συμφωνουμε (τουλαχιστο ελπιζω) πως η εγκυροτερη ιχθυολογικη εγκυκλοπαιδικη πηγη που διαθετουμε αυτη τη στιγμη ειναι το http://fishbase.org.

Στον παρακατω συνδεσμο υπαρχουν τα στοιχεια για τους αγαπημενους μας μονομαχους

http://fishbase.org/Summary/SpeciesSummary...e+Fighting+Fish

Οταν λοιπον ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ λενε

minimum aquarium size 60 cm (Ref. 51539).

(min. μεγεθος ενυδρειου 60 cm)

ε κατι παραπανω πιστευω να γνωριζουν απο τους εμπειρους, γιατι η πειρα δε συνεπαγεται παντα με γνωση (η μαλλον καλυτερα η γνωση μεσω της πειρας ειναι ο χειροτερος κι ο πιο "πονεμενος" τροπος)

καλο βραδυ σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλες ολοκληρη την φραση:

"Aquarium keeping: several females for one male; minimum aquarium size 60 cm"

Διατηρηση στο ενυδρειο: ΠΟΛΛΑΠΛΑ θηλυκα για 1 αρσενικο, ελαχιστο μεγεθος ενυδρειου 60 cm

Link to comment
Share on other sites

στη φραση μπορει ο καθε ενας να ξεχωρισει οτι θελει με γραμματα σαν τρολει,

αλλα συμφωνα με τους γενικα αποδεκτους κανονες γραμματικης πιο ορθο θα ηταν :

Διατηρηση στο ενυδρειο: πολλαπλα θηλυκα για 1 αρσενικο, ελαχιστο μεγεθος ενυδρειου 60 cm

ασε λοιπον τη δημιουργια εντυπωσεων γιατι πολυ απλα σου λεει ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΕΛΕΙΑ (δηλαδη οτι λεει απο κει και περα ισχυει ετσι οπως το λεει) ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΘΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ (μη βαλεις ενα ζευγαρακι με λιγα λογια, και μετα ακολουθει κομμα), ΚΟΜΜΑ (ΟΠΟΥ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΧΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΕΛΕΙΑ) ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ, ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 60 CM

Γραμματικη Α δημοτικου.

Η ορθογραφια σου ειναι πολυ καλυτερη απο τη δικη μου οποτε δε μπορω να καταλαβω πως επεσες σε τετοιο λαθος. Το μονο που το δικαιολογει ειναι η "ξεροκεφαλια του εμπειρου" η πιο soft η "πιστη στην πειρα" (δε σου τη λεω με αυτες τις φρασεις, οι φρασεις βρισκονται σε ολα τα βιβλιαρακια οδηγειων ασφαλειας για να τονισουν πως η πειρα ειναι παντα ο χειροτερος δασκαλος)

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

χαλαρωστε ρε παιδια λιγο τους τονους....... :thumbup::thumbup:

ας μεινουμε απλως στην κουβεντα και την αντιπαραθεση με πιο χαλαρο τροπο.

εγω απλως nicks θα σου πω πως αν επρεπε να υπαρχουν 60λιτρα για τον μονομαχο,το συγκεκριμενο ψαρι δεν θα υπηρχε στο χομπι.ετσι απλα.το θεμα ειναι πως ειτε στο 60λιτρο,ειτε στο 15 λιτρο εαν γοινονται σωστα οι ρουτινες θεωρω πως δεν θα υπαρξει ποτε κανενα προβλημα,ασχετως αν συνεχιζω να θεωρω προσωπικα αυτα τα 60 λιτρα τρελλη υπερβολη για ενα ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

εγω απλως nicks θα σου πω πως αν επρεπε να υπαρχουν 60λιτρα για τον μονομαχο,το συγκεκριμενο ψαρι δεν θα υπηρχε στο χομπι.

Γιατι? υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που το θεωρουν ενα απο τα πιο ομορφα και τα πιο ενδιαφεροντα ψαρακια.

Απο κει κι επειτα η γνωμη μου ειναι πως θα ηταν πολυ καλυτερο για το υγειες χομπυ να ηταν σπανιο και πανακριβο (και ναι, οσοι αγαπαμε τους μονομαχους θα ειχαμε τα μονομαχοενυδρεια μας) παρα αυτο το χαλι με τα ποτηρακια και τα βαζακια και τα μπολακια.

Μη νομιζεις πως και στην Ασια καλοπερναει, το αντιθετο. Στις Φιλιππινες, στην Ταιλανδη, στη Μιαμαρ, στην Ινδονησια και στη Μαλαισια εχω δει απειρες φορες να στηνουν παγκους για στοιχηματα στο δρομο (οπως ηταν παλια οι παπατζηδες στο Μοναστηρακι), καθως κι εχω δει -κυριως Κινα και Φιλιππινες που εχω μεινει περισσοτερα χρονια- να μετατρεπουν οποιαδηποτε χαζομαρα σε low bugget ενυδρεια (τασακια, βαζα μεχρι και πλαστικα ταπερακια φαγητου) αλλα αυτη πρεπει να ειναι η τυχη του?

Δηλαδη -κυριολεκτικα- τι παραπανω εχουν οι δισκοι και υπαρχουν στο χομπυ που δεν το εχει ο μονομαχος?

Μακαρι να μην ηταν τοσο διαδεδομενος, θα ασχολουταν μαζι του ΜΟΝΟ ατομα που ξερουν τι αγοραζουν και γιατι το αγοραζουν.

το θεμα ειναι πως ειτε στο 60λιτρο,ειτε στο 15 λιτρο εαν γοινονται σωστα οι ρουτινες

Ακομα και στις πιο απλες ρουτινες εδω μεσα εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας σα σαρανταποδαρουσες. Το πιο extreme που ακουστηκε ειναι "αλλαγη νερου καθε μηνα σε 1,5 λιτρα "ενυδρειο" "

Μα αν αυτο ειναι "προταση για καλες συνθηκες" τοτε ποιο ειναι το νοημα του φορουμ? ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ μπορει να κανει ενας αρχαριος, και τι χειροτερες συνθηκες μπορει να δημιουργησει ωστε να θελει και συμβουλες?

θεωρω πως δεν θα υπαρξει ποτε κανενα προβλημα,ασχετως αν συνεχιζω να θεωρω προσωπικα αυτα τα 60 λιτρα τρελλη υπερβολη για ενα ψαρακι.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τα 60 λιτρα τα θεωρω οκ.

Αν φτιαχναν ενυδρεια με 10-15 ποντους υψος θα σου ελεγα οτι ειναι οκ και τα 10-15 λιτρα, γιατι ουσιαστικα αυτο που θελει ο μονομαχος δεν ειναι υψος αλλα εμβαδο, αλλα συμφωνα με τα μεγεθη του εμποριου τα 50-60 λιτρα νομιζω ειναι το οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στις πιο απλες ρουτινες εδω μεσα εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας σα σαρανταποδαρουσες. Το πιο extreme που ακουστηκε ειναι "αλλαγη νερου καθε μηνα σε 1,5 λιτρα "ενυδρειο" "

Μα αν αυτο ειναι "προταση για καλες συνθηκες" τοτε ποιο ειναι το νοημα του φορουμ? ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ μπορει να κανει ενας αρχαριος, και τι χειροτερες συνθηκες μπορει να δημιουργησει ωστε να θελει και συμβουλες?

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τα 60 λιτρα τα θεωρω οκ.

Αν φτιαχναν ενυδρεια με 10-15 ποντους υψος θα σου ελεγα οτι ειναι οκ και τα 10-15 λιτρα, γιατι ουσιαστικα αυτο που θελει ο μονομαχος δεν ειναι υψος αλλα εμβαδο, αλλα συμφωνα με τα μεγεθη του εμποριου τα 50-60 λιτρα νομιζω ειναι το οτι καλυτερο.

ειμαι στο χομπι 26 χρονια.απο αυτα βρεθηκα να ειμαι και επαγγελματιας τα τελυταια 2,5.τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα σκεφτεσαι.μπορει να εισαι ρομαντικος και να θελεις το καλυτερο για τα ζωα σου,αλλα δεν ειναι ολοι οι λεγομενοι ''χομπιστες'' ετσι.

ξερεις αυτα τα 2,5 χρονια σε ποσες εκατονταδες υποφηφιους ιδιοκτητες μονομαχων εχω μιλησει και εχω κατευθυνει στο σωστο και υπευθυνο τροπο στο καταστημα που δουλευα σχετικα με τον μονομαχο..?ξερεις ποσοι απο αυτους ανταποκριθηκαν και πηραν τον απαιτουμενο εξοπλισμο(εστω αυτο το 15λιτρο) μαζι με τα τεστ κλπ.....και μαλιστα εφυγαν ΧΩΡΙΣ να αγορασουν ψαρι αφου επρεπε πρωτα να στρωσουν το φιλτρο.....?????????

1-2........στους 400....οποτε τι μου λες τωρα,γιοα φορα και συμβουλες.....αφου γνωριζεις καλα απο φορα,απλως να σου πω πως το 80% των νεων ''χομπιστων'' της παραπανω κατηγοριας που σου ειπα ανοιγουν το πρωτο ποστ ΜΟΝΟ οταν εχουν ηδη κανει του κεφαλιου τους και αντιμετωπιζουν προβλημα.

εσυ μιλας για τη βελτιστη ζωη του ψαριου....εγω σου εξηγω τη νοοτροπια του ελληνα χομπιστα,και τη μιζερια που πολλες φορες εχει(και δεν μιλω για τωρα εν περιοδο κρισης),γιατι αν σου αποριπτει την αγορα ενος 15 λιτρου με φιλτρο και με τα απαραιτητα τεστακια...δεν τιθεται θεμα για κατι μεγαλυτερο.......

αυτη ειναι η αγορα στην ελλαδα φιλε μου και χωνεψε το.

εδω η δουλεια μας στο φορουμ ειναι να οδηγουμε με ασφαλη και σωστα βηματα για αυτον που ενδιαφερεται πραγματικα για τα ζωντανα του και χωρις φανφαρες και υπερβολες.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο μονομάχος ζει καλά ή όχι σε ένα κοινό ενυδρείο 10-15 λίτρων;

Α και κάτι ακόμη μην θεωρείς το fishbase αλάθητο.

Άκου τη γράφουν για τα σκαλάρια πχ.

(Το γράφω ελληνικά)

Περιβάλλον

βενθοπελαγικό; Γλυκού νερού; pH range: 6.0 - 8.0; dH range: 5 - 13

Που είδες εσύ στον Αμαζόνιο 8 ph;

Για βάλε ένα σκαλαρι σε ενυδρείο με 8 Ph να δούμε θα την βγάλει την δεκαετία;

Εμείς εδώ είμαστε ανοιχτοί για όλα δεν κολλάμε σε ταμπού και σε μύθους.

Είναι κρίμα να επιμένουμε σε στερεοτύπες πληροφορίες αυτό δεν μας αφήνει να εξελιχτούμε σαν χομπιστες.

Δες τα πράγματα και από διαφορετική οπτική γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ΙΣΩΣ δεν εχω 100% την Ελληνικη νοοτροπια μια και λογο επαγγελματος βρισκομαι περιπου το μισο στο εξωτερικο και το αλλο μισο στην Ελλαδα, αλλα δεν το βλεπω δυσκολο να περασει καποιος τη σωστη νοοτροπια και στον Ελληνα.

χωρις βεβαια να εχω την αναλογη δικη σου εμπειρια (που φανταζομαι αφου εχεις μαγαζι βλεπεις να περναει καθε καρυδιας καρυδι) εχω κατα καιρους μιλησει με αρκετους ανθρωπους που "βιαζοντουσαν" να αποκτησουν ενυδρεια. Στην αρχη οντως με γραψαν και καναν του κεφαλιου τους, και μετα οταν αρχιζαν τα προβληματα ερχοντουσαν και ζητουσαν βοηθεια και ακολουθουσαν κατα γραμμα οτι συμβουλη τους εδινα.

Τωρα αν τους λες να παρουν τεστ και τους εξηγεις τη χημεια του νερου κι αυτοι δεν το κανουν το θεωρω εντελως απαραδεκτο.

Επιμενω παντως πως πολλα πραγματα στο συγκεκριμενο χομπυ -και ειδικα τα ψαρια- θα επρεπε να ειναι παρα πολυ ακριβοτερα. Τοτε θα υπηρχε πιο μεγαλη εκτιμηση και σεβασμος.

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ακόμη μην θεωρείς το fishbase αλάθητο.

Αλαθητο σιγουρα δεν ειναι (κι η Μπριττανικα που ειναι η πιο εγκυρη εγκυκλοπαιδια εχει μεσα στους τομους της δεκαδες λαθη) αλλα ειναι η πιο εγκυρη πηγη πληροφορισης οσον αφορα τον κοσμο των ψαριων.

Στον Αμαζονιο πιθανον να μην υπαρχει 8ph, αλλα πιθανον και να εμφανιζεται σε καποιες περιπτωσεις. Αυτο μπορω να στο πω κανοντας μερικα τηλεφωνα.

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Οντως ΙΣΩΣ δεν εχω 100% την Ελληνικη νοοτροπια...

Εγώ εγώ εδώ…, :thumbup: δεν έχω την πλήρες ελληνική κουλτούρα αφού μεγάλωσα στην Γερμανία και στο χόμπι μου έχω υιοθετήσει την γερμανική σχολή. Δεν έστρωσα ποτέ με αμμωνία το ενυδρείο μου. :thumbup:

Όσο για το Ph άλλο να περνά το ψάρι περιστασιακά από 8 ph και άλλο να ζει εκεί.

Αλλά αν θες μπορώ να σου πω και άλλα λάθει που έχουν για τα σκαλάρια.

Αλλά δεν είναι το θέμα αυτό.

Και ξανά ρωτώ και επιμένω ζει ευτυχισμένα ο μονομάχος στο 10-15λιτρο ενυδρείο ναι ή όχι.

εμένα αυτό με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα γιατί είμαι σχετικά καινούρια..Θέλω να σας κάνω μία ερώτηση..Στη γυάλα με τον μονομάχο μου (2 λίτρα η γυάλα) κάνει να βάλω νερό από εμφυαλωμένα μπουκάλια?? Παρακαλώ βοηθήστε!!!

Τελικα εδω απαντησε κανεις; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χρηστο, κατ αρχας αφου μεγαλωσες Γερμανια αν ειχες κι εκει το χομπυ θα ειδες πως στα μικρα ενυδριακια (αυτα τα 2λιτρα και 5λιτρα κτλ μεχρι οτιδηποτε ειναι κατω απο 10 λιτρα) μερικες φορες εχουν χτυπιμενο πανω τους οτι δεν ειναι καταλληλα για ψαρια (δεν ξερω αν ειναι νομοθεσια ή θεμα κουλτουρας απλα, ουτε γνωριζω αν το εφαρμοζζουν ολες οι μαρκες, παντως σε αρκετα ενυδρειομαγαζα που εχω επισκευτει τα εχω δει. Τα γερμανικα μου δεν ειναι το οτι καλυτερο, αλλα μπορω να συνενοηθω χωρις να χαθω η να μεινω νηστικος).

Αν λοιπον παραδεχτουμε αυτη τη Γερμανικη "φιλοσοφια" τοτε παμε στο οτιδηποτε "μικροσκοπικο μπιμπελο" ειναι απλα για να βαλεις μεσα καμια ανουμπια και να τη χαιρεσαι (εχω κι εγω 2 γυαλες με ανουμπιες στο σαλινι μου) κι οχι για να βαζεις ψαρακια στη φυλακη.

Τωρα παμε στο ζουμι των 10 λιτρων.

Τα 10 λιτρα ενυδρεια που πουλιουνται ειναι καμια 25ρια ποντους αν δεν κανω λαθος (πανω κατω). Οι μονομαχοι δεν εχουν μιλια να μας πουνε αν νοιωθουν καλα εκει μεσα η οχι, αλλα μας το δειχνουν με τη συμπεριφορα τους να ειναι ακινητοι, δυστροποι κτλ.

Αν βαλεις το ιδιο ψαρι σε σωστο χωρο θα δεις απιστευτα διαφορετικη συμπεριφορα.

Φυσικα μπορει να νομιζεις πως το ξεγελας με τα πολλα φυτα (η ακομα και lucky bamboo) για να "νομιζει" οτι βρισκεται σε ορυζονα, ομως δεν ειναι τοσο χαζος να μην καταλαβαινει το χωρο που του εχεις δωσει. Ισα ισα το συγκεκριμενο ψαρακι καταφερνει ακομα και μεσα στον ορυζωνα να προσανατολιζεται αψογα και πολυ καλυτερα απο μας που θελουμε χιλια δυο δεδομενα για να καταλαβουμε που βρισκομαστε.

Στη φυση αυτο που κανει ειναι να φτιαχνει το χωρο του, και να τον προστατευει. Ο χωρος αυτος ειναι συνηθως λιγο περισσοτερο απο μισο τετραγωνικο.

Το βαθος δεν παιζει και πολυ ρολο αφου οι μονομαχοι πολλες φορες προτιμανε να χωνονται σε ρηχα νερα, (τουλαχιστο στις λιμνες -ελη βασικα- που ισως εχουν εχθρους γιατι στους ορυζονες δε δειχνει να ενδιαφερονται και πολυ για το βαθος) οποτε δεν παιζουν ρολο τα λιτρα με την αυστηρη εννοια της ποσοτητας νερου, αλλα το εμβαδον ειναι αυτο που θα κανει τους μονομαχους σου να δειξουν τον καλυτερο χαρακτηρα τους και να σε αγαπησουν. (και να τελειωνουμε με τον ηλιθιο μυθο-φαντασμα οτι το συγκεκριμενο ψαρακι ειναι... serial killer)

Φυσικα τα λιτρα δεν παιζουν ρολο εφ οσον εχουμε εμβαδο, αλλα σε εναν αρχαριο* τα πολλα λιτρα συγχωρουν καποιο πιθανο λαθος και δινουν μεγαλυτερες δυνατοτητες ελεγχου

*η και εμπειρο, γιατι οχι? Οποιος θελει να κανει μαγκιες και crash tests ας κανει overclocking στη cpu του η ας "κολοφτιαξει" το αμαξι του, δε χρειαζεται να ρισκαρουμε ζωες -εκτος απο τη δικη μας που ειναι δικαιωμα μας-

Link to comment
Share on other sites

καλα και ομορφα οσα μας λες φιλε μου,αλλα δεν προκειται να βρουνε εφαρμογη.εισαι σε ελληνικο φορουμ,εισαι γενικως ελλαδα,και εδω ισχυουν οσα ηδη σου ειπα παραπανω.γιατι το κουραζουμε τοσο το θεμα.?καλα κανεις και προσφερεις οσα προσφερεις στα ψαρια σου.το φορουμ δεν μπορει να προτεινει ομως την δικη σου ''υπερβολη'' στους αρχαριους για τους γνωστους λογους που προανεφερα.γιατι το συνεχιζεις?ακουστηκε η γνωμη σου,παμε παρακατω.....

Link to comment
Share on other sites

Αλαθητο σιγουρα δεν ειναι (κι η Μπριττανικα που ειναι η πιο εγκυρη εγκυκλοπαιδια εχει μεσα στους τομους της δεκαδες λαθη) αλλα ειναι η πιο εγκυρη πηγη πληροφορισης οσον αφορα τον κοσμο των ψαριων.

Στον Αμαζονιο πιθανον να μην υπαρχει 8ph, αλλα πιθανον και να εμφανιζεται σε καποιες περιπτωσεις. Αυτο μπορω να στο πω κανοντας μερικα τηλεφωνα.

Για να σε γλιτωσω απο τα τηλεφωνα ριξε μια ματια σε μια δικη μου ''εγκυρη'' πηγη . :thumbup:http://en.wikipedia.org/wiki/Blackwater_river

και

Mε βαση αυτα που γραφονται στο βιβλιο του Bleher ( σελ 505 εως 508 ) αναφερει για 2 μετρησεις ( σε παραποταμους ) οπου το ph ηταν 7.95 και 7.67 ομως σαν μεσο ορο δινει μετρησεις απο 4.8 εως 6.14 ph για καποια ειδη .

Καλο ειναι να μην τρωγομαστε για ψιλα κατα την γνωμη μου γραμματα και να προσπαθησουμε με ανταλλαγη αποψεων και γνωσεων να γινουμε καλυτεροι σαν χομπιστες .

Για την ιστορια τα 40-50 λιτρα για μονομαχο μου φαινονται υπερβολικα . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...