Jump to content

Μια Ερωτηση....επείγον!!!


andromahi tsav.

Recommended Posts

50 λίτρα ενυδρείο είναι μια χαρά...Αν το χωρίσεις σε 10 ίσα μέρη έχεις μια ωραιότατη μονομαχιέρα!

Να πω και τη δικιά μου γνώμη,10 σεντόνια έχω διαβάσει και το συγγραφέα τον έχουμε συνδέσει με Κάιρο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε Νιcks,

διαβάζοντας το θέμα και τα αλλά που έχεις γράψει δεν μπορώ να καταλάβω

1) ποιο είναι το θέμα που έχεις με τους πετ-σοπαδες (Από τα διάφορα ποστ σου)

2) Προς τι όλη αυτή η αντιπαράθεση σε θέματα τα οποία είναι στάνταρ και λειτουργικά.

Έχουν γίνει πειράματα, στηθεί ενυδρεία, χρόνια εμπειρίας και προσπάθειας.

Μιλάς με ανθρώπους που κανονικά ακούγοντας τους, πρέπει να κάθεσαι και να σκέφτεσαι τι είπαν και να τα επεξεργάζεσαι. Όπως θα έκανες με έναν καλό καθηγητή.

Πίστεψε με 3 χρόνια εδώ μέσα το 90% των πραγμάτων που μου έχουν πει δεν έχουν παίσει έξω.

Μην ξεχνάς έχω-είχα μονομαχοενυδρεία, γαριδοενδυρεία, ενυδρείο Αμαζονίου, δίσκους, λίμνη και τέλος θαλασσινό.

Θα σε παρακαλούσα προσωπικά να σταματήσεις να γράφεις επιθετικά προς τον οποιοδήποτε, να γίνεται χαλαρός διάλογος και οποία προβλήματα υπάρχουν εξωτερικά -και αυτό ισχύει για όλους- να μένουν εκτός φόρουμ.

Το Aquazone είναι ένας χώρος χαλάρωσης και υγιής συζήτησης για το χόμπι του ενυδρείου.

Φιλικά Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας ολο το ποστ θα ηθελα να γραψω και εγω την γνωμη μου.Εχω εναν μονομαχο σε ενα 40λιτρο που εφτιαξα μονος μου.Πιστευω οτι ενας μονομαχος μπορει να ζησει σε 10-15 λιτρα εφοσον του παρεχεις τις συνθικες νερου που χρειαζεται,εχει το καλο του το φαγακι,την σωστη του διακοσμηση με τα φυτακια του μεσα και την φριντιδα του.Μπορει να μην ειναι στο φυσικο του περιβαλλον οπως και αλλα πολλα ψαρια που εχουμε στα ενυδρεια μας,αλλα σιγουρα θα ειναι καλητερα απο τα ποτηρακια που τα εχουν.Να σας θυμησω οτι πολλοι απο μας εχουν σωσει μονομαχους που ειναι μισοπεθαμενοι σε ποτηρια και οταν τους εβαλαν σε 10-15-20 λιτρα οχι μονο εγιναν καλα αλλα εζησαν και πολλα χρονια,ενας απο αυτους που προσπαθουν να σωσουν εναν μονομαχο ειμαι και εγω.Τον εβαλα σε 40λιτρο γιατι μπορεσα και το εφτιαξα μονος μου,δεν υπηρχε περιπτωση να το αγοραζα λογο οικονομικης στενοτητας,αλλα θα τον εβαζα σε ενα 12λιτρο που εχω.Να πω και κατι αλλο,υπαρχουν χομπιστες που εβαλαν μονομαχο σε 80 και 100 λιτρα και τελικα ο μονομαχος οριοθετισε μια περιοχη που ηταν μια γωνια και κινουταν εκει.Γι αυτο πιστευω οτι αν του παρεχεις το καθαρο του το νερακι,το καλο το φαι ζει μια χαρα σε 10-15 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα γιατί είμαι σχετικά καινούρια..Θέλω να σας κάνω μία ερώτηση..Στη γυάλα με τον μονομάχο μου (2 λίτρα η γυάλα) κάνει να βάλω νερό από εμφυαλωμένα μπουκάλια?? Παρακαλώ βοηθήστε!!!

Mε λιγο ψαξιμο σε σελιδες του εξωτερικου βρηκα το παρακατω site http://www.firsttankguide.net/aquarium-water.php , οπου μιλαει για διαφορετικες ''πηγες'' νερου για τα ενυδρεια .

μεσα σε ολα αυτα λεει το παρακατω

Bottled water is another choice people consider. I would recommend against bottled water unless you KNOW your tap water is unsafe. Bottled water is often not regulated or tested, so the water parameters are unknown. Also, bottled water often has vitamins, flavors, preservatives, colors, or other additives added to make the water more appealing. These can be devastating to your fish tank.

με τα λιγα αγγλικα που ξερω και απο οτι καταλαβαινω λεει οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε περιπτωση που το νερο βρυσης δεν ειναι ασφαλες . Ομως μερικες φορες τα εμφιαλωμενα μπορει να εχουν αρωμα , χρωμα Η αλλες ουσιες που μπορει να κανουν κακο στο ενυδρειο σου .

Καπου αλλου πηρε το ματι μου οτι με τα εμφιαλωμενα νερα το ph δεν ειναι σταθερο .

100% δεν μπορω να σου απαντησω μιας και δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε , ουτε καν εχω κανει μετρησεις σε εμφιαλωμενο νερο :thumbup:

Εαν θες την αποψη μου , δεν βλεπω καποιο λογο να γινει χρηση εμφιαλωμενου νερου , θα προτιμουσα σε περιπτωση που δεν ηταν ''καλο'' το νερο του δικτυου μου την χρηση καποιων προφιλτρων ( στερεων και ενεργου ανθρακα ) , Η ακομα και καποιας συσκευης αντιστροφης οσμωσης .

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να σε γλιτωσω απο τα τηλεφωνα ριξε μια ματια σε μια δικη μου ''εγκυρη'' πηγη . :thumbup:http://en.wikipedia.org/wiki/Blackwater_river

Λυπαμαι αλλα η wikipedia μονο εγκυρη πηγη δεν ειναι, αφου μπορω σε 5 λεπτα να σου ενφανισω οτι ο Αμαζονιος εχει 14ph και αποτελειται απο καθαρη αμμωνια, μεχρι να το δει και να το αλλαξει καποιος αλλος.

Εγω μπορω πολυ ευκολα να ζητησω να μου περασουν ενα mail μινιαιο ημερολογιο νερων καζανιου απο 2-3 πλοια που εχω εκει κατω με τη δικαιολογια οτι θελω να παρακολουθησω την αξιοπιστια των εγκαταστασεων μου, που ειναι οτι πιο εγκυρο μπορει να παρω αφου οι μετρησεις βγαινουν αυτοματα απο βιομηχανικα phμετρα τα οποια εχω καλλιμπραρει εγω ο ιδιος.

Για την ιστορια τα 40-50 λιτρα για μονομαχο μου φαινονται υπερβολικα . :thumbup:

Αν σε φυλακιζαν εξωγηινοι σε ενα ζωολογικο κηπο πως θα σου φαινοταν αν καποιοι απο αυτους λεγαν στους αλλους (τους πιο φιλοζωους) "για την ιστορια 10 τετραγωνικα για ανθρωπο μου φαινονται υπερβολικα. Αφου και τα ασανσερ τους ειναι 1 τμ σημαινει πως ζουν ευχαριστα εκει μεσα"

Link to comment
Share on other sites

Mε λιγο ψαξιμο σε σελιδες του εξωτερικου βρηκα το παρακατω site http://www.firsttankguide.net/aquarium-water.php , οπου μιλαει για διαφορετικες ''πηγες'' νερου για τα ενυδρεια .

μεσα σε ολα αυτα λεει το παρακατω

Bottled water is another choice people consider. I would recommend against bottled water unless you KNOW your tap water is unsafe. Bottled water is often not regulated or tested, so the water parameters are unknown. Also, bottled water often has vitamins, flavors, preservatives, colors, or other additives added to make the water more appealing. These can be devastating to your fish tank.

με τα λιγα αγγλικα που ξερω και απο οτι καταλαβαινω λεει οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε περιπτωση που το νερο βρυσης δεν ειναι ασφαλες . Ομως μερικες φορες τα εμφιαλωμενα μπορει να εχουν αρωμα , χρωμα Η αλλες ουσιες που μπορει να κανουν κακο στο ενυδρειο σου .

Καπου αλλου πηρε το ματι μου οτι με τα εμφιαλωμενα νερα το ph δεν ειναι σταθερο .

100% δεν μπορω να σου απαντησω μιας και δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε , ουτε καν εχω κανει μετρησεις σε εμφιαλωμενο νερο :thumbup:

Εαν θες την αποψη μου , δεν βλεπω καποιο λογο να γινει χρηση εμφιαλωμενου νερου , θα προτιμουσα σε περιπτωση που δεν ηταν ''καλο'' το νερο του δικτυου μου την χρηση καποιων προφιλτρων ( στερεων και ενεργου ανθρακα ) , Η ακομα και καποιας συσκευης αντιστροφης οσμωσης .

:welcome:

Γιωργο απαντηση εχει δωθει στη φιλη στη δημοσιευση 33 αλλα με ολα αυτα εχει χαθει η μπαλα.

Επεισης επειδη εζησα εστω και μερικους μηνες στη Θεσσαλονικη ειδα οτι εκει το νερο απο την βρυση δεν ειμαι και πολυ καλο και πινουν ενφιαλομενα.Η φιλη που ανοιξε το θεμα μενει Χαλκιδικη και δεν ξερω αν και εκει ισχυει το ιδιο με το νερο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς με ανθρώπους που κανονικά ακούγοντας τους, πρέπει να κάθεσαι και να σκέφτεσαι τι είπαν και να τα επεξεργάζεσαι. Όπως θα έκανες με έναν καλό καθηγητή.

να πεσω και καμψεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε φυλακιζαν εξωγηινοι σε ενα ζωολογικο κηπο πως θα σου φαινοταν αν καποιοι απο αυτους λεγαν στους αλλους (τους πιο φιλοζωους) "για την ιστορια 10 τετραγωνικα για ανθρωπο μου φαινονται υπερβολικα. Αφου και τα ασανσερ τους ειναι 1 τμ σημαινει πως ζουν ευχαριστα εκει μεσα"

τοσα χρονια εισαι ο πρωτος που επιμενει τοσο πολυ στην υπερβολη.μα δεν βλεπεις πως δεν μπορεις να περασει το δικο σου?βρηκες μεχρι τωρα καποιον που να συμφωνησε στα λιτρα που προτεινεις?επισης

σου επαναλαμβανω πως ειπες την γνωμη σου,οκ,παμε παρακατω.......εδω δεν κανουμε κοντρα του ΕΓΩ μας,ουτε επιβαλουμεσε καποιον αυτο που πιστευουμε η θελουμε....

νομιζω πως η κουβεντα μας ολοκληρωθηκε.ακουστηκανε πολλες γνωμες,ο καθενας πηρε και εβγαλε τα συμπερασματα του.....μην το κουραζουμε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα η wikipedia μονο εγκυρη πηγη δεν ειναι, αφου μπορω σε 5 λεπτα να σου ενφανισω οτι ο Αμαζονιος εχει 14ph και αποτελειται απο καθαρη αμμωνια, μεχρι να το δει και να το αλλαξει καποιος αλλος.

Εγω μπορω πολυ ευκολα να ζητησω να μου περασουν ενα mail μινιαιο ημερολογιο νερων καζανιου απο 2-3 πλοια που εχω εκει κατω με τη δικαιολογια οτι θελω να παρακολουθησω την αξιοπιστια των εγκαταστασεων μου, που ειναι οτι πιο εγκυρο μπορει να παρω αφου οι μετρησεις βγαινουν αυτοματα απο βιομηχανικα phμετρα τα οποια εχω καλλιμπραρει εγω ο ιδιος.

Αν σε φυλακιζαν εξωγηινοι σε ενα ζωολογικο κηπο πως θα σου φαινοταν αν καποιοι απο αυτους λεγαν στους αλλους (τους πιο φιλοζωους) "για την ιστορια 10 τετραγωνικα για ανθρωπο μου φαινονται υπερβολικα. Αφου και τα ασανσερ τους ειναι 1 τμ σημαινει πως ζουν ευχαριστα εκει μεσα"

Tα παραδειγματα που δινεις ειναι εντελως τραγικα ( ειδικα αυτο με τους εξωγηινους ) και με βρισκουν αντιθετο , επειδη εχεις καποιες αποψεις οπου δυστυχως Η ευτυχως δεν ταιριαζουν με τις δικες μου , δεν αξιζει να το ζορισουμε παραπανω το θεμα . Το τηλεφωνο που θες να κανεις μου ειναι αδιαφορο μπροστα στα ''γραπτα αποτελεσματα - ερευνες '' ανθρωπων οπου εχουν φαει τη ζωη τους στο Αμαζονιο ( Bleher ) .

Link to comment
Share on other sites

να πεσω και καμψεις?

Αν έχεις αυτό μονο να πεις καταλαβαίνω τι τύπου άνθρωπος είσαι.

Καληνύχτα φίλε μου, δεν αξίζει να ασχολούμαι μαζί σου.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο που θες να κανεις μου ειναι αδιαφορο μπροστα στα ''γραπτα αποτελεσματα - ερευνες '' ανθρωπων οπου εχουν φαει τη ζωη τους στο Αμαζονιο ( Bleher ) .

Αν σου ειναι αδιαφορη η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ φυση των νερων του Αμαζονιου οπως τον βλεπουν ΥΠΑΡΚΤΑ οργανα, που μετρανε και καταγραφουν καμποσες φορες τη μερα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι να πω?

Οτι και να πω θα δειξω τρελα αιριστικος.

Οντως δεν εμεινε να πω τιποτα πια. Ζεισε το μυθο σου στην Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αυτό μονο να πεις καταλαβαίνω τι τύπου άνθρωπος είσαι.

Καληνύχτα φίλε μου, δεν αξίζει να ασχολούμαι μαζί σου.

με την καμια, σταματα λοιπον να το κουραζεις. Καληνυχτα Ελλαδα

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πω θα δειξω τρελα αιριστικος.

ενω παραλληλα ουτε ειρωνας δεν εγινες..... :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

ενω παραλληλα ουτε ειρωνας δεν εγινες..... :thumbup:

Δε νομιζω να σε ειρωνευτηκα πουθενα.

Τα μυνηματα που απαντηθηκαν με ειρωνια ηταν αυτα που δεν ειχαν σχεση με την κοινη λογικη, αρα δε θα μπορουσαν να απαντηθουν μεσα απο λογικο διαλογο.

Link to comment
Share on other sites

να πεσω και καμψεις?

σε εμενα προσωπικα οχι,αλλα τα παραπανω δεν παυουν να ειναι μερος των γραπτων σου.

παρακατω ειναι ενας απο τους κανονες εδω μεσα.

4.Προειδοποίηση ενός ή περισσοτέρων μελών (Warning)

Ένα οι περισσότερα μέλη προειδοποιούνται από τους διαχειριστές εγγράφως και παράλληλα εμφανίζεται και στο προφίλ του χρήστη το ποσοστό προειδοποίησης όταν :

• Όταν οι απαντήσεις του είναι ανάλογες «μηδενιστή».

• Όταν είναι Είρων.

νομιζω πως ειχες 100% επιτυχια και στα 2,παρα το γεγονος πως τουλαχιστον 2 φορες σου τονισα πως παρεκρεπεσαι και μαλιστα δημοσια.

καλο βραδι.

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα προσωπικα οχι,αλλα τα παραπανω δεν παυουν να ειναι μερος των γραπτων σου.

Φιλε μου, για να τελειωνει η κουβεντα, εσυ δεν εισεπραξες καμια ειρωνια, αφου μιλησες / μιλησαμε μια χαρα πολιτισμενα με ολους τους γραμματικους (αγραφους) κανονες του διαλογου.

Ειρωνια εισεπραξαν μυνηματα τα οποια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ να απαντηθουν με τη λογικη λογο του οτι δεν εμπεριεχουν καμια απολυτως λογικη.

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Το εμφιαλωμενο ειναι ρισκο.

Εγω προσωπικα ουτε για ποτισμα.

Δες και φωτο που τραβηξα εξω απο μια καβα, θωλη μεν αλλα καταλαβαινεις τι υπαρχει εξω απο τη βιτρινα του καταστημας στον ηλιο επι ωρες, αναμεσα στο βαρελι και το ψυγειο.

click to enlarge

th_fc4c397f.jpg

Στην ερωτηση μου "δικα σας ειναι τα εμφιαλωμενα?" η απαντηση ηταν "ναι εχω στο ψυγειο δροσερα, αυτα τα εχω βγαλει εξω λογω της λαικης αγορας"

Δλδ νομιζε οτι εκανε διαφημηση κιολας.

Του απαντησα "το νερο επανω γραφει σε τι συνθηκες πρεπει να διατηρειται αλλιως αλλοιωνεται η συασταση του και το πλαστικο. Τις εχετε διαβασει?"

Αυτος εβαλε τα νερα μεσα στο καταστημα, αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι δεν τα εβαλε μετα στο ψυγειο να τα πουλησει δροσερα μεν, ηδη αλλοιωμενα δε.

Να μη συζητησουμε για τις συνθηκες μεταφορας τους ακομα και παρασκευης τους.

Κανε και μια μετρηση ΝΟ3 ετσι για πλακα.

Εδω περισσοτερα:

http://www.votegreece.gr/archives/2206

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=1...;pubid=99391159

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω ολους σας,να σταματησετε την ανταλλαγη αποψεων στο θεμα με τον φιλο NickS.

Σε οτι κι αν γραψει.

Ευχαριστω :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Eχω βαλει εμφιαλωμενο σε φαση που δεν ειχα αντιχλωριο κ δεν μου εκανε κανενα προβλημα .

Χρηστο θα σου απαντησω πως μπορει να ζησει μια χαρα ολη του τη ζωη αρκει να εχει την σωστη περιποιηση

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω ολους σας,να σταματησετε την ανταλλαγη αποψεων στο θεμα με τον φιλο NickS.

Σε οτι κι αν γραψει.

Ευχαριστω :thumbup:

Να διευκρινησω πως αυτο που εννοω παραπανω ειναι πως οι στείρες αντιπαραθέσεις δεν εχουν κανένα νόημα επι της ουσίας του θέματος!!!!!!!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...