Jump to content

Piranha Red Belly με Neon


fotaros

Recommended Posts

καλησπερα παιδια. θελω να ρωτησω αν μπορουν να συμβιωσουν αυτα τα ψαρια μαζι. προκειται να παρω 7 ρεντσ γυρω στα 5 εκατοστα το καθενα και σκεφτομαι να βαλω μεσα και καμια 10αρια νεον. ειναι αυτο εφικτο?

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: μου αρεσει πως ρωτας κιολας.στους θηρευτες δεν ανοιξες το ποστ?
Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει η για το παρων η για το μελλον μιλας για ζωντανη τροφη για τα πιρανια,οποτε νομιζω πως δεν υπαρχει αλλος λογος να το συζηταμε.οτι και να βαλεις μεσα θα γινει τροφη αργα η γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

ειδα εναν φιλο με ενα μανουελι και ειχε νεον μεσα παρεα

και επειδη ειδες καποιον να πηδαει στο γκρεμο,θα πηδηξεις και εσυ...??

αφου τοση ωρα λεμε οχι,τι δεν καταλαβαινεις?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ο φίλος είπε για κάποιον που είδε εδώ μέσα (και το είδα και εγώ, στο προηγούμενο θέμα είναι) που είχε το μανουέλι μαζί με τα νέον. Στο συγκεκριμένο άρθρο ο φίλος (συντονιστής) με το μανουέλι έχει λάβει 100 μπράβο, 50 εύγε και 30 τον ζηλεύουν για το ψάρι του (οι πιο πολλοί με εμπειρία). Ούτε ένας δεν του έχει πει ότι αυτό που έκανε είναι λάθος. Δεν είναι; Να υπογραμμίσω βέβαια ότι και ο ίδιος λέει ότι αυτό που κάνει είναι επικίνδυνο...Αλλά γιατί κανένας δεν του έχει πει να τα βγάλει αμέσως;

Και πάλι συγγνώμη για την παρέμβασή μου αλλά με παραξένεψε η διαφορετική αντιμετώπιση...

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

το φορουμ δεν εχει μονο τη δημοσια του πλευρα αλλα και την πλευρα οπου μοναδικη προσβαση εχουν οι συντονιστες.και εκει πιστεψτε με τα ''ακουσε'' καλα για την συγκεκριμενη ανορθοδοξη συγκατοικηση που επελεξε...

η δικη μας θεση ειναι παντα να δειχνουμε τη σωστη κατευθυνση στο χομπι.απο εκει και μετα ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει και βεβαιως δεν σημαινει αυτο πως ειμαστε και ολοι αλαθητοι...

ελπιζω να καλυψα την δικαιη ερωτηση σου φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ο φίλος είπε για κάποιον που είδε εδώ μέσα (και το είδα και εγώ, στο προηγούμενο θέμα είναι) που είχε το μανουέλι μαζί με τα νέον. Στο συγκεκριμένο άρθρο ο φίλος (συντονιστής) με το μανουέλι έχει λάβει 100 μπράβο, 50 εύγε και 30 τον ζηλεύουν για το ψάρι του (οι πιο πολλοί με εμπειρία). Ούτε ένας δεν του έχει πει ότι αυτό που έκανε είναι λάθος. Δεν είναι; Να υπογραμμίσω βέβαια ότι και ο ίδιος λέει ότι αυτό που κάνει είναι επικίνδυνο...Αλλά γιατί κανένας δεν του έχει πει να τα βγάλει αμέσως;

Και πάλι συγγνώμη για την παρέμβασή μου αλλά με παραξένεψε η διαφορετική αντιμετώπιση...

Διαβασε την απαντηση του.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=568569

Link to comment
Share on other sites

μηπως παιζει ρολο το μεγεθος τον πιρανχα?

!!!!ηρθε κ ο κακος συντονιστης!!!!! :hysterical:

παιζουν ρολο παρα πολλα πραγματα!!!

καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι ρισκο υπαρχει παντα αφου μιλαμε για συμβιωση με θηρευτες!!

το manueli που ειδες ειναι 25 cm περιπου κ τα cardinal μολις 2-3 cm ..... δεν αξιζει καν τον κοπο να τα κυνηγησει!

τα μικρα ψαρια εχουν παρα πολλες κρυψωνες σε ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο με παρα πολλα φυτα κ σημεια που το manueli δυσκολα πλησιαζει.

το συγκεκριμενο manueli εχει κανει 3 περιπου χρονια αποτοξινωση απο τις ζωντανες τροφες!!

τα αλλα ψαρια βρισκονταν στο συγκεκριμενο ενυδρειο πολυ πριν μπει το manueli.

αυτοι ισως ειναι καποιοι απο τους λογους που δεν ειχα απωλιες μεχρι τωρα τουλαχιστον.

ισως υπαρχουν κ αλλοι λογοι, ισως ειναι κ θεμα εμπειριας μιας κ εχουν περασει παρα πολλα πιρανχα απο τα χερια μου.

στην δικη σου περιπτωση θα ελεγα να μην το ρισκαρεις γιατι με τα δεδομενα που μας δινεις οι πιθανοτητες να τα καταφερεις ειναι μηδενικες.

για τα αλλα ενυδρεια που βλεπουμε κατα καιρους και στα οποια φαινεται να συμβιωνουν αυτα τα ψαρια με αλλα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν γνωριζω αν εχουν ή ειχαν στην πραγματικοτητα διαρκεια οι "συμβιωσεις" αυτες...

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα...εγώ τουλάχιστον (που δεν είμαι και ο κυρίως ενδιαφερόμενος) καλύφτηκα!. Ελπίζω να βοήθησα και τον fotaro" με την ερώτησή μου!

ΥΓ. πω πω..."πλάκωσαν" όλοι οι συντονιστές μαζί :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

αποτι καταλαβα αν ειναι καλα ταισμενα δεν υπαρχει θεμα. αλλα τα δικα μου ειναι μικρα οποτε σιγουρα θα τα φανε. γενικοτερα δεν υπαρχει κατι να συμβιωνει με τα πιρανια? εχω εναν πλεκο 15 εκατοστα δεν νομιζω να τον πειραξουν αυτον

Link to comment
Share on other sites

αποτι καταλαβα αν ειναι καλα ταισμενα δεν υπαρχει θεμα. ΥΠΑΡΧΕΙ αλλα τα δικα μου ειναι μικρα οποτε σιγουρα θα τα φανε. γενικοτερα δεν υπαρχει κατι να συμβιωνει με τα πιρανια? εχω εναν πλεκο 15 εκατοστα δεν νομιζω να τον πειραξουν αυτον

αυτον οχι, τα αλλα δεν εχουν τυχη.

Link to comment
Share on other sites

ενα θα σου πω..εχω ενα παφερ και με το που εριξα ενα μισοπεθαμενο νεον σε 1 δευτερολεπτο το εχασα απο τα ματια μου...οποτε με τα πιρανια και τα νεον μονο για τροφη θα μπουν στο ενυδρειο για λιγα κλασματα του δευτερολεπτου!

Link to comment
Share on other sites

τι παφερ κανα κονγκο? τετραοδον μιουρους? γτ το νεον δεν ειναι και 1 ποντο

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

tetraodon nigroviridis 5-6 cm

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν συμφωνει ο αντωνης μαζι μου ο οποιος ειναι εδω απο τα πιο εμπειρα παιδια στους θηρευτες αλλα νομιζω οτι αν ειναι δυσκολο να βαλεις κοπαδοψαρα σε ενα ειδος serassalmus τοτε ειναι 5 φορες πιο δυσκολο να βαλεις κοπαδοψαρα σε ενα ειδος naterreri,piraya η cariba,,,,,

κατα την γνωμη μου,,,αν βαλεις περιπου 7 naterreri ,,οσα νεον και να βαλεις,,,,,την αλλη μερα το πρωι δεν θα υπαρχει τιποτα,,,,,

αυτη ειναι η γνωμη μου,,παιζουν ρολο οπως ειπε και ο αντωνης λιτρα κρυψωνες και και και και

οσο για τα αλλα παιδια που ηταν κατηγορηματικα αρνητικοι,,,μην βιαστεις να τους ''κατηγορησεις''....

οτι λενε το λενε για το καλο των ενυδρειων μας!!

παντως να ξερεις οτι 5-6 εκατοστα δεν ειναι τοσο μωρακια οσο πιστευεις,,,,,τα ενστικτα ειναι ΑΓΡΙΑΑΑΑΑ,,,,,,,,,,,

καλη συνεχεια σ οτι και να κανεις,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...