Jump to content

περισταλτικες αντλιες εμποριου-dosing Pumps


Recommended Posts

επειδη ειναι πολυ της μοδας, και οι τιμες τους εχουν πεσει αισθητα ειδικα στα κινεζικα που ειναι αρκετα αξιοπιστα και μαλιστα μπορει καποιος να τα δουλεψει ακομη και εκτος θαλασσινου,πχ για λιπανση στο γλυκο παραθετω παρακατω μια μικρη ερευνα αγορας που εκανα.

οσοι γνωριζουν κατι παραπανω σχετικα,η εχουν την τυχη να εχουν ηδη στην κατοχη τους καποια,παρακαλω ας μας πουνε εντυπωσεις,θετικες η αρνητικες....

http://www.fish-street.com/bubble_magus_bm...category_id=139

http://www.ebay.com/itm/Marine-Magic-aquar...=item415aab12f5

http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-Kamoer-A...757516335564292

http://www.ebay.com/itm/3-channels-Aquariu...=item1c1c10165c

http://www.ebay.co.uk/itm/MC-03-M-Dosing-p...=item5d3064f6ec

http://www.ebay.com/itm/3-channels-Aquariu...=item1c1c10165c

σαφως υπαρχουνε και αλλες υλοποιησεις απο πιο επωνυμες εταιρειες αλλα η αγορα τους ειναι ισως απλησιαστη αυτον τον καιρο οποτε παραμενω στις φτηνες λυσεις.

το πρωτο λινκ και παραλληλα το πιο ακριβο απο αυτες ειναι μια αντλια που προλαβε ηδη να κανει καλο ονομα στην ελληνικη και οχι μονο αγορα με τις επιδοσεις και την αξιοπιστια της.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αγοραστηκαν απο φιλο μου 2 απο τις παρακατω περισταλτικες με συνολικο κοστος 263 ευρω!!!(αρκετα παζαρια με τον κινεζο εμπορο και μαλιστα μεσω e-bay)

http://www.reefshops.com/marine-color-dosi...mp-mcd-3-m.html

αγοραστηκαν επισης απο ακουαριστικ

4 κιλα χλωριουχο μαγνησιο

4 κιλα χλωριουχο ασβεστιο

8 κιλα διτανθρακικη σοδα

συνολικο κοστος περιπου 80 ευρω,ισως και λιγοτερα δεν θυμαμαι ακριβως.

συνολικο κοστος αγορας για 2 ατομα=343 ευρω.

αρα ο ενας με 171,70 ευρω μπορει να εφαρμοσει την μεθοδο για τουλαχιστον πανω κατω 1 χρονο..!!!!τοσο φθηνα και μαλιστα χωρις ριακτορες,μπερδεματα,σεταρισματα και τον ''κινδυνο'' του διοξειδιου που παντα υπαρχει...

οσο αφορα τα μπετονακια,λογικα θα δουλευτουνε με 3χ 4λιτρα στον καθενα που τα βρισκεις παμφθηνα στην αγορα.

αυτο ισως βοηθησει τους επομενους χομπιστες που σκεφτονται για την συγκεκριμενη μεθοδο αλλα λογω των ασχημων οικονομικων, το αναβαλλουν.... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρεληφθησαν σημερα και οι 2αντλιες με μοναδικο εξτρα κοστος μονο 3 ευρω απο το τελωνειο... :P

για να δουμε τωρα,εχουμε κατι να παιξουμε..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον klaz. Ενημέρωσέ μας για το πως τα πάει η αντλία εν καιρώ...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον klaz. Ενημέρωσέ μας για το πως τα πάει η αντλία εν καιρώ...

αυτο που μπορω να πω αρχικα,ειναι οτι εκανα περιπου 1 μηνα ερευνα αγορας,προσπαθωντας να βρω ποια ειναι η καλυτερη αγορα απο τις φθηνες.αυτο που εψαχνα ειναι να ειναι καλη οσο η πιο γνωστη και δοκιμασμενη(αλλα υπερτιμημενη) bubble magus,την οποια πολλοι χομπιστες την εχουν και ειναι ιδιαιτερα ευχαριστημενοι.

βρηκα τον κινεζο που την παραγει,αλλα παραλληλα βγαζει και την marine color.επισης τα αλλα 2 βασικα που με ενδιεφεραν ειναι να μου δινει ml σε μαξιμουμ 24 δοσεις ανα ημερα,και να μην χανει τις ρυθμισεις της οταν υπαρχει διακοπη ρευματος και να χρειαζεται να ξανασεταρεις το ρολοι για να δουλεψει(οπως πολλες αλλες δυστυχως).αυτη εχει μπαταρια και δεν χανει απολυτως καμμια ρυθμιση :P

αυτο ειναι το αρχικο τεστ που εκανα μολις τωρα που την πηρα στα χερια μου+ το γεγονος οτι σεταρα αρχικα το ρολοι της,δεν χανει τιποτε.

στην πορεια θα την καλιμπραρω,και θα ενημερωσω σχετικα.

αυτο που μου αρεσε εμφανισιακα,ειναι το προσεγμενο σκληρο πλαστικο σασι που εχει,η μεγαλη και ευαναγνωστη οθονη+ το γεγονος οτι απο οσο ειδα ειναι η μοναδικη απο τις φθηνες που εχει πολλα και ευκολα κουμπια για το σεταρισμα,και γρυλλιες πανω -κατω στο σασι της για καλυτερο αερισμο της πλακετας.

θα ενημερωσω για την λειτουργια της στην πορεια....

Link to comment
Share on other sites

  • οι αντλιες στηθηκαν σημερα,σεταριστηκαν υπερβολικα ευκολα,και ξεκινησε ομορφα και ωραια η μεθοδος.

ιδιαιτερα φιλικη στην χρηση της και εντελως αθορυβη.για να δουμε σε βαθος χρονου,αν αποδειχθει αγορα λιρα 100. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ενα απ για τις αντλιες.

δουλευουν αψογα,ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος και απο οτι φαινεται μαλλον συγκρινονται στα ισια με την πιο ακριβη magus που αν και κινεζα,ειναι πολυ ποιοτικη.ο δε εμπορος ειναι ιδιαιτερα συνεργασιμος και φιλικος οποτε η υποστηριξη σε βαθος χρονου ειναι σιγουρη αν και ειναι μακρια η κινα.....για οποιον παντως το σκεφτεται,λεω ναι στα σιγουρα.απολυτη αγορα value for money.

το μοναδικο μειονεκτημα της δικιας μου ειναι οτι αν θελεις να αναβαθμισεις αγοραζοντας εξτρα αντλιες,τις πας μαξιμουμ στις 6 αντλιες εναντι των 7 της magus.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Klaz, οι συγκεκριμένες που δοκίμασες/πήρες ρυθμίζονται να λειτουργουν και κάτω απο ένα λεπτό?

Αυτό που θέλω να πω είναι αν ο χρονοδιακόπτης που έχει ρυθμίζεται και σε δευτερόλεπτα ή απο λεπτό και πάνω.

Σκέφτομαι να πάρω δύο απο αυτά και να τα έχω πάνω σε ψηφιακό χρονοδιακόπτη.

http://fish.aquaristic.net/ab-Aqua-Medic-Dosing-pump-SP-1500.html

Το θέμα είναι δεν μπορώ να βρω σε κάποιο κατάστημα χρονοδιακόπτες να δω αν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βαζω και ενα βιντεακι που δειχνει την πλακετα της εν λογω περισταλτικης.

το μεγαλο πρασινο αριστερα ειναι η επαναφορτιζομενη μπαταρια που διαθετουν οι αντλιες και δεν χανουν καμμια ρυθμιση μετα απο διακοπη ρευματος.

ΥΓ.ευχαριστω πολυ αλεξανδρε για την πολυτιμη βοηθεια σου.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα Κώστα όπως είπαμε τότε που μου είχες δώσει ενα μεγάλο κομμάτι chaeto όλα είναι κύκλος,Εχω δεί και ένα βιντεάκι στο youtube με ρύθμιση&παρουσίαση της συγκεκριμένης περισταλτικής αντλίας,απο μέλος του AZ και πρώην mod.Αν δεν μας επιτρέπει να το δημοσιεύσουμε θα μπορούσαμε και εμείς να φτιάξουμε ένα,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για πείτε κανα review για της συγκεκριμένες αντλίες.

Της έχετε μετρίσει να δείτε τι απόκλιση έχουν στης δόσεις?

Αν ζητήσετε 30ml θα βγάλει 30ml?

Αντε γιατί βαρέθηκα να βάζω με το χέρι...

Link to comment
Share on other sites

λεπον.εγω αντιμετωπισα 2 προβληματα που το ενα και σοβαροτερο προηλθε απο πτωση τασης της δεη.αντικατασταθηκε εξ ολοκληρου η πλακετα(θενκς ξανα αλεξ) εξου και το βιντεο που εβαλα παραπανω ,αλλα δυστυχως και μετα απο 1 μηνα διεκρινα μικρη χωρις λογο διαρροη-δακρυσμα απο την αντλια που ειχα και εδινε καλκ(ισως η καυστικοτητα του καλκ να επηρεασε-τρυπησε ψηλα μεσα στην αντλια το σωληνακι..δεν το βρηκα ακομη,αλλα το σταματησα)..με αποτελεσμα να αναβοσβηνει η οθονη..!!!.δουλευει ομως κανονικα ολο το συστημα.

οι αποκλισεις που δινει στο καλιμπραρισμα καθε αντλια ειναι διαφορετικη παντα απο την αλλη.για λογους ασφαλειας,καλιμπραρω καθε μηνα,καθε αντλια ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον όλα... Το θέμα όμως με το δακρυσμα με κόλλησε λιγο... Είσαι σίγουρος ότι δάκρυσε μέσα κ έπεσε πάνω στην πλακέτα κ γι'αυτό αναβοσβήνει η οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

ναι γιαννη.φτηνιαρες ειναι ,ισως θα επρεπε να προσεχω περισσοτερο και να μην βαλω καλκ να δουλευει μαζι τους.

οσο το σκεφτομαι πως αν ειχα ενα ups και δεν εβαζα καλκ,δεν θα ειχα κανενα προβλημα μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο με το kalk μπορεί να συμβεί σε οποιαδηποτε αντλία;

Link to comment
Share on other sites

δεν το γνωριζω.φανταζομαι πως οι ακριβες και επωνυμες εχουν αλλα καλυτερα υλικα.

απο την αλλη εγω χρησιμοποιω σωληνακια αεραντλιας σιλικονουχα.δεν πιστευα πως σε ενα μηνα το καλκ θα τα καψει...

300 και 400 ευρω παντως δεν προκειται ποτε να δωσω για αντλιες.και να τα παιξει τελειως παλι τετοια θα αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχάκι είναι κάτι φτηνό και αλλάζει..Η δικιά μου σκύλος...στην αρχή κολλούσε λίγο αλλά απο τότε που στρώθηκε δεν χάνει ml...την τσεκάρω πάντως κάθε μήνα και στην έξοδο που κολλάει καμία φυσαλίδα...Αλλά αυτό συμβαίνει σε όλες τις περισταλτικές.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σίγουρα είναι πολλά λεφτά 300-400 ευρώ για μια αντλία αλλά αν ειναι να δώσεις 2 και 3 φορές να πάρεις κάποια φτηνή κινεζικη κ να σου χαλάει κάθε τόσο τι να το κάνω.. δε είναι λογική αυτό.. το σωστό θα ήταν να είναι η φτηνή και καλή κ αξιόπιστη!!!

Link to comment
Share on other sites

δωσε τοτε περιπου αλλα 50-60 ευρω και παρε την babble mangus.εγω αυτην στοχευα αρχικα αλλα δεν εβγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον Ιούλιο θα ξέρω τι θα κανω.. θα με ενημερώνετε συχνά για την λειτουργία τους!! :) ομορφααααντρεςς μουυυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή είναι πολύ μουράτη και σίγουρα όταν την πέρνεις στα χέρια σου έχεις την εντύπωση οτι είναι στιβαρή και καλή κατασκευή.Σίγουρα αξίζει την αγορά.Μέσα της έχει 2 πλακέτες και τις 3 αντλίες που αλλάζουν (περίπου 20 δολάρια η μία αν δεν κάνω λάθος).Μια πλακέτα είναι η οθόνη και η άλλη είναι ο μικροϋπολογιστής.Λίγο προσοχή με τα υλικά που θα βάλεις γιατί βουλώνουν τα σωληνάκια.Με σωστές αναλογίες πάντως και σκόνες για balling περνάει πολύ εύκολα το διάλυμα και δεν βουλώνει.Δεν θέλει άλλες σκόνες που μπορεί να φρακάρουν ή να κάψουν τα σωληνάκια γιατί μπορεί να γίνει ζημιά.Ο κατασκευαστής (αυτός που την φτιάχνει την πουλάει)που την εμπορεύεται είναι ο ίδιος πολύ εξυπηρετικός και καλύπτει με εγγύηση 1 χρόνο.Πλακέτες και τέτοια αν δεν δουλεύει κάτι σου στέλνει χωρίς να ρωτάει και πολλά.Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος απο την χρήση της.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ Άλεξ και συ υπέρ της συγκεκριμένης κινεζικης είσαι ε?

Μάλλον σε αυτήν θα καταλήξω αν και ειμαι εντελώς κατά των κινεζικων ότι κ αν είναι αυτό (ξέρει ο Κώστας.. :) )

και ας ελπίσουμε να βγει καλή, γιατί κ για επώνυμη καλή ( πχ fauna ) είναι πολλά τα λεφτά ..

Link to comment
Share on other sites

Καλά η fauna(είναι της GHL νομίζω) έχει λειτουργίες πιο πολλές και κάνεις παπάδες γιατί ρυθμίζεις πόσα ml και ποιά μέρα ...Οταν την ανοίξαμε στην παρουσίαση και μου έβγαλε 5 γλώσσες τρόμαξα...Καλό εργαλείο αλλά και τα 4-5 κατοστάρικα που κάνει καλά είναι...έχει και άλλες αντλίες βέβαια που πετάνε στην κυριολεξία όπως οι vertex και κάποιες ακόμα απο Ισραήλ μεριά που είναι ακόμα πιο ακριβές.Αλλά πόσα ποια πρέπει να δώσεις για μια περισταλτική...Είναι και δύσκολοι οι καιροί..

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοιτε αυτό! Με τόσα λεφτά φτιάχνω καινούριο ενυδρείο! Κ η κινεζια καλή είναι :( αν κ δε τις μπορώ.. αν χαλάσει θα την σπάσω από τα νεύρα μου! :o

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα που διαβάζω περι απόκλισεις δοσολογίας, χρόνος λειτουργείας/αντοχή το σκέφτομαι να πάρω δοσομετρικές αντλίες. Χρόνια τώρα με το χέρι βάζω 2-part, δεν μου είναι κόπος απλά δυσκολεύομαι λίγο με το pH και της ώρες που πρέπει να ρίχνω. Σε ξένο forum έγινε δοκιμή στην Fauna. Το παιδί το είχε βάλει να ρίχνει 25ml κάθε μέρα σε ένα δοσομετρικό ποτήρι. Στο τέλος της εβδομάδας μέτρισε ότι η αντλία του είχε ρίξει 32ml παραπάνω ποσότητα. Εγώ που δεν ελέγχω τα αυτοματοποιημένα εξαρτήματα πάνω στο ενυδρείο δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι αυτό... Είμαι παλιομοδήτης ε? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...