Jump to content

περισταλτικες αντλιες εμποριου-dosing Pumps


Recommended Posts

επ'ουδενι δεν χανουν τοσο οι αντλιες.και μεσα σε 5 λεπτα κανεις ενα καλιπραρισμα το μηνα και εισαι οκ.

νομιζω πως ειναι το μελλον και μαλιστα πανευκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τόσα που διαβάζω περι απόκλισεις δοσολογίας, χρόνος λειτουργείας/αντοχή το σκέφτομαι να πάρω δοσομετρικές αντλίες. Χρόνια τώρα με το χέρι βάζω 2-part, δεν μου είναι κόπος απλά δυσκολεύομαι λίγο με το pH και της ώρες που πρέπει να ρίχνω. Σε ξένο forum έγινε δοκιμή στην Fauna. Το παιδί το είχε βάλει να ρίχνει 25ml κάθε μέρα σε ένα δοσομετρικό ποτήρι. Στο τέλος της εβδομάδας μέτρισε ότι η αντλία του είχε ρίξει 32ml παραπάνω ποσότητα. Εγώ που δεν ελέγχω τα αυτοματοποιημένα εξαρτήματα πάνω στο ενυδρείο δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι αυτό... Είμαι παλιομοδήτης ε? :D

Το 1% απόκλιση είναι μέσα στα πλαίσια του λάθους.Αν παίζεις και μικροποσότητες όπως πχ εγώ που ρίχνω και 1,5 ml μαγνήσιο την ημέρα σίγουρα υπάρχουν αυξομοιώσεις αλλά στην κατανάλωση είναι αμελητέες τόσο και στις μετρήσεις που βγαίνουν τα νούμερα σταθερά.Κάποια στιγμή σκέφτηκα να εφαρμόσω και βότκα ή ζάχαρη ξύδι με βακτήρια στην αντλία,αλλά η πιθανότητα λάθους σε συνδυασμό με τις πολύ μικρές ποσότητες και την σοβαρότητα που απαιτεί η χρήση OC (organic carbon) με φόβισε και την απέκλεισα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Κλαζ, τι καλιμπράρισμα γίνεται?

Βρίσκομαι στο σκοτάδι στα τεχνικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη καθε αντλια καλιμπραρεται με δοκιμαστικο σωληνα των 10 μλ.πολυ καλη ακριβεια.

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέα τιμή στα 149,99$ και 29,00$ έξοδα αποστολής για την MC-03-M περισταλτική αντλία της Marine Color.

Λέω το πρωί να παραγγείλω κι εγώ μια, αφού μπήκα στο χορό λέω να χορέψω !!

Link to comment
Share on other sites

Απο εδώ βγαίνει φτηνότερα και δεν έχει έξοδα e-bay

http://www.reefshops.com/marine-color-dosing-pump-mcd-3-m.html?sl=EN

Αλλά στο 60λιτρο και με τα κοράλλια που έχεις δεν χρειάζεσαι τόσο ακρίβεια στις τιμές εκτός και αν θέλεις να στοκάρεις άλλα πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούμε και θέλετε να κάνουμε ομαδική παραγγελία για να μας βγει πιο φθηνά είμαι μέσα, έλεγα να πάρω λίγο αργότερα αλλά δεν πειράζει αν μας κάτσει, Άλεξ αυτή είναι που μου έλεγες έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν φορτώσετε πολύ μια παραγγελία το πολύ πολύ να φάτε κανένα τελωνείο στο κεφάλι και να τρέχετε.Η τιμή εξάλλου είναι μικρή για να κόψετε μεταφορικά.20 δολάρια περίπου.Την στέλνει σε καλή συσκευασία με τα προβλεπόμενα και δοκιμαστικό σωλήνα για καλιμπράρισμα.Βέβαια οτι πληρώνεις πέρνεις..δεν είναι fauna αλλά μια balling μπορείς να ακολουθήσεις με την κατάλληλη προσοχή.Τα σωληνάκια όμως είναι αδύνατο σημείο γιατί είναι λεπτά και ψεύτικα.Θέλουν αλλαγή κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ελειψα 4 μερες.εβαλα ενα μεγαλο μπουκαλι νερου ααναποδα με reef builder και νερο οσμωσης κι το σωληνακι απο τον ορο για να πεφτει σταγονα σταγονα. Μια σταγονα καθε 5δευτερ. Αποτελεσμα? 5,1dKh απο 8. Οποτε ψαχνομι κι εγω! Αλλα να παρω την τριπλη απο εξωτερικο η την μονη απο ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά που αγόρασαν την τριπλή από τον Κινέζο τους παρουσίασε πρόβλημα και στους δυο.. βέβαια το Κινέζος τους έστειλε ανταλλακτικό στις ΧΧ μέρες, αλλά κανείς δεν γνωρίζει αν θα τους ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα.

Εγώ που αγόρασα την μονή από Ελλάδα (κάτι λιγότερο από 70 ευρώ), είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και είναι και επώνυμο προϊόν γνωστής εταιρίας του χώρου.

Μάλιστα έχουν στο εσωτερικό τους και μαγνήτη ώστε να κολλάει η μία στην άλλη αν θέλει να βάλει κάποιος πάνω από μια.

Πριν αγοράσω περισταλτική, είχα δοσομετρικές αντλίες επί 3-4 χρόνια. Όχι ότι δεν μου έκαναν τη δουλειά, αλλά για την διαφορά των 20 ευρώ δεν το συζητώ...περισταλτική με κλειστά μάτια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αίολε τη μονή Grotech έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικούς μήνες έχω την κινέζικη και δεν έχω κάποιο πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Αίολε τη μονή Grotech έχεις?

Ναι αυτή.. model ΤΕC 1GN

http://www.grotech-aquarientechnik.de/product_info.php/info/p365_TEC-1-NG-1-channel-dosing-pump.html

έχει τη δυνατότητα καλιμπραρίσματος και μπορεί να σου ρίχνει υγρά από 1ml μέχρι 99ml

Απλά δεν διαθέτει ρολόι πραγματικού χρόνου και ο χρόνος αρχίζει να μετράει από την στιγμή που θα ορίσεις την δοσολογία.

Ο προγραμματισμός είναι ως εξής:

1Η - 2Η - 3Η - 4Η - 6Η - 8Η - Ηd (12H) - 1d - 2d - 3d - 4d - 5d - 6d - 7d - 8d - 9d.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Aiolos συγνωμη που επεπβαινω....

Σε τι την χρησιμοποιεις αυτη την αντλια? για να προσθετεις ασβεστιο στο ενυδρειο για τα κοραλλια? ή κανεις μιξη και αλλα (πχ στροντιο μαγνησιο κλπ) και τα ριχνει η αντλια μεσα στο ενυδρειο? Εχεις ξεχωριστο δοχειο που ρουφαει η αντλια? η εχει η αντλια δικο της "καδο" τον οποιο γεμιζεις με το "ζουμι" για να το μοιρασει στο ενυδρειο?

Και αν το εχεις για το ασβεστιο πως και δεν παιρνεις και αλλη για το μαγνησιο-στροντιο?

(Μην παρεξηγειτε την ερωτηση....απλα ειμαι αρχαριος και δεν εχω ασχοληθει ποτε με κοραλλια, και βλεποντας δοσομετρηκες αντλιες τις κοιταω με ανοιχτο το στομα :P )

Link to comment
Share on other sites

καθε δοσομετρητικη ειναι ξεχωριστα για καθε στοιχειο.

αυτο σημαινει πως για τα βασικα(μαγνησιο,ασβεστιο,κεχα)χρειαζομαστε απο 1 αντλια και ενα μπετονι-δοχειο ξεχωριστα.δεν αναμυγνειονται μεταξυ τους σε ενα μειγμα.

ο φιλος αιολος την εχει για το κεχα που ειναι ιδιαιτερα σημαντικο και ολα τα ενυδρεια εχουν καθημερινη καταναλωση.επειδη ομως εχει ελαχιστα σκληρα κοραλια αρα στα υπολοιπα στοιχεια δεν εχει ιδιαιτερη καταναλωση,θεωρησε σκοπιμο και λογικοτατα να ξεκινησει με μια αντλια για παροχη κεχα.

αν θελεις κανε αναζητηση για τη μεθοδο Light-balling εδω μεσα,καθως υπαρχουν και σχετικα βιντεο απο προσφατη παρουσιαση που εκανε στη θεσσαλονικη το ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μάγκες, αυτά είναι που ζήτησα να κάνετε μαι μικρή καταγραφή και ανάλυση στο θεματάκι για το 3ο επίπεδο αφού και εγώ και ο sabmarine και προφανως και

αλλοι νέοι στο θαλασσινό φτασαμε σε επιπεδο που χρειαζομαστε το κάτι παρπαάνω. Κάντε μια αναπτυξη, ένα μαθημα, ένα σεμιναριο κάτιτις .....

Ευχαριστώ προκαταβολικά

ps Οι δοσομετρικές από τις περισταλτικές ποιά η διαφορα ?

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ειναι κωστα.

οργανωνουμε ενα ατυπο καφεδακι και το κουβεντιαζουμε οποτε θελετε......

Link to comment
Share on other sites

Όντως την χρησιμοποιώ για την αύξηση του ΚΗ με το υγρό σε ένα 2λιτρο δοχείο ή προσαρμοσμένο το σωληνάκι στα μπουκάλια αν πρόκειται για έτοιμα υγρά εμπορίου.

Δεν έχει δηλαδή κάποιο δικό της αποθηκευτικό χώρο, απλά αντλεί τα υγρά από μπιτόνια ή άλλα δοχεία.

Για το ασβέστιο συνεχίζω να χρησιμοποιώ μια δοσομετρική της ΕΗΕΙΜ, ενώ για το μαγνήσιο δεν προσθέτω τίποτα μιας και παραμένει στα επιθυμητά επίπεδα μόνο από τις αλλαγές νερού.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ειναι κωστα.

οργανωνουμε ενα ατυπο καφεδακι και το κουβεντιαζουμε οποτε θελετε......

Παιδιά ειλικρινά, όποτε έχετε χρόνο το κανονίζουμε, οι καφέδες δικοί μου και όχι μόνο !!

Νομίζω ότι και ο Βαλεντίνος έχει τέτοιο θέμα πλέον αλλά και άλλοι ίσως στην Θεσσαλονίκη

μπορεί να πάμε και σε ομαδική παραγγελία αν μαζευτούμε .......

Link to comment
Share on other sites

Όλες δοσομετρικές είναι.. απλά διαφέρει ο τρόπος λειτουργίας τους, αν θα είναι δηλαδή με περισταλτική αντλία ή στην πιο απλή μορφή όπως η EHEIM

Link to comment
Share on other sites

Στο σεμινάριο που λέει ο Κώστας έγινε αναφορά στις περισταλτικές αντλίες αλλά δεν δόθηκε (δυστυχώς) περισσότερο βάρος στον τρόπο λειτουργίας τους.

Στο πρόγραμμα παρουσιάσεων που έχουμε ξεκινήσει, έχει προγραμματιστεί μια παρουσίαση των αντλιών αυτών για τη χρήση με λιπάσματα σε φυτεμένο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

οργανωστε το και βρισκομαστε για καφε.θα σας ελεγα απο βδομαδα οτι ειναι καλα.

οσο για τυχον ομαδικη,αν εγω τωρα θα επαιρνα,και επειδη μαλλον σταθηκα σχετικα ατυχος θα εδινα κατι παραπανω αλλα και παλι σε κινεζα θα πηγαινα και στην μαγκους.νομιζω πως ποιοτικα ειναι 2 κλικ καλυτερη απο αυτην που εχω.και παλι δεν θα πηγαινα σε πιο επωνυμη...ολες οι αντλιουλες σαν ανταλλακτικα 25-30 δολλαρια η μια εχουν.......γιατι να δωσεις μια περιουσια για κατι τοσο φτηνο στην τελικη..?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην χαιρομαι που υπαρχει κι αλλος αρχαριος στο reef σαν εμενα :) (εχω παριγορια) Κατα δευτερον σας ευχαριστουμε για τις απαντησεις σας γιατι μας ανοιγετε τα ματια σε πραγματα που δεν ξερουμε.

Να ρωτισω και γω κατι ακομα μιας που σας βρηκα εδω ολους χεχε :)

- Για το ΚΗ και για το Ca χρησιμοποιεις αντλιες επειδη θελει καθε μερα συμπληρωμα στο νερο και κατανταει κουραστικο στον κατοχο του ενυδρειου? ή για αλλο λογο?

- Γιατι ειναι προτιμοτερο οι περισταλτικες απο της απλες αντλιες?

- Τα σκευασματα ΚΗ και Ca ειναι σε μορφη σκονης και τα ετοιμαζεις εσυ? ή τα παιρνεις ετοιμα ζουμια? (καπου διαβασα οτι ειναι ποιο φθηνα αν τα παρεις σε μορφη σκονης).

Πρεπει να φυγω...θα δω τις απαντησεις μετα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω και για τις συσκευές που μετράνε και προσθέτουν την αναγκαία ποσότητα αυτόματα,

χωρίς χειροκίνητες μετρήσεις και άλλες χειροκίνητες διαδικασίες, αλλά προτιμώ να τοποθετηθούν οι παλιοί και έμπειροι συνφορουμίτες στον καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...