Jump to content

προβλημα με σαπουναδα


argiris2

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους. Ειμαι ο argiris2. και εδω και 2 χρονια κολησα με τα ενυδρεια.

εχω 2 ενυδρεια, ενα 60ltr. με εσωτερικο φιλτρο και ενα 120ltr. που το ξεκινισα με εσωτερικο αλλα

εδω και 2 μηνες αφου το αδειασα και το καθαρισα λειτουργει με εξωτερικο φιλτρο της EHEIM με

δυνατοτητα φιλτραρισματος 450ltr/h.,kai φιλτρο βυθου. Η μετατροπη εγινε γιατι μετα απο κακοβουλη

ενεργεια υπαληλου μου ( αδειασε ενα κουτι τροφη στο ενυδρειο) διαταραχτηκε η βιολογια.

το ενυδρειο αδειασε, καθαριστηκε η αμμος, και ξαναενεργοποιιθηκε με εξωτερικο φιλτρο.

τα υλικα που χρησιμοποιισα στο φιλτρο, μετα απο προταση του καταστηματος το οποιο μου το

πουλησε, ειναι μακαρονι κατω,μετα EHFI SUBSTRAT, σφουγγαρη και σφουγγαρη με ανθρακα.

τα φυτα ξαναφυτευθηκαν και σταδιακα μετα απο 15 ημερες μετεφερα τα ψαρια.

στο ενυδρειο τωρα υπαρχουν 3 σκαλαρια μεγαλα .2 γκουραμι, 2 θωρακισμενοι γλυφτες,

1 λαμπεο, και δυο μικρα γατοψαρα. Οι αλλαγες του νερου γινονται κατα 1/3 στις 3 εβδομαδες

και το νερο που συμπληρωνω ειναι απιονισμενο. μια φορα την εβδομαδα προσθετω 30ml BIOFILTR.

Εχω σταθερα 26 βαθμους θερμοκρασια. Μετα απο εφαρμογη λιπασματος crypto στην αμμο και σε

αναλογια 1 ταμπλετα/20ltr. παρουσιαστηκαν σαπουναδες στην επιφανεια και στα σημεια που εκτονωνωνται

οι φυσαλιδες απο τις αεραντλιες. επισης μια λεπτη διαφανη κρουστα στην επιφανεια του νερου.

Μετρησα αμμωνια και ειναι 0. εκανα προληπτικα αλλαγη νερου κατα το 1/3 με απιονισμενο.

μετα απο 2 ημερες η σαπουναδα μειωθηκε και εχω πλεον μικρες φισαλιδες που δημιουργουν κρουστα.

Οι τιμες του νερου ειναι GH 14, pH 6.8, και KH 15-20 αλλα με επιφιλαξη γιατι δεν αντιστοιχουν σωστα

τα χρωματα του τεστ.Το τεστ που χρεισιμοποιισα εναι 3σε 1 της dajanapet.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα και οποια συμβουλη καλοδεχουμενη

Link to comment
Share on other sites

Φιλε argiris2 γεια σου!Ενα πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο να σου πω ειναι οτι τα ψαρακια που εχεις ειναι μαλλον πολλα για τα συγκεκριμενα λιτρα.Αλλαγες νερου θα σου ελεγα να κανεις μια φορα την εβδομαδα στην ιδια ποσοτητα με τωρα.Επισης, αφαιρεσε τον ανθρακα, γιατι δεν χρειαζεται (τον χρησιμοποιουμε μετα απο θεραπειες για να τραβηξει τα διαφορα "ζουμια" που ριξαμε).Επισης, υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που κασνεις αλλαγες νερου με απιονισμενο (ΡΗ?);Στις αλλαγες νερου πιστευω να ριχνεις αντιχλωριο.Τεστ θα σου ελεγα να παρεις υγρα, για ΝΟ2 και ΝΟ3 εχεις;Αν οχι παρε!

Αυτα προς το παρων, αν χρειαστεις κατι αλλο ρωτησε.

Καλη επιτυχια για τη συνεχεια! <_<

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε argiris2 ... <_<

Καλη διαμονη ... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή συνέχεια και από μένα!!! :thumbup:

Απλά μόνο άσε με να προσθέσω ότι σε φυτεμένο ενυδρείο καλό θα ήταν να βγάλεις το σφουγγάρι άνθρακα ή αλλιώς κάρβουνο και να το χρησιμοποιείς μόνο μετά από θεραπείς. Και πάλι σου εύχομαι καλή συνέχεια! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες στο Aquazone.. :welcome:

ισως τα λιπασματα σε συνδιασμο με την αντλια να σου δημιουργουν την σαπουναδα..

μην ανησυχεις, θα σταματησει..

αυτο ειχα παθει και εγω οταν ειχα πρωτοβαλει την αντλια..

στην αρχη ειχε δημιουργηθει σαπουναδα και στη συνεχεια αφου υποχωρησε η σαπουναδα(μπουρμπουληθρες)

ειχε μεινει μια κρουστα στην επιφανεια η οποια διαλυοταν οταν εριχνα την τροφη..

με τον καιρο υποχωρησε και αυτη..τωρα ολα οκ!

τα σκαλαρια σου αν δεν ειναι πολυ μεγαλα εισαι καλα( οριακα ) για τα λιτρα σου.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες στην παρεα!!

Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...