Jump to content

μαλαουι 220 λιτρα....


magnet1

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Αφρική λίμνη Malawi

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120χ35χ58

Συνολικά Λίτρα:220

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: 2x Anubias barteri var. angustifolia (''afzelii'') 1x Anubias barteri var. nana (αν δεν κανω λαθος!!)

Ψάρια:4 xLabidochromis caeruleus (3f-1m) , 2 x Pseudotropheus demasoni (1f - 1m) + αλλα 5 ψαρια που ουτε γνωριζω τι ειναι ουτε και θα μεινουν φυσικα...

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:διακοσμιτικη πλατη της juwel

Πέτρες:σχιστολιθος

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:λευκη αμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): αγνωστο. το πηρα μεταχειρισμενο και δεν ξερω καν τι λαμπες και τι watt εχει.

Διάρκεια φωτισμού: 8 -10 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: εργοστασιακο φιλτρο κινεζικο 900 λ/ω μαζι και κυκλοφοριτης

Θέρμανση/ Ψύξη: θεσμοστατης 100 watt

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:granules tropi gran mix DAJANA, flakes για cicilides με extra spirulina PET PLUS

Παράμετροι

pH: 7,6

Γενική σκληρότητα (GH): 14

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% καθε 15 μερες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

post-32895-1318174289_thumb.jpg

post-32895-1318174311_thumb.jpg

post-32895-1318174333_thumb.jpg

post-32895-1318174364_thumb.jpg

post-32895-1318174392_thumb.jpg

post-32895-1318174412_thumb.jpg

post-32895-1318174428_thumb.jpg

post-32895-1318174474_thumb.jpg

post-32895-1318174500_thumb.jpg

post-32895-1318174566_thumb.jpg

post-32895-1318174589_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το στήσιμο με τις συγκεκριμένες πέτρες έχει ενδιαφέρον και φαίνεται αρκετά λειτουργικό για να παρέχει κρυψώνες στα ψάρια. Δες λίγο την σύνθεση των ψαριών. Εννοείται πως πρέπει να αναγνωριστούν τα είδη που έχεις μέσα και δεν γνωρίζεις τι ακριβώς είναι, για να δεις αν πρέπει να τα απομακρύνεις. Για τα demasoni επειδή είναι ιδιαίτερα ψάρια, δες λίγο τον πληθυσμό τους διαβάζοντας εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=33371&st=0

:D

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ψαρια που δεν γνωριζω τι ειναι θα τα παρει ενας φιλος, απλα περιμενω να ερθει σαντορινη γιατι ειναι διακοπες. τα ντεμασονι ειναι 2 τωρα αλλα η θυληκια γεννησε και επιτελους θα μπουν κι αλλα στο ενυδρειο. δεν τα βρησκεις ευκολα στο νισι. ειχα παραγκειλει 5 και μου εφεραν 2 εδω και ενα χρονο και δεν εχουν ξαναφερει ντεμασονι απο τοτε σε κανενα πετσοπ εδω. δλδ θα εχω 5 ντεμασονι και 5 λαμπιτο μεσα. ιιιιιιισος και λιγα περισοτερα αν με περνουν τα λιτρα. εσεις θα μου πειτε που ξερετε και καλητερα.

το ασπρο ψαρι τι ειναι?? γνωριζετε?

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει να μετακινηθει το θεμα και να μπει στις κιχλιδες αφρικης??

Εδω εγινε η παρουσίαση του ενυδειου σου!

Μπορείς να να ανοιξεις ενα νεο θέμα στις Κιχλίδες Αφρικής και να συζητήσουμε εκει οτι χρειαστεις!

:D

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ψαρια που δεν γνωριζω τι ειναι θα τα παρει ενας φιλος, απλα περιμενω να ερθει σαντορινη γιατι ειναι διακοπες. τα ντεμασονι ειναι 2 τωρα αλλα η θυληκια γεννησε και επιτελους θα μπουν κι αλλα στο ενυδρειο. δεν τα βρησκεις ευκολα στο νισι. ειχα παραγκειλει 5 και μου εφεραν 2 εδω και ενα χρονο και δεν εχουν ξαναφερει ντεμασονι απο τοτε σε κανενα πετσοπ εδω. δλδ θα εχω 5 ντεμασονι και 5 λαμπιτο μεσα. ιιιιιιισος και λιγα περισοτερα αν με περνουν τα λιτρα. εσεις θα μου πειτε που ξερετε και καλητερα.

το ασπρο ψαρι τι ειναι?? γνωριζετε?

Mαλλον Pseudotropheus zebra(Albino)

http://www.cichlids.com/pictures/pic/Albino_Zebra_2.html

http://www.google.gr/imgres?q=pseudotrophe...=1t:429,r:7,s:0

http://www.aquaria.co.rs/Pseudotropheus%20...a%20albino.html

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μαυρο φοντο και παιξε λιγο με ποιο θερμο φωτισμο. Θα δεις αλλο ενυδρειο!

7.jpg

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει να μετακινηθει το θεμα και να μπει στις κιχλιδες αφρικης??

Αγαπητέ μου οι πλήρεις παρουσιάσεις ενυδρείων γίνονται εδώ ,στο κατάλληλο θεματικό για να μην χάνονται στο χρόνο γιαυτό και εγώ στο μετέφερα εδώ δηλαδή στο σωστό θεματικό.

Στο θέμα μας τώρα , το στήσιμο εμένα μου αρέσει ,από κει και πέρα θα ηταν καλό τα ψάρια που αναφέρει ο Στράτος ως Pseudotropheus zebra(Albino) να τα δώσεις και να αφήσεις τα labido μαζί με τα demasoni αφού αυξήσεις τον πληθυσμό τους.Επίσης αυτό που αναφέρει ο andrikos με βρίσκει σύμφωνο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=600526

Καλή επιτυχία :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Αντε και καλή αρχή!

Μεγαλώνει η Αφρική στα μέρη μας!

Για την ψαροσύνθεση τα είπαν οι προλαλίσαντες.

Για το aquasqape το βρίσκω μια χαρά και με την προσθήκη demasoni θα δεις αν χρειαστείς μερικές πέτρες.

Αναμένω πρόσκληση για καφεδοχάζεμα...

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι να κανονισουμε. να ερθεις να δεις και τα παιδια μου!! 13 μου εκανε η θηλικια ντεμασονι και τα εχω στον ''παιδοτοπο'' ειναι 15 ημερων... αμα ψηνεσαι και εχεις χωρο... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ!

Μου βάζεις ιδέες για διαολοπαρέα demasoni :P

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει το στησιμο των πετρων! της ανουμπιες δεστες σε πετρα και βγαλτες απο το χωμα...μπορει να σαπισουν μεσα στο χωμα! καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει το στησιμο των πετρων! της ανουμπιες δεστες σε πετρα και βγαλτες απο το χωμα...μπορει να σαπισουν μεσα στο χωμα! καλη συνεχεια!

ναι το ξερω φιλε. θα τις φτιαξω αυτες τις μερες.

Μιχαλη ψηνεσαι και για κανενα απο τα υπολοιπα ψαρια που εχω για να δωσω?? γιατι θα τα παω σε πετσοπ μεσα στη βδομαδα.δες στις φωτο αν σου κανουν.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι να κανονισουμε. να ερθεις να δεις και τα παιδια μου!! 13 μου εκανε η θηλικια ντεμασονι και τα εχω στον ''παιδοτοπο'' ειναι 15 ημερων... αμα ψηνεσαι και εχεις χωρο... ;-)

Τι ενοείς παιδότοπο;

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι να κανονισουμε. να ερθεις να δεις και τα παιδια μου!! 13 μου εκανε η θηλικια ντεμασονι και τα εχω στον ''παιδοτοπο'' ειναι 15 ημερων... αμα ψηνεσαι και εχεις χωρο... ;-)

Στείλε πμ με το τι θα δώσεις...

Link to comment
Share on other sites

σε μικρο ενυδρειο μονα τους ενοω...

Πόσα λίτρα και μετά απο πόσο καιρό τα έβαλες εκεί;

Link to comment
Share on other sites

πήρα τη θηλυκια οταν ηταν μπουκομενη και την εβαλα στο μικρο ενυδρειο. και εκει μεσα τα αφησε ελευθερα.. μετα απο καμια εβδομαδα την εβαλα παλι στο μεγαλο και τα μικρα τα εχω ακομα στο μικρο μονα τους. οταν μεγαλοσουν λιγο θα τα βαλω στο μεγαλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...