Jump to content

Panos Reef 125lt


Panos1990

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα που βρήκα ευκαιρία, να μια φώτο από την γοργόνια μου :)

post-7878-0-99131600-1320336194_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ζωντανο Πανο.Να το χαιρεσαι :)

Ευχαριστώ και πάλι Στράτο!

Το μόνο "κακό" με το συγκεκριμένο είναι ότι δεν φωτοσυνθέτει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βρήκα ευκαιρία, να μια φώτο από την γοργόνια μου :)

post-7878-0-99131600-1320336194_thumb.jpg

αααμαααν,Πανο ειναι αρρωστη....εχει βγαλει white spot....φερτη μου να της κανω "θεραπεια" στο ενυδρειο μου... :)

Link to comment
Share on other sites

αααμαααν,Πανο ειναι αρρωστη....εχει βγαλει white spot....φερτη μου να της κανω "θεραπεια" στο ενυδρειο μου... :)

Αντε ρε! :rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αααμαααν,Πανο ειναι αρρωστη....εχει βγαλει white spot....φερτη μου να της κανω "θεραπεια" στο ενυδρειο μου... :)

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πάνο!!! Εἶναι τέλειο. Γενικὰ δὲ μπορῶ νὰ ἀντισταθῶ καὶ ἐγὼ ἄλλο. Ὅσους ξέρω στὸ aquazone μὲ ἔχετε τρελάνει μὲ τὰ reef σᾶς. Θὰ ἀκολουθήσω καὶ ἐγὼ σὲ λίγο.

Και αργησες αγαπητε Δημοσθενη :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Σε λίγες μέρες θα ακολουθήσει ένα βίντεο με τις καινούργιες προσθήκες που έχουν γίνει :)

Δημοσθένη, όλοι κατά βάθος ένα reef το θέλουν... :P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πάνο!!! Εἶναι τέλειο. Γενικὰ δὲ μπορῶ νὰ ἀντισταθῶ καὶ ἐγὼ ἄλλο. Ὅσους ξέρω στὸ aquazone μὲ ἔχετε τρελάνει μὲ τὰ reef σᾶς. Θὰ ἀκολουθήσω καὶ ἐγὼ σὲ λίγο.

Άντε μπράβο Δημοσθένη, θα μιλάμε την ίδια γλώσσα,.... αλλά με διαφορετικό τρόπο γραφής !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. είναι πολύ όμορφο και αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες γεννοβολάει συνέχεια αλλά η ανάπτυξη είναι σε ρυθμούς Φεεεέεεεεταααααα όπως λέει και ο Sarantoulis.

Στο 2:03 του βίντεο θα το δεις που το έχω στο ενυδρείο μου..... σήμερα (μετά από 1 χρόνο) έχει και 8-10 απογόνους !!!

χαχααχαχαχαχαχαχα άστα να πάνε..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο...πολύ ωραία στιγμή.

Πάντα ήθελα να πετύχω κάτι τέτοιο, μάλιστα είχα την εντύπωση ότι θα γινότανε σε αργούς ρυθμούς όπως κάνουν τα καβούρια.

Σ ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.

Να τονίσω για τους νέους που άρχισαν τώρα να ασχολούνται με το θαλασσινό, ότι αυτό είναι μια φυσική διαδικασία και συχνό φαινόμενο στις γαρίδες που ονομάζεται molting και σε μια ελεύθερη ελληνική μετάφραση "αλλαγή εξωσκελετού" ή "αλλαγή κελύφους" και συμβαίνει λόγω ότι το ζωντανό αναπτύσσεται. Κάτι ανάλογο γίνεται και με τα καβούρια.

Απαραίτητο είναι το ιχνοστοιχείο του ιωδίου (Ι2) που τους βοηθάει σ αυτή τη διαδικασία.

Το ζωντανό για μερικές ημέρες θα παραμείνει κρυμμένο διότι έτσι είναι ευάλωτο από επιθέσεις μέχρι να σκληρύνει το νέο κέλυφος.

Μερικά είδη αστακού καταναλώνουν το κέλυφος τους λόγω του ασβεστίου που περιέχει.

Μη τρομάζετε λοιπόν αν κάποια στιγμή δείτε τη γαρίδα σας..."νεκρή", απλά άλλαξε κέλυφος.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Nα σε καλά Αίολε και για τις πληροφορίες! :)

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές σε πήρε ο ύπνος μπροστά του; Στο βίντεο που ταίζεις γύρω στο 7:20 με 7:30 τι ακριβώς κάνει το ψάρι; τι βγάζει από τα βράγχιά του;

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι επειδη ακριβως το εχω στο δωματιο το χαζευω με τις ωρες οταν ειμαι ξαπλωμενος..

Αυτο που λες για το βιντεο δεν το βρηκα, επισης δεν υπαρχει 7,20-7,30...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το μυστικό που έχω βρει είναι ότι οι συχνές αλλαγές νερού της τάξεως 20% πραγματικά σώζουν :)

οπότε το καθιέρωσα :D

Πρωτον: Δηλαδη οταν λες συχνες?! Ποσο συχνες?!

Και Δευτερον: RESPECT! Πανεμορφο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον: Δηλαδη οταν λες συχνες?! Ποσο συχνες?!

Και Δευτερον: RESPECT! Πανεμορφο ενυδρειο!

Ευχαριστώ, πραγματικά χάνει από την κάμερα...

Συχνές εννοώ κάθε βδομάδα 15-20% :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...