Jump to content

Κατασκευή θαλασσινού


grigoros

Recommended Posts

Απο χτες μετά απο τις μετρήσεις που έκανα και ήταν όλα φυσιολογικά, έκανα την μετακόμιση του βράχου και όλων των κατοίκων στο νέο τους σπίτι, μερικές φωτό που τράβηξα απο το νέο setup, περιμένω συμβουλές, ευχαριστώ post-41420-0-93307900-1321376156_thumb.jpgpost-41420-0-35990300-1321376175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά απο πολύ καιρό που είχα ανοίξει το θέμα κατασκευής του ενυδρείου αποφάσισα να το παρουσιάσω και ολοκληρωμένο πλέον όπως τρέχει τώρα μετά απο πολύ κόπο και κάποια προβλήματα με την τριχοειδή άλγη που τώρα πλέον είναι ελάχιστα

Θαλασσινό ενυδρείο

Reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 150 * 40 * 60

Λίτρα: 360

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): 70 * 30 * 50

Λίτρα Sump: 105

Οργανισμοί

Κοράλλια: εφίλιες πράσινη και μωβ, ζοάνθους σε διάφορους χρωματισμούς, μια ανεμώνη bubble tip, σκληρά όπως hystix, pavona, montipora καφέ, κόκκινη και πράσινη, bubble coral, guttatus, pocilopora και άλλα

Ψάρια: 1 Naso tang, 1 flame angel, 1 Lamarck, 1 yellow tang, 4 blue green chromis, 1 Bicolor Blenny

Ασπόνδυλα: Nassarius, ερημίτες κόκκινους, trochus, 2 cleanner shrimps, 2 αλγοφάγους αχινούς

Βράχος (είδος κιλά): 45 κιλά

Άμμος (είδος κιλά): αραγωνίτης Carribean sea λευκός

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): DIY Led φωτιστικό 324 watt

Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): ριάκτορας φωσφόρου και ενεργός άνθρακας

Θέρμανση/ Ψύξη: 1 * 150 w και 1* 300 w θερμοστάτες τιτανίου με κοντρόλερ

Skimmer: TMC V2 800

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 1 Vortech MP10, 1 Grotech 5000 l/h, 1 Sun sun 3000 l/h, 1 ΕHEIM 3000 για επιστροφή νερού.

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: DIY Algae Scrubber και δοσομετρική της Marine Color

Διατροφή: Flakes, pellets, σπιρουλίνα, κατεψυγμένη αρτέμια, βιταμίνες της Tropic Marine και σκορδόζουμο

Παράμετροι

pH: 8,1 - 8,4

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8,3 - 8,6

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0

Ασβέστιο (Ca) 450

Μαγνήσιο (Mg) 1400

Φωσφορικά (Po4) 0

Μέση Θερμοκρασία (°C): 24,5 - 28,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Κάθε 15 μέρες 80 λίτρα και βακτήρια special blend

Νερό (Όσμωση - βρύση): Α/Ο

Αλλαγή Άνθρακα: Κάθε 15 μέρες

Αλλαγή Αντιφώσφορο: Κάθε μήνα

Φωτογραφίες:post-41420-0-51881900-1356522134_thumb.jpgpost-41420-0-10840800-1356522164_thumb.jpgpost-41420-0-50067500-1356522177_thumb.jpgpost-41420-0-15552200-1356522320_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Τι ομορφιες ειναι αυτες βρε γρηγορε;; Μμμμμμ γουσταρω!!!! Και διαχωριστικο ενυδρειο εε;ακομη πιο πολυ γουσταρω φιλε.καλες φιορτες με τον υφαλο σου φιλε μου

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Καλές γιορτές με υγεία να έχουμε φίλε μου Κώστα, είπα να το παρουσιάσω επιτέλους μιας και βρήκα χρόνο τώρα στις γιορτές, να ΄σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.......και μπορω να πω οτι το ενυδρειο του γρηγορη απο τις φωτο ΧΑΝΕΙ ΠΟΛΥ!!!Φιλαρακι επειδη ειχα την τυχη να το δω απο κοντα.............ο ΥΦΑΛΟΣ σου τα σπαει!!!!!!να τον χαιρεσαι και χρονια πολλα ....καλη χρονια να εχουμε!!!Υ.Γ.να βρεθουμε να σε δωσω το φωτιστικο(λεντ) εκανα diy το δικο μου!!ευχαριστω πολυ ..............................

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδιά για τα καλά σας λόγια, Κώστα όποτε θέλεις να κανονίσουμε καφεδάκι να πάρω και το φωτιστικό, μάλλον θα έρθω εγώ από εκεί να δω και το έργο σου από κοντά, καλές γιορτές να έχουμε με υγεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη γρηγορε άργησες ρε φιλαράκι να μας το δείξεις!!!

Πολύ όμορφο κ από κοντά είναι ακόμα καλύτερο!!!! Να το χαίρεσαι και να το δεις όπως επιθυμείς!!! Χρόνια πολλά σε εσένα και την οικογένεια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα το reef.Μου φαινεται πως θα ερθω να σου πω τα καλαντα......

Θα έρθω κ γω.. εσύ θα τραγουδάς κ εγώ θα χτυπάω το ψαλιδι ....εεεε το τρίγωνο ήθελα να πω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθω κ γω.. εσύ θα τραγουδάς κ εγώ θα χτυπάω το ψαλιδι ....εεεε το τρίγωνο ήθελα να πω!!!!

Αν τραγουδησω εγω θα πεταξουν την ζωοξανθελα τους με την μια.Θες να τα παρουμε ασπρα?Καλυτερα εσυ να τραγουδας νομιζω και εγω ψαλιδι :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αν τραγουδησω εγω θα πεταξουν την ζωοξανθελα τους με την μια.Θες να τα παρουμε ασπρα?Καλυτερα εσυ να τραγουδας νομιζω και εγω ψαλιδι

Οκ επειδή ούτε εγώ το κατέχω το λαρύγγι τότε πάμε, βουτάμε, Φεύγουμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το άργησα Γιάννη αλλά περίμενα να φύγει το πράσινο λιβάδι που είχα και μετά να το κάνω μια αξιοπρεπή παρουσιαση, θα κάνουμε ανταλλαγές δώρων ( εννοείται με κοράλια ) για να είμαστε στο κλίμα των ημερών, κερνάω και σπιτικα μελομακαρονα!!!

Link to comment
Share on other sites

Α και καλό κόκκινο κρασακι!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ Γρηγόρη αυτό πάει στον αυτόματο...

πολλά υποσχόμενο το στολίδι σου..

είχα την τύχη να το δώ απο κοντά.

Τον τελευταίο χρόνο απογειώθηκε...και εύχομαι τον επόμενο να πάει ακόμα καλύτερα.

Και η καραντίνα δίπλα στο ενυδρείο....ζηλεύω....

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ η δοσομετρικη και το λεντ φωτιστικό βοήθησαν πολύ και πήραν τα πάνω τους τα κοράλλια, η καραντίνα εκεί έκατσε μια χαρά, ελπίζω το 2013 να είναι καλό για όλους μας φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Όντος η καραντίνα δίπλα είναι όλα τα λεφτά ..

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου έχω δώσει βλέπω ότι έπιασε τόπο φιλαράκι...και πολύ χαίρομαι.Στην επόμενη συνάντηση θα σου έχω δωράκι σπεσιάλε...

Κάτι πρέπει να κάνουμε όμως με την επιστροφή...είναι λόγο ξεκάρφωτη εκεί που είναι...τώρα με την vortech δεν έχεις πρόβλημα με την κυκλοφορία...πρέπει να ασχοληθείς λίγο να την κρύψεις.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια να μου λες να μετραω τις μέρες για την συνάντηση, ευχαριστώ φιλαράκι!!

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα πολλές φορές αυτό που αναφερεις αλλά επειδή η επιστροφή βγαίνει περίπου στην μέση του ενυδρείου δεν σκέφτηκα κάτι καλύτερο, είναι αρκετά αντιαισθητικό αλλά το μόνο που σκέφτηκα και έβαλα ήταν το διαφανές αλφαδολαστιχο για να μην φαίνεται πολύ, κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη,απο Φ50 περναει και τρενο.Εγω θα εστελνα την επιστροφη μεσα απο τον σωληνα της υπερχειλησης.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη έχω βάνα στην υπερχείλιση και δεν γίνεται, θα το ψάξω με pvc μήπως με σωλήνα και γωνιες το φερω στην άκρη του ενυδρείου αλλά δεν ξέρω με τις διακλαδώσεις της κατασκευής πόσο θα ζορίζεται η αντλία και τι ροή θα κόβει στο ανέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη έχω βάνα στην υπερχείλιση και δεν γίνεται, θα το ψάξω με pvc μήπως με σωλήνα και γωνιες το φερω στην άκρη του ενυδρείου αλλά δεν ξέρω με τις διακλαδώσεις της κατασκευής πόσο θα ζορίζεται η αντλία και τι ροή θα κόβει στο ανέβασμα.

Kαι εγω με pvc την εχω την επιστροφη.Καλυτερα να χασει λιγο ομως για την εικονα του ενυδρειου(αυτο δεν ειναι το ζητουμενο?).Πανω απο την βανα δεν μπορεις να κανεις εσωτερικη την επιστροφη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...