Jump to content

Ο Κήπος Των Χρωμάτων


Frangisk

Recommended Posts

Λοιπόν τα φυτά μου αναπτύσονται μια χαρά (και που να δεις τώρα που θα βάλω και Co2) και είπα να βάλω καμιά νέα φώτο να δείτε. Οι φώτο από τα ψαράκια είναι ότι καλύτερο μπορούσα... είναι και συνεχώς σε κίνηση και δεν "πιάνονται" εύκολα από το φακό...

CIMG1488.jpg

CIMG1487.jpg

CIMG1486.jpg

CIMG1482.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

CIMG1476.jpg

CIMG1477.jpg

CIMG1480.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,εγω ειχα ιριαθερινες μαζι με μελανοταινιες χωρις κανενα προβλημα.Επισης βαλε και την εξοδο του φιλτρου να αναταρασει λιγακι την επιφανεια του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να αναταράσει, να είναι οριακά μέσα στο νερό, ώστε να κάνει παφλασμό; με εμποδίζουν και οι κόντρες και δεν μπορώ να το βάλω πολύ ψηλά... να κατεβάσω λίγο τη στάθμη του νερού μήπως για να μπορώ να το έχω πιο "έξω" από το νερό; (το νερό είναι 2-3 πόντους κάτω από τις κόντρες)

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη μια χαρα παει το ενυδρειο σου φιλε και εχει πολυ ωραια χρωματα!co2 θα βαλεις μπουκαλα η diy?

Link to comment
Share on other sites

DIY σε κουβά με νερό (για να κρατάω τους 28 βαθμούς με θερμοστάτη τώρα το χειμώνα)

Μπουκάλα αργότερα....

Link to comment
Share on other sites

DIY σε κουβά με νερό (για να κρατάω τους 28 βαθμούς με θερμοστάτη τώρα το χειμώνα)

Μπουκάλα αργότερα....

Μ αρεσεις γιατι εισαι διαβασμενος!:)

Την διαχυση πως θα την κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά με την πατέντα σου :D

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα!

Χωρις πλακα τωρα,εχω δοκιμασει πολλους τροπους εδω και εναν χρονο,απο αεροπετρα μεχρι σκαλα διαχυσης,Αυτο το πραγματακι που εφτιαξα τωρα κανει τρομερη δουλεια.Η αναπτυξη των φυτων ειναι πολυ καλη και σε ολα τα φυτα μου βλεπω pearling που ειναι σημαδι φωτοσυνθεσης,ακομα και στο γλοσσοστιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να αναταράσει, να είναι οριακά μέσα στο νερό, ώστε να κάνει παφλασμό; με εμποδίζουν και οι κόντρες και δεν μπορώ να το βάλω πολύ ψηλά... να κατεβάσω λίγο τη στάθμη του νερού μήπως για να μπορώ να το έχω πιο "έξω" από το νερό; (το νερό είναι 2-3 πόντους κάτω από τις κόντρες)

Να επανέλθω στο ερώτημα .... έχω το fluval 205, πως να το κάνω να έχει καλύτερη ανατάραξη; αν το φέρω πιο κοντά στην επιφάνεια μου κάνει φυσαλίδες στην επιφάνεια. Αν το φέρω ακόμα πιο έξω και κάνει παφλασμό στην επιφάνεια θα είναι καλύτερα; Επίσης οι κόντρες που έχει δεν με βοηθάνε εκτός αν κατεβάσω λίγο τη στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε την εξοδο λιγο πιο πανω ωστε να σου κανει κυματισμο στην επιφανεια,αναταραξη.Αν δεν σε βολευει αυτο μπορεις να κανεις μια πατεντουλα και να βαλεις στην εξοδο spray bar.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνω... πατέντα δηλαδή για spray bar, γιατί απλά με την ανατάραξη δεν μου "σπαει" το φιλμ που δημιουργείται στην επιφάνεια.

Να ρωτήσω μπορεί να φταίει το είδος της τροφής για το προτεϊνικό φίλμ;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μιχάλη ,

αντε βρε σε βλέπω και φωτογράφο....

πολυ ωραια πάει το ενυδρειο - μπομπα

Link to comment
Share on other sites

για το spray bar..........

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ !!!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-104:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, νεώτερα από το μέτωπο...

Δεν χρειάστηκε τελικά να κάνω τίποτα περισσότερο από το να βγάλω λίγο πιο ψηλά την έξοδο τόσο όσο να ακούγεται ένα ελαφρύ κελάρυσμα του νερού και όλα είναι μια χαρά :bigemo_harabe_net-64: Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Εχτές έβαλα και τις μελανοταινίες μου (5 τον αριθμό) που είναι υπέροχες, πανέμορφες και τα πάνε τέλεια. Θα προσπαθήσω να βγάλω καμιά καλή φωτογραφία να σας τις δείξω...

Άντε, οι γαρίδούλες μου μείνανε μόνο για να κλείσει η ιχθυοφόρτωση.

Ήδη πάντως είναι πολύ ζωντανό, υπάρχει πολύ κίνηση και το απολαμβάνω

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου ,

Είδες την μέρα της γιωρτής σου έβαλες και ψαρια :sorcerer:

αυτο ειναι το νόημα μιχάλη μου να το απολαμβάνουμε εμεις και οι οργανισμοι

καλη συνέχεια - περιμένουμε φωτο να δουμε και μεις λίγο :bigemo_harabe_net-65:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά, μπορείτε να προτείνεται κάποιες συγκεκριμένες τροφές για τα ψαράκια μου;

Εγώ τώρα δίνω Tropical (vitality & color) αλλά ήθελα να πάρω και καμιά δεύτερη έτσι για να προσθέσω λίγη ποικιλία στη διατροφή τους.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,ωραιο δωρο εκανες στον εαυτο σου για την γιορτη σου φιλε!Περιμενουμε να δουμε φωτος!:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό είναι ότι καλύτερο κατάφερα... ξέρω ότι είναι χάλια αλλά ελπίζω να καταφέρω κάτι καλύτερο στο μέλλον.

CIMG1494.jpg

CIMG1492.jpg

CIMG1491.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και δυο γενικές με τα φυτά μου να ζητάνε κλάδεμα σιγά σιγά...

CIMG1496.jpg

CIMG1495.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Ludwigia που έχει έρθει διαγώνια μπροστά στην προσπάθειά της να μείνει στο νερό είναι για κλάδεμα... ΒΑΣΙΛΗΗΗΗΗ για σένα τη φυλάω φίλε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Νεότερες φώτο μετά από λίγο κλάδεμα...

Οι μελανοταινίες μου είναι πανέμορφα ψαράκια και έχω την εντύπωση ότι από όταν μπήκαν μέσα ξεθάρεψαν πιο πολύ και οι ιριαθερίνες

CIMG1497.jpg

CIMG1498.jpg

Η Ludwigia είναι από τα πιο αγαπημένα μου, δυστυχώς η φωτογραφία την αδικεί, το κόκκινο ρουμπινί που έχει είναι απίστευτο !!!

CIMG1499.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...