Jump to content

Ο Κήπος Των Χρωμάτων


Frangisk

Recommended Posts

Νεότερες φώτο μετά από λίγο κλάδεμα...

Οι μελανοταινίες μου είναι πανέμορφα ψαράκια και έχω την εντύπωση ότι από όταν μπήκαν μέσα ξεθάρεψαν πιο πολύ και οι ιριαθερίνες

Η Ludwigia είναι από τα πιο αγαπημένα μου, δυστυχώς η φωτογραφία την αδικεί, το κόκκινο ρουμπινί που έχει είναι απίστευτο !!!

Μπράβο Μιχάλη ,

οι φώτο το αδικούν σαφως..εντονα και πανέμορφα χρωματα

να το χέρεσαι...το στολίδι σου

και τα κλαδέματα πιάσαν τόπο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ φίλε... περάσαμε υπέροχα και θαυμάσαμε τις ΥΠΕΡΟΧΕΣ χελωνίτσες σου όπως και ΟΛΑ τα υπόλοιπα πανέμορφα ενυδρεία σας. Κάνετε πολύ καλή δουλειά και όλα τα ζωντανά σας καλοπερνάνε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

να στε καλά φίλε μου Μιχάλη ,

ευχαριστούμε πολύ

(να τα χερώμαστε όλοι μας μαζί)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβω φιλε! :bigemo_harabe_net-64:

Η υπομωνη σου και το διαβασμα φαινεται στην προσεγμενη δουλεια σου! :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέρασε καιρός από τότε που έγραψα εδω... λίγο η ψυχολογία λόγω ξαφνικής ανεργίας λίγο οι υποχρεώσεις των εορτών, τέλος πάντως το ενυδρείο πάει μια χαρά (σχετικά) αλλά είχα μια απώλεια πριν λίγο καιρό. Πριν κανένα μήνα έχασα μια μελανοταινία που όμως από την αρχή φαινόταν "κάπως" διαφορετική. Πιο αδύνατη πιο καχεκτική... κακώς βέβαια δεν έκανα τίποτα, μάλλον όλα αυτά τα συνειδοτοποίησα μετά το συμβάν.

Σας παραθέτω μια φωτογραφία και ήθελα τη συμβουλή σας... η ceratopteris έχει "σηκωθεί" λίγο και οι ρίζες της είναι σχεδόν όλες πάνω από την επιφάνεια... τι κάνω; να τη βγάλω και να την ξαναφυτέψω πιο βαθιά η είναι φυσιολογικό αυτό.

CIMG1613.jpg

Ξέρω θέλει κλάδεμα αλλά θα γίνει αύριο μαζί με την αλλαγή... (ειδικά δεξιά θέλει ... πολύ δουλειά :D )

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

φοβερο ειναι το μποστανι σου γειτονα.να το χαιρεσαι.τωρα για την ceratopteris συμβαινει καμμια φορα αυτο καθως μεγαλωνει.

ξαναφυτεψε την καλα και ολα θα ειναι οκ.

ωραια ξυλοπετρα και ταιριαζει πολυ στο ολο σκηνικο.

Link to comment
Share on other sites

καλά πάει η ζουγκλα Μιχάλη χαμός

Μπραβο σου ,

πολλους λαθρεπιβάτες βλέπω ηρθε ο καιρος να τους μετακομήσεις στο διπλα δωματιο στο μικρο εκεινο πολυ ωραιο ενυδρειάκη χι χι χι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι με diy co2;Κοιτα να δεις τι κανει το υποστρωμα.....

Μπραβο φιλε πολυ καλη προσπαθεια,ειδικα η ludwigia που ειναι οντως πολυ ομορφο φυτο (και το μονο που δεν εχει πιασει στο δικο μου) εχει γινει τουμπανο.

Τα φυτα σου θελουν κλαδεμα και καλο.Δε ξερω τωρα πως ειναι,βασιζομαι στη τελευταια φωτο σου.

Το πολυσπερμα "παντρεψε" το με τη ludwigia,θα δειξει πιο ωραια.

Το κερατοπτερις δε ξερω γιατι δεν εχει παρει τοσο πολυ τα πανω του.Θα πρεπε να σου πιανει το μισο ενυδρειο.Μπορει και να με ξεγελαει η φωτο βεβαια.Οι ριζες που βγαινουν ειναι φυσιολογικο.Αν θες βγαλτο και κοψε τις ριζες.

Ποσο παχος εχεις χαλικι;

Τους λαθρεπιβατες τους ξεφορτωνεσαι με helena αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... κλάδεμα είχα σκοπό να κάνω σήμερα... (ναι με DIY Co2 είναι όλο αυτό), η ceratopteris δεν πιάνει το μισό ενυδρείο γιατί την "σακάτεψα" στο κλάδεμα την περασμένη εβδομάδα (και θέλει πάλι κλάδεμα) οι λαθρεπιβάτες είναι αρκετοί αλλά δεν με ενοχλούν, βγάζω μερικούς κάθε εβδομάδα (Βασίλη ναι εκεί τους πηγαίνω χιχιχι) οπότε δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια.

Υ.Γ. Να πω εδώ ότι το μεγάλο μου ατού είναι και ο ΠΟΛΥ καλός φωτισμός...

Link to comment
Share on other sites

Δυνατος ο φωτισμος αλλα καλο και το Flourite! ;) Ειδικα η Ludwigia βρηκε σιδηρο για τα δοντια της. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα καμάρια μου "εν δράση" (τα σκασμένα αφού φάνε το δικό τους πάνε και στων σαλιγκαριών το φαΐ :lol: )

CIMG1629.jpg

CIMG1625.jpg

CIMG1623.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό το ενυδρείο σου και προσεγμένο.

Βρες δύο ξυλόπετρες λίγο πιό κοντές απο την υπάρχουσα "σε διαφορετικό μέγεθος όμως" και κόλλησέ την μία αριστερά κα την άλλη μπροστά από αυτήν που έχεις. Στις παριφές και των τριών βάλε κλαδεματάκι πολύσπερμα σε μορφή γκαζόν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσε πολύ κλάδεμα και ιδού το αποτέλεσμα...(περιμένω κριτικές για την κηπουρική μου :lol: )

CIMG1659.jpg

CIMG1660.jpg

CIMG1661.jpg

Link to comment
Share on other sites

CIMG1662.jpg

Τα δύο σαλιγκάρια του φίλου μου Φώτη έχουν γίνει τούμπανο !!!

CIMG1667.jpg

(Φώτη πρέπει να σου πάρω μερικά ακόμα μπας και βρω καμιά θηλικά και γενήσουν)

Link to comment
Share on other sites

άψωγα Μιχάλη,

άνοιξε ο τόπος

έχεις τρέλλα με την κοιπουρικη άλλωστε

απο μπροστα - μπροστα λείπει κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοείς την blixa japonica ναι την έβγαλα γιατί χάλασε... δεν ξέρω τι έγινε, ίσως προσπαθήσω ξανά αργότερα...

Σημερινοί νέοι κάτοικοι (7 βρήκα)

CIMG1680.jpg

Link to comment
Share on other sites

blixa japonica αυτην εννοω

να σου ζησουν οι νεοι κάτοικοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι νέοι κάτοικοι μεγαλώνουν με ταχύς ρυθμούς...

CIMG1769.jpgCIMG1762.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Πραγματικά οι φωτογραφίες δείχνουν πολύ λίγες σε σχέση με το να το δεις ζωντανά! Είναι ένα αριστούργημα από κοντά :D

Μιχάλη ανέβασε νέες φώτος από το ενυδρείο +και να βγάλεις και τη σκυλίτσα σου :wub: μη μας μείνει παραπονεμένη η γλυκούλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...