Jump to content

Νεροχελωνάκια_2


Recommended Posts

Γεια σας aquazoniστες ....

Μεγειά και το Forum!!!

Σχετικα με τον Μιχελαντζελο (κοκκινολαιμη νεροχελωνακι), οταν βγαινει και στεγωνει το καβουκι του ειναι σαν σκονισμενο να πω σαν αλατα να εχει...μπορει βεβαια να ειναι και η ιδεα μου,επισης σημερα για παραδειγμα καθοταν εξω αρκετη ωρα και κοιμοταν μη σου πω...οσο για τα ματια μας καλα απ οτι φαινεται απλα το ενα καποια στιγμη δεν το ανοιξε αλλα μετα κανονικα και τον παρατηρω πως λιγο τα ξυνει.

Πρεπει λετε να αρχισω να ανυσηχω η οχι??? Και αληθεια πως κοιμούνται αυτα,μέσα η εξω απο το νερο???

Ευχαριστ'ω προκαταβολικα....

Link to comment
Share on other sites

μην τρομαζεις εξ αρχης,απλα παρατηρισετο...συνηθως οταν εχουν προβλημα τα ματια τους πρυζοντε και λιγο και δεν ανοιγουν καθολου....για να εισαι σιγουρος για την προληψη του,συχνες αλλαγες νερου για να μην υπαρχουν υπολοιματα τροφης...ή ενα μικρο φιλτρακι....οσο για το θεμα του υπνου,κοιμουντε με μαζεμενο το κεφαλι,πανω στην "στερια"

Link to comment
Share on other sites

MrZoo καλημερα και σε ευχαριστώ πολύ!Φίλτρο για 50 λίτρα έχω και απλά είναι μεσα περίπου 5 μέρες οπότε έχω ακόμα για την αλλαγή νερού δεν νομίζεις?Α,το άτοιμο έξω κοιμάται τελικα ε!?!και μένα μου έκανε το ψόφιο κοριό..χαχα Όσο για τα ματάκια μας απο τότε που το έκανε δεν το ξανβαεκανε καθολου οποτες μάλλον ολα καλα...Εσύ τι pet εχεις???

Link to comment
Share on other sites

οποτε φιλε μου ολα καλα ειναι...εχε το νου σου και τις χαμηλες θερμοκρασιες που πρεπει να αποφευχθουνε (αφου καταλαβαινω πως εχεις "χορο" στο ενυδρειο,καλο θα ηταν να βαλεις εναν μικρο θερμοστατη).Να φαντασω επισης οτι δεν σου κανει ολη την μερα τον "ψοφιο κοργιο",και κολυμπαει κιολας...Οσο για το τι Pet εχω φιλε μου,αυτη την στιγμη εχω μονο το ενυδρειο με τα ψαρια μου,εναν πανθηρα και πανω απ ολα τον σκυλο μου....μεσα στα τοσα χρονια εχουν περασει απο τα χερια μου το συνολο των Pet που υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Για τα σημαδια στο καβουκι δες να τα 'ξισεις'με μια μαλακη οδοντοβουρτσα μηπως αφερουντε επειδή αλλαζει μεμβρανη στο καβουκι οσο για το χελωνακι κοιματε αυστηρωτατα εντος νερου οποιδηποτε αλλη συμπεριφορά υπνου ανησιχιτικη κ κοιμαται και με κεφαλακι εξω απλα χαλαρωνει το σωμα κ κληνει τα ματια.επιπροσθετα κ στην χειμερια ναρκη που την αποφευγουμε σαφως,κοιμ0υντε εντος νερου στ0ν πιθμενα

Link to comment
Share on other sites

εδω φιλε μου Βασιλη,θα με βρεις αντιθετο....ποτε μου τοσα χρονια με τοσες χελωνες που περασαν απο τα χερια μου δεν τις πετυχα να κοιμουντε εντος νερου....σιγουρα καποιες ηταν μισοκαλυμενες,αλλα το τμημα του κεφαλιου ηταν εκτος νερου....μονο καποιες λιγες εβλεπα μεσα στα ενυδρεια που κοιμοντουσαν υποβρυχια,και σαφως δεν ηταν γιατι τους αρεσε,αλλα γιατι ηταν τεζα και το εβλεπα την αλλη μερα....τορα για το θεμα τις εκδυσης στα ερπετα ειμαι καθετος αντιθετος στο να τους βγαζουμε εμεις το παλιο "δερμα",διοτι ενα υγειη ερπετο το αλλαζει απευθειας μονο του,ακομα και οι χελωνες-λιγο ποιο αργα βεβαια- (και πιστεψεμε,εγω χειριστει πααααρααα πολλες χελωνες)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη!!!Θα προσπαθήσω να το κάνω αυριο για το καβουκακι μας,όσο για τον υπνο παρατηρώ το εξήε εδώ και 3 με 4 μέρες :

1)Καθεται στην "ξέρα" αρκετή ωρα (ανοιχτή η λάμπα), και κλείνει και τα μάτια μετα απο ώρα σαν να κοιμαται

2)Βουτάει αρκετές φορές και τρώει μέσα στο νερό

3)Καθεται στην "ξερα" αρκετη ωρα (κλείνω την λάμπα) συνεχιζει εκει με μαζεμενα ποδια χερια κεφαλι ελαφρως μαζεμενο και κλειστα ματια

4)Το πρωι που ξυπναω η τον βλέπω και κολυμπάει η κοιμαται στην ξερα και ξυπναει και βουταει

Όταν λες ανησυχητικο???

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλα ειπα να ξισει να διαπηστωσουμε αν ειναι κατι τετοιο να ξερουμε μηπως αλλιως ειναι αβηταμινωση κ εληψη ακτινων οπου οδηγουν αρχηκα στην εληψη χρωματος με αυτην την μορφη επισης στο σικεκριμενο ηδος υδρωβιας χελωνας οποιδηποτε ταραχη στην υγεια την οδηγει στη στερια οποιδηποτε προβλημα εκτος το αποστημα και η μηκυτες δερματος αν δεν υπαρχει πηγη στην στερια να τις στεγνωσει αρα αν καποιες κημοντουσαν στο νερο σιγουρα δεν ηταν τεζα

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλα ειπα να ξισει να διαπηστωσουμε αν ειναι κατι τετοιο να ξερουμε μηπως αλλιως ειναι αβηταμινωση κ εληψη ακτινων οπου οδηγουν αρχηκα στην εληψη χρωματος με αυτην την μορφη επισης στο σικεκριμενο ηδος υδρωβιας χελωνας οποιδηποτε ταραχη στην υγεια την οδηγει στη στερια οποιδηποτε προβλημα εκτος το αποστημα και η μηκυτες δερματος αν δεν υπαρχει πηγη στην στερια να τις στεγνωσει αρα αν καποιες κημοντουσαν στο νερο σιγουρα δεν ηταν τεζα

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...υπαρχει ενδεχόμενο να θέλει αλλαγή το νερό?Η απλά ειναι αρρωστούλης?? γιατί και βιταμίνες σε σταγόνες ριχνω.Τώρα βασικά το μυαλό μου δεν ξέρω που να παει...

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι Γιαννη,το ποιο πιθανο αφου οπως λες τις δινεις τις βιταμινες,ειναι η εκδυση....μια μερικη αλλαγη νερου ποτε δεν κανει κακο,και το μυαλο σου να μην πιγενει στο κακο...η ελειψη βιταμινων και ειδικοτερα D3,οδηγει σε αυτο που λεμε Μεταβολικη Ασθενια των Κοκαλων,και τα πρωτα τις συμπτωματα ειναι δυσκολια στην κινηση,παραμορφωμενα ακρα,και παραμορφομενες φολιδες στο καβουκι,που μαδανε και ειναι μαλακιες...αρα cool

Link to comment
Share on other sites

Η χελωνιτσα σου ακομα δεν εχει περάσει την περιοδο καραντινας, αρα μπορει να φερει καποια ασθενεια για αυτο παρατηρησετηνα και πες μας συμπεριφορες διαβασε κ ολας κ δες για τυχών ομοια συμπτοματα.α επισης χελωνες που κοιμουντε τεζα στ0ν βυθο απλα μπεν0υνε σε διαδικασία χειμεριας ναρκης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδια αλήθεια!! Έχω διαβάσει Βασίλη ότι σχετικο έχεις δωσει και τα link σου και ψιλογενικά κανένα απο τα συμπτώματα δεν εχει απλά μόνο αυτα τα δυο που σας είπα! MrZoo υπομονη λοιπον και ελπιζω να εχετε δικιο και οι δυο σας.Και επίσης στο μυαλό μου εχω το εξης αφου εβαλα εσωτερικα φίλτρο για 50 λιτρα το νερο να το αλλαζω καθε 20 μερες.

Και κάτι ακομα πεφτει η σταθμη του νερού,το φίλτρο δεν δουλευει σωστα οποτε βάζω περιπου ενα μπουκαλακι μικρο και ολα καλα το φιλτρο.Βαζω επισης αντιχλωριο και βιταμινες αντιστοιχες αλλα οχι συνεχεια,οποτε νομιζω πως ολα ειναι σωστα για αυτο μου κανει εντυπωση και ο θερμοστατης δουλευει και το θερμομετρο στουσ 25 οποτες...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και πάλι και έφερα και υλικό να postarw!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Να και οι πόζες μας απο χθες και σήμερα όσο στεγνός ήταν τελος πάντων! Τι λέτε πως σας φαινεται?

post-47121-0-86127900-1319059700_thumb.jpg

post-47121-0-78073600-1319059722_thumb.jpg

post-47121-0-14603100-1319059733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή την στιγμή που μάλλον κοιμόταν....

post-47121-0-75433400-1319060324_thumb.jpg

post-47121-0-66637400-1319060344_thumb.jpg

post-47121-0-82288800-1319060360_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω νέα σας και οδηγίες το συντομότερο κξαι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον προκαταβολικά!!!Όσο για τις φωτο ότι καλυτερο έκανα για να μην τον τρομαξω...

:bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

φιλε Γιαννη,μια χαρα δειχνει το "χελωνονιτζακι" σου....προς το παρων δεν δειχνει σημαδια ελειψης βιταμινης,αφου και καλοσχηματισμενο κελυφος εχει και μπορει να τετνωσει το λαιμο του προς τα πανω και μπορει να ανασηκωθει (να μην ακουμπαει το θωρακικο κελυφος στο εδαφος),στα ποδια του...συμβουλη μου,βγαλε το χρωματιστο χαλικη (ουτε αληθοφανη ειναι στο ματι,κατ εμενα τουλαχιστον,ουτε 1000% βεβαιος ειμαι για το τι μπορει να προκαλεσει στα ζωα παρ'ολο που οι εταιριες το θεωρουν αβλαβη για τα ενυδρεια)...

στις δευτερες φωτο σου,πραγματικα κοιμαται τον υπνο του δικαιου,και απ οσο διακρινω ειναι πανω στο φιλτρο με το νερο να ακουμπαει στο στερνο του ισα ισα!

keep walking

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα...ναι είχα αποφασίσει να το βγαλω τελείως MrZoo πράγματι γιατι μαζευει και βρωμιες εξαλλου! "(να μην ακουμπαει το θωρακικο κελυφος στο εδαφος)" εννοείς να μην το σέρνει στην πέτρα πάνω??

Και επίσης αφού ειδες και τις φωτο παρατήρησες τις 'καφε' γραμμές που σχηματίζουν το καβούκι ή ειναι ιδεα μου??? Ημουν ετοιμος να αγορασω D3 αυριο αλλα περιμενα και την αποπση σας...

Link to comment
Share on other sites

Την αξιοσεβαστη γνωμη του κ.Βασιλη,αλλα και την δικη σου!

Link to comment
Share on other sites

η βιταμινη D3 φιλε μου ειναι σε μορφη σκονης σαν διατροφικο συμπληρωμα για τα χερσαια ερπετα,αν χρειαστει να βαλεις ποτε θα βαλεις σε υγρη μορφη που εχω βρει απο μια εταιρια μονο...η εκδυση ειναι σαν το ξεφλουδιασμα που κανουμε εμεις το καλοκαιρι,αν καουμε για παραδειγμα...τωρα λογου του οτι τα ματια μου δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση,αν εννοεις τις σκουροχρωμες λωριδες που εκτινωντε οπως το σχημα των φωλιδων του κελυφους,ετσι ειναι το χρωμα τους...οσο για το χαλικη,ο λογος που στο λεω ειναι γιατι πολυ το αποθευγουν λογο του οτι δεν πρεπει να ερχετε σε επαφη ο "επιστηθιος θωρακας" με αιχμηρες επιφανιες.

Link to comment
Share on other sites

Θα προμυθευτεις συμπληρωμα διατροφης που προστηθετε απευθιας στην τροφη γιαννη ετσι και αλλιως θα σου πρωτηνω σε υγρη μορφη σταγωνες βιταμηνων sera reptilin και συμπληρωμα ασβέστιο- d3 και φωσφορου της t-rex υπαρχουν σε πληθωρα στα καταστηματα για να μην ψαχνεσε .το χελωνακι βλεπω στεκετε 'εντος' νερου και συνηθιζουν να στεκωντε στο φιλτρο διοτι στα νεογνα η σταθμη νερου πρεπει να ναι τοση οστε να βγάζουν το κεφαλακι τους εξω απλα με την χρηση φιλτρου ειναι αδυνατ0ν αυτο κ ετσι βρισκουν διεξωδο σε οτι διποτε υπαρχει εντος νερου κ προσφερει ευκολη προσβαση στην επιφανεια για να ξεκουραζέτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση Βασίλη αλλα και τον mrZoo!Πως το ειδατε το χελωνακι? Λοπον σημερα δεν ξερω τι επαθε αλλα μολις εκανα μια μικρη αναβαθμιση στο εσωτερικο φίλτρο εηειμ που εχω : 1)Πρόσθεσα σφουγγαρι με ενεργό ανθρακα και

2)Για ζωολιθο μου δωσαν substrat pro eheim

(http://www.google.gr/imgres?q=substrat+pro+eheim&hl=el&client=firefox-a&hs=CAx&sa=X&rls=org.mozilla:el:official&biw=1440&bih=707&tbm=isch&prmd=imvnsfd&tbnid=mZBH9_lXFy0xHM:&imgrefurl=http://www.preisvergleich.at/produktsuche/eheim-substrat-pro_ff6d9d7112fabca5b395d2cb616c6f3f/&docid=mCyDOfnKQ7-gYM&imgurl=http://www.aquaristic-and-more.at/images/product_images/popup_images/substrat_pro.jpg&w=400&h=400&ei=M1agTr_zOsXEtAalq-z_Ag&zoom=1&iact=hc&vpx=504&vpy=253&dur=2&hovh=225&hovw=225&tx=146&ty=85&sig=116638747287196473263&page=7&tbnh=153&tbnw=186&start=122&ndsp=21&ved=1t:429,r:2,s:122)

και τα μοντάρισα και γυρισα φιλτρο ελαφρως ανεβασα λίγο την στάθμη

και απο τοτε κανει σαν τρελλος!!!

Είτε για να τον ταισω ειτε οταν πηγαινω κοντα και γω και αγνωστοι σκαρφαλωνει στο τζαμι για να βγει!!!!Εχω παθει την πλακα μου μιλαμε!!!Φτου φτου μην τον ματιαξω!!!

Τροφη tropical και αντιχλωριο της waterlife to tap right.

Βιταμίνες εχω τις tortivet vitae που εχουν και d3,A,E,B1,B2,B3,B5,B6,χλωριούχο χολίνη πολυβιταμίνες με λίγα λόγια!

Αυτά!!Ελπίζω να σας κατατώπισα πλήρως, για να μου πέιτε καιθ την δική σας γνώμη...

Ευχαριστώ και θα ανεβάσω και videaki!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου δωσαν για ζεολιθο ειναι βιολογικο υλικο και οχι ζεολιθος.η χελωνιτσα ετσι πρεπει να ναι μολις σε βλεπει φυσικα ..οσο για τις σταγωνες να παρεις και για την τροφη απευθιας.και να την ΧΕΡΕΣΑΙ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Τελειαααα!!Σε ευχαριστω παρα πολυ Βασιλη χαρηκα πολυ αρα δεν εχουμε καποιο προβλημα και ολα τα υπολοιπα υποθετω πως τα εκανα σωστα δηλαδη!!!!νΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!! Όσο για το βιολογικο υλικο δηλαδη κακως εκανα που το εβαλα???αν ειναι να το βγαλω και να του πω να φερει ζεολιθο και αν δεν εχει απο που να προμηθευτω???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...