Jump to content

Επιτελους Εχω Red Belly


panosfast

Recommended Posts

Μετά από 7 χρόνια που ασχολήθηκα για πρώτη φορά με τον μαγικό κόσμο των ενυδρείων έκανα ένα όνειρο πραγματικότητα, να έχω στην κατοχή μου ενυδρείο με red belly,πάντα με τραβούσαν αυτά τα ψάρια λόγο του χαρακτήρα τους και των χρωμάτων τους και πριν ακόμα γεμίσω με νερό το πρώτο μου ενυδρείο είχα δει αυτά τα ψάρια σε κατάστημα και τα είχα ερωτευτεί ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα μπορώ να τα έχω σε κάποιο ενυδρείο στο σαλόνι μου τότε όμως ήξερα ότι ήταν αδύνατων να μπορώ να φτιάξω ένα τέτοιο ενυδρείο πρώτον διότι δεν είχα ιδέα από ενυδρεία ούτε τι πάει να πει βιολογία δεν ήξερα και πώς λειτουργεί και δεύτερον ξεκινούσα με ένα κινέζικο 100 λίτρα ακατάλληλο για αυτά τα ψάρια. Τώρα μετά από πολλές αλλαγές σε set up και πολύ διάβασμα θεώρησα ότι θα μπορώ να έχω αυτό το είδος και να του προσφέρω αξιοπρεπή διαβίωση στο ενυδρείο μου.

Αυτήν την στιγμή έχω 8 μικρά red belly 3-4 cm σε ένα rio 400

Να και κάποιες λεπτομέρειες του συστήματος`

Φιλτρανση 2 κινεζικα εξωτερικα φιλτρα με 1000 και 1400 λιτρα ροη γεματα siporax με συνολικό όγκο βιολογικού υλικού περίπου 30 λίτρα siporax

Ph-7.5 μέτρηση με υγρό τεστ sera

Nh3-nh4- 0 μέτρηση με υγρό τεστ tropic marine

Νιτρικα-0 μέτρηση με υγρό τεστ tropic marine

Υπόστρωμα 75 κιλά άσπρη χαλαζιακη άμμο

Back wall blue black αφίσα με σκοπό να αντικατασταθεί με 3d back wall της juwel

Τώρα ψάχνω να βάλω μια ρίζα red moor wood και ριζουλες από φυτά το κεραμικό μέσα είναι προσωρινό μέχρι να μπουν τα ξύλα και τα φυτά

Το ενυδρείο είναι σε πρώιμη φάση όσο αφορά την διακόσμηση ότι τυχόν συμβουλές παρατηρήσεις είναι δέκτες

dsc02203b.jpg

dsc02204m.jpg

dsc02202te.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες

Βαλε στο προγραμμα να διακοσμησεις το ενυδρειο με τιποτα ξυλα και μερικα φυτακια τωρα που ειναι νωρις ;)

Link to comment
Share on other sites

να τα χαιρεσαι φιλε,

δες εδω μερικα ενυδρεια μελων για να παρεις ιδεες για την διακοσμηση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68301

προσωπικα θα προτιμουσα μαυρη κ οχι μπλε πλατη.

οτι απορια εχεις ρωτας!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ οσο για την πλάτη είναι 2 όψεων από την μια μπλε σκούρο και από την άλλη μαύρη την έχω βάλει τώρα από την μεριά του μπλε μέχρι να τελειώσω με την διακόσμηση αν και πιστεύω και εγώ ότι καλύτερη θα είναι η μαύρη μεριά αλλά προς το παρόν το έβαλα έτσι για δόκιμη

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ οσο για την πλάτη είναι 2 όψεων από την μια μπλε σκούρο και από την άλλη μαύρη την έχω βάλει τώρα από την μεριά του μπλε μέχρι να τελειώσω με την διακόσμηση αν και πιστεύω και εγώ ότι καλύτερη θα είναι η μαύρη μεριά αλλά προς το παρόν το έβαλα έτσι για δόκιμη

Aσε τις δοκιμες και βαλε μαυριλα να γουσταρουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες φιλε!

Welcome to the wild side! :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να μεγαλώσουν να τα χαρείς όπως επιθυμείς!!!

Δεν γνωρίζω πολλά για τους "δολοφόνους" αλλά δεν είναι πολλά τα 8 για 400lt?

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν τα θυρια... :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να μεγαλώσουν να τα χαρείς όπως επιθυμείς!!!

Δεν γνωρίζω πολλά για τους "δολοφόνους" αλλά δεν είναι πολλά τα 8 για 400lt?

Η αληθεια ειναι πως μια 6αδα θα ηταν καλυτερα ή αλλιως ενα 800 αρι με την 8αδα θα ηταν ιδανικα.

Σιγουρα οταν θα μεγαλωσουν θα ειναι ολιγων στριμοκολα και θα πρεπει να αναβαθμιστει και η φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως μια 6αδα θα ηταν καλυτερα ή αλλιως ενα 800 αρι με την 8αδα θα ηταν ιδανικα.

Σιγουρα οταν θα μεγαλωσουν θα ειναι ολιγων στριμοκολα και θα πρεπει να αναβαθμιστει και η φιλτρανση.

Σκοπός μου είναι να κρατηθούν 4 άτομα στο ενυδρείο το ξέρω ότι 8 είναι παρά πολλά για το ενυδρείο μου, πήρα 8 για τυχών απώλειες που μπορεί να προκύψουν μέχρι να μεγαλώσουν αν πάλι δεν προκύψουν απώλειες τα 4 από τα 8 θα δοθούν όταν μεγαλώσουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθω να σε βαλω σε καλουπια και κανονες, και θα το δεις και εσυ στην πορεια. Απο την αλλη οταν μεγαλωσουν δυσκολα τα αποχωριζεσαι και αν το παρεις αποφαση πολλες φορες δυσκολα μπορουν να βρουν και νεο σπιτι μια που δεν μιλαμε για guppy.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω τι λες διότι είμαι από τους ανθρώπους που δένομαι συναισθηματικά με τα ψάρια και προηγούμενες φορές που έτυχε να δώσω κάποια αλλά ψάρια το έκανα μετά από πολύ σκέψη και μετά στενοχωριόμουν any way στο θεμα μας..

Στην αρχή αγόρασα 4 ψάρια και μετά από 2 μέρες σκέφτηκα ότι αν τυχών γίνει κάτι στη πορεία και μείνουν 1η 2 ψαράκια τι κάνω? Όποτε θεώρησα ότι είναι ποιο εύκολο να βρω νέο σπίτι για τα ψάρια που θα είναι πάνω από τον επιθυμητό αριθμό που θέλω για το ενυδρείο μου όσο και αν αργήσω να τα δώσω παρά να βρω νέους συγκατοίκους και να τα πάνε καλά με τα ψάρια που θα έχω είδη.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω πιστευω οτι το πιο πιθανο να εχεις καποια-ες απωλιες.

σωστα σκεφτηκες κ καλα εκανες κ πηρες 8.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι φιλε μου!!! λογικα θα εχεις μερικες απολειες καθος θα μεγαλωνουν... βγαλε αν θελεις το κεραμικο κιουπι και στην θεση τους βαλε ξυλα - ριζες και 1 - 2 φυτακια θα δειξει πιο φυσικο και θα το χαρεις περισοτερο και εσυ και τα ψαρακια σου....

Καλη συνεχεια σε οτι κανεις...

Link to comment
Share on other sites

το κεραμικό βγήκε την αφίσα την γύρισα από την μαύρη μεριά και μπήκαν 2 ρίζες moorwood έβαλα και προσωρινά κάποια ψεύτικα φυτά που είχα σε ένα παλαιό 50 ενυδρείο μέχρι να πάρω αληθινά είναι και αυτά στο πρόγραμμα να μπουν σύντομα παρακαλώ της εντυπώσεις σας κάποια αλλαγή με στις ρίζες η δεξιά δεν μου αρέσει και πολύ αλλά έφαγα τον τόπο να βρω έστω αυτές

dsc02256d.jpg

dsc02255ru.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μερικες ακομα φωτο με ολα τα φωτα αναμμενα

dsc02262g.jpg

dsc02259wu.jpg

τα ψαρακια εχουν μεγαλωσει περιπου 3 φορες τον ογκο τους απο οτι τα πηρα πριν 17 μερες

Link to comment
Share on other sites

πιστευω με μερικα φυτα οπως valisneria και echinodorus θα γινει πολυ ομορφο.

τα πλαστικα φυτα ακομα δεν καταργηθηκαν? :D

Link to comment
Share on other sites

τα πλαστικά διακοσμούσαν ένα ενυδρείο 50λ που είχα φτιάξει στην γυναίκα μου με guppy είχε σχεδίαση εκείνη τον διάκοσμο μαζί είχε βάλει και κάτι άλλα ψεύτικα όπως ναυάγιο κλπ καταλαβαίνεις!!? και είχαν ξεμείνει, πάντως από την ώρα που μπήκαν τα ξύλα και έστω τα πλαστικά φυτά τα ψαράκια μου έδηξαν να το ευχαριστούνται πάρα πολύ όλη μέρα έκοβαν βόλτες μέσα από τα ξύλα και τα φυτά και έδειχναν πολύ χαρούμενα σκοπός μου είναι να βάλω τα φυτά που ανέφερες και για να πω την αλήθεια έχω φάει σκάλωμα με ένα ενυδρείο ενός άλλου χομπιστα που φιλοξενείτε στο φόρουμ και συγκεκριμένα αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=60269 και θέλω να το φτιάξω έτσι διότι πιστεύω ότι είναι λιτό- όμορφο-φυσικο και παρέχει αρκετό χώρο στα ψάρια για κολύμπι

Link to comment
Share on other sites

τα φυτακια που βλεπεις στον συνχομπιστα ειναι οτι σου ειπε παραπανω ο αντωνης,,,,,παιρνεις και φυτευεις στο πισω μερος του ενυδρειου στην σειρα,,,ειναι ευκολα γενικως φυτακια,,,περμενουμε φωτος μετα την ανανεωση!!!!καλη συνεχεια στην ανατροφη των διαβολακων σου!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο αλλα κ τα ψαρια!! να τα χαιρεσαι!!

αν θελεις ανεβασε μια γενικη φωτο του ενυδρειου σου κ εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68301

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε τώρα έγινε πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!!!

Τι ταΐζεις τα θηρία?

Link to comment
Share on other sites

κυριως τα ταιζω pellets 2 φορες την ημερα απο λιγο περιπου 3 φορες την εβδομαδα ενα απο τα 2 ταιζματα ειναι με γαριδα και περιπου 1 φορα στις 10 μερες παλι ενα απο τα 2 ταιζματα ειναι με κοτοπουλο οποτε τα pellet ειναι σε καθημερινη βαση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...