Jump to content

Επιτελους Εχω Red Belly


panosfast

Recommended Posts

φίλε μ φοβερό το ενυδρείο σου!!!μπράβο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε φιλε πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.....

φενετε πραγματικα να ασχολιθικες αφου η πρωτη φοτο

με την τελευτεα δεν εχουν καμια απολυτος σχεση!!!

να εισαι καλα κ να το χερεσε...... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση αν δείτε στην τελευταία Φώτο με τα ψαράκια επάνω στα ξύλα τα 3 αριστερά έχει επάνω τους κάτι τούφες καφέ άλγη στην αρχή είχε αυτήν την μορφή και τώρα έχει κατακλίσει όλο το ενυδρείο σχεδόν φυτά πέτρες άμμο τα πάντα τα μόνα σημεία που δεν έχει είναι κοντά στις εξόδους των φίλτρων με μακριές καφέ τρίχες που φτάνουν μέχρι και τα 15 cm την έχω βγάλει με το χέρι βγαίνει πολύ εύκολα και είναι σαν γλίτσα έχω κάνει συσκότιση 4 μέρες αλλαγές νερού τίποτα ελαττώνετε λίγο αλλά μετά πάλη τα ίδια τι είναι κυανοβακτιριδιο? πως να το καταπολεμήσω? θα ανεβάσω και το απόγευμα και νέες Φώτο

Link to comment
Share on other sites

ειναι αλγη μαλλον τριχοειδη.

ανεβασε καποια φωτο κοντινη κ καθαρη.

πρεπει να ψαξεις για ποιον λογο εξαπλωνεται τοσο εντονα.

μηπως ται¨ζεις πολυ? μηπως εχεις πολλα νιτρικα? πολυ φωτισμο? χρησιμοποιεις λιπασματα?

κανεις καλες κ συχνες αλλαγες νερου?

δωσε μερικες πληροφοριες για να σου πουμε πως να την αντιμετοπισεις.

η συσκωτιση ειναι ενας τροπος, οπως κ το υγρο co2 της seachem το excel ή ακομα κ η χρηση του οξυζενε.

η πιο σιγουρη λυση ειναι τα ψαρια sae (siamese algae eater) αλλα στην περιπτωση σου δεν συνιστανται για ευνοητους λογους!!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

λιπάσματα δεν ρίχνω το τάισμα το έχω ελαττώσει δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά πρώτο εμφανίστηκε όταν έβαλα τα ξύλα και μονό πάνω σε αυτά την απομάκρυνα μετά από λίγες μέρες αλλά μετά έκανε την εμφάνιση της και Άλου μάλλον η έξαρση της οφείλεται στο ότι πείραξα και εξαπλώθηκε και Άλου και ότι είχα την πρώτη μου απώλεια και δεν το πήρα χαμπάρι αμέσως και το ψαρί είχε μείνει στο ενυδρείο πολλές μέρες και είχε βρομίσει το excel δεν θα βλάψει τις valisneries?

Έγινε επεξεργασία - panosfast
Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν εχουν προβλημα.

κανε καμια αλλαγη νερου πρωτα κ αν μπορεις κανε μια μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις πολύ φως γι αυτό. και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα και όταν ελάττωσα τον φωτισμό μου έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις ακόλουθες ενέργειες η άλγη έφυγε εντελώς.. μείωσα την Φώτοπερίοδο από 8 σε 6 ώρες έβγαλα από τις λάμπες τους ανακλαστήρες αντικατέστησα την μια λάμπα που ήταν dennerle special plant με μια juwel nature και κάνω χρήση excel εδώ και 7 μέρες και μονό μια φορά έβαλα διπλή δόση 50ml και τις υπόλοιπες κανονικά 10ml ημερήσιος.. τα φυτά πήραν τα πάνω τους και το ενυδρείο καθάρισε εντελώς όχι μόνο από την καφέ τριχοειδής αλλά και από όλες τις άλλες αλγες που είχε , σύντομα θα ανεβάσω και Φώτο από το αποτέλεσμα

Έγινε επεξεργασία - panosfast
Link to comment
Share on other sites

μερικες νεες φωτο οπως ειπα αυτην την φορα χωρις αλγη, ακομα εχουν μπει και 3 ριζες valisineria gigantea

dsc02587s.jpg

dsc02586yx.jpg

dsc02579co.jpg

dsc02573uc.jpg

dsc02586e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Παρατηρώ οτί έβαλες και άλλες valisneria, όταν μεγαλώσουν πιστεύω θα είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό το αποτέλεμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...