Jump to content

Νεος Στα Αλατια


s.p.i.r.o.s

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.μετα απο αρκετο καιρο που διατηρουσα ενα ενυδρειο γλυκου νερου σκεφτομαι να δοκιμασω να φτιαξω ενα θαλασσινο ενυδρειο.λογω περιορισμενων χρηματων σκεφτομαι για fo με ζωντανο βραχο.αυτα που εχω ειναι το ενυδρειο,ριο 240,με το στανταρ φωτιστικο και το εσωτερικο φιλτρο και ενα fluval 305.για να μην σας ζαλιζω με απειρες ερωτησεις εχω διαβασει αρκετα αλλα υπαρχουν καποια που θελω να ρωτησω.

νομιζω πως χρειαζομαι βραχο,αραγωνιτη,αλλες λαμπες,skimmer(κρεμαστο μιας και δεν υπαρχει sump).κυκλοφορητες.σκεφτομαι να ψηλωσω το εσωτερικο και στο fluval να βαλω ανθρακα και αντιφοσφωρο.

τωρα οι ερωτησεις.

ειναι απαραιτητη η R/O?

με δυο λαμπες κανω δουλεια?

τι skimmer χρειαζομαι?

για τιμες δεν ρωταω μιας και σκεφτομαι να δω και στις αγγελιες.ενα αλλο θεμα που εχω ειναι ενα τετοιο συστημα αν θα εχω πολυ μεγαλη διαφορα στην δεη.

αυτα προς το παρον.παρατρησεις δεκτες μπας και μπρεσω να το στησω σωστα.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απαντώντας στης ερωτήσεις σου.

Η Α/Ο είναι αναγκαίο αν θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς με θαλασσινό. Το νερό είναι το Α και το Ω.

Με δύο λάμπες κάνεις την δουλειά σου μιας και θα είναι FOWLR.

Δυστηχώς σε skimmer κρεμαστό δεν έχεις πολλές επιλογές. Ένα Deltec MCE300 νομίζω θα κάνει την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σιγά σιγά οι θαλασσινοί αυξάνονται... καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Α/Ο τη θεωρώ απαραίτητη διότι στη πορεία σίγουρα θα βάλεις κοράλλια....δεν τα γλυτώνεις !!!

Οι λάμπες πρέπει να είναι ειδικές για θαλασσινό ενυδρείο και να καλύπτουν σε μια αναλογία watt ανα λίτρο...χωρίς να είναι απαραίτητα δεσμευτικό σε σχέση πάντα με τους οργανισμούς που θα βάλεις μελλοντικά.

Skimmer θα σου πρότεινα το Deltec MCE-600 που σε καλύπτει άνετα και μάλιστα μπορείς να τοποθετήσεις μέσα σ αυτό άνθρακα και αντιφώσφορο καθιστώντας το εξωτερικό φίλτρο ουσιαστικά άχρηστο και έτοιμο για πούλημα !!!

Κυκλοφορία θα χρειαστείς έξτρα αυτή που λες δεν σε καλύπτει.

Η ποσότητα του βράχου πρέπει να είναι τόση ώστε να είναι ικανή να στηρίζει τη βιολογία του ενυδρείου... υπολόγιζε 1 κιλό ζωντανού βράχου για κάθε 10 λίτρα νερού...., άρα 20-25 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για την αμμεσοτητα.aiole αυτο που λες για τα κοραλλια το <<φοβαμαι>> και εγω.τα reef ενυδρεια τα χαζευω αλλα επειδη εχω διαβασει για το κοστος συντηρησης τους περα απο το βαθμο δυσκολιας(εμπειρια) οσο και να μου αρεσουν ειναι για εμενα απαγορευτικα.

αυτο που λες για το συγκεκριμενο skimmer βολευει ετσι ωστε να καταργησω το εξωτερικο φιλτρο(λιγοτερη καταναλωση).

ποσο κενο πρεπει να αφησω απο το τοιχο για να χωρεσει το skimmer?

αν παρω νεκρο βραχο και αραγωνιτη (μειωση κοστους) ποσο καιρο θελει για να στρωσει?

αλλαγες καθε ποτε?

μπορει το θεμα του οικονομικου να το αναφερω πολλες φορες αλλα δυστυχως πρεπει να το σκεφτομαι σε καθε κινηση.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα του reef κατανοητό.....αλλά έτσι λέγαμε όλοι, απλά σε προετοιμάζω ώστε να είναι κατάλληλος και ο εξοπλισμός από την αρχή.

Το skimmer έχει φάρδος 10 εκ μόνο, οπότε υπολόγισε και τον ανάλογο αέρα, η δε κατανάλωση είναι 6 watt με την καινούργια αντλία.

Με νεκρό βράχο / αραγωνίτη μπορεί να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και μάλιστα δημιουργώντας ένα απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον, με μόνο "πρόβλημα" την καθυστέρηση της ωρίμανσης του συστήματος. Ο χρόνος θα εξαρτηθεί από τον τρόπο που θα διαλέξεις για να προετοιμαστεί.... μπόλι, βακτήρια όπου κάθε εταιρία έχει και τον δικό της τρόπο/χρόνο

Οι αλλαγές δεν πρέπει να σε απασχολούν από τώρα.... έχεις δρόμο μπροστά σου, αλλά ενδεικτικά κάποιοι κάνουν κάθε 15 και κάποιοι κάθε 30 μέρες, διατηρώντας έτσι πιο σωστές συνθήκες νερού.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

το φαρδος του skimmer ειναι λιγο οποτε μπορω να μετακινησω το ενυδρειο πιο μπροστα.επισης η καταναλωση ειναι λιγη και γλιτωνω τα watt του fluval(15watt).για το βραχο αν μπορεσω θα παρω και λιγα κιλα ζωντανο για να συντομευσω την διαδικασια.απο κυκλοφορητες τι προτεινεις και ποσους?(για να εχω το νου μου και στις αγγελιες αν δινει καποιος).

για τις αλλαγες εχεις δικιο.περιπου ποσο αλατι χρειαζεται ανα λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

το φαρδος του skimmer ειναι λιγο οποτε μπορω να μετακινησω το ενυδρειο πιο μπροστα.επισης η καταναλωση ειναι λιγη και γλιτωνω τα watt του fluval(15watt).για το βραχο αν μπορεσω θα παρω και λιγα κιλα ζωντανο για να συντομευσω την διαδικασια.απο κυκλοφορητες τι προτεινεις και ποσους?(για να εχω το νου μου και στις αγγελιες αν δινει καποιος).

για τις αλλαγες εχεις δικιο.περιπου ποσο αλατι χρειαζεται ανα λιτρο?

Εγω στα 250 λιτρα(μικτα) reef εχω αυτη τη στιγμη 4 κυκλοφορητες tunze 6025.

Αν πας καποια στιγμη σε reef με λιγοτερους απο 4 δεν θα εισαι ικανοποιημενος.

Η δικιλη συσκευασια αλατιου επαρκει για νερο 60λιτρων αλατοτητας 1025 αν θυμαμαι καλα

:)

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορητές φτηνά και καλά είναι τα Hydor Korallia. Το πόσα θα βάλεις και τι ροή θα έχουν εξαρτάται απο το τι θες να πετύχεις.

Ζωντανό βράχο μπορείς να βάλεις μαζί με τον νεκρό, και θα βοηθήσει στο να είναι κατάλληλο το νερό πιο σύντομα για κάποιο ψάρι.

Αλλαγές νερού θα κάνεις πια όταν στρώσει το ενυδρείο. Το πόσο και τι συχνότητα εξαρτάται απο το σύστημα σου και τις μετρίσεις σου.

Το πόσο αλάτι χρειάζεσαι ανα λίτρο εξαρτάται απο πόση αλατότηα θέλεις να έχει το νερό και την μάρκα του αλατιού.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι η κυκλοφορία έχει να κάνει με τους οργανισμούς που θα βάλεις, αλλά όπως και να έχει θα χρειαστείς 2 κυκλοφορητές για καλύτερα αποτελέσματα, για τα λίτρα σου θα σου έκαναν και οι Tunze 6025 ή κάποιοι αντίστοιχοι της Koralia.

Συνήθως και στο περίπου, τα αλάτια δίνουν μια αλατότητα 1021 (κατάλληλη για FO) αν διαλύσεις 1 κιλό αλάτι σε 30 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες και την πολυτιμη βοηθεια.προς το παρον ειμαι καλυμμενος απο τις απαντησεις σας και ελπιζω και σε extra βοηθεια αργοτερα για στησιμο,στρωσιμο κ.α.ξεκιναω να συγκεντρωσω εξοπλισμο και οτι χρειαζεται.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια διευκρίνηση...

κάποια αλάτια παρόλο που προορίζονται για reef, στις αναλογίες που προτείνει ο κατασκευαστής κατά τη διάλυση αναφέρεται για αλατότητα στα 1021-1022 έναντι των 1026 που είναι για reef.

Από τα αλάτια που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς το μόνο που δίνει τιμή στα 1026 με τις αναλογίες που προτείνει, είναι το Red Sea Coral pro Salt.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάντα κατα νου ότι θέλεις μόνο ψάρια στο ενυδρείο μπορείς να δεις και για RedSea Prizm ή κάποιο εσωτερικό της Tunze.

Απλά καλό είναι να πάρεις ότι μπορείς καλύτερο γιατί ποτέ δεν ξέρεις... μπορεί να έρθουν και τα κοράλια πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχοντας πάντα κατα νου ότι θέλεις μόνο ψάρια στο ενυδρείο μπορείς να δεις και για RedSea Prizm ή κάποιο εσωτερικό της Tunze.

Απλά καλό είναι να πάρεις ότι μπορείς καλύτερο γιατί ποτέ δεν ξέρεις... μπορεί να έρθουν και τα κοράλια πιο μετά.

Θα απεφευγα το RedSea Prizm....κάνει απίστευτα πολύ πολύ πολύ θόρυβο, και κατα την προσωπική μου άποψη δεν σκιμαρει καλά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες.εχω καταληξει στο deltec.επειδη θα βαλω νεκρο βραχο και αραγονιτη μπορω να χρησιμοποιησω το εξωτερικο φιτρο που εχει βιολογια (λειτουργουσε σε γλυκο)μεχρι να στρωσει ο βραχος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι απαραίτητο το φίλτρο με βιολογία γιατί έτσι θα καθυστερήσει το ζωντάνεμα του βράχου, διότι το βιολογικό υλικό έχει μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης "εμποδίζοντας" τον βράχο να ζωντανέψει.

Link to comment
Share on other sites

ωραια.μιας και σημερα- αυριο ενδεχεται να εχω σκιμερ,βραχο και αραγονιτη(πιστευω και κυκλοφορητες,αν οχι θα βαλω για κυκλοφορια προσωρινα του εσωτερικου φιλτρου και εναν αλλο μικρο) και να ξεστησω το ενυδρειο το ΣΚ,πως μπορω να ξεκινησω.εννοω στρωσιμο η και κατι αλλο που μου διαγευγει.

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο μπορείς να το αρχίσεις είτε με μπόλι από έτοιμο ενυδρείο (κάποιο ζωντανό κομμάτι βράχου και αραγωνίτη) είτε με βακτήρια ή συνδυασμός και των δύο.

Θα πρέπει να προσέξεις ώστε ο βράχος να μην έχει επάνω παράσιτα (aiptasies, άλγες...)

Για τα βακτήρια θα ακολουθήσεις της οδηγίες της κάθε εταιρίας για τον τρόπο / χρόνο που προτείνει η κάθε μια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

επειδη δεν υπαρχει δυνατοτητα αγορας μεσω e-bay υπαρχει καποιο οικονομικο ρεφρακτομετρο στην ελληνικη αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάποια αναζήτηση στις αγγελίες ή βάλε εσύ μια για ότι ζητάς.

Στην ελληνική αγορά οι τιμές είναι στα 50-60 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...