Jump to content

Νεος Στα Αλατια


s.p.i.r.o.s

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα σε ολους και χρoνια πολλα.αφου συγκεντρωθηκε ο εξοπλισμος το ενυδρειο στηθηκε και αυτη τη στιγμη λειτουργει.το σκιμμερ ειναι το deltec mce600,μπηκαν δυο κυκλοφορητες tunze 6045,o θερμαντηρας που υπηχε(jagger),25 κιλα αραγονιτης,αλλαχτηκαν οι λαμπες,το νερο εχει αλατοτητα 1022(ρεφρακτομετρο) και θρμοκρασια 27.βαθμους.

σε κανα δυο μερες θα μπει και 25-30 κιλα ζωντανος βραχος.και τωρα μερικες ερωτησεις

η αλατοτητα ειναι καλη?

τι θερμοκρασια πρεπει να εχω?

οταν μπει ο βραχος μεχρι να μπουν τα ψαρια πρεπει να κανω κατι για την συντηρηση της βιολογιας του βραχου?

αυτα προς το παρον.οταν ολοκληρωθει θα κανω και μια παρουσιαση.

ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

η αλατοτητα ειναι καλη?

Αν θα αρκεστείς μόνο σε ψάρια ναι, αν έχεις σκοπό να βάλεις και κοράλλια πρέπει να την ανεβάσεις στα 1025-1026

τι θερμοκρασια πρεπει να εχω?

Η συνιστώμενη θερμοκρασία είναι 26 βαθμούς

οταν μπει ο βραχος μεχρι να μπουν τα ψαρια πρεπει να κανω κατι για την συντηρηση της βιολογιας του βραχου?

Ναι, θα πρέπει να προσθέσεις βακτήρια (και σε συνδυασμό με μπόλι για πιο γρήγορα αποτελέσματα) για να γίνει ο κύκλος του αζώτου και αφού ολοκληρωθεί τότε θα βάλεις ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ... τι στιγμή που ο βράχος είναι ζωντανός από ενυδρείο, είναι μπόλι από μόνος του !!

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη τη περιπτωση μπορω να προσθεσω καποιο ψαρι για να<<ταιζει >> με αμμωνια το βραχο και να γινεται ολη η διαδικασια.συγνωμη που επιμενω αλλα εχω μπερδευτει απο το στρωσιμο του γλυκου που για να γινει ο κυκλος του αζωτου πρεπει να παρεχεις στο συστημα μια πηγη αμμωνιας.και κατι αλλο.ανθρακας και αντιφ. στη διαρκεια του στρωσιματος καλο ειναι να τα βγαλω?

εχω την εντυπωση πως και στις οδηγιες για τα βακτηρια αναφερουν αν οχι μετα απο μια μερα την τοποθετηση ψαριων

Έγινε επεξεργασία - s.p.i.r.o.s
Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα και αντιφώσφορο θα βάλεις από την αρχή, μάλιστα το skimmer που έχεις σου δίνει τη δυνατότητα να τα τοποθετήσεις μέσα σ αυτό χωρίς να χρειάζεται κάποιο εξωτερικό φίλτρο.

Ο κύκλος θα αρχίσει με τη χρήση βακτηρίων (αυτά θα αναλάβουν όλη τη διαδικασία) και όχι με κάποιο ψαράκι που θα φάει όλο το λούκι του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

μου το εχεις πει για το σκιμμερ και αυτο θα κανω,εκει θα μπουν τα υλικα και θα καταργηθει το εξ.φιλτρο.σκοπος μου ειναι να μην ταλαιπωρησω τα ψαρια.και το προηγουμενο ενυδρειο στρωθηκε χωρις ψαρια για αυτο το λογο.τα φωτα απο ποτε μπορω να τα αναψω?

Link to comment
Share on other sites

ο βραχος μπηκε πριν λιγο στο ενυδρειο.30 κιλα ζωντανος οποτε λιγες φωτο(θολο νερο,μολις ξεθολωσει καλυτερες).

 

Link to comment
Share on other sites

Παίξε λίγο παραπάνω με τον βράχο... έτσι είναι σαν διαχωριστικός τοίχος "ξερολιθιά" και δεν δείχνει σταθερό το οικοδόμημα...

Προσπάθησε να δημιουργήσεις δύο ξεχωριστές ενότητες / νησίδες αριστερά και δεξιά η μια μεγαλύτερη από την άλλη... και ταυτόχρονα να δημιουργεί κρυψώνες / σπηλιές και όχι "παραθυράκια" όπως είναι τώρα.

Έτσι είναι και επικίνδυνο, αν πέσει κάποιο κομμάτι θα σου κάνει μεγάλη ζημιά.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αφού τον στήσεις θα παίξεις μετά με την κυκλοφορία ώστε να μειώσεις όσο γίνεται τις νεκρές ζώνες... έτσι που είναι δεν εξυπηρετεί τίποτα... ούτε κοράλλια θα μπορέσεις να στερεώσεις κάπου, ούτε τα ψάρια θα έχουν σπηλιές, άσε που δεν είναι και οπτικά φυσικό το τοπίο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σε 3 κομματια βραχου βλεπω απταισιες.επειδη να τις ξεκολησω μια-μια ειναι δυσκολο οπως και να τις βγαλω ξανα-ξεστηνωντας ολο το βραχο υπαρχει κατι να ριξω μεσα και να τις καταπολεμησω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά, στη φωτογραφία ο βράχος έχει πολύποδες, δες και εδώ.

Έγινε επεξεργασία - kikos7
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.το ενυδρειο ειναι σε φαση στρωσιματος,περιμενω να μηδενισουν οι τιμες για να δω για ψαρια.θελω να ρωτησω κατι για το θερμαντηρα.οταν ο θερμαντηρας της juvel εγκατελειψε πηρα ενα της jagger 150w που ελεγε πως ειναι για μεχρι 300λ ενυδρειο.επειδη θα χρειαστω αλλον ενα για το βαρελι προετοιμασιας του νερου σκεφτομουν να βαλω αυτον που εχω για το βαρελι και να παρω εναν μεγαλυτερο για το ενυδρειο.ειναι σωστο αυτο η με καλυπτει ο υπαρχων και να παρω ενα μικρο για προετοιμασια?

Έγινε επεξεργασία - s.p.i.r.o.s
Link to comment
Share on other sites

Παρε εναν 300αρη για το ενυδρειο,και βαλε τον 150αρη στο βαρελι για την προετοιμασια νερου

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως ο 150αρης σβηνει ελαχιστα και δουλευει υπερωριες.ο 300αρης θα δουλευει πιο χαλαρα?(θυμιζω ριο 240)

Έγινε επεξεργασία - s.p.i.r.o.s
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.θελω να ρωτησω κατι για το σκιμμερ(deltec mce600).χρειαζεται καποια ρυθμιση το σκιμμερ?εχω παρατηρησει σε βιντεακια στο youtube που το δουλευουν με το μισο αερα ανοιχτο.εγω το εχω τερμα ανοιχτο.ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω τερμα ανοιχτο.ειναι λαθος?

όχι δεν είναι λάθος, όπου σου δουλεύει πιο καλά. Το ίδιο και με το ύψος στο ποτηράκι. Όπου σου μαζεύει την μεγαλύτερη ποσότητα χωρίς να ξεχειλίζει με το παραμικρό. όπως καταλαβαίνεις οι ρυθμίσεις που έχεις τώρα μπορεί για λόγω που κρίνεις εσύ να αλλαχτούν ανα πάσα στιγμή. Γιαυτό άλλωστε υπάρχει και η δυνατότητα της ρύθμισεις. Αλλιώς θα το είχε κανει ο κατασκευαστής να είναι σε μια μόνιμη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...