Jump to content

Ένα Review Για Led


chanikos

Recommended Posts

Καλημέρα! Διάβασα σχεδόν όλα τα posts που έχουν γίνει στο section "Φωτισμός" για τα Led αλλά ακόμα δεν μπορώ να βγάλω μια ξεκάθαρη άποψη.

Λόγο της οικονομικής κρίσης και επειδή αναμένονται και επιπλέον αυξήσεις από την ΔΕΗ τα Led φαίνονται μια καλή λύση όσον αφορά την οικονομία και όχι μόνο.

Θα ήθελα αν κάποιος έχει ασχοληθεί αρκετά και είναι γνώστης του αντικειμένου να κάνει μια παρουσίαση με τα θετικά και τα αρνητικά των Led (κόστος αγοράς, αντικατάσταση λαμπτήρων, ποιότητα, κόστος ΔΕΗ, κτλ.), τα καλύτερα έτοιμα συστήματα που υπάρχουν στην αγορά έτσι ώστε να μπορούμε και εμείς που δεν είμαστε ιδικοί να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.


Προσωπικά εγώ είμαι ανάμεσα σε

ή μια LED λύση που ακόμα όμως δεν κατάφερα να βρω.

Link to comment
Share on other sites

Για να πετύχεις με τα Led τόσο στο φάσμα όσο και στην ένταση πρέπει να πας σε έτοιμες λύσεις (και ακριβές προς το παρόν) ή αν πιάνει το χέρι σου να κατασκευάσεις κάποιο μόνος σου. Πληροφορίες κατασκευής και υλικά θα σου πουν τα παιδιά που ασχολήθηκαν με τέτοια θέματα.

Τώρα όσον αφορά το φωτιστικό της ΑΤΙ, απλά είναι καταπληκτικό, τόσο στους συνδυασμούς του φάσματος που μπορείς να επιλέξεις, με σύστημα ανατολής/δύσης αλλά και σαν κατασκευή. Το ίδιο έχω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να πετύχεις με τα Led τόσο στο φάσμα όσο και στην ένταση πρέπει να πας σε έτοιμες λύσεις (και ακριβές προς το παρόν) ή αν πιάνει το χέρι σου να κατασκευάσεις κάποιο μόνος σου. Πληροφορίες κατασκευής και υλικά θα σου πουν τα παιδιά που ασχολήθηκαν με τέτοια θέματα.

Τώρα όσον αφορά το φωτιστικό της ΑΤΙ, απλά είναι καταπληκτικό, τόσο στους συνδυασμούς του φάσματος που μπορείς να επιλέξεις, με σύστημα ανατολής/δύσης αλλά και σαν κατασκευή. Το ίδιο έχω και εγώ.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ενώ είμαι έτοιμος να το αγοράσω με φοβίζει η κατανάλωση του και η αλλαγή λαμπών από άποψη κόστους + ότι μου αρέσει και το consept του cloud, storm etc. που κάνουν τα Led. Αν είναι λοιπόν να πληρώσω να ξέρω τουλάχιστον ότι έκανα την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή λύση με LED

http://aquaillumination.com/

2 Led links που ακόμα όμως θέλουν ψάξιμο λόγο των ελλειπών γνώσεων μου στο θέμα Φωτισμός. Έχω την εντύπωση πως το κόστος ανεβαίνει...

 

Link to comment
Share on other sites

2 Led links που ακόμα όμως θέλουν ψάξιμο λόγο των ελλειπών γνώσεων μου στο θέμα Φωτισμός. Έχω την εντύπωση πως το κόστος ανεβαίνει...

 

θα μιλήσω για την πρώτη εταιρεία καθώς έχω το BP110W ένα χρόνο... Πολύ καλή κατασκευή, καλή αξιοπιστία, ωραίο φως, καλή ανάπτυξη (τρελή κοραλίνη) αλλά απαράδεκτο λογισμικό (τις τελευταίες μέρες έγινε update αλλά είναι ακόμα πολύ beta, ελειπές και απαράδεκτο και πάλι). Στο εξωτερικό γιαυτό ακριβώς το λόγο τα δουλεύουν με εξωτερικό GHL κοντρόλερ. Σε κανα εξάμηνο πιστεύω θα βγάλουν άκρη οι προγραματιστές του πολωνού και θα φτιάξουν κάτι αξιοπρεπές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κοίτα μια ωραία παρουσίαση για DIY φωτιστικό!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69784&hl=nikoloutso&fromsearch=1

Επίσης,ενδιαφέρεσαι για το θέμα της οικονομίας και κοιτάς ένα φωτιστικό που κάνει 400Ε και με κατανάλωση 6x39W;;;Δεν συμβαδίζουν αυτά τα 2..

Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει και το consept του cloud, storm etc. που κάνουν τα Led.

Κι εμενα μου αρεσε, αλλα ειδα 4-5 βιντεακια στο youtube και πρωτον το βαρεθηκα και δευτερον δεν ειναι αληθοφανες...ειναι σαν να εχεις ντισκο-reef...προσωπικη μου γνωμη! Και μοτο μου: Τα γουστα πληρωνονται! Οπως και τα λαθη! Γιαυτο ξεκινα με γερες και σωστες βασεις...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου αρεσε, αλλα ειδα 4-5 βιντεακια στο youtube και πρωτον το βαρεθηκα και δευτερον δεν ειναι αληθοφανες...ειναι σαν να εχεις ντισκο-reef...προσωπικη μου γνωμη! Και μοτο μου: Τα γουστα πληρωνονται! Οπως και τα λαθη! Γιαυτο ξεκινα με γερες και σωστες βασεις...

Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κοίτα μια ωραία παρουσίαση για DIY φωτιστικό!

http://www.aquazone....so&fromsearch=1

Επίσης,ενδιαφέρεσαι για το θέμα της οικονομίας και κοιτάς ένα φωτιστικό που κάνει 400Ε και με κατανάλωση 6x39W;;;Δεν συμβαδίζουν αυτά τα 2..

Φίλε μου θα την δω την παρουσίαση.

Όσο για το δεύτερο σχόλιο απλά να σου πω πως το φωτιστικό της ΑΤΙ μου το πρότειναν σαν μια καλή λύση και το αρχικό κεφάλαιο που πρέπει να διαθέσω της τάξης των 500 ευρώ είναι αποδεκτό από εμένα αλλά η αλλαγή λαμπτήρων και η μεγάλη κατανάλωση ρεύματος όχι, διαφορετικά θα το είχα ήδη αγοράσει. Για αυτό και ζήτησα ένα ολοκληρωμένο Review εάν κάποιος έχει την διάθεση, για τα LED ώστε και αυτοί που δεν γνωρίζουμε πολλά πάνω στο αντικείμενο να μάθουμε και όχι να ψάχνουμε ώρες ανάμεσα σε τόσα threads. Αυτός πιστεύω είναι και ο κύριος λόγος που τόσος κόσμος κάνει posts στα forum και συμβάλλει με τις γνώσεις του ώστε κάποια στιγμή να συλλέγονται οι γνώσεις και να γίνεται μια πιο εμπεριστατωμένη μελέτη με απώτερο σκοπό να βοηθήσει και τους άλλους της κοινότητας.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είπα οτι το φωτιστικό που αναφέρεις δεν συμβαδίζει με την οικονομία που θες να κάνεις...

Για τα led θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Αiolo!!

Επίσης αν θες να βοηθήσεις όσους έχουν ασχοληθεί με το θέμα πες μας για τι ενυδρείο το προορίζεις και τι θες να υποστηρίξει..

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είπα οτι το φωτιστικό που αναφέρεις δεν συμβαδίζει με την οικονομία που θες να κάνεις...

Για τα led θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Αiolo!!

Επίσης αν θες να βοηθήσεις όσους έχουν ασχοληθεί με το θέμα πες μας για τι ενυδρείο το προορίζεις και τι θες να υποστηρίξει..

Έχω ένα ενυδρείο γλυκού νερού (τύπου BowFront) διαστάσεων:

Υ:55

Μ:1,15

Π:30

[Μέγιστο πλάτος 55 με μέτρηση στη μέση (BowFront).]

Λίτρα: ~280

Σκέφτομαι να το μετατρέψω σε reef. Κύριος μου στόχος είναι τα LPS & Soft Corals (και ίσως μεταγενέστερα να πάω και σε SPS, οπότε δεν θα ήθελα λόγω εξοπλισμού να αποκλίσω αυτο το κομμάτι).

Ψάχνω να βρω μια αντίστοιχη λύση με αυτή που προανέφερα της ATI αλλά σε Led [με onboard dimmable cοmputer (Ανατολή, Δύση, Moonlight, Cloud, Storm etc.)}.

Στόχος μου είναι η μεγαλύτερη ανάπτυξη των κοραλλιών αλλά χωρίς να υπονομεύει κατά πολύ το χρωματισμό.

Link to comment
Share on other sites

φιλε chaniko καλησπερα και απο εμενα. :) για να πετυχεις τη μεγαλυτερη αναπτυξη των κοραλλιων που οπως λες επιδιωκεις θα πρεπει ο φωτισμος σου να μην ξεπερναει τα 10000 κelvin !!

οσο ακομα πιω χαμηλα εχουμε αναπτυξη αλλα και πολυ αλγη!!!

στην επιφανεια του νερου στην φυση περιπου στα 5+ μετρα αναλογα με της καιρικες συνθηκες που υπαρχουν η ηλιακες ακτινες ειναι στο φασμα των 10000 kelvin ομως τα περισσοτερα κοραλλια ζουν σε βαθυτερα σημεια του ωκεανου.

πραγμα που σημαινει οτι θα σου υπονομευει οπως γραφεις οχι κατα πολυ αλλα παρα παρα πολυ το χρωματισμο των κοραλλιων.!!

μην ξεχνας οτι για αυτο το λογο εχουν βγει τοσα χρωματα σε λαμπες/ led

αλλιως δεν θα υπηρχαν ολα τα χρωματα/φασματα που υπαρχουν σημερα!!!

για αυτο θα πρεπει να συμβηβαστεις κατα καποιο τροπο.

η να πας στην λυση της αναπτυξης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...