Jump to content

Δε Μεγαλωνει Οπως Ολα Τα Υπολοιπα.


Recommended Posts

Εχω αυτο το φυτο. http://www.tropica.com/plants/plantdescription.aspx?pid=033D

Το ενυδρειο ειναι full φυτεμενο.Απο cuba μεχρι κερατοπτερις (απο δυσκολα εως ευκολα δηλαδη)

Ολα τα φυτα εχουν πολυ καλη αναπτυξη (μιλαμε για πολυ κλαδεμα καθε βδομαδα) εκτος απο τη Ludwigia.Εκτος οτι ειναι στασιμη εως παρα πολυ αργη τα κατω κατω φυλλα τα πεταει.Κυριολεκτικα τα αποβαλει.

Την εχω πολυ καιρο και παντα στο ιδιο σημειο.Δεν εχει σαπισει ουτε εχει παρουσιασει καποιο αλλο συμπτωμα.Απλα δε μεγαλωνει η.............. :bigemo_harabe_net-86:

Το ενυδρειο ειναι αυτο με πολλες αλλαγες και χωρις τη Ludwigia στο setup.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=62554

Αν θελετε προσφατη φωτο να ανεβασω.Για να δειτε και διαφορα σε ολα τα υπολιπα φυτα απο τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Στο link που έδωσες γράφει:

The plant makes few demands, but if light is insufficient the lower leaves tend to fall off.

Κοινώς εάν το φως είναι ανεπαρκές τα χαμηλότερα φύλλα τείνουν να πέσουν

Link to comment
Share on other sites

Μια 39 αρα λαμπιτσα ακομη ειναι απαραιτητη, με 2 θα ησουν σουπερ μια που τα πανε καλα στα 0,8 βατ ανα λιτρο. Ειχα και εγω σε αναλογα βατ και λιτρα σαν τα δικα σου και στο τελος την εχασα. Επισης εαν δεν εχεις υποστρωμα καμια ταμπλετιτσα βοηθαει, οπως και απο CO2 και σιδηρο ειναι ολιγων απαιτητικα. Μερικα κολπα σαν υποστηριξη ειναι να ειναι κεντρικα κατω απο τις λαμπες μια που εκει εχουμε τα περισσοτερα λουμεν και βεβαια και κανενας ανακλαστηρας δεν μας χαλαει. Πολυ ομορφα φυτα τα οποια θα ξαναπροσπαθησω οταν αναβαθμιστω καποια στιγμη με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Μια 39 αρα λαμπιτσα ακομη ειναι απαραιτητη, με 2 θα ησουν σουπερ μια που τα πανε καλα στα 0,8 βατ ανα λιτρο. Ειχα και εγω σε αναλογα βατ και λιτρα σαν τα δικα σου και στο τελος την εχασα. Επισης εαν δεν εχεις υποστρωμα καμια ταμπλετιτσα βοηθαει, οπως και απο CO2 και σιδηρο ειναι ολιγων απαιτητικα. Μερικα κολπα σαν υποστηριξη ειναι να ειναι κεντρικα κατω απο τις λαμπες μια που εκει εχουμε τα περισσοτερα λουμεν και βεβαια και κανενας ανακλαστηρας δεν μας χαλαει. Πολυ ομορφα φυτα τα οποια θα ξαναπροσπαθησω οταν αναβαθμιστω καποια στιγμη με το καλο.

Τερμιτη σωστος.Μαλλον σκιαζονται απο το πολυσπερμα.

Rik εχω 2 39αρες Τ5 grolux.Δεν υπαρχουν καλυτερες νομιζω.Διοξειδιο εχω,ταμπλετες εχω ριξει πριν πολυ καιρο,λιπανση ριχνω αλλα οντως τελικα πρεπει να εχουν θεμα με οτι ειναι διπλα στο πολυσπερμα που ειναι τουμπανο.Θα το μεταφερω παραδιπλα μονο του και θα ενημερωσω.

Ευχαριστω και παλι παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Το πολυσπερμα μεγαλωνει παντου και παντα μια που ειναι απο τα ποιο ευκολα φυτα, σιγουρα το οτι σκιαζει την Ludwgia ειναι ενα θεμα αλλα γενικος τα συγκεκριμενα φυτα θελουν περισσοτερο φως περαν του αν ειναι καλες οι grolux ή οχι.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το πολυσπερμα μεγαλωνει παντου και παντα μια που ειναι απο τα ποιο ευκολα φυτα, σιγουρα το οτι σκιαζει την Ludwgia ειναι ενα θεμα αλλα γενικος τα συγκεκριμενα φυτα θελουν περισσοτερο φως περαν του αν ειναι καλες οι grolux ή οχι.

Ναι δεν εχω πολυ φωτισμο αν παρουμε τα watt/litrre αλλα εδω αναπτυσεται η cuba που ειναι 10 φορες πιο απαιτητικη σε φωτισμο και ειναι και πιο χαμηλα.Θα δειξει τωρα που εκανα λιγο "χωρο".

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα ειχα και τα δυο φυτα, απο προσωπικη μου εμπειρια αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως η Ludwgia ηταν απαιτητικη σε φως ενω η cuba περισσοτερο σε Co2. Και μετα απο την μια εχεις να κανεις με ενα κοκκινο φυτο και το αλλο ειναι πρασινο. Η Grolux τα πανε καλα με τα πρασινα, οπως και την πρασινη αλγη επισης ενω τα κοκκινα τα πανε καλυτερα με τις κιτρινιαρες full spectrum λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε προσφατη φωτο να ανεβασω.Για να δειτε και διαφορα σε ολα τα υπολιπα φυτα απο τοτε.

Θα ήθελα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ηταν την 1η μερα.Κουκλι.

38422523497224167231059.jpg

77342506.jpg

Ετσι εγινε μετα απο λιγες μερες.Οσο φαινεται.

81284052.jpg

29256225.jpg

Τωρα ειναι ακομα χειροτερα.Μερικα σαπισαν τελειως.

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου η λουντβιγια ειναι περισσοτερο απαιτητικη σε ενταση και φασμα φωτος απο οτι η κουμπα.προσωπικα δεν γνωριζω πολλους χομπιστες που μπορουνε να διατηρησουν αυτο το εντονο κοκκινο χρωμα που εχει οταν ερχεται φρεσκια αρχικα.το γεγονος πως αποβαλλει τα κατω φυλλα με επαληθευει ως προς αυτο που σου ειπα για την ενταση φωτος που χρειαζεται.για τις τ5 που χρησιμοποιεις θα ελεγα πως γιαυτο το φυτο το μινιμουμ ισως που θελει ειναι 4 τ5.αλλιως ακομη και αν την διατηρεις σαν φυτο θα την βλεπεις ολοενα να πρασινιζει με πολυ αχνο ροζ και οχι κοκκινο χρωμα.

βελτιστο 6 και πανω λαμπες...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Κώστας για να έχει τόσο έντονο κόκκινο χρώμα θέλει πολύ φως και να προσθέσω και σίδηρο.

Πολλές φορές το προφίλ ενός φυτού μας λέει ότι είναι εύκολο, αλλά δεν αντιπροσωπεύει την αλήθεια. Οι εταιρίες σκέπτονται λίγο πονηρά για να πουλήσουν. Άλλο ότι ένα φυτό μπορεί να επιβιώσει σε λίγο φωτισμό και άλλο πόσο πρέπει να έχει.

Αν βάλουμε πρώτα το κριτήριο της επιβίωσης τότε ναι είναι εύκολο φυτό και ζει και με μέτριο φωτισμό.

Αν βάλουμε πρώτα το κριτήριο άρτια ανάπτυξη και χρώμα τότε δεν είναι εύκολο φυτά, θέλει πολύ φως και παραπάνω σίδηρο από το συνήθες.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Κωστα 6 λαμπες;Σπονσορα της δεη θες να με κανεις;Τωρα εχω 2 grolux πανω.Αν εβαζα πισω μια 4500Κ θα βοηθουσε;Να βγει η μια grolux.

Λογω των "ευκολων" χαρακτηριστικων του προφιλ της τη πηρα αλλα τελικα τη πατησα.Ηθελα και θελω ακομα βασικα οπωσδηποτε ενα κοκκινο φυτο για το πισω κεντρο του ενυδρειου μου.Κατι να σπασει τη πρασιναδα.Αν εχετ κατι να προτεινετε ευχαριστως.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν σε απογοητευω λιγακι αλλα εδω μιλαμε για σχεδον φυτεμενο υψηλων απαιτησεων,και το γεγονος οτι εχεις μονο 2 λαμπες ειναι ενα μικρο θαυμα.θα προτεινα οχι 1 αλλα 2 τουλαχιστον λαμπες ακομη,με βασικο σκοπο να μην χανεις αρχικα τα χαμηλα φυλλα στον κορμο.για το χρωμα το βλεπουμε πως θα παει με τις 4 λαμπες και κανουμε...γενικως τα κοκκινα ειναι πολυ απαιτητικα εαν θελεις να....παραμεινουν κοκκινα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...