Jump to content

Aπορία Με Νιτρικά


ROBIN

Recommended Posts

Δεν κάνω διπλό skimming , Σαφώς και δεν κάνει την ίδια δουλειά με το θαλασσινό που έχω αλλα κάνει .

( Το πήγα με την θεωρία που έχουν ορισμένοι σινχομπιστες ότι και το χειρότερο skimmer κάτι κάνει)

Για να δουλέψει βεβαια του έχω βάλει διπλή αεραντλία και ο αφρός δεν είναι ο ίδιος με το θαλασσινό .

Το πείραμα έγινε και πέτυχε καθώς έβλεπα αρκετοί στο εξωτερικό να το χρησιμοποιούνε.

Αυτό που ήθελα να πετύχω προσωπικά καθώς τα έχω εγκαταστήσει σε γενιστρες ήταν να μου κρατάνε τα NO3 σε 0 με υπερβολικό φαγητό .Το πείραμα το έκανα σε 3 διαφορετικά ενυδρεία με 3 διαφορετικούς τρόπους και δουλεύουν και με τους 3.

Το βασικό είναι ότι όταν δεν κάνω κάποια αναπαραγωγή κάνω διαφορα test δηλαδή

έλεγχο φωσφορικών από τροφές ποίες βγάζουν περισσότερο και διαφορα αλλα που τα βρίσκω πολύ ενδιαφέρον .

σύντομα θα ανεβάσω κάποια φωτογραφία από τα skimmer που έχω φτιάξει . Προς το παρόν σας παραθέτω κάποια βιντεάκια από τα ενυδρεία που τα έχω εγκαταστήσει μην μπερδευτεί ο κόσμος ότι μιλάμε για κάποιον βούρκο.

http://www.youtube.c...r/manolischania

Στο 700 αρι που δεν έχω NO3 το δοκίμασα για 1 βδομάδα όπου δεν έβγαλε τίποτα .

Το υλικό που βγάζει δεν είναι αυτό το καφεπράσινο του θαλασσινού και δεν δημιουργείται συμπαγές αφρός , κάνει μεγαλύτερες φυσαλίδες και αυτές όταν σκάνε πέφτουν στο δοχείο περισυλλογής περίπου 50-100 ml ανά διήμερο.

Εννοείτε βεβαια ότι όλα τα παραπάνω και γενικότερα τα συμπεράσματα που βγάζω είναι έπειτα από άπειρα test μετρήσεων νερού υπομονή και βελτιώσεις . Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ανεβάζω κάποια φωτογραφία προς το παρόν ώστε όσοι διαβάζουν το post θα πρέπει να καταλάβουν ότι δεν γίνετε κάτι εκ θαύματος αλλα με προσωπική ασχολία και προτιμώ αφού έχει πάρει αυτή την εξέλιξη

το θέμα να ακουστούν όλες οι απόψεις και οποιος έχει όρεξη για DIY να κάνει τις δοκιμες του μιας και δεν κοστίζουν τίποτα και όχι να αντιγράψει με κάποια εικόνα αυτό που έχω φτιάξει εγώ που υπάρχει περίπτωση να μην δουλέψει στο σύστημα του και να ανοίξουμε θέμα μετά ότι τα skimmer δεν δουλεύουν στου γλυκού νερού .

Η προσωπική μου άποψη πάντως είναι ότι δουλεύει και στου γλυκού

βεβαια έπειτα από tunning που χρειάζεται να γίνει

όπως άλλωστε γίνετε και με τα skimmer στα θαλασσινού που όπως βλέπετε

στις συζητήσεις αρκετά ακριβοπληρωμένα δεν δουλεύουν όπως περίμεναν οι ιδιοκτητες του και προβήκανε σε 2-3 αλλαγές μέχρι να βρούνε αυτό που τους κάνει την δουλειά που θέλουν .

Έγινε επεξεργασία - manolischania
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σύντομα θα έχω και αποτελέσματα από 1 ενυδρείο 400 αρι με μεγάλη ιχθιοφορτοσι αλλα επειδή το ενυδρείο είναι σαλονάτο παρουσιάστηκε πρόβλημα με την σύζυγο του φίλου και απενεργοποιήθηκε

Ως σωστοί φιλόζωοι όμως ακούσαμε όλες τις απόψεις και πήραμε πράσινο φως ώστε

εντός τις βδομάδος να το ξαναστήσουμε με σαλονάτα υλικά και όχι μπάνιου όπου απειλήθηκε ότι θα φύγει και αυτός και το ενυδρείο αν μείνει έτσι.

( Βεβαια για να προχωρήσουμε και με τα σαλονάτα υλικά την τρομοκράτησε ότι είναι ζωτικής σημασίας και αν δεν το τοποθετήσουμε θα πεθάνει το αγαπημένο τις ψάρι)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει ο μανωλης ειναι πολυ σωστο.. εχει γινει παλαιοτερα κουβεντα πανω σε αυτο και το προτεινουχο σκιμμερ κανει παρα πολυ καλη δουλεια. χομπιστες που το εχουν δοκιμασει εχουν δει φοβερα αποτελεσματα. παει ο μυθος που νομιζαμε πως δεν κανει δουλεια... αυτο φενεται και με της λιμνες που πολοι ξενοι χομπιστες το εχουν απαρετητα στην λιμνη τους... σκευτομαι πολυ σοβαρα να φτιαξω ενα για την λιμνη μου και ισως για το ενυδρειο μου

http://www.youtube.com/watch?v=OvPXhrG8dQU

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατα αρχας ξεκαθαριζει το ολο θεμα περι τη σκιμερ μιλαμε και την αναλογη λειτουργια του μια που μια ξερη απαντηση στο θεμα σαν λυση SKIMMER στο γλυκο ειναι παραπλανητικη ειδικα για τους αρχαριους.

Μανωλη τα σκιμερ που πειραματιζεσαι ειναι ενδιαφερων και περιμενουμε περισσοτερες λεπτομεριες και προσωπικες σου δουλειες για να το συζητησουμε εαν θες μια που το θεμα περι φιλτρανσης παρολου που υπαρχουν χιλια δυο προιοντα στο χωρο συνεχιζει να προβληματιζει κοσμο για μια αποτελεσματικη, φτηνη και ευκολη στην συντηρηση του λυση. Οσο για τα σκιμερ που χρησημοποιηνται στις λιμνες εκει εχουν αποτελεσμα λογο πολλων ακαθαρσιων, το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενα γλυκο ενυδρειο μπορει να βοηθησει αυτη η λυση μια που γενικος δεν εχει υοθετηθει απο της εταιριες του χωρου σαν βασικος εξοπλισμος φιλτρανσης μια που φανταζομε η αποτελεσματικοτητα του ειναι αμφιλεγομενη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατα αρχας ξεκαθαριζει το ολο θεμα περι τη σκιμερ μιλαμε και την αναλογη λειτουργια του μια που μια ξερη απαντηση στο θεμα σαν λυση SKIMMER στο γλυκο ειναι παραπλανητικη ειδικα για τους αρχαριους.

Μανωλη τα σκιμερ που πειραματιζεσαι ειναι ενδιαφερων και περιμενουμε περισσοτερες λεπτομεριες και προσωπικες σου δουλειες για να το συζητησουμε εαν θες μια που το θεμα περι φιλτρανσης παρολου που υπαρχουν χιλια δυο προιοντα στο χωρο συνεχιζει να προβληματιζει κοσμο για μια αποτελεσματικη, φτηνη και ευκολη στην συντηρηση του λυση. Οσο για τα σκιμερ που χρησημοποιηνται στις λιμνες εκει εχουν αποτελεσμα λογο πολλων ακαθαρσιων, το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενα γλυκο ενυδρειο μπορει να βοηθησει αυτη η λυση μια που γενικος δεν εχει υοθετηθει απο της εταιριες του χωρου σαν βασικος εξοπλισμος φιλτρανσης μια που φανταζομε η αποτελεσματικοτητα του ειναι αμφιλεγομενη.

+1 :thumbup:

Επιπροσθετως αφου σου δωσω συγχαρητηρια για τις ζευγαρωστρες σου θα ηθελα αν ειναι βεβαια εφικτο, ενα βιντεο καποιου απο τα σκιμερ που χρησιμοποιεις σε γλυκο νερο σε λειτουργια. Αν μιλαμε για περιπου 100ml νερου καθε δυο μερες και οχι 100 ml λασπης καθε δυο μερες, δεν νομιζω -προσωπικα παντα- οτι δουλευει...............

Link to comment
Share on other sites

Από προχθές τρέχουν στα ενυδρεία

3 ίδια σκιμμερακια αεραντλίας με συνδυασμό εισαγωγής νερού του εσωτερικού φίλτρου ροή 300 l/h ( δοκιμασμένο κλείνοντας την έξοδο του skimmer και ελέγχοντας την ποσότητα νερού που δημιουργείται από την υπερχείλιση όταν βουλώνω την έξοδο ) Θα σας κρατήσω ενήμερους για τα αποτελέσματα έπειτα από 1-2 βδομάδες

Παρακάτω είναι και ένα video που φαίνονται από λίγο μακριά τα skimmer και το δοχείο περισυλλογής από την υπερχείλιση τον skimmer

http://www.youtube.c...1/5/lMhIAC09nio

post-18360-0-43265900-1324023999_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - manolischania
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Ρε παιδιά επιτρέψτε μου να πω μια βλακια στο θέμα γιατι είναι πολύ ενδιαφέρων! Μήπως αυτό εδώ το πραγματάκι της eheim

μονο του η σε συνδυασμό με κάποια αεροπετρα θα μπορούσε να κάνει δουλεία στα ενυδρεία γλυκού νερού?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε μου το αγόρασα κι εγώ αν και δεν το χρησιμοποίησα το πήρα για να μαζεύει την βρώμα από την επιφάνεια του νερού (και πιστεύω ότι μόνο αυτό μπορεί να κάνει) γιατί είχα πρόβλημα με λαδίλα στην επιφάνεια η οποία εξαφανίστηκε όταν σήκωσα την εξαγωγή του νερού πιο πάνω ώστε να διαταράσσει την επιφάνεια. Δεν νομίζω λοιπόν ότι μπορεί να προσφέρει τίποτα στην διάλυση των νιτρικών και δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση για τα νιτρικά εκτός από τις συχνές αλλαγές νερού.

Ούτε πιστεύω ότι το πολύ βιολογικό υλικό μπορεί να προσφέρει κάτι, γιατί μέσα σε ένα rio 300 εκτός του ότι έχω γεμίσει το εσωτερικό με substrat pro έχω και δύο εξωτερικά μεγάλα φίλτρα της eheim το 2075 και το 2080 γεμάτα με 6 λίτρα siporax και το υπόλοιπο substrat pro (δηλαδή σύνολο βιολογικού υλικού και στα 3 φίλτρα 25 λίτρα) παρ΄όλα αυτά μετράω τα νιτρικά την πέμπτη ημέρα από την αλλαγή του νερού και είναι 50 mg/l. Οπότε οι συχνότερες αλλαγές νερού είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε μου το αγόρασα κι εγώ αν και δεν το χρησιμοποίησα το πήρα για να μαζεύει την βρώμα από την επιφάνεια του νερού (και πιστεύω ότι μόνο αυτό μπορεί να κάνει) γιατί είχα πρόβλημα με λαδίλα στην επιφάνεια η οποία εξαφανίστηκε όταν σήκωσα την εξαγωγή του νερού πιο πάνω ώστε να διαταράσσει την επιφάνεια. Δεν νομίζω λοιπόν ότι μπορεί να προσφέρει τίποτα στην διάλυση των νιτρικών και δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση για τα νιτρικά εκτός από τις συχνές αλλαγές νερού.

Ούτε πιστεύω ότι το πολύ βιολογικό υλικό μπορεί να προσφέρει κάτι, γιατί μέσα σε ένα rio 300 εκτός του ότι έχω γεμίσει το εσωτερικό με substrat pro έχω και δύο εξωτερικά μεγάλα φίλτρα της eheim το 2075 και το 2080 γεμάτα με 6 λίτρα siporax και το υπόλοιπο substrat pro (δηλαδή σύνολο βιολογικού υλικού και στα 3 φίλτρα 25 λίτρα) παρ΄όλα αυτά μετράω τα νιτρικά την πέμπτη ημέρα από την αλλαγή του νερού και είναι 50 mg/l. Οπότε οι συχνότερες αλλαγές νερού είναι μονόδρομος.

50mg/l??? Μα συγγνώμη τι ψαριά έχεις μέσα και ανεβάσεις τόσο πολύ? Και με 25 λίτρα βιολογικό υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Tα αποβλυτα των ψαριων μετατρεπονται σε νιτρικα λογο της βιολογιας που εχουμε στα φιλτρα, αυτο που μπορει να τα μειωσει ειναι τα φυτα περαν βεβαια των αλλαγων νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. η μεγάλη ποσότητα βιολογικού υλικού που έχω στα φίλτρα μου διασπά την απόλυτα βλαβερή αμμωνία σε ΝΗ3 ΚΑΙ ΝΗ4 τα οποία είναι και αυτά πολύ βλαβερά για τα ψάρια όταν είναι ανεβασμένα Όλα αυτά βέβαια είναι μηδενικά στο ενυδρείο μου λόγω του μεγάλου και στρωμένου βιολογικού υλικού που έχω, αλλά μέχρι εκεί. Μετά τη διάσπαση του ΝΗ3 ΚΑΙ ΝΗ4 απομένει το nitrate NO3 το οποίο ένα μικρό μέρος απορροφούν τα φυτά για να τραφούν και το υπόλοιπο πρέπει να φύγει με μία αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΗ3/ΝΗ4 ειναι αμμωνια και αμμωνιο το οποιο καποια βακτηρια το μετατρεπουν σε ΝΟ2 και καποια αλλα περνουν το ΝΟ2 και το μετατρεπουν σε ΝΟ3. Το ΝΟ3 ειναι σαφως το λιγοτερο τοξικο για τα ψαρια μας αλλα καλο ειναι να μην υπερβενουμε τα 50mg/l γιατι οσο νανε παντα κακο ειναι για τα ψαρια μας. Απο την αλλη οταν εχουμε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο μπορει να χρειαζεται να προσθετουμε ΝΟ3 λογω του οτι τα φυτα το ρουφανε ολο, οποτε οπως καταλαβαινεις αλλοι θελουν να το αποβαλλουν και αλλοι λενε δωσε και μενα μπαρμπα. Οπως και να εχει ομως οι κανονικες αλλαγες νερου και η συντηρηση των φιλτρων πρεπει να ειναι μεσα στο προγραμμα μια που βοηθαμε στην αποτοξινοση του ενυδρειου μας απο παθογονες ουσιες και οργανισμους που παραγουν κατα την διασπαση των αποβλυτων κυριως οι αποκοδομιτες οργανισμοι, βοηθωντας τα φυτα να ειναι ποιο υγειες και να εχουν μικροτερη δουλεια μια που και αυτα βοηθουν σε ενα βαθμο και σε αυτον επισης τομεα.

Εν ολιγης οι σωστες ισοροποιες σε ενα ενυδρειο ειναι το ζητουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λεπτομερειακή και σωστή η ανάλυση που έκανες φίλε μου γύρω από την αμμωνία και τα νιτρικά στο ενυδρείο. Παλαιότερα πριν μία δεκαετία περίπου είχα δει στημένα σ ένα μαγαζί κάτι μεγάλα κυλινδρικά και ψηλά φίλτρα denitrator ( GUARD νομίζω τα έλεγαν) με ένα υλικό μέσα σαν κίτρινη άμμο αλλά ρώτησα έναν μαγαζάτορα εδώ στον Πειραιά, ο οποίος πιστεύω έχει την μεγαλύτερη εμπειρία απ' όλους και το μεγαλύτερο κατάστημα γύρω από το χόμπυ μας και μου είπε ότι δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα για την διάσπαση του nitrate γι αυτό και δεν τα φέρνει στο μαγαζί του. Επίσης υπάρχουν κάτι άλλα φίλτρα με βιόμπαλες. Μήπως λοιπόν γνωρίζεις τίποτα γι αυτές τις δύο περιπτώσεις;

Όπως πολύ σωστά θα κατάλαβες ψάχνω μία λύση ώστε να αποφύγω αυτή την βαρετή διαδικασία της αλλαγής νερού κάθε 3 ημέρες. Τουλάχιστον αν ήταν μία φορά την εβδομάδα θα ήταν λιγότερο οδυνηρό και για μένα και για τον λογαριασμό της ΔΕΗ, φαντάσου τώρα με τις χαμηλές θερμοκρασίες που έχουμε τελευταία, ετοιμάζω 200 λίτρα νερό στην βεράντα, περνώντας το από τριπλό φίλτρο πρώτα, μέσα σε βαρέλι και από τους 8 βαθμούς που έχει το νερό τους ανεβάζω στους 30 για να το ρίξω στο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια, αλλα το ποιο ευκολο ειναι να ριξεις λιγο κερατοφυλλο μεσα για ευκολα πραγματα.

http://www.aquazone....showtopic=35587

Googlaρισε λιγο σαν Φίλτρο απονιτροποίησης και θα βρεις πολλα και διαφορα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αν κάποιος φίλος έχει δουλέψει αυτά τα φίλτρα της lifegard ας μας περιγράψει τις εντυπώσεις του. http://www.marinedepot.com/filters_pentair_aquatics_rainbow-lifegard_inline-ap.html

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί ήθελα να καταλήξω! Όποιος έχει πρόβλημα με τα νιτρικά του και δεν του πέφτουν με τίποτα και μπορεί να βάλει έναν απονιτροποιητη, αυτή είναι η λύση! Οπότε ούτε skimmer πατέντα για γλυκό νερό ούτε τίποτα…ένας απονιτροποιητης και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δουλεύουν οι απονιτροποιητές στο γλυκό νερό τουλάχιστον , αν ήταν έτσι δεν θα εμφανιζόταν κάποιος συνγχομπίστας λες να μας πει κι εμάς ποιον χρησιμοποιεί και το αποτέλεσμα που έχει και να σωθούμε κι εμείς από τις συχνές αλλαγές νερού; Και από την άλλη ας μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι ο μεγαλύτερος επαγγελματίας εντός Αττικής μου είπε ότι το μόνο φάρμακο για τα νιτρικά άλατα είναι μόνο οι συχνές αλλαγές νερού σε συνδιασμό με λιγότερο τάισμα και ότι οι απονιτροποιητές απλά δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Δεν πιστεύω ότι έχει κάποιο συμφέρον να μου κρύβει την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν θα εμφανιζόταν κάποιος συνχομπιστας με αυτό το φίλτρο γιατί είναι υπερβολικό για τα δικά μας οικιακά setup και κανένας δεν το χρησιμοποίει! Γιαυτο είπα στο post μου (αν μπορεί να το βάλει κάποιος)! Αυτό που σου είπε ο μεγαλύτερος επαγγελματίας εντος αττικής είναι σωστό και το λεμέ όλοι μας, το θέμα είναι ότι αν δεν αντέχεις της αλλαγές και μπορείς να διαθέσεις καμιά 400€ που έχει ένας απονιτροποιητης το βάζεις και χαλαρώνεις! Διάβασε παραρακατω!

Φίλτρο απονιτροποίησης

Πρόκειται για ένα είδος φίλτρου που έχει σαν αποστολή την απομάκρυνση με βιολογικό τρόπο των νιτρικών αλάτων από το νερό του ενυδρείου. Τα νιτρικά, ως γνωστό, είναι το τελικό προϊόν του κύκλου του αζώτου και συνήθως τα απομακρύνουμε με τις τακτικές αλλαγές νερού. Είναι φίλτρο που απλά συμπληρώνει το σύστημα φιλτραρίσματος και αν λειτουργεί σωστά είναι πολύ αποτελεσματικό.

Πρέπει όμως από την αρχή να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτό το φίλτρο έχει νόημα μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως είναι ένα ενυδρείο με πιο πολλά ψάρια από ότι πρέπει, ενυδρεία χωρίς φυτά, όπως είναι τα ενυδρεία με ψάρια από την λίμνη Μαλάουι και Τανγκανίκα, και σε ενυδρεία όπου έχουμε νεογέννητα ψάρια που είναι πολύ πιο ευαίσθητα στην ύπαρξη νιτρικών. Σε ένα καλοφυτεμένο ενυδρείο πιο συχνό φαινόμενο είναι να πρέπει να προσθέτουμε νιτρικά, παρά να χρειάζεται να τα απομακρύνουμε.

DenitrFiltr1.jpg

Σχηματική παράσταση του φίλτρου απονιτροποίησης:

Πρόκειται για ένα κοινό εξωτερικό φίλτρο. Το νερό αναγκάζεται και κυκλοφορεί μέσα από τους σωλήνες και επιστρέφει πάλι στο κάδο.

1: έξοδος του νερού από τον κάδο.

2: είσοδος του νερού στον κάδο.

3: σημείο εξόδου του νερού από την κυκλοφορία

4: είσοδος του νερού στην κυκλοφορία

5: γέφυρα που ενώνει τους σωλήνες εξόδου και εισόδου του φίλτρου.

Ας δούμε όμως που βασίζεται η λειτουργία αυτού του φίλτρου.

Τα βακτηρίδια μέσα στο φίλτρο για να μπορούν να μετατρέπουν τις ενώσεις του Αζώτου σε νιτρώδη και στην συνέχεια σε νιτρικά χρειάζονται οξυγόνο. Αυτό το οξυγόνο το παίρνουν από το νερό που περνά μέσα από το φίλτρο. Αν το νερό περνά πολύ αργά μέσα από τα υλικά, τότε το διαθέσιμο οξυγόνο εξαντλείται γρήγορα με συνέπεια τα βακτηρίδια που βρίσκονται πιο πίσω από την είσοδο του νερού, να ζουν σε αναερόβιες συνθήκες, δηλαδή σε νερό χωρίς οξυγόνο. Σε αυτή την περίπτωση εξαναγκάζονται για να αναπνέουν, να αποσπούν άτομα οξυγόνου από τα νιτρικά (ΝΟ3) και κατά συνέπεια να τα μειώνουν, απελευθερώνοντας άζωτο. Αυτή η κατάσταση πολλές φορές γίνεται μέσα στα φίλτρα μας χωρίς να το γνωρίζουμε. Όταν το φίλτρο μένει ακαθάριστο και άρα μειώνεται η ροή του νερού αισθητά, σε κάποια σημεία του δημιουργούνται αναερόβιες συνθήκες και άρα γίνεται μια απονιτροποίηση. Να πούμε εδώ βέβαια ότι κάτι τέτοιο δεν είναι και τόσο ασφαλές, αφού μπορεί να έχει συνέπειες στο ενυδρείο μας αν δημιουργηθούν και νεκρές ζώνες. DenitrFiltr.jpg

Αν εμείς φτιάξουμε ένα σύστημα όπου το νερό θα είναι ουσιαστικά ελεύθερο από οξυγόνο, τότε δημιουργούμε συνθήκες όπου τα βακτηρίδια μόνιμα θα μειώνουν τα νιτρικά μέσα από αυτή την διαδικασία.

Αυτό το φίλτρο έχει την ιδιαιτερότητα να δουλεύει με τρόπο που το νερό να εισέρχεται και να εξέρχεται σε πολύ μικρές ποσότητες, (ανάλογα με το μέγεθος του φίλτρου και την ποσότητα των υλικών, πρέπει να ανανεώνεται νερό σε ποσότητα μερικών λίτρων την ώρα), ενώ μέσα στο φίλτρο η κυκλοφορία του γίνεται με μεγαλύτερη ταχύτητα. Άρα το ίδιο νερό περνά πολλές φορές από τα υλικά και φυσικά τα βακτηρίδια καταναλώνουν πολύ γρήγορα το διαθέσιμο οξυγόνο. Από κάποια στιγμή και μετά αρχίζουν να τραβούν οξυγόνο από τα νιτρικά. Το νερό που περνά στο ενυδρείο είναι ουσιαστικά απαλλαγμένο από νιτρικά ενώ αυτό που μπαίνει στο φίλτρο τροφοδοτεί τα βακτηρίδια με νιτρικά.

Παράλληλα βέβαια πρέπει να προμηθεύουμε τα βακτηρίδια και με τροφή. Κατάλληλη τροφή για αυτά είναι διάφοροι υδρογονάνθρακες όπως διάλυμα ζάχαρης, αλκοόλ και διάφορα υλικά που κατασκευάζουν εταιρείες που πουλάνε τέτοια φίλτρα.

Μέσα στο φίλτρο βάζουμε υλικά όπως είναι το SIPORAX και τον πρώτο καιρό πρέπει να μετράμε πολύ συχνά τα νιτρώδη και τα νιτρικά. Χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα μέχρι να είμαστε σίγουροι ότι το φίλτρο μας δουλεύει σωστά, αλλά και πάλι μπορεί να αλλάξει κάτι από τις παραμέτρους του νερού και να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Μια άλλη εναλλακτική είναι το ανόργανο υλικό που μπαίνει στο φίλτρο της εταιρείας Aquacare σε μορφή κόκκων και έχει σαν βάση του το στοιχείο θείο. Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται να "ταΐζουμε" τα βακτηρίδια. Αυτό το υλικό καταναλώνεται από τα βακτηρίδια με τον καιρό και κάποια στιγμή θέλει αντικατάσταση. Γενικά όμως αυτά τα υλικά που πρέπει να βάζουμε σαν τροφή των βακτηριδίων είναι πολύ πιθανό να δημιουργήσουν πρόβλημα στο ενυδρείο αφού η ποσότητα και η συχνότητα που θα τα προσθέτουμε έχει να κάνει με τον πληθυσμό των βακτηριδίων, αλλά και την ποσότητα των νιτρικών μέσα στο νερό, καθώς και την ταχύτητα που θα αλλάζει το νερό από το φίλτρο προς το ενυδρείο και αντίστροφα. Αν τα νιτρικά που εισέρχονται στο φίλτρο δεν είναι αρκετά, τα βακτηρίδια θα έχουν έλλειψη οξυγόνου. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αν το φίλτρο απονιτροποίησης δεν δουλεύει όπως πρέπει, είναι πολύ πιθανό αντί να παράγει άζωτο, να μεταφέρει μέσα στο ενυδρείο Νιτρώδη ΝΟ2, κάτι πολύ επικίνδυνο για τα ψάρια μας.

πηγη: ΓΗ & ΥΔΩΡ

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του ebenos μου δημιουργεί κάποιες απορίες-ενστάσεις.

-Ποιο το μέγεθος σε μια τέτοια κατασκευή?

-Τα παραγόμενα αέρια Άζωτο, Μεθάνιο και δεν ξέρω τη άλλο,

που καταλήγουν?

-Το νερό μετά από την αναερόβια επεξεργασία θα είναι κατάλληλο

για να φιλοξενήσει ζωή?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε divak προφανως σε εμενα αναφερεσαι και απο μενα θελεις απαντησεις!

Η πρόταση του ebenos μου δημιουργεί κάποιες απορίες-ενστάσεις.

-Ποιο το μέγεθος σε μια τέτοια κατασκευή? Δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου!

-Τα παραγόμενα αέρια Άζωτο, Μεθάνιο και δεν ξέρω τη άλλο,

που καταλήγουν? Απο οσο γνωριζω υπαρχει συστημα εξαγωγης στην ατμοσφαιρα!

-Το νερό μετά από την αναερόβια επεξεργασία θα είναι κατάλληλο

για να φιλοξενήσει ζωή? Δεν γινετε αναεροβια επεξεργασια του νερου! Η διαδικασια απονητροποιησης πραγματοποιειτε απο ετεροτροφα εναεροβια βακτηρια οπως achromobacter, pseudomonas και αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα απονιτροποιησης κατα αρχας δεν εχουν μεγαλη παραγωγη καθαρου νερου και αυτο ειναι το κυριο μειων τους για αυτο και δεν πιασαν στην αγορα σαν λυση.

Απο εκει και περα εαν δεν γινεται σωστα η ολη διαδικασια υπαρχει θεμα να εχουμε παραγωγη ΝΟ2 και αλλων θειικων ενωσεων που μπορουν να βλαψουν τα ψαρια.

Επειδη την εψαχνα καιρο τωρα την λυση με τα αποβλυτα μια που εχω και εγω Οσκαρ δειτε την παρακατω λυση που προτεινω ειδικα για ενυδρεια μεγαλων κιχλιδων: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72447&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω στην Επεξεργασία Λυμάτων η αναερόβια διαδικασία απαιτεί

πολύ περισσότερο χώρο από την αερόβια λόγο του ότι εξελίσσεται ποιο

αργά. Τηρώντας των αναλογιών των βιολογικών φίλτρων που χρησιμοποιούμε

στα ενυδρεία θα χρειαζόμαστε περισσότερο όγκο.

Λογικό είναι να έχει κάποια εξαγωγή για το βιοαέριο απλά φαντάζομαι

πως θα μυρίζει.

Όπως πολύ καλά αναφέρεις εδώ :

Η διαδικασια απονητροποιησης πραγματοποιειτε απο ετεροτροφα εναεροβια βακτηρια οπως achromobacter, pseudomonas και αλλα!

Η διαδικασία απονιτροποίησης πραγματοποιείτε από τους απονιτροποιητές

κατά την του απουσία οξυγόνου, σε αντίθετη περίπτωση θα νιτροποιήσουν

και θα παράγουν περισσότερο NO3. Οι απονιτροποιητές προτιμούν να

οξειδώνουν το NO2 γιατί έτσι παράγουν περισσότερη ενέργεια.

Εγώ φαντάζομαι ότι το νερό του ενυδρείου χωρίς οξυγόνο για λίγες

μέρες θα βρομίσει.

Και προτείνω να κάνεις ένα αντίστοιχο πείραμα:

Να βάλεις νερό ενυδρείου σε ένα δοχείο που κλείνει αεροστεγώς μαζί

με ένα εσωτερικό φίλτρο να δουλεύει. Ξεκίνα μετρήσεις στο νερό με

τρόπο που δεν θα παίρνει αέρα όταν πάρεις μέτρηση του NO3 μηδενική

άνοιξε το δοχείο και μύρισε.

Και αυτό με αποθαρρύνει να φτιάξω ένα φίλτρο που θα έχει τέτοιο νερό

μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως είχε δίκιο ο έμπορος που μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποια εμπορική κατασκευή που να αποδίδει σε αυτό το θέμα απ' ότι κατάλαβα, εκτός κι αν έχεις τον κατάλληλο χώρο (γιατί είναι ογκώδες αυτό το κατασκεύασμα που είδα), να έχεις το μεράκι και κυρίως να πιάνουν τα χέρια σου με ιδιοκατασκευές. Εγώ παιδιά δυστυχώς δεν διαθέτω τίποτα απ' αυτά, οπότε αναγκαστικά θα παραμείνω στις συχνές αλλαγές νερού.

Τουλάχιστον πήρα μία σωστή απάντηση στην απορία μου, γιατί στις μέρες μας δεν περισσεύουν λεφτά για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...