Jump to content

Aπορία Με Νιτρικά


ROBIN

Recommended Posts

Επομένως είχε δίκιο ο έμπορος που μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποια εμπορική κατασκευή που να αποδίδει σε αυτό το θέμα απ' ότι κατάλαβα, εκτός κι αν έχεις τον κατάλληλο χώρο (γιατί είναι ογκώδες αυτό το κατασκεύασμα που είδα), να έχεις το μεράκι και κυρίως να πιάνουν τα χέρια σου με ιδιοκατασκευές. Εγώ παιδιά δυστυχώς δεν διαθέτω τίποτα απ' αυτά, οπότε αναγκαστικά θα παραμείνω στις συχνές αλλαγές νερού.

Τουλάχιστον πήρα μία σωστή απάντηση στην απορία μου, γιατί στις μέρες μας δεν περισσεύουν λεφτά για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν ηταν τοσο απλα θα ειχαμε ολοι και απο ενα! Ασε και που και αυτα χρειαζονται την συντηρηση τους μια που γινονται φορεις παθογωνον μικροοργανισμων.

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε καποιο αποτελεσμα στο ολο θεμα?

δυστυχώς δεν το βάλαμε ακόμα στο ενυδρείο που έχουμε αρκετά NO3 για να δούμε τι αποτέλεσμα θα έχουμε , στα μικρά 100 λίτρων που τα έχω και δουλεύουν έχω παραμείνει με τα πρώτα test που έδειξαν ότι κάνει δουλειά , αλλά δεν έχω άλλα συμπεράσματα καθώς γίνονται συχνές αλλαγές μιας και φιλοξενούν και τα 3 γέννες από δισκάκια .

Link to comment
Share on other sites

ΕΗΕΙΜ 2227 ή ακόμη καλύτερα EHEIM 2229 γεμάτο με eheim sustrab pro και λίγο κερατόφυλο... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα απονιτροποιησης κατα αρχας δεν εχουν μεγαλη παραγωγη καθαρου νερου και αυτο ειναι το κυριο μειων τους για αυτο και δεν πιασαν στην αγορα σαν λυση.

Απο εκει και περα εαν δεν γινεται σωστα η ολη διαδικασια υπαρχει θεμα να εχουμε παραγωγη ΝΟ2 και αλλων θειικων ενωσεων που μπορουν να βλαψουν τα ψαρια.

Επειδη την εψαχνα καιρο τωρα την λυση με τα αποβλυτα μια που εχω και εγω Οσκαρ δειτε την παρακατω λυση που προτεινω ειδικα για ενυδρεια μεγαλων κιχλιδων: http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Rik

Την έχω δει από χθες την κατασκευή σου αλλά δεν πρόλαβα να ποστάρω τα συνχαρικια! Πάω τώρα και θα συμμετέχω γιατί με ενδιαφέρει η κατασκευή σου!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω στην Επεξεργασία Λυμάτων η αναερόβια διαδικασία απαιτεί

πολύ περισσότερο χώρο από την αερόβια λόγο του ότι εξελίσσεται ποιο

αργά. Τηρώντας των αναλογιών των βιολογικών φίλτρων που χρησιμοποιούμε

στα ενυδρεία θα χρειαζόμαστε περισσότερο όγκο.

Λογικό είναι να έχει κάποια εξαγωγή για το βιοαέριο απλά φαντάζομαι

πως θα μυρίζει.

Όπως πολύ καλά αναφέρεις εδώ :

Η διαδικασία απονιτροποίησης πραγματοποιείτε από τους απονιτροποιητές

κατά την του απουσία οξυγόνου, σε αντίθετη περίπτωση θα νιτροποιήσουν

και θα παράγουν περισσότερο NO3. Οι απονιτροποιητές προτιμούν να

οξειδώνουν το NO2 γιατί έτσι παράγουν περισσότερη ενέργεια.

Εγώ φαντάζομαι ότι το νερό του ενυδρείου χωρίς οξυγόνο για λίγες

μέρες θα βρομίσει.

Και προτείνω να κάνεις ένα αντίστοιχο πείραμα:

Να βάλεις νερό ενυδρείου σε ένα δοχείο που κλείνει αεροστεγώς μαζί

με ένα εσωτερικό φίλτρο να δουλεύει. Ξεκίνα μετρήσεις στο νερό με

τρόπο που δεν θα παίρνει αέρα όταν πάρεις μέτρηση του NO3 μηδενική

άνοιξε το δοχείο και μύρισε.

Και αυτό με αποθαρρύνει να φτιάξω ένα φίλτρο που θα έχει τέτοιο νερό

μέσα.

Φιλέ divak δεν τίθεται θέμα το νερό του ενυδρείου να μένει χωρίς οξυγόνο! Το νερό περνώντας από ένα τέτοιο φίλτρο άπλα φιλτράρετε και στην συνέχεια επιστρέφει στο ενυδρείο μας φιλτραρισμένο όπου τα κανονικά μας φίλτρα συνεχίσουν την δουλεία τους! Αυτό το φίλτρο είναι βοηθητικό και όχι κεντρικό σύστημα φιλτρανσης!

Link to comment
Share on other sites

Επομένως είχε δίκιο ο έμπορος που μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποια εμπορική κατασκευή που να αποδίδει σε αυτό το θέμα απ' ότι κατάλαβα, εκτός κι αν έχεις τον κατάλληλο χώρο (γιατί είναι ογκώδες αυτό το κατασκεύασμα που είδα), να έχεις το μεράκι και κυρίως να πιάνουν τα χέρια σου με ιδιοκατασκευές. Εγώ παιδιά δυστυχώς δεν διαθέτω τίποτα απ' αυτά, οπότε αναγκαστικά θα παραμείνω στις συχνές αλλαγές νερού.

Τουλάχιστον πήρα μία σωστή απάντηση στην απορία μου, γιατί στις μέρες μας δεν περισσεύουν λεφτά για πέταμα.

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις μια επιφύλαξη και της τελικές σου απαντήσεις να της πάρεις αφού βρεθεί κάποιος από μας να μπορέσει να διαθέσει τα χρήματα και να το τοποθετήσει στο ενυδρείο του! Νομίζω ότι το post από το γη & ύδωρ είναι ξεκάθαρο στο πως δουλεύει και αν δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν τοσο απλα θα ειχαμε ολοι και απο ενα! Ασε και που και αυτα χρειαζονται την συντηρηση τους μια που γινονται φορεις παθογωνον μικροοργανισμων.

Rik καταλαβαίνεις ότι ακόμα δεν έχει βρεθεί κάποιος ο οποίος θα διαθέσει για ένα φίλτρο τα ίδια χρήματα η και παραπάνω από αυτά που του κόστισε ολόκληρο το ενυδρείο του! Καλές, έξυπνες, και οικονομικές οι πατέντες που κάνει ο καθένας μας αλλά ας μην υποβιβάζουμε την τεχνογνωσία κάποιων εταιριών που ασχολούνται με την εξέλιξη της τεχνολογίας όλα αυτά τα χρόνια! Εγώ πάντως δηλώνω πως όταν φτιάξω το 450αρι με της κυχλιδες που θέλω (αν δεν με πετάξει η γυναίκα μου από το σπίτι) είναι σίγουρο ότι θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το ποστ με την πρόταση σου για το

φίλτρο απονιτροποιησης στην παράγραφο:

"Ας δούμε όμως που βασίζεται η λειτουργία αυτού του φίλτρου."

Λέει ξεκάθαρα ότι:

Αν το νερό περνά πολύ αργά μέσα από τα υλικά, τότε το διαθέσιμο οξυγόνο εξαντλείται γρήγορα με συνέπεια τα βακτηρίδια που βρίσκονται πιο πίσω από την είσοδο του νερού, να ζουν σε αναερόβιες συνθήκες, δηλαδή σε νερό χωρίς οξυγόνο

Και η γνώμη μου ότι αυτό θα υποβαθμίσει το νερό και θα είναι για πέταμα.

Είναι βασικό να μείνει το νερό χωρίς οξυγόνο για να γίνει απονιτροποίηση.

Μελέτησε τη πρόταση σου.

Κάνε ένα πείραμα να δεις, βάλε νερό ενυδρείου σε μέρος που δεν αερίζεται

μέχρι να πέσουν τα NO3 που θα έχει ξεκινήσει η απονιτροποίηση και πάρε

μυρωδιά.

Μετά από την απονιτροποίηση θέλει δουλειά το νερό για να είναι κατάλληλο

για να φιλοξενήσει ζωή και δεν είναι τόσο απλό.

Και βέβαια μια τέτοια κατασκευή θα μπορεί να παράγει και βιοαέριο

για της ενεργειακές ανάγκες του ενυδρείου.

Οι επεξεργασία λυμάτων με αναερόβια χώνευση και παραγωγή βιοαέριου

είναι από τις ποιο ολοκληρωμένους τρόπους και μπορούν να υπερκαλύψουν

τις ανάγκες της μονάδας σε ενέργεια.

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Rik καταλαβαίνεις ότι ακόμα δεν έχει βρεθεί κάποιος ο οποίος θα διαθέσει για ένα φίλτρο τα ίδια χρήματα η και παραπάνω από αυτά που του κόστισε ολόκληρο το ενυδρείο του! Καλές, έξυπνες, και οικονομικές οι πατέντες που κάνει ο καθένας μας αλλά ας μην υποβιβάζουμε την τεχνογνωσία κάποιων εταιριών που ασχολούνται με την εξέλιξη της τεχνολογίας όλα αυτά τα χρόνια! Εγώ πάντως δηλώνω πως όταν φτιάξω το 450αρι με της κυχλιδες που θέλω (αν δεν με πετάξει η γυναίκα μου από το σπίτι) είναι σίγουρο ότι θα το δοκιμάσω!

Δεν θελω να υποβιβασω τιποτα, η ολη μεθοδος ειναι σχεδον σταγονα σταγονα για να εχει αποτελεσμα και ισως σε μικρα ενυδρεια με μικρη ιχθυοφορτωση να γινεται καποια δουλεια αλλα το ολο συστημα αν και απλο ειναι αλλο τοσο επικυνδινο εαν δεν δουλεψει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τι θα δοκιμάσεις;το post από το γη και ύδωρ αναφέρεται θεωρητικά και αόριστα και όχι σε κάποια συγκεκριμένη μάρκα που μπορεί να αγοράσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

@ebenos

αλλά ας μην υποβιβάζουμε την τεχνογνωσία κάποιων εταιριών που ασχολούνται με την εξέλιξη της τεχνολογίας όλα αυτά τα χρόνια

Για πες κάποιο προϊόν εξειδικευμένο για απονιτροποίση και όχι σαν δευτερεύον

χαρακτηριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Rik καταλαβαίνεις ότι ακόμα δεν έχει βρεθεί κάποιος ο οποίος θα διαθέσει για ένα φίλτρο τα ίδια χρήματα η και παραπάνω από αυτά που του κόστισε ολόκληρο το ενυδρείο του! Καλές, έξυπνες, και οικονομικές οι πατέντες που κάνει ο καθένας μας αλλά ας μην υποβιβάζουμε την τεχνογνωσία κάποιων εταιριών που ασχολούνται με την εξέλιξη της τεχνολογίας όλα αυτά τα χρόνια! Εγώ πάντως δηλώνω πως όταν φτιάξω το 450αρι με της κυχλιδες που θέλω (αν δεν με πετάξει η γυναίκα μου από το σπίτι) είναι σίγουρο ότι θα το δοκιμάσω!

Δηλαδή έχεις βρεί κάποιον απονιτροποιητή κάποιας συγκεκριμένης εταιρείας αλλά κοστίζει αρκετά; Ποιός είναι αυτός;

Έγινε επεξεργασία - ladams
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το ποστ με την πρόταση σου για το

φίλτρο απονιτροποιησης στην παράγραφο:

Λέει ξεκάθαρα ότι:

Και η γνώμη μου ότι αυτό θα υποβαθμίσει το νερό και θα είναι για πέταμα.

Είναι βασικό να μείνει το νερό χωρίς οξυγόνο για να γίνει απονιτροποίηση.

Μελέτησε τη πρόταση σου.

Κάνε ένα πείραμα να δεις, βάλε νερό ενυδρείου σε μέρος που δεν αερίζεται

μέχρι να πέσουν τα NO3 που θα έχει ξεκινήσει η απονιτροποίηση και πάρε

μυρωδιά.

Μετά από την απονιτροποίηση θέλει δουλειά το νερό για να είναι κατάλληλο

για να φιλοξενήσει ζωή και δεν είναι τόσο απλό.

Και βέβαια μια τέτοια κατασκευή θα μπορεί να παράγει και βιοαέριο

για της ενεργειακές ανάγκες του ενυδρείου.

Οι επεξεργασία λυμάτων με αναερόβια χώνευση και παραγωγή βιοαέριου

είναι από τις ποιο ολοκληρωμένους τρόπους και μπορούν να υπερκαλύψουν

τις ανάγκες της μονάδας σε ενέργεια.

Το άρθρο λέει ξεκάθαρα οτι

Τα βακτηρίδια μέσα στο φίλτρο για να μπορούν να μετατρέπουν τις ενώσεις του Αζώτου σε νιτρώδη και στην συνέχεια σε νιτρικά χρειάζονται οξυγόνο. Αυτό το οξυγόνο το παίρνουν από το νερό που περνά (μέσα) από το φίλτρο. Αν το νερό περνά πολύ αργά μέσα από τα υλικά, τότε το διαθέσιμο οξυγόνο εξαντλείται γρήγορα με συνέπεια τα βακτηρίδια που βρίσκονται πιο πίσω από την είσοδο του νερού, να ζουν σε αναερόβιες συνθήκες, δηλαδή σε νερό χωρίς οξυγόνο.

Εννοει την είσοδο του νερού στο φίλτρο απονιτροποιησης δλδ στον σωλήνα (2) και όχι στην κεντρική γραμμή της κυκλοφορίας γιατί το σύστημα ενώνετε με την μέθοδο του bypass στο φίλτρο μας γι’αυτο και οι γεφυρώσεις! Όπως δείχνει και το περιστρεφόμενο βέλος! Εν ολίγης αυτό το φίλτρο συνδέετε στον σωλήνα επιστροφής του νερού στο ενυδρείο μας!

Τέτοιους απονιτροποιητες έχει η www.aquacare.de και κάποιους παρόμοιους και πιο οικονομικούς έχει και η aquamedic που είναι πιο πιθανών να χρησιμοποιήσω ένα δικό της!

Παιδιά επιτρέψτε μου αλλά για εμένα το θέμα κλείνει εδώ και ξανανοίγει όταν κάποιος από μας αποκτήσει μια τέτοια συσκευή! Δεστε και το βιντεακι και νομίζω ότι θα καλυφθείτε!

Link to comment
Share on other sites

Νικο, δεν τιθεται θεμα το εαν δουλευει αλλα το κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο! Οπως θα ειδες απο το βιντεο σου το νερο απο το denitrator πεφτει σταγονα σταγονα, μαλιστα το παλικαρι κουναει και το σωλινακι για να τρεξει ποιο γρηγορα λιγο για να γεμιση τον δοκιμαστικο σωληνα. Στο δικο μου ενυδρειο με τα οσκαρ το αποτελεσμα θα ηταν να μπουκωση με την μια και δευτερων το καθαρο παραγωμενο νερο να ειναι μεσα σε ενα λεπτο παλι πενταβρωμικο. Εαν δεν αποβαλεις με καποιο τροπο αμεσα τα χοντρα αποβλητα, την μαζα εν ολιγης τα νιτρικα απλα θα ξανα αναπαραγωνται για αυτο και επελεξα τελιως διαφορετικη φιλοσοφια φιλτρανσης περι του θεματος.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ebenos μάλλον έχουμε και οι δύο άδικο. :D

Το φίλτρο αυτό δουλεύει με αυτότροφα βακτήρια και

είναι κάτι άλλο από την αντιπαράθεση μας.

Που μάλλον απαιτεί οζονιστή, κοντρόλερ δεν έχω

καταλάβει πως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Νικο, δεν τιθεται θεμα το εαν δουλευει αλλα το κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο! Οπως θα ειδες απο το βιντεο σου το νερο απο το denitrator πεφτει σταγονα σταγονα, μαλιστα το παλικαρι κουναει και το σωλινακι για να τρεξει ποιο γρηγορα λιγο για να γεμιση τον δοκιμαστικο σωληνα. Στο δικο μου ενυδρειο με τα οσκαρ το αποτελεσμα θα ηταν να μπουκωση με την μια και δευτερων το καθαρο παραγωμενο νερο να ειναι μεσα σε ενα λεπτο παλι πενταβρωμικο. Εαν δεν αποβαλεις με καποιο τροπο αμεσα τα χοντρα αποβλητα, την μαζα εν ολιγης τα νιτρικα απλα θα ξανα αναπαραγωνται για αυτο και επελεξα τελιως διαφορετικη φιλοσοφια φιλτρανσης περι του θεματος.

Φίλε μου Ρικαρντο συμφωνώ μαζί σου αλλά άλλη η μια φιλτρανση η δικια σου (που είναι και απαιχτη για αυτό που κάνει) και άλλη αυτή της απονιτροποιησης! Για άλλο λόγο δουλεύει το δικό σου diy φίλτρο και για άλλο λόγο δουλεύει το φίλτρο απονιτροποιησης! Θεωρητικά μπορεί να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα! Ας το πούμε πιο απλά: πιστεύω λοιπόν ότι σε μεγάλα setup με πολύ οργανική υλη σε συνδυασμό του δικού σου φίλτρου και του denitrator θα φτάναμε στην απόλυτη επιτυχεια γιατί ότι το denitrator κανει την δουλεια που λεει το είδαμε πιστεύω και από το βίντεο! Σε κάποιο μικρότερο setup, χωρείς τα τόσα υπερβολικά απόβλητα, με μια σχετική συντήρηση και μια σκούπα βυθού πιστευω ότι και ένα απλούστερο φίλτρο απονιτροποιησης θα μας βοηθούσε στο να ξεχάσουμε της αλλαγές!

Γνώμη μου πάντα!

Καλός σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, απλα φυτακια βαλε μεσα και θα χρειαζεσαι στο τελος και επιπλεων νιτρικα να συμπληρωνεις οχι να αφερεις. Γιατι να παιδευεσαι με Denitrator. Εκτος αυτου τα ΝΟ3 ειναι ενα θεμα τα υπολοιπα μακρο και μικρο στοιχεια και τα παθογονα βακτηρια και τις θειικες ενωσεις που τα πας; φυτα φυτα φυτα που αποτοξινονουν και ομορφενουν επιπλεον το ενυδρειο! Ριξε μεσα μπολικο κερατοφυλλο και ελα να μου πεις μετα για νιτροποιητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...