Jump to content

Χρήση Λιπάσματος Και Co2 Σε Λίγα Λίτρα.


draculas

Recommended Posts

Δεν πιάνει πολύ χώρο μέσα στο ενυδρείο αν έχεις μια μικρή σκάλα διάχυσης.

Βλέπω ότι ετοιμάζεις και ένα 120άρι. Μπορείς να το δοκιμάσεις εκεί πρώτα και να κρίνεις ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλά ναι για το 120 δε το συζητώ. Άσε που θα είναι φουλ φυτεμένο οπότε αναγκαστικά θα χρειαστώ εξοπλισμό για CO2. Πάντως οι κρυπτοκορίνες έχουν πάρει τα πάνω τους! Ξεπετάγονται όλο νέα φυλλαράκια! :wub:

(εξακολουθώ να μην βρίσκω την φόνισσα έλενα)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου θα κρύβεται :) Εγώ έχω 3 ενώ μέχρι πριν 2 εβδομάδες νόμιζα ότι είχα 2 ! Κρύβονται καλά οι φόνισσες. Αν θα πας για φούλ φυτεμένο θα χρειαστείς πολλά μπουκάλια αναψυκτικών :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εσείς όμως έχετε και κοτζάμ θηρία! Εγώ είπα να γλιτώσω χώρο κολύμβησης στα 25 λιτράκια. Φυτά κι εγώ εύκολα έχω και θα έχω.

Ειδικά αυτό ειναι για μικρά ενυδρεία

Ο χώρος μέσα στο ενυδρείο θα παραμείνει ο ίδιος

Το μόνο που θα χρειαστείς για μέσα στο ενυδρείο ειναι μια πορόπετρα ούτε κάν διαχυτήρα

Δες τι ειχα βάλει σε ενα 20λιτρο πριν 8 χρόνια (απέξω φυσικά) :)

Μπορείς να το ντύσεις και με ενα όμορφο πλεκτό ;)

post-46-0-00108800-1330547106_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :)

Έχω πορόπετρα κι έχω και τις "καλωδιώσεις" με βαλβιδάκι από νοσοκομείο(δεν θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς, για ορό το χρησιμοποιούν) γιατί παλιά έπαιζα με διάφορα και κάπου είχα δει μια ανάλογη κατασκευή αλλά δεν το είχα βάλει μπρος...

Τιμές διοξειδίου είχες κανονικές? Κάνει δουλειά αυτό το απλό μαραφέτι? Δεν φαντάζομαι να στο ανέβαζε πολύ... Θα περιμένω κάνα δίμηνο να στρώσει λίγο η άμμος για να φυτέψω κι άλλες ρίζες και θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :)

Έχω πορόπετρα κι έχω και τις "καλωδιώσεις" με βαλβιδάκι από νοσοκομείο(δεν θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς, για ορό το χρησιμοποιούν) γιατί παλιά έπαιζα με διάφορα και κάπου είχα δει μια ανάλογη κατασκευή αλλά δεν το είχα βάλει μπρος...

Τιμές διοξειδίου είχες κανονικές? Κάνει δουλειά αυτό το απλό μαραφέτι? Δεν φαντάζομαι να στο ανέβαζε πολύ... Θα περιμένω κάνα δίμηνο να στρώσει λίγο η άμμος για να φυτέψω κι άλλες ρίζες και θα το δοκιμάσω.

Καλησπέρα

Κάνει άψογη δουλειά αρκεί να το πετύχεις σωστά στην κατασκευή που δεν ειναι κάτι δύσκολο.

Το βαλβιδάκι πρέπει να ειναι βαλβίδα αντεπιστροφής ώστε να μην επιστρέψει για οποιοδήποτε λόγο το νερό του ενυδρείου στο μπουκαλάκι.

Αν το σωληνακι ειναι σιλικονούχο (μαλακό) ειναι καλύτερα γιατι θα εχει καλύτερη στεγανότητα στην σύνδεση με το καπάκι.

Η συνταγή που εχει το άρθρο αναφέρεται σε μεγαλύτερο μπουκάλι.

Ανάλογα με το μέγεθος του μπουκαλιού κανονίζεις και την ποσότητα μαγιάς-ζάχαρης.

πχ. Μισό λίτρο..........μισά υλικά.

Και ποτέ δεν το γεμιζεις με νερό μέχρι πάνω.

Αντε και καλή επιτυχία

:)

ΥΓ.

Μπορείς να κάνεις πείραμα απο τώρα

Πρόσεξε μόνον μην βάλεις ανάποδα την βαλβίδα γιατί αλλιώς θα σου ανοίξει σαν σαμπάνια και θα πλένεις κουρτίνες :P

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ για όλες τις λεπτομέρειες! Λόγω περιορισμένου χρόνου θα το επιχειρήσω την άλλη Παρασκευή στο ρεπό. Για να έχω και χρόνο να πλύνω τις κουρτίνες :death: . Τα είχα ξανακάνει χάλια όλα όταν έκανα την πρώτη αλλαγή νερού την προηγούμενη βδομάδα... με τον καιρό θα μάθω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χωρίς γέλια και με σοβαρότητα B) ... θα ήθελα να μου πει κάποιος που το έχει προσπαθήσει, τι έχω κάνει λάθος γιατί δε δουλεύει.Είναι μια diy συκευή για CO2 όπως αυτή που περιγράφεται στο παραπάνω άρθρο. Μήπως πρέπει να κόψω λίγο καλώδιο? Μήπως φταίει το μπουκάλι που είναι 250ml(έκανα μετατροπές για τις ποσότητες των υλικών)?Βαλβίδα αντεπιστροφής δεν έβαλα γιατί το έχω ψηλότερα από το ενυδρείο. Και με ποιον τρόπο διατηρούμε το μείγμα ζεστό για 10 μέρες?

Επίσης δεν έχω ούτε σκάλα διάχυσης απλά έβαλα μια αερόπετρα.

post-48517-0-83347000-1333945469_thumb.jpg

post-48517-0-84324900-1333945513_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα κουβαδακι με νερο μαζι με εναν μικρουλη θερμοστατη θα κρατανε το μειγμα ζεστο.προφανως κατι στο μειγμα δεν το εκανες σωστα,εισαι σιγουρη οτι δεν χανει αεριο το μπουκαλι?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι δεν χάνει αέριο το μπουκάλι αλλά το έφτιαξα πολύ προσεχτικά. Πιστεύω ότι φταίει μάλλον το ότι έπεσε η θερμοκρασία του μείγματος γρήγορα και μάλλον δεν πρόλαβε να πάρει μπρος το αέριο. Γιατί λέει στις οδηγίες ότι θα δούμε φυσσαλίδες μετά από μισή ώρα ή μετά από λίγες ώρες, αλλά αν μέσα στις πρώτες ώρες έπεσε η θερμοκρασία σιγά μην λειτούργησε. Δεν το ήξερα ότι θέλει φασαρία με θερμοστάτες. Νομίζω ότι πιο πολύ συμφέρουν από αυτή την άποψη τα έτοιμα σκευάσματα. Είτε το υγρό οργανικό, είτε τα CO2 starts, ταμπλέτες, κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω ειμαι υπερ του ετοιμου οργανικου στυλ εξελ της σιτζεμ.ιδανικοτατο και πολυ οικονομικο για μικρο ενυδρειο.θα πρεπει να υπολογισεις ομως την εβδομαδιαια ποσοτητα και να ριχνεις καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι δουλεύω μέχρι στιγμής. Ρίχνω μέρα παρά μέρα εξέλ. Απλά είπα να δοκιμάσω και το άλλο σύστημα που πρότεινε ο lasal αλλά τζάμπα χρόνος μάλλον. Ευχαριστώ κλαζ! Το εξέλ είναι καλύτερα να το ρίχνουμε στο μέσον της φωτοπεριόδου ή δεν έχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχει σημασια,νομιζω και για ψυχολογικους με αναμενα φωτα καλυτερα.η συριγγα ανα χειρας και βουρρρ.ο γιαννης καλα εκανε και σου το προτεινε αλλα ειναι μπελαλιδικο συστημα,ιδιαιτερα το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω οτι εδω και σχεδον 2 χρονια χρησιμοποιω το diy co2 με diy συστημα διαχυσης και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος.Το χειμωνα ομως θελει θερμοστατη,τωρα εμενα δουλευει και χωρις.Μαλλον εχεις διαροη απο καπου και γι αυτο δεν βλεπεις φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν και λίγα τα υλικά γιατί δεν το έκανα σε μπουκάλι του μισού λίτρου αλλά των 250ml. Δηλαδή μπορεί να υπάρχει οριακή τιμή για την ποσότητα της μαγιάς να δράσει και να παράγει διοξείδιο. Δεν πειράζει, ούτως ή άλλως αποκλείεται να πάρω θερμοστάτη μόνο και μόνο για αυτό το κατασκεύασμα...

Link to comment
Share on other sites

Το εξέλ είναι καλύτερα να το ρίχνουμε στο μέσον της φωτοπεριόδου ή δεν έχει σημασία?

Το flourish excel έχει διάρκεια ζωής στο ενυδρείο μας 24 ώρες πριν διασπαστεί. Όποια στιγμή και να το ρίξεις θα είναι διαθέσιμο για τα φυτά σου για τις επόμενες 24 ώρες. Εγώ το ρίχνω νωρίς το πρωί πριν ανάψουν τα φώτα...

Q: Is it better to add Flourish Excel at night or in the morning based upon plant carbon uptake physiology?

A: Carbon intake is a function of photosynthesis. Based on this, it would be ideal to dose Flourish Excel during the day. But given that Flourish Excel can stay complexed as a carbon source for up to 24 hours before it dissipates, you can dose at any time of the day and the product will be available for the next 24 hours. Flourish Excel is not carbon dioxide and there is no impact on pH using Flourish Excel.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό! Ωραία πληροφορία για τον χρόνο διάσπασης. Ευχαριστώ Θόδωρε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτοχος ενυδρειου 55 λίτρων. Καποιεσ πληροφοριεσ για το excel...

1. Εξαρτάται απο το ποσά φυτα έχουμε για την δόση του;

2. Αποτι διάβασα πρέπει να ρίχνουμε κάθε μέρα. Μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει πόσο; Γιατί διάβαζα κάτι για 1/3 και τέτοια;

Έχω μια egeria densa και μια cambomba cAroliniana.

Είναι ακόμα στο στρωσιμο ( αν παίζει ρόλο...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εξαρτάται η ποσότητα του excel όπωςκαι η ποσότητα της λίπανσης από το πόσα ή/και ποιά φυτά έχεις. Η δοσολογία που αναγράφει η συσκευασία είναι για full φυτεμένο. Ας με διορθώσει όποιος ξέρει, αλλά νομίζω αυτό σημαίνει κάλυψη πάνω από 80% του ενυδρείου με φυτά. Για ένα ενυδρείο μερικώς φυτεμέno ξεκινάνε με το 1/3 της αναγραφώμενης δόσης και ανάλογα με το πως αντιδρούν τα φυτά μας ρυθμίζουμε την ποσότητα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυξημένη δόση excel μπορεί να λειώσει κάποια φυτά όπως τα vallisneria, egeria και ceratophylum

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυξημένη δόση excel μπορεί να λειώσει κάποια φυτά όπως τα vallisneria, egeria και ceratophylum

Ενημερωτικά, εμένα το κερατόφυλλο μου το κάνε θρύψαλα... Οι βαλισνέριες όμως είναι καταπράσινες και οι μάνες(οι αρχικές) και οι θυγατρικές ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που διάβασα εδώ είναι ότι τα βακτυρια για στρωσιμο τα ρίχνουμε κάθε μέρα στην ποσότητα που γράφει το μπουκαλακι;

Επίσης έριξα τροφή και εγώ για να δούμε λίγο την αμμωνία αλλά παιδιά το φιλτρο την διασκορπισε σε όλο το ενυδρειο!!! Και δεν ξέρω αν την ρουφηξε κιόλας το φιλτρο. Είναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν πειράζει που ίσως στην ρούφηξε απλά αν δεν ήθελες να γίνει χάλια το ενυδρείο με τροφή θα μπορούσες να την έβαζες σε καλτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

και μετά από 1 μέρα το βγάζω;

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζεις και μετά βάζεις καινούρια. Και αυτό το κάνεις για καμιά βδομάδα αφού μετρήσεις 0 αμμωνία και 0 νιτρώδη για να σιγουρευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασισεις να βαλεις τροφη σε καλτσακι δεν εχει νοημα να το βγαζεις καθε μερα γιατι και η τροφη χρειαζεται καποιες μερες για να αρχισει να αποσυντηθεται και να παραγη μετρησιμη αμμωνια που χρειαζομαστε για την αναπτυξη των βακτηριδιων μας. Και εγω σαν αρχαριος χρησημοποιησα αυτη την μεθοδο της καλτσας αλλα στην ουσια τωρα στην εκκινηση την θελουμε την βρωμια οποτε καλυτερα να ριχνεις την τροφη απευθειας μεσα στο ενυδρειο και ακομα καλυτερα εαν την τρυβουμε σαν σκονη για να αποικοδομητε ποιο ευκολα απο τους αναλογους οργανισμους. Μην ανυσηχεις, το θελουμε η τροφη να εισχωρησει στα φιλτρα μας για να αρχισει να πιανει "μαγια".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...