Jump to content

Χρήση Λιπάσματος Και Co2 Σε Λίγα Λίτρα.


draculas

Recommended Posts

Μπορεί να ήταν και λίγα τα υλικά γιατί δεν το έκανα σε μπουκάλι του μισού λίτρου αλλά των 250ml. Δηλαδή μπορεί να υπάρχει οριακή τιμή για την ποσότητα της μαγιάς να δράσει και να παράγει διοξείδιο. Δεν πειράζει, ούτως ή άλλως αποκλείεται να πάρω θερμοστάτη μόνο και μόνο για αυτό το κατασκεύασμα...

Τα παίρνω πίσω όλα! Τελικά δουλεύει μια χαρά η μέθοδος! Σαμπάνια το έκανα το μπουκαλάκι μου... Απλά η θερμοκρασία έφταιγε. Και το κάνω αυτό το σχόλιο για την περίπτωση που διαβάσει κάποιος τα παραπάνω και σκεφτεί ότι είναι κάτι δύσκολο και μάταιο. Δουλεύει και παραδουλεύει σε κάθε μέγεθος δοχείου απλά το μείγμα πρέπει να διατηρείται ζεστό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα παίρνω πίσω όλα! Τελικά δουλεύει μια χαρά η μέθοδος! Σαμπάνια το έκανα το μπουκαλάκι μου... Απλά η θερμοκρασία έφταιγε. Και το κάνω αυτό το σχόλιο για την περίπτωση που διαβάσει κάποιος τα παραπάνω και σκεφτεί ότι είναι κάτι δύσκολο και μάταιο. Δουλεύει και παραδουλεύει σε κάθε μέγεθος δοχείου απλά το μείγμα πρέπει να διατηρείται ζεστό.

Aυτο εννοειτε οτι πρεπει το μειγμα να ειναι ζεστο,θελει θερμοκρασια 22-28 αλλιως δεν δουλευει.Τον χειμωνα θα χρειαστεις θερμοστατη εκτος αν εχεις το μπουκαλι κοντα σε καλοριφερ το οποιο δουλευει ολη μερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

έχω και το flourish(seachem) το οποίο λέει χρήση κάθε βδομάδα αλλά θέλω πρώτα να τελειώσω το florena γιατί λήγει τον Αύγουστο.

Παιδια ριξτε μια γρηγορη απαντηση. Το florena ληγει? Δεν μπορω να βρω κατι ουτε στο site της sera αλλα και γενικα που να λεει οτιδηποτε.

Σε πετ σιτι που πηγα ελεγε πανω 4-12 που ειναι μαλλον ημερομηνια παραγωγης, αλλα τιποτε αλλο. Της jbl το υγρο λιπασμα δεν ειχε ουτε ημερομηνια παραγωγης.

Τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...