Jump to content

Τρυπες Στα Φυτα


Recommended Posts

παρατηρω κοψιματα-τρυπες στα φυτα και σε καποια, ενα καφετισμα στις ακρες στων φυλων.τι μπορει να συμβαινει??

Link to comment
Share on other sites

Έλειψη κάποιου θρεπτικού συστατικού, συνήθως σιδήρου είναι μία εκδοχή. Σε κάποια είδη φυτών μπορεί να παρουσιαστούν μικρές τρύπες στα κατώτερα φύλλα τους που επισκιάζονται υπερβολικά ,κυρίως όταν έτσι κι αλλιώς ο φωτισμός του ενυδρείου δεν είναι επαρκής στο συγκεκριμένο σημείο.

Τέλος, κάποια είδη μπορεί να δαγκώνουν κάποια φυτά , όπως πχ κάποια είδη pleco έχουν προτίμηση στα φύλλα των εχινόδορων! Έτσι γίνονται κάπως μεγαλύτερες τρυπίτσες.

Αν μας έλεγες και τα είδη των φυτών και μας έδειχνες κάποια φωτογραφία ίοως είναι ευκολότερη η διαλεύκανση του τι συμβαίνει από τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

post-48266-0-47049600-1329763195_thumb.jpgpost-48266-0-47049600-1329763195_thumb.jpgpost-48266-0-39224200-1329763240_thumb.jpgpost-48266-0-96625300-1329763263_thumb.jpgεχω δυο πλακωστομους απλα αυτες οι τυπες εχουν κατι σαν καφε ριγες γυρω γυρω.εχω δει τους πλακωστομους πανω στα φυλλα αλλα οχι να κοβουν κομματι!σιδηρο ριχνω ξεχωριστα απο τα αλλα λιπασματα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω pleco αλλά απ'οσο ξέρω οι δουλειές γίνονται το βράδυ ;) Με τι τα ταΐζεις τα pleco ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει στο αυτοματο ταισμα ,το φαγητο τους αλλα επειδη ειναι χοντροκομμενο πεφτει σπανια και αρα τρωνε απο το φαγητο των δισκων

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως στο UIvaceus τουλάχιστον (αν δεν κάνω λάθος εκείνο με τα γυριστά φύλλα) οι τρύπες είναι δουλειά των pleco. Δεν μου μοιάζει με έλλειψη κάποιου στοιχείου.

Για την ανούμπια όμως , μου κάνει εντύπωση μιας και είναι κάπως...τοξική στο φάγωμα και δύκολα θα την έτρωγε κάποιο ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

τις ανουμπιες τις τσιμπανε καποιοι δισκοι!!!δεν ξερω τωρα..και για τους πλεκο τι λες να κανω????

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει στο αυτοματο ταισμα ,το φαγητο τους αλλα επειδη ειναι χοντροκομμενο πεφτει σπανια και αρα τρωνε απο το φαγητο των δισκων

Η τουλάχιστον έτσι νομίζεις. :D .

Πιστεύω σχεδόν απόλυτα πως οι τρύπες στα φύλλα είναι έργο των pleco γιατί στο παρελθόν είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Οσον αφορά τις ανούμπιες θεωρώ αδύνατο να έχουν προέλθει οι τρύπες από τσιμπολογήματα των δίσκων.

Μήπως στο παρελθόν είχες τρίψει τα φύλλα για να αφαιρέσεις τυχόν άλγες.?

Link to comment
Share on other sites

οχι τους εχω δει να τις τσιμπανε. :bigemo_harabe_net-88: και γαι τους πλεκο τι μου προτεινεις εσυ???

Link to comment
Share on other sites

Να τους ταίζεις με φυτική τροφή ώστε να τους μειώνεις την επιθυμία για πράσινη τροφή με αποτέλεσμα να σου μασουλάνε τα φυτά .

Τώρα εαν δεν βελτιωθεί η κατάσταση, πρέπει να επιλέξεις τι επιθυμείς περισσότερο να έχεις στο ενυδρείο σου πλέκο η φυτά χωρίς τρύπες?

Εγώ είχα επιλέξει το δεύτερο. :)

Τι είδους πλέκο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα που ειναι κιτρινος και ενα που ειναι μαυρος με κιτρινες βουλες.ειδικα ο δευτερος μου αρεσει πολυ ..να λειπουν ιχνοστοιχεια απο τα φυτα παιζει σαν σεναριο και να κανει τρυπες??καποιο μαγαζι μου προτειναι να αγορασω το flourish trace της seachem.μου χρειαζεται??εχω μπλεξει λιγο με τα φυτα και τα λιπασματα και τι λειπει...σε τι βοηθανε τα ιχνοστοιχεια ??ειναι απαραιτητα να τα αγορασω ?εφοσον χρησιμοποιω το flourish-potassium-iron -excel,ηδη..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

το ιδιο πρόβλημε εχω και εγώ με τις ανουμπιες.

παρατήρησα τρυπίτσες τον τελευταίο καιρό.Λέτε να ειναι ο πλέκο?

Και οι κρυπτοκορίνες εχουν αλλά ειναι λιγότερες και μικρότερες...

Link to comment
Share on other sites

προφανως.....

Link to comment
Share on other sites

Και οι δικές μου ανούμπιες έχουν αρχίσει να κάνουν τρυπούλες. Τα κάτω φύλλα που δε φωτίζονται έχουν κιτρινίσει και φοβάμαι πως σε λίγο καιρό θα χρειαστούν αντικατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο σκεύασμα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε; Έχει να προτείνει κάποιος συγκεκριμένη μάρκα και να μας πει και το κόστος πάνω κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καλό;;

http://www.sera.de/gr/pages/sera-produktwelt/in_category/2590/product/-afc970028e.html

Νίκο τη μάρκα που μου πρότεινες δεν τη βρίσκω εδώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα Flourich Excel της Seachem. Είναι καλό;; Έριξα 2 καπάκια και ανά 2 μέρες θα ρίχνω μισό καπάκι. Η συσκευασία είναι 250ml. Πρέπει να το τελειώσω όλο; Τα ψαράκια δεν παθαίνουν τίποτα μ'αυτό το υγρό;

Link to comment
Share on other sites

πηρες ενα σκευασμα χωρις να ξερεις τι ειναι και το εριξες και στο ενυδρειο?

και ποιος σου ειπε πως θα σε βοηθησει με το προβλημα που εχεις με τις ανουμπιες??

γιαυτο επιμενουμε και λεμε διαβασμα και μονο διαβασμα.γλυτωνουμε απο πολυ κοπο και χρημα.

αυτο που πηρες ΔΕΝ ειναι λιπασμα.ειναι υποκαταστατο διοξειδιου.

τα φυτα σου προφανως χρειαζονται καλλιο και λιγο σιδηρο.

σε αυτη τη φαση δεν θα βοηθησει ιδιαιτερα σε σενα το διοξειδιο,το οποιο παρεπιπτωντος εαν δεν εχουμε το καταλληλο φωτισμο τσαμπα θα το ριχνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Χθες που μίλησα με τον ebenos μου είπε να πάρω Seachem, αλλά δε θυμόμουν συγκεκριμένα ποιο. Και σήμερα που πήγα στο pet και ζήτησα λίπασμα της Seachem μου έδωσε αυτό και μου είπε πως είναι ό,τι καλύτερο και θα βοηθήσει τα φυτά μου. Πόσες ώρες ενδείκνυται να έχω αναμμένο το φως;

Το σκεύασμα γράφει υποκατάστατο ή συμπλήρωμα άνθρακα (δεν είμαι σίγουρος αλλά βαριέμαι να πάω να δω ακριβώς, θα σας πω αύριο).

Link to comment
Share on other sites

το προιον σου ειπα τι ειναι.

πες τον ''επαγγελματια'' που σου το προτεινε να ανοιξει και κανα βιβλιο και να ξεστραβωθει.δεν ξερουν τι πουλανε..δυστυχως.

αυτο το προιον δεν ειναι λιπασμα.

seachem

seachem flourish=βασικο λιπασμα

seachem iron=σιδηρος

seachem potassium=καλλιο

αυτα τα 3 ειναι τα βασικα λιπασματα αυτης της πολυ καλης εταιρειας.

επειδη εχεις προβλημα συγκεκριμενο τα 2 τελευταια θα σε βοηθησουν.εαν δεν ειχες ανουμπιες που ειναι πολυ ανθεκτικες και σκληρες και ειχες αλλα φυτα θα χρειαζοσουν και το βασικο.δεν σου προτεινω αμμεσα για λογους οικονομιας.αν σε περισσευουν παρε και αυτο και πολυ προσοχη στις δοσολογιες.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και μία Εγκλέρια και ακόμα 3 φυτά που δεν ξέρω τι είναι και λογικά θα φαγωθούν απ' τα χρυσόψαρά μου. Αυτό που έχω να μην το ξαναρίξω δηλαδή; Είναι επικίνδυνο; Γενικά αυτά τα σκευάσματα κάνουν ζημιά;

Η λάμπα μου (T5-24W) πόσες ώρες να ανάβει;

Καθαρά λίτρα ενυδρείου περίπου 95

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και μία Εγκλέρια και ακόμα 3 φυτά που δεν ξέρω τι είναι και λογικά θα φαγωθούν απ' τα χρυσόψαρά μου.σιγουρα τα περισσοτερα θα φαγωθουνε Αυτό που έχω να μην το ξαναρίξω δηλαδή; Είναι επικίνδυνο; Γενικά αυτά τα σκευάσματα κάνουν ζημιά;μπορεις να ριχνεις ελαχιστα καθημερινα.σε μεγαλη δοση ναι ειναι επικινδυνο,ιδιαιτερα αν δεν εχεις πολλα φυτα.τα σκευασματα μπορει να κανουν ζημια αν δεν ξερουμε τι κανουν,τι ειναι,και σε τι δοσολογιες πρεπει να τα ριχνουμε.

Η λάμπα μου (T5-24W) πόσες ώρες να ανάβει;περιπου 8-10 συνεχομενα με χρονοδιακοπτη.

Καθαρά λίτρα ενυδρείου περίπου 95

οπως σου ειπα και παραπανω,αρχισε να διαβασεις εντατικα εαν θελεις να μην δινεις χαβαλε λεφτα και να εχεις σωστα ζωντανα και φυτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρονοδιακόπτη, ρυθμισμένο στις 6 ώρες πλέον από 8 αρχικά ύστερα από υπόδειξη για να αποφύγω άλγες. Τελικά τι είναι καλύτερο; Να αυξήσω πάλι τις ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...