Jump to content

Τρυπες Στα Φυτα


Recommended Posts

οτι και να κανεις οχι αποτομα.εαν θελεις να αυξησεις η και να μειωσεις φωτοπεριοδο θα βαζεις μιση ωρα καθε βδομαδα(ειτε για ανεβασμα η για κατεβασμα.).

αντε καλο ξημερωμα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες που μίλησα με τον ebenos μου είπε να πάρω Seachem, αλλά δε θυμόμουν συγκεκριμένα ποιο. Και σήμερα που πήγα στο pet και ζήτησα λίπασμα της Seachem μου έδωσε αυτό και μου είπε πως είναι ό,τι καλύτερο και θα βοηθήσει τα φυτά μου. Πόσες ώρες ενδείκνυται να έχω αναμμένο το φως;

Το σκεύασμα γράφει υποκατάστατο ή συμπλήρωμα άνθρακα (δεν είμαι σίγουρος αλλά βαριέμαι να πάω να δω ακριβώς, θα σας πω αύριο).

Στο τηλέφωνο σου πρότεινα seachem flourish σαν γενικό λίπασμα όχι excel που σου εξήγησε ο klaz τι είναι αλλά όταν μηλαω σκάφτεσαι την γκόμενα. :rasp: :rasp: :rasp:

Καλό είναι να τα έχεις όλα αν περισσεύουν χρήματα αλλά για συγκεκριμένη έλλειψη θρεπτικών συστατικών τα υπόλοιπα δυο είναι πιο στοχευμενα. Επειδή τότε είχες μόνο ανουμπιες που είναι ένα φυτό που δεν χρειάζεται υπερβολικό φωτισμό σου πρότεινα να χαμηλώσεις την φοτοπεριοδο σου γιατί οι αλγες σου είχαν αρχίσει να εμφανίζονται. Τώρα που έχεις και άλλα είδη μέσα το flourish δεν θα είναι περιττό οπότε καλό είναι να το ξεκινήσεις.

Υ.Γ. μου αρέσει που είσαι τακτικός και χαίρομαι που το έχεις πάρει σοβαρά και ασχολιέσαι τόσο. :bigemo_harabe_net-146:

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα το Flourish Excel με Flourish γιατί με φάγατε :bigemo_harabe_net-113: και αύριο θα ρίξω την ποσότητα που λέει. Εν τω μεταξύ χθες φυτεύτηκαν επιπλέον 12 ρίζες κερατόφυλλο, μια Ανούμπια αρκετά ψηλή (στο πίσω μέρος) και είδος Εχινόδωρου. Φωτογραφία στο σχετικό θέμα μου για να μη χαλάω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πρόβλημε εχω και εγώ με τις ανουμπιες.

παρατήρησα τρυπίτσες τον τελευταίο καιρό.Λέτε να ειναι ο πλέκο?

Και οι κρυπτοκορίνες εχουν αλλά ειναι λιγότερες και μικρότερες...

τρυπίτσες τον τελευταίο καιρό κάποια ασθένεια πρέπει να είναι γιατί και εγώ που δεν έχω πλέκο είναι γεμάτο από τέτοια φύλλα

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμιά εξέλιξη ; Έκανες κάποια προσπάθεια με τα λιπάσματα ;

Link to comment
Share on other sites

Μια φετουλα κολοκυθακι την ημερα.................

Το καρφωνεις σε μια ανοξειδοτη λαμα για να πηγαίνει στον πάτο και την δενεις σε μια μισινεζα για να μπορεις να το μπαζονοβγαζεις καθημερινα.

100_7636.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...