Jump to content

Γέννα Altolamprologus - Sumbu Dwarf


ilouvatar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή την στιγμή έχουν μείνει καμια τριανταριά μικρά και η θυληκιά απομακρύνει οτιδήποτε πλησιασει στα κοχύλια της. Κάτι μου λεει πως πλησιάζει νέα γέννα...

Link to comment
Share on other sites

Ο αρσενικός είναι σε έναν δικό του κόσμο. Δεν ασχολείται με τίποτα. Πράγματι, αν ξεκινήσουν δεν σταματάνε με τίποτα...

Μην ξυπνήσω κανένα πρωί και αντί για κόκκους αραγωνίτη έχω μικρούς κάλβους για βυθο... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πώς πάνε τα ψαράκια Απόστολε? Καμιά φωτογραφία- βίντεο δε θα μας χάλαγε... :D

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο 2μηνο λόγω δουλειάς και διαφόρων υποχρεώσεων, δεν μπορούσα να ασχοληθώ όσο θα ήθελα με το ενυδρείο. Αποτέλεσμα είναι να έχουν μείνει 7 μικρά από γέννες τα οποία σιγά σιγά μεγαλώνουν. Το ζευγάρι πλέον είναι μόνιμα μαζί, ενώ τα μικρά έχουν διασκορπιστεί στο ενυδρείο. Οι γέννες, πιθανώς λόγω λίγο υψηλής θερμοκρασίας, λόγω καλοκαιριού (ελέγχεται με controller), έχουν σταματήσει.

Πρέπει να ελαττώσω τις κρυψώνες μπας και αρχίσω να τα βλέπω λίγο περισσότερο... :)

Βγαίνουν έξω κυρίως μόνο για φαγητό και όταν βγαίνουν μένουν σχεδόν ακίνητα... Όπως είχε πει και ο ΚΩΣΤΗΣ το βίντεο των κάλβων θα είναι σαν φωτογραφία, οπότε δεν μπαίνω στον κόπο να τα κινηματογραφήσω.

Παρακάτω κάποιες γρήγορες φωτογραφίες από κάποια από τα μικρά που μου κάνανε την χάρη να αράζουν έξω.

RSCN3068.jpg

DSCN3051.jpg

RSCN3069.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, υπάρχει κίνδυνος αιμομιξίας αν πχ γεννήσουν τα μωρά σου κάποτε? Ή όχι? :)

ΥΓ. Έχουν μεγαλώσει πάρα πολύ! :D Αν μπορείς, ή όποτε μπορείς, μία γενική του ενυδρείου? :)

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, υπάρχει κίνδυνος αιμομιξίας αν πχ γεννήσουν τα μωρά σου κάποτε? Ή όχι? :)

ΥΓ. Έχουν μεγαλώσει πάρα πολύ! :D Αν μπορείς, ή όποτε μπορείς, μία γενική του ενυδρείου? :)

Αυτό, όσο μεγαλώνουν οι γέννες, αναπόφευκτα γίνεται. Αυτό που μπορεί να κάνει ο χομπίστας, είναι ανά διαστήματα να προσθέτει κάποια νέα ψάρια, τα οποία θα ανανεώνουν τα αίματα.

Αυτό έκανα σχετικά πρόσφατα στα julies, που πρόσθεσα 2 θυληκά.

Έχουν φτάσει αισίως τα 3-5 εκατοστά. Με την πρώτη ευκαιρία, που θα το καθαρίσω και λίγο θα προσθέσω και μιά γενική του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Μας προσθέτεις εκπληκτικές εικόνες Απόστολε!

Νομίζω ότι οι καλβοι θα εξελιχτούν σε νέα μόδα!

Να σου ζήσουν, πανέμορφα τα ψάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Μας προσθέτεις εκπληκτικές εικόνες Απόστολε!

Νομίζω ότι οι καλβοι θα εξελιχτούν σε νέα μόδα!

Να σου ζήσουν, πανέμορφα τα ψάρια σου!

Να είσαι καλά φίλε μου.

Είναι αρκετά παρεξηγημένα ψαρια, οι κάλβοι, μιας που δεν είναι πολύ κινητικοί. Παρόλα αυτά είναι υπέροχα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου.

Είναι αρκετά παρεξηγημένα ψαρια, οι κάλβοι, μιας που δεν είναι πολύ κινητικοί. Παρόλα αυτά είναι υπέροχα ζωντανά.

Εμένα μόνο που βλέπω τη φάτσα τους, μου φτιάχνει τη διάθεση! Κι ας μην είναι πολύ κινητικοί... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο που βλέπω τη φάτσα τους, μου φτιάχνει τη διάθεση! Κι ας μην είναι πολύ κινητικοί... :)

+10000 τρελες μουρες!!!

Link to comment
Share on other sites

φοβερα τα πιτσιρικια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου.

Είναι αρκετά παρεξηγημένα ψαρια, οι κάλβοι, μιας που δεν είναι πολύ κινητικοί. Παρόλα αυτά είναι υπέροχα ζωντανά.

Έτσι ακριβώς. Υπέροχα ζωντανά φίλε, να τα χαίρεσαι.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν διαφέρουν και πολύ απ' τους δικούς μου!!! :D

Κουκλιά είναι Απόστολε να τα χαίρεσαι!! Τι μέγεθος έχουν τώρα τα μωρά?>

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά.

Νίκο, σε μήκος δεν έχουν πάρει. Τώρα παίρνουμε στις άλλες 2 διαστάσεις. Τρώμε καλά... :D

Link to comment
Share on other sites

Αποστολε,παρακολουθω το θεμα απο την αρχη.

Θα τολμησω να σου πω,μιας και ειναι και τα ψαρια μικρα αλλα σχηματισμενα,να δηλωσεις συμμετοχη στα βιοτοπικα.

Πιστευω θα εχει ενδιαφερον.

:)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εξέλιξη, συμφωνώ με τον Στράτο για τον διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Στράτο οφείλω να σου ομολογήσω πως το έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά, αλλά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην είμαι καν Ελλάδα εκείνη την περίοδο. Αν το σιγουρέψω σύντομα, θα δηλώσω το παρόν. :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές φίλε μου! Οι καλύτερες στιγμές του χόμπι!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Πράγματι φίλε Θεόδωρε, αυτές οι στιγμές είναι οι καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...