Jump to content

Απορια Για Το Τι Αλγη Ειναι


kalmichalis

Recommended Posts

Υπαρχει πιθανοτητα ο φωσφορος να δεσμευται απο το φιλτρο? εχω ακουσει κατι τετοιο και δεν ξερω αν ισχει

οπως επισης θα ηθελα να μαθω αν εχω φυτο μπορει να δεσμεψει φωσφορο απο τις ριζες του μεσω του υποστρωματος επομενως και μηδεν να διχνει στο νερο δεν παει να πει πως δεν υπαρχει

Βγαλε και τη μια λαμπα, θα δεις πως θα φυγει και το βιοφιλμ.

η λαμπα με το βιοφιλμ πως σχετιζονται μεταξυ τους? με την πρωτεινικη υφη δεν εχει να κανει?

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειναι η εκτη και τελευταια ημερα δοσολογιας της ερυθρομικηνης....

με αμμωνια 0,5 και νιτρικα 3....

φαντασου οτι ακομα και τωρα η πρασινιλα εχει ξεκολησει απο τα φυτα, αλλα φαινεται σαν να μην εχει εξουδετερωθει ακομα....

τι προτεινεται?

να κανω αλλαγη νερου αυριο και να συνεχισω συσκοτηση για 3 ημερες ακομα?

ή να κανω αλλαγη νερου μετα απο 3 ημερες ακομα και τοτε να σταματησω τη συσκοτηση?

τελικα εχετε δικιο που λετε οτι επιστρεφει πολυ πιο σκληρη....

τα ψαρια ειναι μια χαρα το ιδιο και τα φυτα...

Απο οτι καταλαβαινω δεν εβγαλες εξω τα φυτα.

Τη να σου πω ρε Μιχο, το οτι εχεις λιγη αμμωνια και οτι δειχνουν ολα καλα δεν μου λεει και τιποτα γιατι μπορει στα καλα καθουμενα να σου αρρωστισει καποιο ψαρι απο εκει που δεν το περιμενεις. Απο την αλλη το οτι εχεις 6,8 ΡΗ ειναι πολυ καλο αυτη την στιγμη για την τοξικοτητα της αμμωνιας.

Εγω θα εκανα μια μικρη αλλαγη παντως καλου κακου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα ο φωσφορος να δεσμευται απο το φιλτρο? εχω ακουσει κατι τετοιο και δεν ξερω αν ισχει

Ναι, μια που η τροφη στην ουσια περιεχει και φωσφορικα και ολη αυτη η υλης μαζευεται μεσα στα φιλτρα αλλα απο την αλλη ανοργανοποιητε σιγα σιγα, και βρισκεται παλι μεσα στο νερο του ενυδρειου μας.

οπως επισης θα ηθελα να μαθω αν εχω φυτο μπορει να δεσμεψει φωσφορο απο τις ριζες του μεσω του υποστρωματος επομενως και μηδεν να διχνει στο νερο δεν παει να πει πως δεν υπαρχει.

Τα φυτα γενικος προτειμουν να αποροφουν τον φωσφορο απο το εδαφος και το οτι δεν μετραμε στο νερο δεν θελει να πει πως δεν υπαρχουν στο υποστρωμα. Το θεμα ειναι πως στα φυτεμενα με αμμο εισερχεται ποιο δυσκολα μια που δεν κυκλωφορη τοσο ευκολα το νερο μεσα της.

Βγαλε και τη μια λαμπα, θα δεις πως θα φυγει και το βιοφιλμ.

η λαμπα με το βιοφιλμ πως σχετιζονται μεταξυ τους? με την πρωτεινικη υφη δεν εχει να κανει?

Το βιοφιλμ σχηματιζεται λογο των λιπων, πρωτεινων και βακτηριων στην επιφανεια. Για αυτο λεγεται ΒΙΟ φιλμ γιατι υπαρχουν και βακτηριδια και πολλα απο αυτα ειναι και φωτοσυνθετικα.

Tα διαφορα βακτήρια, οπως ξερουμε πανε κολλανε και αναπτυσονται περισσοτερο σε επιφανειες όπου υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα θρεπτικών στοιχείων και οξυγονου.

Οταν στην επιφανεια του νερου εχουμε πολλα θρεπτικα εχουμε και εξαρση βακτηριων και αν ο φωτισμος ειναι πολυ δυνατος μπορει αυτο το βιολφιλμ να πρασινιση και να εχουμε και πρασινες επιφανιακες αλγες. Με την αναταραξη συνηθως λύνεται το προβλημα και κραταει αυτο το φιλμ μεχρι να μειωθουν και να ισοροποισουν τα θρεπτικα στην επιφανεια του νερου αλλα καποιες φορες μπορει να μην υποχωρει και τοσο ευκολα και λογο υπερβολικων κελβιν.

Link to comment
Share on other sites

Αν δωσω παραπανω διοξειδιο βλεπω τα θρεπτικα και νο3 να πεφτουν επικυνδηνα και βεβαια τα φυτα να μεγαλωνουν ποιο γρηγορα και να εχω περισσοτερο περλινγκ, αλλα βλεπω επισης πως εαν τοπαρακανω πως ειδικα στα χαμηλα φυλλα των φυτων την γνωριμη πρασιναδα της BGA, οποτε εαν συνεχεισω χωρις να τροφοδοτησω με επιπλεν θρεπτικα το συστημα απο τα παραγομενα τοτε υπαρχει κυνδινος να χειροτερεψουν τα πραγματα.

αυτο που αναφερεις το εχω παρατηρησει κι εγω ομως δεν καταλαβα τη διατυπωση σου οσον αφορα για την πρασιναδα της BGA , αναφερεσαι σε τροφοδοτηση με νιτρικα? πως την αποφευγουμε με προσθηκη νιτρικων ή με το co2?

*YΓ. τι ειναι περλινγκ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που αναφερεις το εχω παρατηρησει κι εγω ομως δεν καταλαβα τη διατυπωση σου οσον αφορα για την πρασιναδα της BGA , αναφερεσαι σε τροφοδοτηση με νιτρικα? πως την αποφευγουμε με προσθηκη νιτρικων ή με το co2?

*YΓ. τι ειναι περλινγκ?

Μειωσα το διοξειδιο μια που νιτρικα εχω καλα επιπεδα αν και σπανια μπορει να ριξω και ΚΝΟ3.

Οσο για το περλινγκ http://www.plantedtank.net/forums/photography/165435-pearling-plants.html

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή την πράσινιλα της bga στα κάτω φύλλα την αντιμετωπίσεις μειώνοντας στο co2??

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, μην το ριχνουμε μονο το φταιξιμο στο διοξειδιο γιατι σιγουρα και οι μετρησεις μου δεν ειναι και οι ιδανικες πολλες φορες λογο του οτι δεν εχω τον χρονο παντα να μετρο και να παρεμβαινω, αλλα σιγουρα παιζει τον ρολο του το διοξειδιο σε συνδιασμο με αλλους παραγοντες οπως, πρωτον το κυανο του αρεσουν οι ανοξικες περιοχες δευτερον το οξυγονο οσο ποιο βαθεια πηγαινουμε τοσο λιγοστευει και αρα ο δεσμευμενος φοσφωρος απελευθερονεται απο τον σιδηρο ποιο ευκολα και τριτον τα βακτηρια νιτροποιησεις εχουν ποιο αργους ρυθμους λογο ελειψης οξυγονου και ετσι τα παραγομενα ΝΟ3 λιγοστευουν για τα φυτα δυνοντας το προβαδισμα στις αλγεις.

Γενικα και εγω δεν εχω μεγαλη εμπειρια στις μπουκαλες μια που και εγω μετα τα χριστουγεννα αναβαθμιστικα και επειδή ελλειψα και το τριημερο της καθαρας Δευτερας μολις γυρισα βρηκα παλι κυανο σε καποια φυλλα και τριχοειδη στις κορυφες τις Ludwigia.

Εκανα μια μικρη αλλαγη νερου φυτεψα και κανα δυο καινουργια φυτα και θα δω στην πορεια.

Να τονισω επισης πως τις τελευταιες 10 μερες περιπου εχω μειωσει την αναταραξη στο ενυδρειο και πειραματιζομε με αεραντλια στο εσωτερικο φιλτρο στον χωρο της βιολογιας. Εχω μια αεραντλια με ροοστατη που ρυθμιζεις την παραγωγη αερα και μεχρι και σημερα την ειχα χαμηλα και μετρησα φοσφωρικα 2+, ενω τωρα αυξησα λιγο τον αερα και προσθεσα και λιγο σιδηρο και αυριο βλεπουμε αν εκανα καλα ή οχι και θα ξαναμετρησω φωσφορικα. Οπως καταλαβαινεις και εμενα με τρωει ο :bigemo_harabe_net-119: μου και δεν το αφηνω σε ησυχια το ενυδρειο μου ψαχνωντας συνεχεια για απαντησεις σε πολλα ερωτηματα μου και στην πραξη!

Link to comment
Share on other sites

καλαταλαβα κι εμενα κανει περλινγκ σε ολα τα φυτα ειναι πραγματικα εντυπωσιακο και πανεμορφο.....

λοιπον ειπα να δοκιμασω και το αλλο μπας και καταλαβω τι φταιει γιατι δεν νομιζω να φταινε οι λαμπες δηλαδη οσοι εχουν φουλ φοτισμο εχουν το ιδιο προβλημα με εμενα ? δε νομιζω....

παρειγγειλα flourish nitrogen για να κραταω τα νιτρικα σταθερα και ειπα να αφησω λιγο το KNO3... μιας και ειναι σιγουρω οτι δεν εμπεριεχει και αλλα στοιχεια μεσα....

ξερει κανεις για να αυξησουμε πχ. 5ppm νιτρικων ποσα ml Nitrogen πρεπει να ριξουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορείς να ανεβάσεις το NO3 με το

Seachem Flourish Nitrogen. Το Nitrogen είναι για να

καταπολεμά την κακή ανάπτυξη των φυτών από την

έλλειψη αζώτου.

Για να μπορείς να υπολογίσεις την δόση έχει αυτό.

http://www.seachem.c...se_planted.html

Πρέπει να μετατρέψεις τα λίτρα σε γαλόνια.

Από αυτά που διαβάζω στην σελίδα της εταιρίας, δεν

έχω προσωπική εμπειρία.

Flourish Nitrogen™

Link to comment
Share on other sites

γατι ? το nitrofen περιεχει αζωτο(Ν)... δεν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε αντι του ΚΝΟ3? αλλωστε τα φυτα θελουν Ν... αν εγω βαλω σκετω Ν δεν μπορω να μετρησω ΝΟ3??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελεωσε η θεραπεια πριν 3 ημερες.... αφου εξαφανιστηκε ολη η bga απο το ενυδρειο.... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

λοιπον απο μετρησεις....εχω

αμμωνια 0,1

νιτρικα περιπου 20 με 23

πη 6,9

κεχα 5

γεχα 6

επισης ειχα για 3ημερες τον ανθρακα στο φιλτρο και τον εβγαλα σημερα....δεν εχω ριξει κανενα απολυτως λιπασμα (ειπα να μην ριξω τπτ ουτε flourish ουτε καλιο)

και τελος αυτο που εχω παρατηρησει ειναι αρχη πρασινης τριχωειδης αλγης(αυτο εχω ακουσει οτι ειναι ενδειξη καλης ποιοτητας νερου) και μειωσα τη φωτοπεριοδο απο 8 ωρες στις 6 και θα την αυξανω 15λεπτα την ημερα γιατι ισως να φταιει το οτι ανοιξα κατευθειαν τα φωτα μετα απο 9 ημερες θεαπειας.... ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ???

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη ελπιζοντας να μη ξαναμπλεξεις με την bga. Αυτο που θα σου προτεινω ειναι αυτο που θα εκανα εγω χωρις να θελω να σου δωσω μια απολυτη κατευθηνση μια που παρατηροντας το ενυδρειο μου πολλες φορες αλλαζω τακτικη αναλογα με την εξελιξη του ενυδρειου μου πραγμα το οποιο με το δικο σου ενυδρειο οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να εχω αμεση εικονα.

Κανε μια καλη αλλαγη νερου και προσπαθησε να κρατας τα ΝΟ3 κοντα στο 10. Τωρα ειναι η στιγμη να βαλεις καποιο φυτακι ακομα και για την ωρα ασε τα λιπασματα μεχρι να συνελθουν τα φυτα.

10 ωρες φωτοπεριοδο αλλα μονο με 2 λαμπες και 1 φυσαλιδα ανα 4 δευτερολεπτα. Αν νομιζεις πως η κυκλοφορια ειναι χαμηλη βαλε μια αντλια ακομα να υποβοηθαει την κατασταση. Τα φυτα θα πρεπει να ψιλοκουνιουνται και να μην εχουνε νεκρες ζωνες. Ελενξε φωσφορικα και σιδηρο. Απο ΡΗ, ΚΗ GH εισαι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα όσα μου είπες κι αυτά σκέφτομαι να ακολουθήσω... Αλλα δε κατάλαβα αυτο με τις λάμπες... Γιατι 2 λάμπες και 10 ωρες... Και όχι 4 που έχω τώρα στις 6 ωρες και σιγά σιγά να ανεβαίνω για να μην ξεσυνηθησει το ενυδρειο απο τις 4 λάμπες που του έχω...

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα χρειαζονται 10 με 12 ωρες για να ολοκληρωσουν τον κυκλο της φωτοσυνθεσης. Αυτη την στιγμη ομως τα φυτα θα χρειαστουν καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να ανασυνταχθουνε και συνελθουν απο το σοκ που υπέστησαν, και ετσι οι αλγες περνουν προβαδισμα μια που τα φυτα καταναλωνουν την ενεργια τους για να επουλωσουν τις τυχων πληγες τους και ασχολουνται λιγοτερο με την διαδικασια της φωτοσυνθεσης. Απο την αλλη οταν εχουμε τοσο μεγαλο φωτισμο και στο συνολο η φυτομαζα ειναι μικρη τοτε οτι περισευμα υπαρχει σε θρεπτικα και σε ακτινοβολια λειτουργεί παλι υπερ των αλγεων. Για αυτο σου ειπα να κανεις μια αλλαγη νερου μια που θα μειωσουμε τα πολλα θρεπτικα που μπορουν να εκμεταλλευτουν αυτη την στιγμη οι αλγες, λιγο CO2 και οχι λιπανση βεβαια για τον ιδιο λογο.

Δωσε μεγαλη βαση στην κυκλοφορια και την σωστη οξυγωνοση του νερου μεσα στο ενυδρειο, γιατι δυστηχως σε ενα φυτεμενο τα φυτα κοβουν την ροη και οπου δεν υπαρχει κινιση και οξυγωνο το κυανο παραμονευει. Γενικα το καθε διαλυμα εχει μια ταδε ικανοτητα συγκρατισεις αεριων, δηλαδη αναλογα τα διαλυμενα αλατα που υπαρχουν στο νερο εχουν και ενα επιπεδο κορεσμου των αεριων με τα ποιο βασικα το οξυγωνο και το διοξιδιο, οποτε η ισοροποια τους στην στηλη ειναι βασικο κλειδι για την σωστη λειτουργια των φυτων, ψαριων και τις βιολογιας.

Οταν εχουμε μια μεγαλη φυτομαζα εχουμε και αναλογη παραγογη οξυγονου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα θα κάνω αλλαγη και θα έχω Νιτρικα γύρω στο 10, απορία μου, το ποσοστό διοξειδίου που έχω στο ενυδρειο με βάση το πεχα και το κεχα μια χαρα δεν είναι;;; Απο κυκλοφορία και αναταραξη είμαι super!!

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει εισαι, απλα παρακολουθα την εξελιξη του ενυδρειου και μην περιμενεις να ενημερωσεις οταν ηδη εχεις πήξει στις αλγες ή στο κυανο και οχι αποτομες μεταβολες!

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...