Jump to content

Πρόβλημα Με Ψάρια Βυθού.


Gianniskavvalos

Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί αλλά τα ψάρια βυθού δεν μου κρατάνε καθόλου. Αν και με τα γατόψαρα έχει στρώσει ελαφρός το πράγμα με τους πλακόστομους χειροτερεύει. Μου κρατάνε στην καλύτερη περίπτωση 2 μήνες. Το προηγούμενο τον είχα περίπου 20 μέρες και τώρα :bigemo_harabe_net-104: .

Οι τιμές του νερού είναι:

ph:6.8

kh:10

gh:8

no3:10

no2:< 0.5

Τα ταΐζω κάθε 3 μέρες.

πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

Επίσης με τη συχνή απουσία πλακόστομου το ενυδρείο έχει γεμίσει τρίχες. Κάπως έτσιpost-40349-0-56986900-1331065035_thumb.jpg

Τι μπορώ να κάνω για αυτό επειδή έχει γίνει αηδιαστικό.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι στρωμενο σωστα το ενυδρειο σου για βαλεις ψαρια βυθου..αμμωνια ποσο εχεις?ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?πρεπει να κανεις αλλαγες νερου για την καφε αλγη αν ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Τρεχει 4 χρονια και η αμμωνια είναι 0. Δεν ειναι καφε αλγη είναι τριχες που όσο και αν τις βγαλω θα ξαναβγούνε.

Link to comment
Share on other sites

περιμενε απαντηση απο καποιον που του εχει τυχει ..δυστυχως δεν γνωριζω....

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδηποτε ειναι κάποιο είδος άλγης,,,

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ, πόσταρε τες όπως είναι όσο παράλογες κι αν φανούν και περίμενε βοήθεια από τους εμπειρότερους του φόρουμ!

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ δες κι εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48746

Μάλλον έχεις έξαρση BBA αλλά ας σου πει κάποιος πιο έμπειρος από εμένα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά τα ψάρια βυθού δεν μου κρατάνε καθόλου. Αν και με τα γατόψαρα έχει στρώσει ελαφρός το πράγμα με τους πλακόστομους χειροτερεύει. Μου κρατάνε στην καλύτερη περίπτωση 2 μήνες. Το προηγούμενο τον είχα περίπου 20 μέρες και τώρα :bigemo_harabe_net-104: .

Οι τιμές του νερού είναι:

ph:6.8

kh:10

gh:8

no3:10

no2:< 0.5

Τα ταΐζω κάθε 3 μέρες.

πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

Επίσης με τη συχνή απουσία πλακόστομου το ενυδρείο έχει γεμίσει τρίχες. Κάπως έτσιpost-40349-0-56986900-1331065035_thumb.jpg

Τι μπορώ να κάνω για αυτό επειδή έχει γίνει αηδιαστικό.

Θα επρεπε να ειναι 0.

Απο φιλτρανση τι εχεις;

:)

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερα χρόνια ενυδρείο και έχεις νιτρώδη? Κάτι λάθος κάνεις. Ή στις μετρήσεις σου ή κάτι....

Με το χοντρόκοκο χαλίκι που έχεις τα κορύντορας (αν αυτά εννοείς ψάρια βυθού) θα έχουν μόνιμα προβλήματα γιατί μολύνονται στο κύριο όργανο που έχουν για αναζήτηση τροφής, τα μουστάκια τους.

Τακτικές αλλαγές νερού (θα σου χρησιμέυσει και για την άλγη) και καμιά σκούπα κάθε ένα με ενάμιση μήνα είναι καλό.

Καλό θα ήταν αν ήθελες να ξαναβάλεις κορύντορας να αλλάξεις το χαλίκι σου με κάτι σε ψιλόκοκο χαλαζία ή άμμο.

Πόσες ώρες ανάβεις το φωτισμό? Τι λάμπες έχεις? Τις έχεις αλλάξει αυτά τα 4 χρόνια που τρέχει το ενυδρείο?

Πες μας και για την φίλτρανσή σου αν μπορείς (υλικά και είδος φίλτρου).

Μην το θεωρείς ανάκριση. Χρειάζονται όμως να μας τα πεις αυτά για να αντιμετωπίσεις τα προβλήματά σου οριστικά. :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερα χρόνια ενυδρείο και έχεις νιτρώδη? Κάτι λάθος κάνεις. Ή στις μετρήσεις σου ή κάτι....

Με το χοντρόκοκο χαλίκι που έχεις τα κορύντορας (αν αυτά εννοείς ψάρια βυθού) θα έχουν μόνιμα προβλήματα γιατί μολύνονται στο κύριο όργανο που έχουν για αναζήτηση τροφής, τα μουστάκια τους.

Τακτικές αλλαγές νερού (θα σου χρησιμέυσει και για την άλγη) και καμιά σκούπα κάθε ένα με ενάμιση μήνα είναι καλό.

Καλό θα ήταν αν ήθελες να ξαναβάλεις κορύντορας να αλλάξεις το χαλίκι σου με κάτι σε ψιλόκοκο χαλαζία ή άμμο.

Πόσες ώρες ανάβεις το φωτισμό? Τι λάμπες έχεις? Τις έχεις αλλάξει αυτά τα 4 χρόνια που τρέχει το ενυδρείο?

Πες μας και για την φίλτρανσή σου αν μπορείς (υλικά και είδος φίλτρου).

Μην το θεωρείς ανάκριση. Χρειάζονται όμως να μας τα πεις αυτά για να αντιμετωπίσεις τα προβλήματά σου οριστικά. :rolleyes: :rolleyes:

Αλαγές νερου και σκουπα κανω κάθε δυο βδομαδες. Το φως το ανάβω 7 ώρες περίπου. Εχω αλλάξει 2 φορες λάμπα και μια φορα ολο το καπάκι. Η λάμπα ειναι juwel 15watt. Το φίλτρο έχει τρις υαλοβάμβακες ,ενα μπλε και ενα πράσινο σφουγκάρι και pro ring.

Link to comment
Share on other sites

Αλαγές νερου και σκουπα κανω κάθε δυο βδομαδες. Το φως το ανάβω 7 ώρες περίπου. Εχω αλλάξει 2 φορες λάμπα και μια φορα ολο το καπάκι. Η λάμπα ειναι juwel 15watt. Το φίλτρο έχει τρις υαλοβάμβακες ,ενα μπλε και ενα πράσινο σφουγκάρι και pro ring.

Μηπως εννοεις poro ring;

http://www.tropical.com.pl/pororingm,d182,0,en.html

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...