Jump to content

Θαλασσινες Βραχο-Κατασκευες


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.μιας και ειχε περισσεψει λιγος βραχος που ειχα βγαλει απο το ενυδρειο και ξεραθηκε,χρονος υπαρχει απειρος(ανεργια γαρ) ειπα να πειραματιστω και να φτιαξω μια συνθεση με το βραχο.

το αποτελεσμα.

picture001ztl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

picture002hc.jpg

Uploaded with ImageShack.us

picture003jn.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Cute! Δεν μπορω να πω....αλλα απο σταθεροτητα ελπιζω να μην ειναι μονο τα tire ups (clips)

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνάριο με την σιλικόνη είναι δίπλα.Καλό θα ήταν να έβαζες κάτι σαν pvc για μπαίνει το ενα κομμάτι μέσα στο άλλο.Οχι τίποτα μεταλλικό όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο βράχος είναι νεκρός και μπορεί να γίνει το στήσιμο έξω από το νερό,η σιλικόνη δεν κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Αν ο βράχος είναι νεκρός και μπορεί να γίνει το στήσιμο έξω από το νερό,η σιλικόνη δεν κάνει;

Δεν το εχω δοκιμάσει αλλά δεν θα εμπιστευόμουν κομμάτια βράχου κολλημένα με σιλικόνη μέσα στο νερό.Είναι και τα ζωντανά τέτοια (ερημίτες,αχινοί) που μπορεί να το τσιμπάνε.Πιο πολύ μου άρεσε η ιδέα του Αίολος με κομμάτια που βιδώνουν το ένα μέσα στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

τα δεματικα μπηκαν μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη.στα τρια μεγαλα κομματια που αποτελουν το κορμο εχω κανει τρυπες με τρυπανι και εχω περασει μεσα απο στυλο πλαστικο το περιβλημα και στα σημεια επαφης των κομματιων εχω βαλει σιλικονη.τα μικρα κομματια ειναι κολλημενα μονο με σιλικονη.αυτο με τους ερημιτες π.χ, δεν το ειχα σκεφτει αλλα δεν σκεφτομαι να φιλοξενησω τετιοα στο ενυδρειο.το ενυδρειο το ξεκινησα με ζωντανο βραχο αλλα με αφορμη αυτο το στησιμο διαπιστωνω πως με νεκρο βραχο μπορεις να πειραματιστεις με ηρεμια,με διαφορετικες συνθεσεις,να ετοιμασεις το aquascape και να μπει ετοιμο στο ενυδρειο.το θεμα ειναι η αναμονη μεχρι να ζωντανεψει.σκεφτομαι να βγαλω μερικα κομματια βραχου και να το βαλω μεσα αλλα θα φαινεται παρατερος(ασπρος) σε σχεση με τον υπολοιλο.

ξεχασα να πω πως η σιλικονη ειναι της bison(ενυδριακη) και ειχα κολλησει παλιοτερα πετρες για το αφρικανικο χωρις θεμα.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

H διαφορά με τη χρήση του τσιμέντου για κόλλημα είναι ότι μπορείς να το δουλέψεις καλύτερα στις ενώσεις των βράχων και να φαίνεται πιο φυσική η όλη κατασκευή και στην ουσία ένα κομμάτι ενιαίο .... ότι πρέπει για τους τελειομανείς και τους μαζόχες !!!

Link to comment
Share on other sites

Λευκό τσιμέντο και το πασπαλίζεις από πάνω στο τέλος πριν στεγνώσει με βρεγμένο αραγωνίτη...

Το θέμα που είχα ανοίξει δεν το είδες?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73278&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

το ειχα διαβασει παλιοτερα και οταν σε ρωτησα πιο πανω ξαμπηκα να το διαβασω.καλως η κακως το κολλησα με σιλικονη και εχει στεγνωσει οποτε τωρα δεν μπορω να το κανω.μπορω να γεμισω τα κενα,εκει που ακουμαπει βραχος με βραχο,με <<μαλακο>> τσιμεντο και πριν στεγνωσει να του ριξω αραγονιτη και να κολλησει?

Link to comment
Share on other sites

οπτικά είναι πολύ ωραίο το αποτέλεσμα.... και με πολύ ωραίο φόντο στο γκαζόν :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μετα απο μικροπροσθηκες το τελικο αποτελεσμα ειναι το εξης.

picture006kd.jpg

By kostas78 at 2012-03-10

picture005gp.jpg

By kostas78 at 2012-03-10

picture004lx.jpg

By kostas78 at 2012-03-10

Link to comment
Share on other sites

Τουμπανο ειναι.

Εβαλες και λευκο τσιμεντο τελικα;

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακο!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.τελικα δεν εβαλα τσιμεντο.σε σημεια που δεν εδεναν οπτικα τοσο καλα τα κομματια μεταξυ τους τους εβαλα πολυ μικρα θραυσματα απο το βραχο για να φαινεται πιο φυσικο(ελπιζω).

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.τελικα δεν εβαλα τσιμεντο.σε σημεια που δεν εδεναν οπτικα τοσο καλα τα κομματια μεταξυ τους τους εβαλα πολυ μικρα θραυσματα απο το βραχο για να φαινεται πιο φυσικο(ελπιζω).

.... και όντως φαίνεται πιο φυσικό σε σχέση με πριν. Και στη δικιά μου κατασκευή έβαλα κομμάτια πιο πολύ για να δέσει ο βράχος, αλλά τα κόλλησα με τσιμέντο.

Δεν ξέρω τώρα κατά πόσο θα κολλήσει η σιλικόνη στον βράχο και τι αντοχές θα έχει... ο καιρός θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι το ξεκινησα χαλαρα χωρις να πιστευω πως θα βγει κατι της προκοπης και εβαλα οτι ειχα σπιτι.πιστευω να μην εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα με την σιλικόνη !!! Μπορεί να ακούγεται λίγο περίεργο το κόλλημα πέτρας με τέτοιο υλικό αλλά ας σκεφτούμε ότι κολλάει τζάμι με τζάμι που η επιφάνεια είναι τέλεια με απόλυτη επιτυχία! Τώρα που είναι αδρή και με τόσες κοιλότητες ώστε να εισχωρήσει ακόμα πιο μέσα τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα ! Τώρα όσο για το θέμα ερημιτών , αχινών κλπ δεν υφίσταται γιατί αν ήταν έτσι θα το έκαναν και στα κολλήματα των τζαμιών! Αλεξ μιλάω φιλικά και χωρίς παρεξήγηση !

Κώστα μπράβο και από εμένα…ειδικά για το τελευταίο ρετουσάρισμα !! Από θέμα σταθερότητας πως πάει? Μην ξεχνάς ότι μέσα στο νερό συμπεριφέρεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα με την σιλικόνη !!! Μπορεί να ακούγεται λίγο περίεργο το κόλλημα πέτρας με τέτοιο υλικό αλλά ας σκεφτούμε ότι κολλάει τζάμι με τζάμι που η επιφάνεια είναι τέλεια με απόλυτη επιτυχία! Τώρα που είναι αδρή και με τόσες κοιλότητες ώστε να εισχωρήσει ακόμα πιο μέσα τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα ! Τώρα όσο για το θέμα ερημιτών , αχινών κλπ δεν υφίσταται γιατί αν ήταν έτσι θα το έκαναν και στα κολλήματα των τζαμιών! Αλεξ μιλάω φιλικά και χωρίς παρεξήγηση !

Κώστα μπράβο και από εμένα…ειδικά για το τελευταίο ρετουσάρισμα !! Από θέμα σταθερότητας πως πάει? Μην ξεχνάς ότι μέσα στο νερό συμπεριφέρεται αλλιώς.

Ναι βρε άλλωστε εδώ μια παρέα είμαστε.Καλό είναι να βλέπουμε όλες τις περιπτώσεις και κάποιος πρέπει να κάνει και τον συνήγορο αν είναι να πάει κάτι στραβά ώστε να αποφεύγουμε λάθη και να μην τα επαναλαμβάνουμε αν τα κάνουμε!Δεν έχω κολλήσει ποτέ βράχο με βράχο και ούτε σκέφτομαι να το κάνω γιατί φοβάμαι περιπτώσεις που όλα πάνε στραβά και σπάσω κανένα τζάμι δεν μπορώ άλλες πλημμύρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα με την σιλικόνη !!! Μπορεί να ακούγεται λίγο περίεργο το κόλλημα πέτρας με τέτοιο υλικό αλλά ας σκεφτούμε ότι κολλάει τζάμι με τζάμι που η επιφάνεια είναι τέλεια με απόλυτη επιτυχία! Τώρα που είναι αδρή και με τόσες κοιλότητες ώστε να εισχωρήσει ακόμα πιο μέσα τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα ! Τώρα όσο για το θέμα ερημιτών , αχινών κλπ δεν υφίσταται γιατί αν ήταν έτσι θα το έκαναν και στα κολλήματα των τζαμιών! Αλεξ μιλάω φιλικά και χωρίς παρεξήγηση !

Κώστα μπράβο και από εμένα…ειδικά για το τελευταίο ρετουσάρισμα !! Από θέμα σταθερότητας πως πάει? Μην ξεχνάς ότι μέσα στο νερό συμπεριφέρεται αλλιώς.

σε ευχαριστω πολυ.πριν ασχοληθω με το θαλασσινο ειχα το ενυδρειο με αφρικανικες κηχλιδες με πολυ πετρα μεσα τις οποιες τις ειχα κολλησει με σιλικονη και οταν το ξεστησα εβαζα πιεση για να τις ξεκολλησω για αυτο και παλι την χρησιμοποιησα.το εβαλα μεσα στο ενυδρειο και ειναι αρκετα σταθερο.θα ανεβασω και φωτο για γνωμες.

κανονικα πρεπει να αφαιρεσω λιγα κομματια απο το βραχο που εχει μεσα αλλα φοβαμαι πως αν βγαλω ζωντανο βραχο και βαλω και νεκρο θα επηρρεασει η βιολογια.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την ποσότητα που θα βγάλεις/βάλεις . Αν είναι περίμενε μερικές μέρες και μετά αφαίρεσε σιγά σιγά κομμάτια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτόν που έκανα τον τοποθέτησα σ ένα ενυδρείο με κυκλοφορία, φωτισμό, νερό αλλαγής από το μεγάλο ενυδρείο, κάποιο κομμάτι ζωντανού βράχου για μπόλι, έριξα και βακτήρια για να γίνει ένας υποτυπώδεις κύκλος και μέσα σε 10 μέρες άρχισε να πιάνει διατομίκή άλγη. Θα παραμείνει μερικές μέρες ακόμη να προετοιμαστεί καλά και στη συνέχεια.. μπλουμ στο μεγάλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...